Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

e coli στο σπερμα


Recommended Posts

καλησπερα σας

μια ερωτηση να κανω κι εγω σχετικα με το e coli στο σπερμα.

(ουρων παντα καθαρη)

σε καθε καλιεργεια που κανει ο συζηγος βγαινει με πολλαπλες αποικιες στο σπερμα και κολαω ουρολοιμοξη κυστητιδα κτλ.

σε γνωστο ιατρικο κεντρο το 2009 που εκανε πρωτη φορα πληρες σπερματοδιαγραμμα κ καλλιεργια βγηκε το e coli και ολιγοσπερμια αλλα μου ειπαν να μη του δωσουμε σημασια δεν ειναι κατι.

σε 2 γυναικολογους που πηγα μου ειπαν δεν ειναι κατι ουτε για τη ποιοτιτα ουτε για το μικροβιο.

ξεκιναμε διαδικασια εξωσωματικης δεκεμβριο του 2012... παμε σε ιατρο του ικα για να μας περασει προς επιτροπη κ μας λεει οτι που πας με μικροβιο. πως κανετε ελευθερα επαφες δε την λυπασε τη συζηγο σου? μας δινει θεραπεια κ στους 2 με cipr...n και φτιαχνει κ η ποιοτιτα στο σπερμα σε εκπληκτικο βαθμο και Μετα απο καιρο σταματησα να κολαω. smiley.gif

 

αλλα αυτο το e coli ξαναηρθε... αντε ξανα απο την αρχη να κολαω. sad.gif

 

κανουμε 2 εξωσωματικες αλλα η 1η αποβολη βιοχημηκη και στο 2ο δεν αναπτυχθηκε παλλιδρομησε!

αρχιζουμε κ το ψαχνουμε.

παμε σε μια τοπ καθηγητρια κα ελενη για αντιμετωπηση μικροβιων και τι μας ειπε: Γιατι καναμε καλλιεργια? ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕ ΑΥΤΟ?? δε χρειαζοταν! δε παιζει κανενα ρολο το μικροβιο. ειναι φυσιολογικο εκει. αυτα ειναι ξεπερασμενα του παλιου καιρου.δε κολας απο αυτο. κ να αλλαξουμε γιατρο εξωσωματικης. να παμε σε εναν φιλο της.που θα ψαξει καλυτερα κ θα βρει το λογο που εχασα τα παιδακια μου.

 

ενα θα πω. προσπαθουμε πεντε χρονια για παιδι κ χρησιμοποιουμε αναγκαστικα προφυλακτικο για να μη κολαω.

 

δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα των ιατρον πως κολαω? με τον αερα? (με τους πρωην πως κ δε κολαγα τιποτα!?)

εχω κανει ΟΛΕΣ τις εξετασεις κ δεν εχω τιποτα. κανενα μικροβιο, παθηση κτλ.

 

ζαλιστηκα πλεων με τους ιατρους.δε ξερω τη να κανω.ολη μερα κλαιω.

 

τι πιστευετε σχετικα με το μικροβιο στο σπερμα? ειναι λογος που παλλιδρομισε το εμβρυο? οι ουρολογοι εκει φερνουν την ευθηνη. αλλά η καθηγητρια κα ελενη λεει οτι οχι. τι παιζει τελικα?

 

(γιατι η κυστιτιδα ειναι ατιμο πραμα να κολαω καθε φορα που εχω ελευθερες επαφες !!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σας

μια ερωτηση να κανω κι εγω σχετικα με το e coli στο σπερμα.

(ουρων παντα καθαρη)

σε καθε καλιεργεια που κανει ο συζηγος βγαινει με πολλαπλες αποικιες στο σπερμα και κολαω ουρολοιμοξη κυστητιδα κτλ.

σε γνωστο ιατρικο κεντρο το 2009 που εκανε πρωτη φορα πληρες σπερματοδιαγραμμα κ καλλιεργια βγηκε το e coli και ολιγοσπερμια αλλα μου ειπαν να μη του δωσουμε σημασια δεν ειναι κατι.

σε 2 γυναικολογους που πηγα μου ειπαν δεν ειναι κατι ουτε για τη ποιοτιτα ουτε για το μικροβιο.

