Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως&Ποτε πινετε τα φαρμακα


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Εγω περνω filicine, resoferon k maga calsioum sandoz(ασβεστιο) θυμαμαι πως μου ειπε ο γιατρος να παιρνω το σιδιρο νυστικη κ να τρωω μετα απο μιση μια ωρα. Κ το ασβεστιο μερικες ωρες μετα.πχ πριν μεσιμεριανο σιδιρο κ απογευμα ασβεστιο.αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν το filicine k to resoferon τα περνω μαζι.εγω τωρα μαζι κ τα δυο ταυτοχρονα τα πινω αλλα μηπως δεν κανει? Εσεις τι ξερετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας. Εγω περνω filicine, resoferon k maga calsioum sandoz(ασβεστιο) θυμαμαι πως μου ειπε ο γιατρος να παιρνω το σιδιρο νυστικη κ να τρωω μετα απο μιση μια ωρα. Κ το ασβεστιο μερικες ωρες μετα.πχ πριν μεσιμεριανο σιδιρο κ απογευμα ασβεστιο.αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν το filicine k to resoferon τα περνω μαζι.εγω τωρα μαζι κ τα δυο ταυτοχρονα τα πινω αλλα μηπως δεν κανει? Εσεις τι ξερετε??

Καλημερα!!!! Ακριβως τις ιδιες οδηγιες εχω και εγω απο το γιατρο! Filicine resoferon μαζι και κατα προτιμηση μιση ωρα προ φαγητου, γενικα τα συμπληρωματα να εχουν διαφορα μεταξυ τους τουλαχιστον 2 ωρων για να πιεις το επομενο και δεν υπαρχει προβλημα ειτε με φαγητο ειτε χωρις. Απλα το σιδηρο κατα προτιμηση πριν το φαγητο για να απορροφηθει καλυτερα! Με το καλο!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα! Εγώ παίρνω το πρωί Τ4 για θυρεοειδή οπότε όλα τα υπόλοιπα πάνε πίσω αναγκαστικά γιατί πρέπει να έχουν τουλάχιστον 4 ώρες διαφορά με αυτό... Οπότε παίρνω σίδηρο γύρω στις 1.30 (1 ή μισή ώρα πριν το φαγητό), καμιά ώρα μετά το φαγητό παίρνω το φολικό οξύ (αυτό μου είχε πει να το παίρνω ψιλοσταθερή ώρα), κατά τις 6 παίρνω ασβέστιο, κατά τις 8 μαγνήσιο και πριν κοιμηθώ (συνήθως κατά τις 11) πάλι σίδηρο... Αυτό που ξέρω είναι οτι το σίδηρο πρέπει να το παίρνεις περίπου 1 ώρα πριν φας ή αν το ξεχάσεις 2 ώρες μετά το φαγητό, επίσης πρέπει να έχει κανένα 3ωρο διαφορά με το ασβέστιο... Αυτό που δεν έχω διευκρινίσει ακόμα είναι αν το μαγνήσιο πρέπει να έχει διαφορά κάποια ώρας από το φαγητό...

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τ4 περνω κ εγω καθε πρωι! Τωρα για τι filicine k to respferon δεν εχω διευκρινει αν πρεπει να τα περνω μαζι την ιδια ωρα(πριν φαγητου).

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα! Μου το είχε πει κι εμένα ο γιατρος, άσχετα που ξεκίνησα πρώτα το. Folivit οποτε αναγκαστικά έπρεπε να το παίρνω πάντα περίπου εκείνη την ώρα που δεν συνέπιπτε με το resoferon....

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κ απο εμενα εγω παιρνω το tardyferon (σιδηρο) μολις σηκωθω το πρωι κ μιση ωρα μετα παιρνω κ trofocard (μαγνησιο) κ μπορω να φαω κανονικα.μετα το μεσημεριανο παιρνω calciofix (ασβεστιο) το απογευμα παιρνω το filicine κ το βραδυ ακομα ενα tardyferon και ενα trofocard...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...