Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι καροτσάκι για μικρό ασανσέρ-σκαλιά;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες

βρίσκομαι αισίως στον 6ο μήνα της κύησης και έχω αρχίσει να κοιτάζω στο ίντερνετ για καροτσάκια

Προβληματίζομαι πολύ και θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί

α) η πολυκατοικία μου έχει πολύ μικρό ασανσέρ

β) υπάρχουν καμια΄δεκαριά σκαλιά ως την είσοδο

Η απορία μου ειναι αν θα μου ήταν χρήσιμο ένα καρότσι που να το παίρνει ολόκληρο, ανοιχτό δηλαδή, το ασανσέρ, όπως το Bugaboo Bee (που το βρίσκω λίγο τσιμπημένο γιατί όλα τα αγοράζεις έξτρα). Μετά σκέφτομαι, άπαξ και βγω από το ασανσέρ, ανοιχτό θα το κατεβάζω το καρότσι στα σκαλιά με το παιδί δεμένο; Είναι ασφαλές; Μπορεί να σας φαίνεται αστεία η απορία αλλά είμαι νέα μαμά και οι φίλες μου δεν έχουν παιδιά για να ζητήσω συμβουλές.

Η άλλη μου σκέψη είναι το trilogy της Inglesina που χωράει οριακα στο ασανσέρ ανοιχτό.

Έχει νόημα γενικα να πάρω κατι που να χωράει ανοιχτό; Κι αν όχι βρε κορίτσια, πώς κρατάς το μωρό με το ένα χέρι και με το άλλο ανοίγεις το καρότσι; Ή το 'χεις στο μάρσιπο, κατεβάζεις το καρότσι και το βάζεις αφού βγεις στο πεζοδρόμιο;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα ανεβοκατεβάσει αρκετές φορές σκάλες με το παιδί δεμένο στο καρότσι.

Μετά όμως που βάρυνε το παιδί το έβγαζα, τουλάχιστον αν ήταν πολλές.

 

Καρότσι είχα βρει ένα ελαφρύ της chicco που ζύγιζε 6,5 κιλά

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ναι, έτσι το φανταστηκα ότι γίνεται.

Αρα είναι σημαντικό το καρότσι να μπαίνει ανοιχτό στο ασανσέρ για να μην έχεις μανούρα ανοιξε κλείσε με το παιδί αγκαλιά;

Νομίζω έτσι μου μένουν πολύ λίγες επιλογές καροτσιού (για νεογεννητο πάντα μιλάμε). Αν καμιά κοπέλα είχε αντίστοιχο πρόβλημα θα ήμουν ευγνώμων αν μου έλεγε τι επέλεξε. Underage, εσύ το κίκο το είχες από νοεγέννητο;;

Link to comment
Share on other sites

To να κατεβαζεις πρωτα το καροτσι κλειστο στην είσοδο της πολυκατοικίας , να το ανοιγεις και να πηγαίνεις 2ο δρομολόγιο να παιρνεις το μωρο , οταν εισαι μονη σου στο σπιτι, είναι μια λύση στην εσχατη των περιπτωσεων.... Αντιθετα, οταν επιστρεφετε στην πολυκατοικία, να πηγαινεις πρωτα το παιδι πανω στο διαμερισμα και μετα να ξανακατεβαινεις να μαζευεις το καροτσι.... Βεβαια , δεν ειναι και η καλύτερη λυση αλλα απο το να παρεις ενα καροτσι ακαταλληλο για το νεογέννητο , καλύτερα αυτο....

Δεν θα εισαι και παντα μονη με το μωρο και το καροτσι...Αρα θα εχεις βοηθεια, να πηγαινεις εσυ με το μωρο στο ασανσερ και μετα ο συνοδος σου με το καροτσι κλειστο....

Εμενα ο αδερφος μου που μενουν σε 2ο οροφο διχως ασανσερ, αφηνουν το καροτσι σε γειτονικη μονοκατοικια που μενει η πεθερα και ανεβοκατεβαζουν το μωρο τους αγκαλια....

