Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η γιαγια απειλεί...


sporiklos

Recommended Posts

Ιστορια: η γιαγια δίνει οικόπεδο για αντιπαροχή. Με δωρεές παραχωρεί στα εγγόνια της καποια απο τα διαμερίσματα που συμφωνηθηκαν με τον μΗχανικο. Η αντιπαροχή ακυρώνεται και τα εγγόνια βρίσκονται μεριδιουχοι οικοπέδου. Μετα απο πέντε χρόνια η γιαγια μετανιώνει για την μια δωρεα και θέλει να την αναιρέσει. Ειναι εφικτό?Να προσθέσω οτι και η γιαγια εχει κρατήσει μεριδιο

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ δεν ήξερα που αλλού να το καταχώρησω το θέμα και ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιστορια: η γιαγια δίνει οικόπεδο για αντιπαροχή. Με δωρεές παραχωρεί στα εγγόνια της καποια απο τα διαμερίσματα που συμφωνηθηκαν με τον μΗχανικο. Η αντιπαροχή ακυρώνεται και τα εγγόνια βρίσκονται μεριδιουχοι οικοπέδου. Μετα απο πέντε χρόνια η γιαγια μετανιώνει για την μια δωρεα και θέλει να την αναιρέσει. Ειναι εφικτό?Να προσθέσω οτι και η γιαγια εχει κρατήσει μεριδιο

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ δεν ήξερα που αλλού να το καταχώρησω το θέμα και ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη.

έχω την εντύπωση πως μπορεί,πρέπει να πάει σε συμβολαιογράφο μαζί με αυτόν που έκανε την δωρεά και αυτός να της το ξανακάνει δωρεά εν ζωή,το δικό του μερίδιο
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως μπορεί,πρέπει να πάει σε συμβολαιογράφο μαζί με αυτόν που έκανε την δωρεά και αυτός να της το ξανακάνει δωρεά εν ζωή,το δικό του μερίδιο

 

αρα γινεται μονο με την συμφωνη γνωμη του αποδεκτη της δωρεας?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

αρα γινεται μονο με την συμφωνη γνωμη του αποδεκτη της δωρεας?
με βαση τη λογικη ναι,δεν μπορει να του το παρει με το ετσι θελω..ολα αυτα κοστιζουν....αν ομως η γιαγια ειναι αμετακλητη κ το θελει πισω απο το συγκεκριμενο ατομο ας της το δωσει να παει στο καλο...πιο πολυ κακο θα του κανει αμα το εχει κ ξερει πως δεν το εδωσε η αλλη πλευρα με την καρδια της,παρα να το δωσει πισω...γνωμη μου κ εμπειρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Νομικός δεν είμαι, αλλά νομίζω ότι η δωρεά δεν αναιρείται, εκτός αν ο δωρητής καταφέρει να αποδείξει ότι δεν είχε σώας τας φρένας κατά τη στιγμή της δωρεάς ή ότι ο αποδέκτης χρησιμοποίησε δόλο για να αποσπάσει τη δωρεά.

Αν απλώς η γιαγιά ξυνίστηκε και πάει να εκβιάσει, δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Ό,τι έχει δωρίσει, νομικά δεν της ανήκει πια.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά έχει ξεφύγει ο κόσμος...κάνεις δωρεά στα εγγόνια σου με όλη σου την αγάπη κ ξαφνικά στραβώνεις (για τον οποιοδήποτε λόγο σοβαρός ή μη) στα γεράματα κ λες :αναιρώ την δωρεά;;;; Ειναι σοβαρά πράγματα αυτά; Απειλούμε κι εκβιάζουμε για υλικά αγαθά; Να το κάνει τίιιιιιιι το μερίδιο η γιαγιά;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομικός δεν είμαι, αλλά νομίζω ότι η δωρεά δεν αναιρείται, εκτός αν ο δωρητής καταφέρει να αποδείξει ότι δεν είχε σώας τας φρένας κατά τη στιγμή της δωρεάς ή ότι ο αποδέκτης χρησιμοποίησε δόλο για να αποσπάσει τη δωρεά.

Αν απλώς η γιαγιά ξυνίστηκε και πάει να εκβιάσει, δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Ό,τι έχει δωρίσει, νομικά δεν της ανήκει πια.

