Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

"Δέσιμο ή κόψιμο" σαλπιγγών

Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας για το κόψιμο των σαλπιγγών. Όπως έχω αναφέρει και αλλού αυτή είναι η τέταρτη μου εγκυμοσύνη, έχω ένα γιο, μία παλλίνδρομη, μία αποβολή και αυτή που Δόξα ο Θεός πάει μια χαρούλα.

Σύνολο μας κάνει 3 παιδάκια και για την ακρίβεια αγοράκια. Ο άντρας μου ούτε καν το συζητάει για 4ο παιδι, έστω και αργότερα και θέλει να κάνουμε μαζί με την καισαρική κόψιμο στις σάλπιγγες ώστε να μην ξαναμείνω έγκυος.

Οικονομικά πιστεύω ότι μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα με τα παιδάκια που θα έχουμε αλλά όχι για περισσότερα γιατί θα αναγκαστώ να μην γυρίσω στη δουλειά μου (καθηγήτρια πληροφορικής στον ιδιωτικό τομέα).

Από την άλλη, είμαι άνθρωπος με απίστευτο άγχος, είχα δεν είχα κάνει ελεύθερα έναν μήνα έκανα 852 τέστ τον μήνα μην ήμουν έγκυος, με αποτέλεσμα μέχρι και ο φαρμακοποιός μου να μου κάνει έκπτωση στα τεστ!! (σοβαρολογώ)

Δεν ξέρω αν είμαι διαθετημένη κάθε μήνα να κάνουμε έστω και τραβηχτά και πάλι να αγχώνομαι, γι'αυτό συζητάμε και αυτό το ενδεχόμενο.

Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι θα θέλω κι άλλο παιδάκι αργότερα, αλλά αν θελήσω τι γίνεται; Έχει κάνει κάποια κοπέλα αυτή την επέμβαση; Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες καθώς και τα αρνητικά αυτής της επέμβασης (εκτός του ότι δεν θα μπορώ να κάνω άλλο παιδί).

Τώρα είμαστε 30 και εγώ και ο σύζυγος.

Υπάρχει εναλλακτική μέθοδος χωρίς επιπτώσεις και να είναι αναστρέψιμη;

Διαφημίσεις

Καλή μου εγω ειμαι της άποψης να μην κάνεις μια τέτοια επέμβαση σε τόσο μικρή ηλικία.

Βάλε σπιράλ όπως κάνουν πάρα πολλές γυναίκες (και η μαμά μου)....κόψιμο σαλπιγγών ειναι κάτι μη αναστρέψιμο....ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει για να κάνεις κάτι τέτοιο.

....και να σου πω στην τελική...να την κάνει την στείρωση ο άντρας σου οχι εσύ!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Χαχα του το είπα!!!!!! και ακόμη γελάει! Αυτό με το σπιράλ το έχω ακούσει αλλά από την άλλη δεν είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα μείνεις έγκυος, αν και έχει τις περισσότερες πιθανότητες να μην μείνεις.

Δεν ξέρω. Ίσως δεν ξέρω αν και εγώ η ίδια είμαι έτοιμη για ένα ή για ακόμη ένα σετ διδύμων μετά την τριτεκνία!

Χαχα του το είπα!!!!!! και ακόμη γελάει! Αυτό με το σπιράλ το έχω ακούσει αλλά από την άλλη δεν είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα μείνεις έγκυος, αν και έχει τις περισσότερες πιθανότητες να μην μείνεις.

Δεν ξέρω. Ίσως δεν ξέρω αν και εγώ η ίδια είμαι έτοιμη για ένα ή για ακόμη ένα σετ διδύμων μετά την τριτεκνία!

