Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανησυχια για εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα! Ειμαι 16,5 χρονων και πρωτου σας πω για το συμβαν μου θα ηθελα να ξεκαθαρισω πως δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με την μητερα μου ωστε να μπορω να της μιλησω ανοιχτα για κατι τετοιο και δρν ριμαι και αρκετα ενημερωμενη στο θεμα του σεξ. Επισης, αντιμετωπιζω σοβαρα θεματα αγχους και γιαυτο με παρακολουθει ψυχολογος.

Το Σαββατο 30 Νοεμβριου μου ηρθε περιοδος. το ιδιο βραδυ ημουν με το αγορι μου. Επειδη ξερει το προβλημα μου με το αγχος φορουσε δυο εσωρουχα και το τζιν του. Εγω επιασα το μοριο του απο πανω και φοβαμαι μηπως υγραθηκε το χερι μου με σπερμα η προσπερματικα υγρα, παρολο που μας χωριζαν 3 στρωσεις ρουχων. Μετα σκουπισα το χερι μου με απολυμαντικο μαντηλακι αλλα αμεσως μετα πηγα στην τουαλετα και ακουμπησα Την ευαισθητη περιοχη μου καθως αλλαζα σερβιετα.

Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης; Αν ναι, γινεται να μεινεις εγκυος την πρωτη μερα περιοδου κατω απο αυτες τις συνθηκες;

Επισης, θελω να παω να κανω μια εξεταση β χοριακης για να μου φυγει το αγχος. Ποσες μερες μετα δειχνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Ειμαι 16,5 χρονων και πρωτου σας πω για το συμβαν μου θα ηθελα να ξεκαθαρισω πως δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με την μητερα μου ωστε να μπορω να της μιλησω ανοιχτα για κατι τετοιο και δρν ριμαι και αρκετα ενημερωμενη στο θεμα του σεξ. Επισης, αντιμετωπιζω σοβαρα θεματα αγχους και γιαυτο με παρακολουθει ψυχολογος.

Το Σαββατο 30 Νοεμβριου μου ηρθε περιοδος. το ιδιο βραδυ ημουν με το αγορι μου. Επειδη ξερει το προβλημα μου με το αγχος φορουσε δυο εσωρουχα και το τζιν του. Εγω επιασα το μοριο του απο πανω και φοβαμαι μηπως υγραθηκε το χερι μου με σπερμα η προσπερματικα υγρα, παρολο που μας χωριζαν 3 στρωσεις ρουχων. Μετα σκουπισα το χερι μου με απολυμαντικο μαντηλακι αλλα αμεσως μετα πηγα στην τουαλετα και ακουμπησα Την ευαισθητη περιοχη μου καθως αλλαζα σερβιετα.

Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης; Αν ναι, γινεται να μεινεις εγκυος την πρωτη μερα περιοδου κατω απο αυτες τις συνθηκες;

Επισης, θελω να παω να κανω μια εξεταση β χοριακης για να μου φυγει το αγχος. Ποσες μερες μετα δειχνει;

 

Κοριτσάκι μου αγχώνεσαι τόσο άδικα... Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος. Ούτε μια στο εκατομμύριο. Πρώτον. Ήσουν στην πρώτη μέρα της περιόδου σου. Και δεύτερο για να επέλθει εγκυμοσύνη, πρέπει το μόριο του άντρα να διεισδύσει βαθιά στον κόλπο της γυναίκας, να γίνει η εκσπερμάτωση, να βρίσκεσαι σε γόνιμες μέρες και να είναι "καλά" και ο άντρας. Οποιαδήποτε απορία έχεις μπορείς να μας ρωτήσεις. Είμαστε όλες πρόθυμες να σου απαντήσουμε. Μην αγχώνεσαι άδικα, μόνο κακό κάνεις του εαυτού σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση. Μπορω να πω πως ηρεμησα λιγακι. Παρολα αυτα λογω του υπερβολικου μου αγχους δεν θα ηρεμησω τελειως εαν δεν κανω μια εξεταση αιματος. Θα μπορουσατε να μου πειτε ποσες μερες μετα την οποιαδηποτε επαφη μπορει να ανιχνευτεί η εγκυμοσυνη στο αιμα;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση. Μπορω να πω πως ηρεμησα λιγακι. Παρολα αυτα λογω του υπερβολικου μου αγχους δεν θα ηρεμησω τελειως εαν δεν κανω μια εξεταση αιματος. Θα μπορουσατε να μου πειτε ποσες μερες μετα την οποιαδηποτε επαφη μπορει να ανιχνευτεί η εγκυμοσυνη στο αιμα;

 

