Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω κοριτσια τωρα ξεκινησα τα τροφοκαρτ και παιρνω 3 ομως οποτε πινω το ασβεστιο ανακατευομαι και μερικες φορες κανω εμμετο !! εσεις περνετε και ασβεστιο?

Link to comment
Share on other sites

κ εγω τροφοκαρντ περνω τεσσερα την μερα κ εχω συσπασεις..ασβεστιο δεν πινω απ τον πεμπτο λογω του οτι περνω κ το yutopar για της συσπασεις κ δεν κανουν κ τα δυο μαζι..πολλα χαπιια ρε κοριτσια δεν εχω που να τα χωρεσω..εχω απελπιστει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια ειμαι 26 βδομ κ πινω 2 τροφοκαρντ ,2 βιοφερ,3 φιλισιν κ 1 ασβεστιο...αν κουραζομαι μες στην ημερα μου ειπε ο γιατρος να πινω ενα τροφοκαρντ ενδιαμεσα της ημερας....το τροφοκαρντ το ξεκινησα 9 βδομαδων και το 2ο το πηρα 15...αλλα μαλλον θα καθιερωσω το 3ο γιατι κουραζομαι πια,,εχω κ τον Γιωργακη μου..οποτε καταλαβαινετε....κ λιγα πινω...χαχα

Link to comment
Share on other sites

εγω πινω τεσσερα τροφοκαρντ ενα ανα 6 ωρες. yutopar μισο ανα 4ωρο κ δυο ολοκληρα ενδιαμεσα 2 σιδηρο κ επειδη εχω κ το κολικο νεφρου που μου χει σπασει τα νευρα πενω κ κανα spasmo-apotel ενδιαμεσα για να μην με πιασει εντονα..τα χω δει ολα μ αυτα τα χαπια δεν αντεχονται καθονται στο στομαχι σαν χαλικι...

Link to comment
Share on other sites

ποιο μαγνησιο περνετε η περνατε οταν ειχατε συσπασεις;;

 

Και εγω trofo επαιρνα, 2 την ημερα αλλα ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν διαπιστωσω συσπασεις η πονακια να το αυξησω κατα 1 ακομα και οντως ενα διαστημα μικρο χρειαστηκε να παιρνω και 3το, καπου στο τελος της εγκυμοσυνης.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια τωρα ξεκινησα τα τροφοκαρτ και παιρνω 3 ομως οποτε πινω το ασβεστιο ανακατευομαι και μερικες φορες κανω εμμετο !! εσεις περνετε και ασβεστιο?

 

 

 

όχι ασβέστιο εγώ δεν παίρνω...μόνο το μαγνήσιο, 1 φιλισίν κ 1 σίδηρο(αυτό το ξεκίνησα πρόσφατα προληπτικά λόγω διδύμων) γιατί γενικά έχω αιματοκρίτη 41..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα το Solumag, 1 την ημέρα για μεγάλο χρονικό διάστημα, και επειδή πριν 3 βδομάδες περίπου έκανα κάποιες συσπάσεις μου τα αύξησε σε 2 την ημέρα, πρωί και βράδυ.

Τώρα μόλις μπήκα στην 35η βδομάδα το κόψαμε τελείως, αλλά συνεχίζω με ασβέστιο, σίδηρο (που περιλαμβάνει φυλικό) και συμπλήρωμα διατροφής ειδικό για εγκυμοσύνη.:-)

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω στην αρχη επερνα το solumag "αηδια" τρια την ημερα αλλα επειδη δεν με βοηθουσε κ αλλαξα κ γιατρο κ μου εδωσε το trofocard..δεν ξερω βρε κοριτσια βοηθαει το μαγνησιο με της συσπασεις;;

Link to comment
Share on other sites

όχι ασβέστιο εγώ δεν παίρνω...μόνο το μαγνήσιο, 1 φιλισίν κ 1 σίδηρο(αυτό το ξεκίνησα πρόσφατα προληπτικά λόγω διδύμων) γιατί γενικά έχω αιματοκρίτη 41..

 

Ουτε εγω επαιρνα ασβεστιο, μονο μαγνησιο (2 και προς το τελοσ 3), φιλικο (1) και σιδηρο (1). Μονο ε..????? χαχαχαχχαχα....!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

κ εγω στην αρχη επερνα το solumag "αηδια" τρια την ημερα αλλα επειδη δεν με βοηθουσε κ αλλαξα κ γιατρο κ μου εδωσε το trofocard..δεν ξερω βρε κοριτσια βοηθαει το μαγνησιο με της συσπασεις;;

 

Το μαγνησιο εχει αποδειχθει οτι "καταπραυνει" και χαλαρωνει του μυς της μητρας, κοινως ειναι μυοχαλαρωτικο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

όχι ασβέστιο εγώ δεν παίρνω...μόνο το μαγνήσιο, 1 φιλισίν κ 1 σίδηρο(αυτό το ξεκίνησα πρόσφατα προληπτικά λόγω διδύμων) γιατί γενικά έχω αιματοκρίτη 41..

