Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερώτηση για αντισύλληψη


castiel

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτήτρια σε σοβαρή, μονογαμική σχέση (εξ αποστάσεως, βλεπόμαστε στις διακοπές), και θα ήθελα να αρχίσω αντισυλληπτικό χάπι για να έχω κάτι παραπάνω σε προστασία εκτός του προφυλακτικού, καταλαβαίνετε είναι μόνο για τις 9-10 μέρες που θα είναι εντός περιοχής. Έχω συζητήσει με την γυναικολόγο μου αλλά διαφωνούμε σε πολλά θέματα; υπάρχει ιστορικό καρκίνου του μαστού (η γιαγιά μου από την πλευρά του πατέρα μου το είχε), έχω μερικές καλοήθεις κύστες στο στήθος και για αυτόν τον λόγο μου αντέδειξε το χάπι γενικά.

 

Την ρώτησα εάν μπορώ να πάρω χάπι για τις μέρες που θα είναι εδώ (θα έρθει τον Δεκέμβρη, αρχές) και είπε ναι, οι παρενέργειες είναι ελάχιστες, αλλά μου είπε οτι θέλει δυο μήνες για να "πιάσει" το χάπι και οτι τσάμπα κόπος θα ήταν. Έχω ψάξει σε καλές ιστοσελίδες (και στο Cancer Research UK) και λένε οτι δρουν αμέσως, αν όχι τότε μετά την πρώτη βδομάδα λήψης. Όσο για το θέμα καρκίνου και του ρίσκου, το μελέτησα και είδα οτι είναι το οιστρογόνο που πιθανώς αυξάνει ρίσκο, και σκέφτηκα ίσως πάρω τα mini pill, τύπου Cerazette. Δεν θα συνέχιζα το χάπι αφότου φύγει το αγόρι μου, μιας και δεν υπάρχει ανάγκη.

 

Την ρώτησα για το χάπι mini pill και μου είπε οτι δεν κάνει τίποτα ως αντισύλληψη και είναι μόνο για να σταματήσει η περίοδος.

 

Υπάρχει καμία που το έχει χρησιμοποιήσει; Ξέρω πολλές κοπέλες στο εξωτερικό που χρησιμοποιούν mini pill για παρόμοιους λόγους (λόγω του οιστρογόνου) και δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειαστούν δυο μήνες, είμαι τακτική και σοβαρή σε αυτό το θέμα και δεν θα ξέχναγα το χάπι ούτε θα το έβλεπα σαν αστείο. Δεν καπνίζω ούτε έχω άλλα ιστορικά εκτός του καρκίνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΕΓΩ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ...ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΟΥ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΡΙΣΚΟ...ΕΒΑΛΕ ΣΠΙΡΑΛ ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ...;)

Link to comment
Share on other sites

castiel Τα αντισυλληπτικά χάπια αν τα ξεκινήσεις σωστά δρουν από την πρώτη μέρα (δεν χρειάζεται να περάσουν μήνες δηλαδή). Μπορεί ο γιατρός σου να είχε κάτι άλλο στον νου του ως προς αυτό.

 

Τώρα όσον αφορά τον καρκίνο. Δυστυχώς ο γιατρός έχει απόλυτο δίκιο. Τα ποσοστά βέβαια είναι πολύ μικρά, αλλά γιατί να το ρισκάρεις έστω και λίγο? Το μόνο που θέλω να επισημάνω είναι ο τύπος καρκίνου, και εξηγούμε: Τα αντισυλληπτικά χάπια (χονδρικά στα λέω τώρα) έχουν να κάνουν με ορμόνες. Οι καρκίνοι που μπορούν να προκαλέσουν είναι οι ορμονικοί. Εγώ έχω ιστορικό καρκίνου του μαστού από πολύ κοντινή μου συγγενή. Ο καρκίνος της όμως ήταν ο λεγόμενος τριπλά αρνητικός, δηλαδή δεν ευθυνόταν καμία από τις 3 αυτές ορμόνες. Έτσι ήταν ασφαλές για εμένα το να πάρω αντισυλληπτικά χάπια. Αν θες συνέλεξε περισσότερα στοιχεία για το οικογενειακό σου ιστορικό και ξαναδές το θέμα. Ειδάλλως δεν υπάρχει λόγος να το διακινδυνέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα αντισυλληπτικα μπορει να δρασουν αρνητικα για καποια ειδη καρκινου και θετικα για καποια αλλα.Νομιζω οτι πλεον θεωρουνται ξεπερασμενα γενικοτερα, ενω στη δική μου εποχη (ειμαι 35) ηταν πολύ πιο διαδεδομενα, εγω τα επαιρνα για 4-5 χρονια λόγω πολυκυστικών (δεν ειχα ακομα σεξουαλικες σχεσεις οταν τα ξεκινησα, θεωρηθηκε καθαρα μεθοδος αντιμετωπισης από τον τοτε γιατρο μου), στη συνεχεια βεβαια εδρασαν και ως αντισυλληψη.Απλα θελουν να εχεις σταθερο γιατρο, ο οποίος θα σε παρακολουθει σωστα και τακτικά (μ'εβαζε κι εκανα κατι αιματολογικες εξετασεις για το συκωτι, κατι υπερηχους μαστου κλπ), ειναι και ασυμβατη η χρηση τους με το καπνισμα-βεβαια δεν μου ειχε πει να ψαχτω για θρομβοφιλιες κλπ (σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να αποφευγονται), οπου τελικα,πολλα χρονια μετα ανακαλυψα, οτι εχω θεμα:confused:.

