Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΚΟΙΛΙΑΚΗ ΛΕΥΚΟΜΑΛΑΚΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν παρομοια εμπειρια, αν γνωριζουν η περικοιλιακη λευκομαλακια μετα απο αιμορραγια εγκεφαλου σε νεογεννητο/προωρο, ποτε δειχνει τα συμπτωματα της και κατα ποσο αυτα εξαρτωνται και απο το βαθμο καταστροφης απο την αιμορραγία. Το κοριτσάκι μου διαγνώστηκε με Π/Λ ελαφριάς μορφής. Σήμμερα είναι 11μιση μηνών και νομιζω πως το ποδι της το 1 φευγει οταν την κραταμε ορθια. Ακομα τωρα προσπαθουμε να καθησουμε. Γεννηθηκαν 29+5. Κανουμε φυσιοθεραπειες απο 2 μηνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια. Ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν παρομοια εμπειρια, αν γνωριζουν η περικοιλιακη λευκομαλακια μετα απο αιμορραγια εγκεφαλου σε νεογεννητο/προωρο, ποτε δειχνει τα συμπτωματα της και κατα ποσο αυτα εξαρτωνται και απο το βαθμο καταστροφης απο την αιμορραγία. Το κοριτσάκι μου διαγνώστηκε με Π/Λ ελαφριάς μορφής. Σήμμερα είναι 11μιση μηνών και νομιζω πως το ποδι της το 1 φευγει οταν την κραταμε ορθια. Ακομα τωρα προσπαθουμε να καθησουμε. Γεννηθηκαν 29+5. Κανουμε φυσιοθεραπειες απο 2 μηνων.

Θελω να μιλησω με μανουλες με παρομοιες εμπειριες. Αγχωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

9 μήνες μετά τα κορίτσια μου ακόμα δεν έχουν περπατήσει. Ούτε καν μπουσουλήσει. Μόνο κάθονται είτε περπατούν μέσα στην περπατούσα. Η μια έχει υποτονία και η άλλη υπερτονία στα πόδια, συν υπερέκταση γονάτων και οι 2! Σήμερα ο παιδίατρος μου είπε για το κορίτσι μου με την ΠΛ ότι θα πρέπει να επαναλάβουμε την μαγνητική εγκεφάλου γιατί της έκανε μια νευρολογική εξέταση και βρήκε τρόμο στα πόδια του μωρού μου. Βασικά αυτό το τρέμουλο στα πόδια το κάνει απτον καιρό που γεννήθηκε αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό. Επίσης βρήκε αυξημένα αντανακλαστικά. Στα ραντεβού με την νευρολόγο, δεν μου είπε κάτι αρνητικό, απλά με τις φυσιοθεραπείες θα περπατήσουν.... Τον παιδίατρο τον βρήκα λίγο ανησυχητικό. Τι να πώ.... υπομονή. Αν μπορούσα να κάνω κάτι, θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:cool:

Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115339

 

Ίσως αυτές οι κοπέλες σε διαφωτίσουν. Καλή συνέχεια σου εύχομαι

 

Σε ευχαριστώ Ekabn. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...