Νομίζω μετά από 5 μέρες καθυστέρηση. Είναι η πιο αξιόπιστη μέθοδος. Η περίοδος σου συνεχίστηκε κανονικά μετά από αυτό το συμβάν; Δεν είσαι έγκυος, απλά επειδή έχεις και το πρόβλημα αγχους, κάνε αν θες μια χοριακή να ηρεμήσεις τελείος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ουσιαστικα φοβαμαι γιατι.διαβασα πως υπηρξαν περιπτωσεις στις οποιες γυναικες εμειναν εγκυες κατα τη διαρκεια της περιοδου τους. Συγνωμη που σας πριζω, αλλα δηλαδη αν παω μεθαυριο, 11 μερες μετα το συμβαν, η χοριακη θα δειξει ενα σιγουρο αποτελεσμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινάκι, από αυτά που περιγράφεις είναι αδύνατον να έχεις μείνει έγκυος. Η χοριακή για να δείξει πρέπει να είσαι στην πρώτη μέρα καθυστέρησης, δηλαδή τη μέρα που περιμένεις να αδιαθετήσεις ξανά την επόμενη φορα΄. Όμως, πραγματικά, και σου το λέω εγώ που είμαι 39,5 ετών, δεν υπάρχει καμία περίπτωση από τέτοιο περιστατικό να είσαι έγκυος. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο.... (το λέω για μένα που προσπαθώ να κάνω παιδί και δεν μπορώ!!)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σεξ χωρίς προφυλάξεις(ήμουνα φέσι) με μια κοπελα της είπα να πάρει το χαπι της επόμενης ημέρας και ΔΕΝ το πήρε . Έχει καθυστέρησει εδώ και 5 μέρες και σήμερα που μιλήσαμε μου είπε οτι είναι πρησμένη , βέβαια είχαμε να μιλήσουμε από την μέρα που τελείωσα μέσα της .... Τι να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης με σιγουριά στο λέω.πρώτον δεν υπήρξε διείσδυση οι περιπτώσεις που έμειναν έγκυος με περίοδο είναι σπάνιες αλλΑ εκτός αυτού έγιναν με διείσδυση στον κόλπο.δεύτερον μετά από αυτό που έπαθες σκουπιστηκες με απολυμαντικό οπότε και να είχε κάτι το χέρι σου το σκότωσες.και τρίτον με τοσα ρούχα καλό μου και να ένιωσες εσύ υγρασία στο χέρι σου,σίγουρα δεν μπόρεσαν να περάσουν τα σπερματοζωάρια ώστε να φτάσουν στο χέρι σου.οπότε ηρέμησε.δεν είσαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σεξ χωρίς προφυλάξεις(ήμουνα φέσι) με μια κοπελα της είπα να πάρει το χαπι της επόμενης ημέρας και ΔΕΝ το πήρε . Έχει καθυστέρησει εδώ και 5 μέρες και σήμερα που μιλήσαμε μου είπε οτι είναι πρησμένη , βέβαια είχαμε να μιλήσουμε από την μέρα που τελείωσα μέσα της .... Τι να κάνω ;

 

Νομίζω ότι πρέπει να κάνει ένα τεστ ή μια χοριακη για αρχή.πόσο χρόνων είναι η κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπέλα είναι 19 τι είναι η χοριακή και μετά από πόσες μέρες μετα την πραξη πρέπει να γίνει το τεστ ;

 

Η β - χοριακη είναι εξέταση αίματος και μπορεί να την κάνει από την πρωτη μερα καθυστέρησης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και την υπμονη σας. Τωρα, εαν εγω παω αυριο να κανω χοριακη, δηλαδη 11 μερες μετα το συμβαν, θα εχω ενα εγκυρο αποτελεσμα; και γενικοτερα αν καποια.κοπελα δεν εχει σταθερο κυκλο, συνεπως μετα απο οποιαδηποτε επαφη.δεν θα ξερει ποτε θα της ερθει περιοδος και να εξακριβωσει αν εχει καθυστερηση ή οχι, μετα απο ποσες μερες υστερα απο την επαφη μπορει να κανει εξεταση αιματος;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και την υπμονη σας. Τωρα, εαν εγω παω αυριο να κανω χοριακη, δηλαδη 11 μερες μετα το συμβαν, θα εχω ενα εγκυρο αποτελεσμα; και γενικοτερα αν καποια.κοπελα δεν εχει σταθερο κυκλο, συνεπως μετα απο οποιαδηποτε επαφη.δεν θα ξερει ποτε θα της ερθει περιοδος και να εξακριβωσει αν εχει καθυστερηση ή οχι, μετα απο ποσες μερες υστερα απο την επαφη μπορει να κανει εξεταση αιματος;

 

 

Καλησπερα Κοριτσακι μου.. πρωτον ηρεμισε..

δευτερον ειναι φυσης αδυνατο να εισαι εγκυος απλα επειδη ακουμπησες.. και τριτον.. απο την στιγμη που σκουπιστικες με μαντηλακι υγρο, τοτε και να υπηρχε σπερμα το σκοτωσες.. !!

και ναι η β χοριακη δειχνει 11 μερες μετα την επαφη.. αν και εσυ δεν ειχες επαφη.. !!

οποτε πηγαινε αυριο να την κανεις για να ηρεμισεις..

παντως σιγουρα δεν εισαι...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες και εκανα την β χοριακη και μολις πηρα τα αποτελεσματα και βγηκε το εξης: < 0,2

Αυτο τι ακριβως σημαινει;;

δεν εισαι εγκυος αυτο σημαινει ειναι αρνητικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής. Μου έχει τελειώσει η περίοδος μου πριν 2.5 εβδομάδες κ το στήθος μου είναι ακόμα πρησμένο κ πονάει. Με το αγόρι μου έχουμε επαφές ελεύθερα αλλά δεν τελειώνει μέσα μου. Τι μπορεί να συμβαίνει? Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό που πρέπει να ψάξω? Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δηλαδη σημαινει πως ειναι 0,1 δηλαδη κατω απο 0,2 ή απλά 0,2;;

δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα εγκυμοσυνης. μπορει να ειναι 0.001 μπορει και 0,19999 αυτες οι τιμες δεν δειχνουν εγκυμοσυνη.

αν δεν τρολαρεις σε παρακαλω, πηγαινε σε καποιο νευρολογο να σε βοηθησει να διαχειριστεις το αγχος σου. εχω περασει απο παρομια φαση και σε καταλαβαινω, για την ακριβεια ενα διαστημα ειχα μικροβιοφοβια σε σημειο που με επιανε πανικος αν ακουμπουσα οτιδηποτε δεν το ειχα περασει πρωτα με οινοπνευμα, εκαιγα τα χερια μου με τον αναπτηρα πριν πιασω φαγητο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...