Εγω, παλι , μενω σε 1ο οροφο σε μονοκατοικια, το καροτσι παντα το αφηνα κατω στην αυλη σε κλειστο χωρο και ανεβαιναμε στο σπιτι με το μωρο αγκαλια...Δεν εβαλα ποτε το καροτσι μεσα στο σπιτι...Στην αρχη μονο το ανεβαζαμε μεσα στο πορτμπεμπε!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το ασανσερ δες μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να το αφηνεις στην εισοδο. Εμεις καποια στιγμη πειραμε ενα καροτσι και για τους δυο το οποια φυσικα δεν χοραγε σε κανενα ασανσερ. Παντως και εγω δεν τα παω καλα με τις σκαλες και με βολεψε ο μαρσιπος. Οταν ηταν νεογεννητα τους ειχα στο πορτ - μπεμπε του καροτσιου. Κατι τετοιο χωραει στο ασανσερ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, mmdad, το πορτμπεμπέ νομίζω χωράει. Εχω σκεφτεί το μάρσιπο κι εγώ, μωράκι αγκαλιά, και καροτσάκι στο χέρι και μολις βγω στο δρόμο, τσουπ, μωράκι στο καρότσι.

Δυστυχώς, ηλιοβασίλεμά μου, δεν μπορώ να αφήσω το καρότσι στην είσοδο της πολυκατοικίας. Μένω στο κέντρο της Αθήνας και ό,τι αφήσεις εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού, δηλαδή μπαινοβγαίνει κόσμος/περνάει κόσμος και βουτάνε πράγματα, πόσο μάλλον το καρότσι που είναι ακριβό όσο να πεις :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, mmdad, το πορτμπεμπέ νομίζω χωράει. Εχω σκεφτεί το μάρσιπο κι εγώ, μωράκι αγκαλιά, και καροτσάκι στο χέρι και μολις βγω στο δρόμο, τσουπ, μωράκι στο καρότσι.

Δυστυχώς, ηλιοβασίλεμά μου, δεν μπορώ να αφήσω το καρότσι στην είσοδο της πολυκατοικίας. Μένω στο κέντρο της Αθήνας και ό,τι αφήσεις εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού, δηλαδή μπαινοβγαίνει κόσμος/περνάει κόσμος και βουτάνε πράγματα, πόσο μάλλον το καρότσι που είναι ακριβό όσο να πεις :(

 

 

Το καταλαβαινω!!!!!!!!!! Το πολυ πολύ να το κλειδώνεις με κλειδαρια όπως κανουν τα ποδήλατα στην εισοδο της πολυκατοικιας!!!;););)

Αστειευομαι ...αλλα να μην αγχωνεσαι!!! Θα την βρεις την λυση!!!! Ναι ο μαρσιπος θα μπορει να σε βοηθαει σε αυτη την περιπτωση...

Υπαρχουν και τα πρωτα καθισματακια ΙΧ, που ειναι για νεογεννητα και προσαρμοζονται στους σκελετους του καροτσιου και ισως χωραει ετσι καλυτερα στο ασανσερ....

Με το καλό το μωρακι σου!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που ανεβοκατεβαζω στα χερια το δευτερο μωρο μου 2 οροφους γιατι δεν εχω αλλη επιλογη...δεν εχω ασανσερ ...δυστυχως,θα σε συμβουλευα να αγορασεις ενα καροτσι που να χωραει ανοιχτοοοοοο ετσι ωστε να μην χρειαζεται να κανεις τιποτα απλα να ανοιγεις την πορτα και να κατεβαινεις κυρια με το ασανσερ :lol:.τα σκαλια μην σε ανησυχουν,μια χαρα θα το κατεβαζεις εκει σκαλι σκαλι χωρις να το σηκωνεις το καροτσι.εδω περα προκειμενου να μην κουβαλαω το μωρο που εχει γινει ασηκωτο το εβαζα στο καροτσι και το ανεβοκατεβαζα 2 οροφους...σου μιλαει μια μαμα που μπαινει σε πολυκατοικια με ασανσερ και το ζηλευει ...ας ηταν και μικρο.το αλλο που θα σου ελεγα ειναι να παρεις το πιο ελαφρυ απο ολα τα καροτσια που θα δεις,οσο ελαφρυτερο τοσο ευκολοτερο στα παντα,απο ανοιγμα κλεισιμο απο το να το βαλεις στο αμαξι απο το να κουβαλας αυριο μεθαυριο ενα μωρο που θα βαρυνει μεγαλωνοντας.