Τελοσπαντων, καθε φαρμακο καλο ειναι να αποφευγεται, σου φαινεται καπως τωρα να στο λεμε, νεα κοπελα, βραζει το αιμα σου, δεν μπορεις να φανταστεις τι σημαινει, φθορα, κινδυνος κλπ;), αλλα επειδη εχω καει με ορμονικα θα σου ελεγα προφυλακτικο και παλι προφυλακτικο(μια χαρα προστασια παρεχει,καλε,τι εξτρα θα σου δωσει το χαπι?αμα ειναι να "πιασεις" τον Μαγκαιβερ,θα τον "πιασεις" ο,τι και να παρεις), just saying!

...και μολις συνειδητοποιησα οτι μαλλον δεν θα ξερεις τον Μαγκάιβερ...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σπιραλ είναι κατάλληλο μονο για γυναίκες που έχουν κανει παιδί. Η κοπέλα είναι πολύ μικρή για κάτι τετοιο.
πλεον οι κινδυνοι ειναι ελαχιστοι. Εγω ειχα απο τα 20 μου μεχρι τα 30 μου που γεννησα.

 

Τελοσπαντων, καθε φαρμακο καλο ειναι να αποφευγεται, σου φαινεται καπως τωρα να στο λεμε, νεα κοπελα, βραζει το αιμα σου, δεν μπορεις να φανταστεις τι σημαινει, φθορα, κινδυνος κλπ;), αλλα επειδη εχω καει με ορμονικα θα σου ελεγα προφυλακτικο και παλι προφυλακτικο(μια χαρα προστασια παρεχει,καλε,τι εξτρα θα σου δωσει το χαπι?αμα ειναι να "πιασεις" τον Μαγκαιβερ,θα τον "πιασεις" ο,τι και να παρεις), just saying!

...και μολις συνειδητοποιησα οτι μαλλον δεν θα ξερεις τον Μαγκάιβερ...!

αυτο!! Αν μενατε συνεχως μαζι και ησουν τοσο σιγουρη οτι εισαστε μονο ο ενας γιατον αλλον εγω θα προτεινα σπιραλ. Αλλα στην περιπτωση σου οχι.
Link to comment
Share on other sites

[QUOTE=castiel;2609415]Καλησπέρα σας. Είμαι φοιτήτρια σε σοβαρή, μονογαμική σχέση (εξ αποστάσεως, βλεπόμαστε στις διακοπές), και θα ήθελα να αρχίσω αντισυλληπτικό χάπι για να έχω κάτι παραπάνω σε προστασία εκτός του προφυλακτικού, καταλαβαίνετε είναι μόνο για τις 9-10 μέρες που θα είναι εντός περιοχής. Έχω συζητήσει με την γυναικολόγο μου αλλά διαφωνούμε σε πολλά θέματα; υπάρχει ιστορικό καρκίνου του μαστού (η γιαγιά μου από την πλευρά του πατέρα μου το είχε), έχω μερικές καλοήθεις κύστες στο στήθος και για αυτόν τον λόγο μου αντέδειξε το χάπι γενικά.

 

Την ρώτησα εάν μπορώ να πάρω χάπι για τις μέρες που θα είναι εδώ (θα έρθει τον Δεκέμβρη, αρχές) και είπε ναι, οι παρενέργειες είναι ελάχιστες, αλλά μου είπε οτι θέλει δυο μήνες για να "πιάσει" το χάπι και οτι τσάμπα κόπος θα ήταν. Έχω ψάξει σε καλές ιστοσελίδες (και στο Cancer Research UK) και λένε οτι δρουν αμέσως, αν όχι τότε μετά την πρώτη βδομάδα λήψης. Όσο για το θέμα καρκίνου και του ρίσκου, το μελέτησα και είδα οτι είναι το οιστρογόνο που πιθανώς αυξάνει ρίσκο, και σκέφτηκα ίσως πάρω τα mini pill, τύπου Cerazette. Δεν θα συνέχιζα το χάπι αφότου φύγει το αγόρι μου, μιας και δεν υπάρχει ανάγκη.

 

Την ρώτησα για το χάπι mini pill και μου είπε οτι δεν κάνει τίποτα ως αντισύλληψη και είναι μόνο για να σταματήσει η περίοδος.

 

Υπάρχει καμία που το έχει χρησιμοποιήσει; Ξέρω πολλές κοπέλες στο εξωτερικό που χρησιμοποιούν mini pill για παρόμοιους λόγους (λόγω του οιστρογόνου) και δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειαστούν δυο μήνες, είμαι τακτική και σοβαρή σε αυτό το θέμα και δεν θα ξέχναγα το χάπι ούτε θα το έβλεπα σαν αστείο. Δεν καπνίζω ούτε έχω άλλα ιστορικά εκτός του καρκίνου.

 

ΘΑ μεινω λιγο σε αυτο που γραφεις, εισαι με μονογαμικη σχεση λες, αλλα συναντειεστε μονο στις διακοπες !!!!!Οποτε μπορεις να βαλεις το χερι σου στη φωτια μονο για σενα ,δεν θελω να σε αγχωσω , αλλα καλο ειναι να εισαι πολυ προσεκτικη. Το προφυλακτικο μας σωζει εκτος απο μια ανεπυθημητη εγκυμοσυνη ,αλλα και απο πολλα σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα ,ακομα και θανατηφορες ασθενειες .Τις οποιες το χαπι δεν μπορει να σε βοηθησει ,εκτος αυτου το χαπι η γιατρος σε συμβουλεψε να μην το κανεις αρα κατι παραπανω θα ξερει.Σε παρακαλω προσεχε τον εαυτο σου ειναι κριμα για λιγες στιγμες απολαυσεις να παθεις κατι.Σου ευχομαι να περνας καλα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...