Συζήτα το με το γυναικολόγο σου...εγω νομίζω οτι αποκλειεται να σου προτείνει τόσο δραστική λύση....ή σπιράλ ή αντισυλληπτικά!...και μην μου πεις οτι θα είσαι το μισό της 100 που θα του τύχει γιατί αλλιώς να γίνει δωρητής σπέρματος ο αντρούλης σου που θα φτύνει και θα σπέρνει :lol::lol:

....ο μπαμπάς μου ειναι 54 χρονών και το 5ο του παιδάκι ειναι μόλις 3 χρονών!!! same case :)

Διαφημίσεις

Έθεσες ενα θεμα που το εχω σκεφτει κι εγω πολλές φορες... Αν ολα πανε καλα θελω να κανουμε αλλο ενα παιδακι και τελος, νιωθω οτι μεχρι εκει ειναι οι δυνατοτητες μου οικονομικες αλλα και για να ανταπεξελθω σαν μανα και σαν εργαζομενη μητερα... Ο συζυγος βεβαια ολα τα βλεπει στο ροζ συννεφακι του και μεχρι και για τριτο συζηταει (ακομα δεν ειδαμε το δευτερο)..

Δεν σου κρυβω οτι κι εγώ δεν ηθελα να μεινω αμεσως μετα το πρωτο εγκυος και προσεχα πολύ, πραγμα που μου ειχε δημιουργησει ενα μονιμο αγχος... Φαντασου τιο αγχος θα εχω αυριο-μεθαυριο μην τυχει και καμια επιπλεον αναπαντεχη εγκυμοσυνη :roll::roll: ... Επειδη και τις 2 εγκυμοσυνες μου δεν τις επιδιωξα (ηρθαν απροσμενα και ευκολα παρα τις προφυλαξεις) θα ηθελα να βρω μια μεθοδο αντισυλληψης αξιοπιστη, ωστε να προσεχουμε για να εχουμε, οποτε θα ηταν χρησιμο να μαθαιναμε τι μεθοδο χρησιμοποιουν και οι αλλες κοπελες που εχουν "κλεισει" με αυτο το θεμα...

ΚΙ εγω εχω χρησιμοποιησει αντισυλληπτικα για καποιον καιρο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να παιρνεις χαπια για πολλά χρονια...

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Οταν με το καλό γεννήσεις, και αφού σαραντίσεις, θα πας στον ιατρό σου, θα βάλεις ένα σπιράλ που θα το "ξεχάσεις" για τα επόμενα πέντε χρόνια (μέσο όρο) και στην πενταετία πάνω το αλλάζεις κ.ο.κ.

Αυτό που λες ειναι πολύ ριζικό, πολυ οριστικο...

Το σπιράλ ειναι το πιο σίγουρο μέσο αντισύλληψης κατα την ταπεινή μου γνώμη...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

συμφωνω με τα κοριτσια που λενε για σπιραλ η αντισυληπτικα,ειναι και οι δυο πολυ ασφαλης μεθοδοι το σπιραλ ισως περισσοτερο γιατι με το χαπι μπορει να κανεις εμετο η δοιαρροια και να μην αποροφηθει σωστα.ειναι πολυ ακραιο να χειρουργηθεις και να κοψεις τις σαλπιγγες στην τελικη ακομη και αν τυχει εγκυμοσυνη με σπιραλ(απιθανο)καλυτερη και πιο< αθωα >ειναι η εκτρωση οσον αφορα την υγεια σου.εγω επεινα 2 χρονια αντισυληπτικα και μια χαρα ολα,μετα την γεννα θα ξαναπαρω.αν πρεπει καποιος να κανει στειρωση γιατι στην ουσια αυτο ειναι ας κανει ο αντρας σου οπως λεει και η yogini γιατι να τα περνας ολα εσυ γεννες,καισαρικες,στειρωσεις :lol:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, μετά τη γέννα, νομίζω ότι με τη πρώτη περίοδο ή αργότερα μπορείς να τοποθετήσεις σπιράλ και για πόσα χρόνια κρατάει; Κάθε πότε μπορείς να βάζεις; ακόμη πόσο κοστίζει;

Δεν θέλω να κάνω έκτρωση είμαι κατά 100000000000% και δεν το συζητάω καν, όσο χοντρό και αν ακούγεται προτιμώ να κρατήσω ένα παιδί παρά τη θέληση του συζύγου μου παρά να το ..... σταματήσω. Για να καταλάβετε την ημέρα της απόξεσης από την παλλίνδρομη έκλαιγα πριν - μετά (μέχρι τώρα στεναχωριέμαι γιατί η μπέμπα μου θα ήταν 6 μηνών)...