ο μαρσιπος (εχω) και αυτος μπελας ειναι βαλε βγαλε...

επισης μην βασιζεσαι σε κανεναν το ανεβοκατεβασμα εσυ θα το κανεις!!!

Επεξεργάστηκαν by stella261011
συμπληρωμα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stella μου κι εγώ γι αυτο το έχω παιδέψει τόσο σαν σκέψη, γιατί θέλω όλα να τα κάνω μόνη μου που ειναι και το λογικό. Αλλά φοβάμαι πολύ ότι μπορέι να μου φύγει το καρότσι με το παιδί στα σκαλιά :( Δεν ξέρω, ίσως επειδή δεν έχω ιδέα από το πώς γινεται αυτό στην πράξη. Πάντως τελικά προσανατολιζομαι στο μικρό καρότσι (και σιγουρα ελαφρύ όπως λες, δεν το συζητώ) για να κάνω και πειράματα στην αρχή :) Βλέποντας και κάνοντας που λένε..

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με λιγα σκαλια δεν ειναι τιποτα,ενα ενα κατεβαινεις μια χαρα εχοντας το μωρο να κοιταει μπροστα στην εισοδο και οταν θα θελεις να ανεβεις θα το ανεβαζεις παλι εχοντας το μωρο να κοιταει στην εισοδο αναποδα δηλαδη,δςν ξερω αν καταλαβες.απλα θα το εχεις παντα δεμενο και οκ, θα βαζεις κ την τσαντα πανω και βουρ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολες! λοιπον το να ανεβοκατεβαινεις σκαλες με το καροτσι την πρωτη φορα θα σου φανει βουνο..μετα την τριτη φορα παιχνιδακι..να ανοιγοκλεινεις το καροτσι καθε φορα που ειναι να πας βολτα θα σε κουρασει συντομα..εγω εχω εχω παρει το foppa pedretti καροτσι που ναι ειναι μεγαλο αλλα λειτουργικο στο ανοιξε κλεισε (ειναι λιγο τσιμπημενο γυρω στα 900 το ειχα παρει αν δεν κανω λαθος)..αλλα επειδη εγω κινουμαι πολυ με το αυτοκινητο πηρα και το chicco lite way (αυτο εκανε 130) το οποιο ειναι σαν μπαστουνακι παρα πολυ ελαφρυ και ειναι και απο 0+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συμπάσχουμε! Απ' ότι καταλαβαίνω μένεις σε παλιά πολυκατοικία, όπου οι φωστήρες πολιτικοί μηχανικοί - αρχιτέκτονες της τότε εποχής είχαν την ιδέα να βάζουν και καμιά δεκαριά σκαλιά στην είσοδο, να μην αφήνουν πολύ χώρο στην εξώπορτα για να μπορείς να αφήσεις το καρότσι και να βάζουν μικρή καμπίνα ασανσέρ. Σου θυμίζουν κάτι όλα αυτά? Αν ναι, αγόρασε ένα καρότσι Chicco Lite Way και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Ξέχνα μάρσιπους κλπ, δεν είναι λύση, τα παιδιά μας μεγαλώνουν ταχύτατα και χρειάζεσαι την άνεσή σου και το παιδί την δικιά του άνεση που μόνο ένα καρότσι μπορεί να προσφέρει. Το εν λόγω μοντέλο που σου ανέφερα το έχω ξεσκίσει, στο ασανσέρ χωράει μόνο το καρότσι κι εγώ στριμωγμένη, άρα καταλαβαίνεις για τι μέγεθος περίπου μιλάμε. Επίσης γράφει ότι κάνει και για νεογέννητο, διότι η πλάτη πέφτει τελείως πίσω. Τώρα όσον αφορά τις σκάλες, αυτό είναι μια πικρή ιστορία. Εμείς έχουμε 10 σκάλες με το που μπαίνεις στην πολυκατοικία. Κατεβαίνουμε ένα ένα τα σκαλιά σπρώχνοντας απαλά τις πίσω ρόδες του καροτσιού στο σκαλί. Το ανέβασμα είναι δύσκολο, δεν μπορώ να σηκώσω πλέον τον 13 κιλών μπέμπη με το καρότσι, οπότε και φροντίζω να έχω ζητήσει εκ των προτέρων βοήθεια από μια γειτόνισσα ή φίλη. Το πρόβλημα βασικά είναι το ανέβασμα.