 

 

Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά κι εγώ με μονή κύηση ξεκίνησα με αιματοκρίτη 42. Έπαιρνα ένα σίδηρο την ημέρα και μέσα σε τρεις μήνες ο αιματοκρίτης πήγε

31. Κάνε εξετάσεις κάθε μήνα για να το παρακολουθείς γιατί εγώ ούτε που κατάλαβα πώς κατέβηκε τόσο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά κι εγώ με μονή κύηση ξεκίνησα με αιματοκρίτη 42. Έπαιρνα ένα σίδηρο την ημέρα και μέσα σε τρεις μήνες ο αιματοκρίτης πήγε

31. Κάνε εξετάσεις κάθε μήνα για να το παρακολουθείς γιατί εγώ ούτε που κατάλαβα πώς κατέβηκε τόσο!!!

 

 

ναι ξέρω πως μπορεί να πέσει απότομα!κι έχω κ μεγάλα μωρά για τις εβδομάδες τους οπότε το παρακολουθούμε!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ξέρω πως μπορεί να πέσει απότομα!κι έχω κ μεγάλα μωρά για τις εβδομάδες τους οπότε το παρακολουθούμε!

 

 

Καλά κάνεις, έχεις και δύο μωράκια, οπότε σου παίρνουν το σίδηρο επί 2 :P Εγώ πάντως ούτε ζαλιζόμουν ούτε κάποιο άλλο σύμπτωμα είχα, οπότε δεν ξέρω αν έπεφτε κι άλλο τι θα γινόταν. Ο γιατρός μου αύξησε τα χάπια σε 3 την ημέρα και στο μήνα ανέβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις, έχεις και δύο μωράκια, οπότε σου παίρνουν το σίδηρο επί 2 :P Εγώ πάντως ούτε ζαλιζόμουν ούτε κάποιο άλλο σύμπτωμα είχα, οπότε δεν ξέρω αν έπεφτε κι άλλο τι θα γινόταν. Ο γιατρός μου αύξησε τα χάπια σε 3 την ημέρα και στο μήνα ανέβηκε.

 

 

3 την ημέρα ε?ουαου! τρώω όσο μπορώ κ περισσότερε τροφές με σίδηρο για να το βοηθάω! ποιο παίρνεις? εμένα μου έδωσε το φεροσανολ σε κάψουλες..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως οχι..τελεια που δεν εχεις συσπασεις ειναι πολυ νωρις..εγω εχω απ τον πεμπτο κ απ τον εκτο κλωσαω..κρεβατοθεραπεια κ ακινησια κ μαλλον μεχρι να μπω στον μηνα μου..τα χω δει ολα..γιαυτο μην αγχωνεσαι να σκεφτεσαι μονο τι καλα που δςν εχεις συσπασεις.ειναι πολυ σπαστικο..μονιμο αγχος μεχρι τον μηνα μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια τωρα ξεκινησα τα τροφοκαρτ και παιρνω 3 ομως οποτε πινω το ασβεστιο ανακατευομαι και μερικες φορες κανω εμμετο !! εσεις περνετε και ασβεστιο?

 

Κάνεις εμετό απ οταν ξεκίνησες το ασβέστιο η απ οταν ξεκίνησες το μαγνήσιο;; Μήπως τα παίρνεις κοντά το ένα στο άλλο; Γενικά ξέρω οτι το μαγνήσιο πρέπει να το παίρνεις μακριά απ το σίδηρο, για το ασβέστιο δεν ξέρω κάτι, εγώ που παίρνω δηλαδή δεν έχω πρόβλημα, αλλά το παίρνω με απόσταση 2-3 ώρες απ το μαγνήσιο. Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου..

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια τωρα ξεκινησα τα τροφοκαρτ και παιρνω 3 ομως οποτε πινω το ασβεστιο ανακατευομαι και μερικες φορες κανω εμμετο !! εσεις περνετε και ασβεστιο?

 

 

 

Ο γιατρός μου με συμβούλευσε να παίρνω το ασβεστιο τουλάχιστον 3 ώρες μετά το μαγνησίο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, πως τα παίρνετε ολα αυτα? Εγω με τις ναυτιες και τους εμετους που εχω με το ζορι κραταω το φιλισιν :( Ασβεστιο ποτε ξεκινησατε? Εξ αρχης?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

ασβεστιο εμενα μου το ξεκινησε 3,5 μηνων κ το εκοψα στον πεμπτο λογω συσπασεων γιατι περνω τα yutopar που δεν κανει να πινω κ ασβεστιο..

 

γιατι δεν κανει μαζι? οσες παιρνουν yutopar σταματάνε το ασβεστιο? εγω επαιρνα και τα δυο. πρωτη φορα το ακουω. εχω και φιλη μαια και δεν μου ειχε πει τιποτα τετοιο :shock:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, πως τα παίρνετε ολα αυτα? Εγω με τις ναυτιες και τους εμετους που εχω με το ζορι κραταω το φιλισιν :( Ασβεστιο ποτε ξεκινησατε? Εξ αρχης?

 

leticia συνηθως τα συμπληρώματα τα ξεκινανε από το δευτερο τριμηνο της εγκυμοσύνης. επισης το ασβεστιο δεν το δινουν ολοι οι γυναικολογοι. οποτε μην ανησυχείς. κι εγω που ειχα εμετους (σου ειχα γραψει και στο άλλο ποστ) αργησα πολύ να αρχισω συμπληρώματα. ο γιατρος μου δεν ανησυχουσε. σιγουρα κι εσενα θα ξερει να σε καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...