Και εγω πιστεύω πως το σπιράλ ειναι η δεύτερη δυνατή καλυτερη λύση σε γυναικες που έχουν ηδη τεκνοποιήσει ....

Η πρώτη ειναι η αποχή απο το σπορ :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

BtUIp3.png

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, μετά τη γέννα, νομίζω ότι με τη πρώτη περίοδο ή αργότερα μπορείς να τοποθετήσεις σπιράλ και για πόσα χρόνια κρατάει; Κάθε πότε μπορείς να βάζεις; ακόμη πόσο κοστίζει;

Δεν θέλω να κάνω έκτρωση είμαι κατά 100000000000% και δεν το συζητάω καν, όσο χοντρό και αν ακούγεται προτιμώ να κρατήσω ένα παιδί παρά τη θέληση του συζύγου μου παρά να το ..... σταματήσω. Για να καταλάβετε την ημέρα της απόξεσης από την παλλίνδρομη έκλαιγα πριν - μετά (μέχρι τώρα στεναχωριέμαι γιατί η μπέμπα μου θα ήταν 6 μηνών)...

δεν σου λεω να κανεις εκτρωση και εγω ειμαι κατα σε γενικες γραμες (αν υπαρχει ιατρικος λογος μονο),αλλα ειναι πιο απλη επεμβαση ιατρικα και με λιγοτερες επιπτωσεις απο το να κοψεις σαλπιγκες στον οργανισμο σου,εγω προσωπικα δεν θα εβαζα τον εαυτο μου σε αυτη την διαδικασια για αντισυληψη και μονο,θα εβαζα σπιραλ.βεβαια δικο σου το σωμα δικια σου και η αποφαση,αλλα μωρε μου φαινεται λιγο <αγριο>κατι τοσο ακραιο,τι εισαι γατα να στειρωθεις?(δεν συμφωνω ουτε με την στειρωση των κατοικιδιων)ασχετο βεβαια απλα το αναφερω.μην με παρεξηγησεις καλοπροαιρετα τα λεω,αλλα νομιζω οτι θεωρεις κατι απλο αυτη την επεμβαση ενω αντιθετως δεν ειναι καθολου

http://www.gynecology.gr/contraception.htm

Αναφέρει οτι η αντίστοιχη τεχνική στον αντρα είναι ευκολότερη, με λιγότερες πιθανότητες αποτυχίας και πίο φτηνή.

Χα χα ας γελασω! Ξέρεις κανέναν άντρα να εχει τα κότσια να του κάνουν τέτοια επέμβαση;;;;

Όλα σε εμάς τα ρίχνουν!!!! :D:D:D:D

Ο ανδρισμός τους ειναι πάνω απ' όλα!

Δυστυχώς το θέμα της αντισύλληψης στην κοινωνία μας το έχουμε επωμιστει αποκλειστικά οι γυναίκες. Αν δεν υπήρχαν οι σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένιες ίσως ουτε τη λέξη προφυλακτικό να μη γνώριζαν.

Κοριτσια σας ευχαριστώ, ήδη έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη για το κόψιμο των σαλπιγγών. Στην τελική αν θέλει ας στειρωθεί ο άντρας μου, εγώ θα βάλω σπιράλ!

Σας ευχαριστώ :D

Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστώ, ήδη έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη για το κόψιμο των σαλπιγγών. Στην τελική αν θέλει ας στειρωθεί ο άντρας μου, εγώ θα βάλω σπιράλ!

Μπράβο ρε κορίτσι μου! Μα ειναι δυνατόν να σκέφτηκες νεότατη κοπέλα να κόψεις τις σάλπιγγες σου ενω άλλος κάνει τη ζημιά :lol::lol::lol:

απλά το σκεφτήκαμε εξ αρχής σαν μόνιμη λύση καθώς μετά τα 3 παιδιά ο άντρας μου δεν θέλει άλλο, αλλά μία οι κουβέντες σας, μία η αμφιβολία μου πως δεν θα τρελαθώ και σε 5 χρόνια θα θέλω κι άλλο, αποφάσισα σπιραλ και τελείωσε....