Γενικά οι παλιές πολυκατοικίες έχουν αυτό το χάλι, απορώ δεν είχαν τότε ανάπηρους, γέρους ή μωρά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως κορίτσια μένω σε παλια πολυκατοικια, έχει δέκα σκαλιά κλπ κλπ.

Ωραία το περιγραφετε το ανέβα κατέβα, να δούμε πώς θα πάει. Είδα στο σάιτ γνωστού μαγαζιού από Η (μην το γράψω και είναι διαφήμιση) πολλά καρότσια ελαφριά που είναι από νεογέννητο γιατί ξαπλώνει η πλατούλα. Θα πάω να τα δω τώρα που αρχίζουν και οι εκπτώσεις, αν και αυτα τα καροτσάκια δεν ειναι και πολύ ακριβά. Μιας και θα γεννήσω τέλη άνοιξης νομίζω θα βολέψουν και από άποψη κρύου, που δεν θα 'χει δλδ για να χρειάζεται πορτ-μπεμπέ.

Θα πρέπει να μετρήσω και το ασανσέρ, να χωραω κι εγώ μέσα έστω και στριμωχτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας και πάλι,

συνέχεια του θέματος καρότσι γιατί όσο κι αν έψαξα στο φόρουμ δεν βρήκα σαφή απάντηση.

Αφού το πήρα απόφαση ότι ανοιχτό δεν χωράει τιποτα στο ασανσέρ, το πεδίο επιλογής άνοιξε αρκετά.

Θεωρω το πορτ-μπεμπέ άχρηστο και δεν θελω να αγοράσω travel system γιατί καθισματάκι αυτοκινήτου θα μου δώσει ο ξάδελφός μου το δικό του τώρα που μεγάλωσε ο μπεμπης του.

Εγώ προσανατολίζομαι σε αυτά τα καρότσια που λενε ότι ξαπλώνουν τελείως (portofino cam πχ, αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/268863/Cam-Portofino.html) αλλά αναρωτιέμαι αν όντως κάνουν για νεογέννητο. Στα ελληνικά σάιτ λένε πως κάνουν. Σε κάποια αγγλικά, τα ίδια μοντέλο λένε από 6 μηνών. Είναι ασφαλή για βρεφάκια; Είχα πάει σε ένα κατάστημα τις προάλλες και δοκίμασα το Chicco liteway και μου φάνηκε πολύ ασταθές..

Μου αρέσει πάρα πολύ και το trilogy Inglesina http://www.skroutz.gr/s/2547486/Inglesina-Trilogy-Stroller.html αλλά για σκέτο καροτσάκι 360 ευρώ μου φαίνονται πολλά.