μπορει να της κανει δωρεα ή να κανει πωληση στη γιαγια εικωνικη..μονο με συμβολαιογραφο ή δικηγορο οτι κανει.
Link to comment
Share on other sites

Καλά έχει ξεφύγει ο κόσμος...κάνεις δωρεά στα εγγόνια σου με όλη σου την αγάπη κ ξαφνικά στραβώνεις (για τον οποιοδήποτε λόγο σοβαρός ή μη) στα γεράματα κ λες :αναιρώ την δωρεά;;;; Ειναι σοβαρά πράγματα αυτά; Απειλούμε κι εκβιάζουμε για υλικά αγαθά; Να το κάνει τίιιιιιιι το μερίδιο η γιαγιά;;;
θα απαντουσα τωρα τι θα το κανει αλλα........αλλοι κανουν στα παιδια τους κ μετα τα ζητανε,η γιαγια δεν θα το κανει?εγω παντως αν ημουν στην θεση της εγγονης/εγγονου θα της το εδεινα να το χαιρεται,γιατι ρε κοριτσια δεν μπορω την γλωσσοφαγια,δεν μου βγαινει σε καλο,οποτε καλυτερα χωρις αυτο κ ηρεμη παρα με αυτο κ χαλια...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις . Σοβαρό παράπτωμα δεν υπάρχει απλά η γιαγια μετάνιωσε και θέλει να τα γράψει ολα σε άλλον εγγονό ο οποίος ειναι άνεργος γιατι το επέλεξε. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατι δεν αξίζει, ειναι προσωπικό και συγχιζομαι οταν τα αναλύσω.

 

Αλλα αν και δεν είμαι δικαιούχος κανένος μεριδίου στην συγκεκριμένη περίπτωση, διαφωνώ με την επιστροφή γιατι ειναι κρίμα και άδικο να φάει την περιουσία ένας τεμπέλης που στάθηκε ΄ατυχος΄ και δεν βολευτηκε στο δημόσιο όπως ονειρευόταν.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι η ακριβής απάντηση είναι της μητσούκο.

Θα πρέπει η γιαγιά να ξεκινήσει δικαστική διαμάχη, δεν είναι και τόσο εύκολο.

Το κίνητρό της δεν έχει νομική βάση, θα πρέπει να υποστηρίξουν όλοι μια πλαστή ιστορία. Μην ασχολήστε και κυρίως μην μπλέξετε σε καυγάδες.

Πείτε μόνο "δεν το βρίσκω δίκαιο και άρα δε συμφωνώ" και μείνετε σ' αυτό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το ζητούσε στα ίσια αλλα παίζεται το κλασσικό έργο της ελληνικής οικογενειας ξέρω αλλα κάνω οτι δεν ξερώ΄

 

Η γιαγια πετάει μια κουβέντα γενική και αόριστη ¨θα πάρω πισω τις δωρεες¨ και μετα γρήγορα αλλάζει κουβέντα οπότε οι υπόλοιποι σεβόμενοι την ηλικία της κανουμε οτι δεν ακούμε. Στο μεταξύ αυτη μας κάνει ψυχολογικό πόλεμο που θέλει σελίδες για να σας περιγράψω αλλ που το αποτελεσμα ειναι να μας ταράζει όλους κάθε τρεις και λίγο.

 

Τελοσπαντων να μην σας ζαλίσω άλλο σας ευχαριστω ολες και καλη δύναμη σε ολες μας.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Τι ψυχολογικό πόλεμο μπορεί να κάνει μια γιαγιά σε ενηλίκους.. μας έχεις εξάψει την φαντασία.. μόνο οικονομικό εκβιασμό μπορώ να φανταστώ αλλά και πάλι ψυχολογικός πόλεμος είναι αρκετά έντονη φράση.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν συμβολαια που αναγραφεται ρητα ότι η δωρεα δεν ανακαλείται. Αν είναι και το δικο σας τετοιο, δεν μπορει να ανακληθει.

Αν δεν αναγραφεται, θεωρητικα , η γιαγια μπορει να το δικεδικησει πισω...θα πρεπει να αποδειξει ότι υπηρξε αχαριστια και ότι η αχαριστια εφερε αλλα παραπτώματα. Θα το διεκδικησει μεσω του αδικαιολογητου πλουτισμου του εγγονου.

Αυτά εν ολιγοις....παντως δεν είναι ευκολο να γινει...αν η γιαγια το λεει και το ξεχναει , ξεχαστε το και εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο, χρονοβόρο και δεν γίνεται εύκολα......ακόμα και να επικαλεστεί αχαριστία, πρέπει να αποδείξει ότι η αχαριστία αυτή την έβλαψε ανεπανόρθωτα.

 

Μάλλον η γιαγιά θύμωσε και σας εκβιάζει με τον τρόπο της....δε νομίζω ότι θα κάνει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...