ε μα... με την ίδια λογική αν θέλαμε να αδυνατίσουμε, δεν θα κάναμε δίαιτα, αλλά θα βγάζαμε τα δόντια μας!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Νατασσα κι εγω σπιραλ θα βαλω :wink:

4

δεν ειμαι ακομα μανούλα.....

αλλα είμαι υπέρ στο να μην πηγαινουμε ενάντια στη φυση!!!!

ότιδηποτε ειναι στον οργανισμό μας είναι της φύσης......γιατί κ μεις κομματι της είμαστε

το να καταστρεψουμε κάτι δικο της, είναι σαν να καταστρέφουμε

κάτι απο τον ίδιο μας τον εαυτό,

κ χωρίς να θέλω να τρομάξω καμια,

μετά ο οργανισμός μπορεί να αντιδράσει αρνητικα, κ μπορει μακροπρόθεσμα

να προκαλέσει άλλα προβληματα.....

γαιτί σταματήσαμε απότομα τη φυσιολογικη χρονικη ροή του όργανισμού μας

μάλλον τωρα σίγουρα δεν θα το κάνεις ε????? :lol:

η μαμα(52 χρονων) μου πηγε στο γυναικολογο προσφατα, κ τις είπε :

"α μια χαρα ειναι κ οι σαλπιγγες σου ακόμα, αλλά γεράσανε κ αυτες οι κακομοίρες(χαριτολογωντας)"

κοριτσια όταν μου το έλεγε είχε μια συγκίνηση κ μια περηφάνια.....

ενιωσε ακόμα γυναικα(με τόσο υγειή όργανα) αλλα τόσο περηφανη για τη "γερασμενη" της σάλπιγγα στα 51 της γιαγια τωρα κ με 2 παιδια......

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

εμένα η μαμά μου έμεινε 2 φορές έγκυος με σπιράλ και μετά έπαθε μόλυνση. Αυτο έγινε πριν 30 χρονιά φαντάζομαι σημερα ειναι καλύτερα τα πράγματα.

Στην αγγλία κάνουνε μια αντισυλημπτικη ένεση που διαρκεί 1 χρόνο. Ξέρω ότι και οι 2 αδερφές του άντρα μου τις κάνουνε. Εδώ δεν το έχω ακούσει απο κανέναν αλλά γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου? Ισώς ξέρει κάτι!

Αυτό το συζητούσαμε χθες το βράδυ με τον άντρα μου, είχαμε μείνει με την εντύπωση ότι θα είχαμε 3 αγόρια, αλλά μετά τον υπέρηχο μου είπαν ότι το ένα είναι αγόρι και το άλλο 90% κοριτσάκι, έχω και ένα αγόρι ακόμη στο σπίτι, άρα δεν ξέρω τι να κάνω. Καταλήξαμε ότι θα κάνουμε μία διεξοδική συζήτηση με τον γιατρό για όλες τις μεθόδους αντισύλληψης και μετά θα καταλήξουμε!

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Εγώ πάλι βρε κορίτσια λέω να βγάλω και τα δόντια μου αφού έβγαλα και τις σάλπιγγες μετά από την τέταρτη καισαρική και με τις δίαιτες δεν βλέπω φώς :lol::lol::lol: Για ην κοπέλα πάντως που ρωτάει σαφώς και θα πώ σπιράλ. Εγώ αποφάσισα για το τέταρτο μετά από πέντα χρόνια από το τρίτο. Και δεν χρειάστηκε να μείβω άνεργη αφού διορίστικα ώς καθηγήτρια στο Δημόσιο ως πολύτεκνη.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

Όπου έχω συζητήσει το αντίστοιχο θέμα, άλλοι είναι υπέρ άλλοι κατά, άλλοι μου προτείνουν αντισυλληπτικά, άλλοι προφυλακτικό, άλλοι σπιράλ και άλλοι αποχή :lol:

Ακόμη δεν είμαι σίγουρη τι θα κάνω, αλλά σίγουρα δεν θα πάρω αντισυλληπτικά γιατί καπνίζω αρκετά και εδώ ξεχνάω τον σίδηρο τώρα δεν θα ξεχνάω και το χάπι; τέλος πάντων, δύσκολη απόφαση.....