Κυρίως με απασχολεί αν είναι ασφαλή αυτα τα καρότσια με την ανακλιση γιατι στα μαγαζιά είμαι σίγουρη οτι θα προσπαθήσουν να μου πουλήσουν πορτ-μπεμπέ. Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

αν αγοραζα αυριο καροτσι θα πηγαινα κατευθειαν για mclaren!ξαπλωνουν τελειως εχουν ποδοσακους και ειναι πολυυυ ελαφρια!νομιζω αξιζει να πας να δεις,ειναι λιγο ακριβα αλλα θα τη βγαλεις μ ενα καροτσι δεν θα χρειαζεσαι καλοκαιρινο χειμερινο.

Link to comment
Share on other sites

Λες, ε; Τα είδα τα μακλάρεν (έχουν και ωραία χρώματα) τώρα στο ίντερνετ, σε αυτή την κατηγορία που ξαπλώνουν έχει οντως κάποια μοντέλα. Θα τα τσεκάρω, από τιμή είναι μεσαία πάντως, δεν ειναι πανάκριβα, κι αν ειναι να με βγάλει καιρό..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

vanda καλησπερα λοιπον αυτο για το lite way που λες (οτι ειναι ασταθεσ)σκεψου τι ειχα παθει εγω μετα απο το foppa pedretti που ειχα, το οποιο ηταν θηριο και δεν επαριναν χαμπαρι οι ροδες ουτε απο χαλικια ουτε απο ανωμαλο δρομο τπτ. εγω το lite way το ειχα παρει καθαρα και μονο για το αυτοκινητο, αλλα εφτασα σε σημειο και στη βολτα που βγαινουμε χωρις αυτοκινητο να παιρνω αυτο. το αλλο το παρατησα κυριολεκτικα. ειναι πολυ ελαφρυ ο μικρος μου τωρα ειναι 12.200 (κιλα) και μια χαρα το παω στην 'οδηγηση' (εαν εβγαινα με το pedretti δεν θα την παλευα με το βαρος)και στο ανεβα-κατεβα. επισης εχει και ποδοσακο ωστε να το χρησιμοποιεις και χειμωνα και αυτο το ναυλον μωρε δεν ξερω πως λεγεται που ειναι για τη βροχη (κοινως αδιαβροχο!)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μένα!! ηθελα να ρωτησω κ εγω για καροτσι εχω μια μπεμπα 7μηνων κ θέλω να παρω ενα καροτσι ελαφρυ, να ξαπλωνει η πλάτη, να κλεινει μπαστούνι, κ αν γινεται να μπορει να βλέπει κ μπροστα κ πίσω, κ να μην κολανε οι ρόδες, μου εχουν πει για inglesina κ το cosatto τι προτείνεται???

 

Υ.Ε για τα Maclaren αν εχει κ ο αδερφος μου... λένε οτι φτιαχνοναται πια στην Κινα κ οτι εχουν γινει καταγγελειες για ελλατωματα πχ http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=104&articleID=8038&la=1 ( σε καταστημα μου το ειπαν ενω ειχαν αυτη την μαρκα απλα να το δειτε!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κι απο μένα,

Από ότι είδα η συζήτηση για το ποιο ειναι το ιδανικό μικρό καρότσι έγινε πριν μερικούς μήνες. Αναρωτιέμαι λοιπόν τελικά vanda ποιο καρότσι αγόρασες κι αν σε βόλεψε. Εγώ τώρα βρίσκομαι στον 6ο μήνα κι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα γιατι κι εγω μένω σε παλιά οικοδομή με μικρό ασανσέρ και σκαλιά. Μέχρι τώρα προσανατολιζομαι στο mclaren, το stokke scoot(μου φαίνεται λίγο ακριβό κι αναρωτιέμαι αν βολεύει όταν θα μεγαλώσει το παιδί γιατι μου φαίνεται μικρή η θέση) και στο Chico lite αλλα δυσκολεύομαι να καταλήξω. Θέλω να ειναι κατάλληλο απο νεογέννητο και δεν σκοπεύω να αγοράσω πόρτα μπέμπε. Οποιαδήποτε συμβουλή απο οποιαδήποτε μανούλα θα ήταν καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...