Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ....!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια,Χρονια πολλα.!

Εγω ειμαι στο τελος του πρωτου μηνα...ολα κυλουν ομαλα,βεβαια τα συμπτωματα τις εγκυμοσυνης αρχισαν να υποχορουν (ζαλαδες,αναγουλες,κ τσιμιματακια κατω στα γυναικολογικα) το μονο που εχει μεινει σε μεγαλο βαθμο ειναι η υπνηλιαα....ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια,Χρονια πολλα.!

Εγω ειμαι στο τελος του πρωτου μηνα...ολα κυλουν ομαλα,βεβαια τα συμπτωματα τις εγκυμοσυνης αρχισαν να υποχορουν (ζαλαδες,αναγουλες,κ τσιμιματακια κατω στα γυναικολογικα) το μονο που εχει μεινει σε μεγαλο βαθμο ειναι η υπνηλιαα....ειναι φυσιολογικο?

 

 

Καλησπερα Κοριτσακι και χρονια πολλα.. τι εννοεις τελος του πρωτου μηνα ειναι 5η εβδομαδα.. Μηπως εννοεις τελος του πρωτου τριμηνου.. ?? δηλαδη 12-13η εβδομαδα...???

 

εαν ειναι ετσι.. τοτε ειναι πολυ φυσιολογικο.. απο την στιγμη που τα ειχες.. !! καποια στιγμη υποχωρουν, μιας και ο οργανισμος συνηθιζει.. εγω πχ ειχα μονο τρεις βδομαδες συπτωματα και αυτα ηταν απο την 9η μεχρι την 12η..!!

η υπνηλια ωστοσο... θα συνεχισει για πολυ ακομα.. εγω τωρα στην 26η εβδομαδα.. εχω ακομα υπνηλια.. και μαλιστα τεραστια.. !!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσακι και χρονια πολλα.. τι εννοεις τελος του πρωτου μηνα ειναι 5η εβδομαδα.. Μηπως εννοεις τελος του πρωτου τριμηνου.. ?? δηλαδη 12-13η εβδομαδα...???

 

εαν ειναι ετσι.. τοτε ειναι πολυ φυσιολογικο.. απο την στιγμη που τα ειχες.. !! καποια στιγμη υποχωρουν, μιας και ο οργανισμος συνηθιζει.. εγω πχ ειχα μονο τρεις βδομαδες συπτωματα και αυτα ηταν απο την 9η μεχρι την 12η..!!

η υπνηλια ωστοσο... θα συνεχισει για πολυ ακομα.. εγω τωρα στην 26η εβδομαδα.. εχω ακομα υπνηλια.. και μαλιστα τεραστια.. !!!

 

Aπο αυριο μπαινω στην 5η...31 εχω ραντεβου με τον γιατρο :)

Link to comment
Share on other sites

Tarzanna, εγώ μέχρι την 5η βδομάδα δεν είχα κανένα συμπτωμα εκτός από τραβηγματάκια χαμηλά στην κοιλιά. Τα συμπτώματα ξεκίνησαν περίπου την 7η-8η εβδομάδα και συνεχίστηκαν μέχρι τη 14η. Κάποιες μέρες ήμουν καλύτερα, κάποιες άλλες πάλι δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, αλλά είναι πιθανό τα συμπτώματά σου να υποχώρησαν προσωρινά και να ...επανέλθουν δριμύτερα. Όσο δε για την υπνηλία, όπως σου λέει και η georgia-kak, μπορεί να σε συντροφεύσει και καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Τουλάχιστον εμένα, με συντροφεύει ακόμη :lol:

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tarzanna, εγώ μέχρι την 5η βδομάδα δεν είχα κανένα συμπτωμα εκτός από τραβηγματάκια χαμηλά στην κοιλιά. Τα συμπτώματα ξεκίνησαν περίπου την 7η-8η εβδομάδα και συνεχίστηκαν μέχρι τη 14η. Κάποιες μέρες ήμουν καλύτερα, κάποιες άλλες πάλι δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, αλλά είναι πιθανό τα συμπτώματά σου να υποχώρησαν προσωρινά και να ...επανέλθουν δριμύτερα. Όσο δε για την υπνηλία, όπως σου λέει και η georgia-kak, μπορεί να σε συντροφεύσει και καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Τουλάχιστον εμένα, με συντροφεύει ακόμη :lol:[/QUOT

 

Οχχχχχ...ειναι κ η πρωτη μου εγκυμοσυνη,νιωθω απαισια ολο θελω να κοιμαμαι κ δεν εχω κουραγιο ουτε βημα να κανω...εσυ ποσο μηνων εισαι?? ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχχχχχ...ειναι κ η πρωτη μου εγκυμοσυνη,νιωθω απαισια ολο θελω να κοιμαμαι κ δεν εχω κουραγιο ουτε βημα να κανω...εσυ ποσο μηνων εισαι?? ;)

 

Υπομονή!!!! Χαχαχα! Κοίτα να ξεκουράζεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο, να ρίχνεις και κανέναν υπνάκο παραπάνω μέσα στη μέρα και θα ανταπεξέλθεις. Εγω είμαι στην 21η εβδομάδα (στον 5ο μήνα).

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια.. κοιμηθητε τωρα που μπορειτε.. Γιατι αργοτερα.. μαυρα χαλια.. !! και δεν εννοω μετα την γεννα.. αλλα απο πριν..!!!

τωρα ειμαι στην 26η εβδομαδα, την μικρη μου την ενοιωσα στην 14η .. και τωρα που πλεον ειναι μεγαλη, και η κοιλια μεγαλωσε αποτομα.. η μικρη δεν με αφηνει καθολου μα καθολου.. εχτες το βραδυ μου επαιξε ενα κλωτσιδι, που ξυπνησα κιολας.. μαλλον πως δεν βολευοταν... οποτε κοιμησου τωρα που μπορεις κοριτσακι..!!!

 

οσο αφορα τα συπτωματα.. ολα ειναι σχετικα, και εξαρτουνται παντα απο την εγκυμοσυνη, σε καθε γυναικα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.. σστην πρωτη μου εγκυμοσυνη που το εχασα στην 12η βδομαδα.. δυο μερες πριν το τεστ ειχα ναυτιες,ζαλαδες και ολα τα συναφη συν ενα στηθος τουμπανο που δεν μπορουσα να το αγγιξω μεχρι και την μερα που το εχασα..

 

σε αυτην την εγκυμοσυνη παλι.. το ακρος αντιθετο.. ειχα μονο βραδυνες ν υτιες και μονο για 3 βδομαδες.. !! οσο για το στηθος, ναι μεν τουμπανο.. αλλα χωρις πονο... τοσο χουφτωμα δεν εχω ξαναριξει στην ζωη μου.. ολο μ=το επιανα, για να δω αν ποναει..

 

οποτε μην αγχωνεσαι.. !!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...