ξεκιναμε διαδικασια εξωσωματικης δεκεμβριο του 2012... παμε σε ιατρο του ικα για να μας περασει προς επιτροπη κ μας λεει οτι που πας με μικροβιο. πως κανετε ελευθερα επαφες δε την λυπασε τη συζηγο σου? μας δινει θεραπεια κ στους 2 με cipr...n και φτιαχνει κ η ποιοτιτα στο σπερμα σε εκπληκτικο βαθμο και Μετα απο καιρο σταματησα να κολαω. smiley.gif

 

αλλα αυτο το e coli ξαναηρθε... αντε ξανα απο την αρχη να κολαω. sad.gif

 

κανουμε 2 εξωσωματικες αλλα η 1η αποβολη βιοχημηκη και στο 2ο δεν αναπτυχθηκε παλλιδρομησε!

αρχιζουμε κ το ψαχνουμε.

παμε σε μια τοπ καθηγητρια κα ελενη για αντιμετωπηση μικροβιων και τι μας ειπε: Γιατι καναμε καλλιεργια? ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕ ΑΥΤΟ?? δε χρειαζοταν! δε παιζει κανενα ρολο το μικροβιο. ειναι φυσιολογικο εκει. αυτα ειναι ξεπερασμενα του παλιου καιρου.δε κολας απο αυτο. κ να αλλαξουμε γιατρο εξωσωματικης. να παμε σε εναν φιλο της.που θα ψαξει καλυτερα κ θα βρει το λογο που εχασα τα παιδακια μου.

 

ενα θα πω. προσπαθουμε πεντε χρονια για παιδι κ χρησιμοποιουμε αναγκαστικα προφυλακτικο για να μη κολαω.

 

δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα των ιατρον πως κολαω? με τον αερα? (με τους πρωην πως κ δε κολαγα τιποτα!?)

εχω κανει ΟΛΕΣ τις εξετασεις κ δεν εχω τιποτα. κανενα μικροβιο, παθηση κτλ.

 

ζαλιστηκα πλεων με τους ιατρους.δε ξερω τη να κανω.ολη μερα κλαιω.

 

τι πιστευετε σχετικα με το μικροβιο στο σπερμα? ειναι λογος που παλλιδρομισε το εμβρυο? οι ουρολογοι εκει φερνουν την ευθηνη. αλλά η καθηγητρια κα ελενη λεει οτι οχι. τι παιζει τελικα?

 

(γιατι η κυστιτιδα ειναι ατιμο πραμα να κολαω καθε φορα που εχω ελευθερες επαφες !!)

 

αχ αυτο το ecoli ειναι ατιμο μικροβιο κι εμενα ειχε ο συζυγος εκανε 2 εβδομαδες θεραπεια με την ιδια αντιβιωση...μετα ξανα εξεταση μια εβδομαδα μετα το τελος της θεραπειας και μετα αλλο 1 μηνα με αλλη αντιβιωση γιατι δεν ειχε εξουδετερωθει ...τελικα του ειχε κανει προστατιτιδα μπορει να το ειχε και χρονια (μονο στο σπερμα και γι αυτο και δεν ειχε κανενα συμπτωμα)

κι εγω παθαινα κυστιτιδες οταν ξεκινησαμε ελευθερες επαφες και ευτυχως το norocin στη δικη μου περιπτωση το εξουδετερωσε...

βεβαια ακομα το τρεμω μην επανελθει

σε εμας ειχε χαλασει τη μορφολογια του σπερματος ολα τα σπερματοζωαρια ηταν ανωμαλα

ειχα διαβασει παρα πολλα για να το αποφυγω(κανε και κολπικη εξεταση μηπως εξακολουθειτε να το κολλατε ο ενας στον αλλον γιατι αν ζει στον κολπο σου δε θα σου δινει συμπτωματα)

επισης εχω διαβασει οτι στη σταση που ειναι απο πανω η γυναικα ευνοειται η μεταδοση του σε σχεση με την ιεραποστολικη σταση ουσιαστικα ζει, να το πω χαριτωμενα, στον ποπο και εξω απο αυτο οποτε υπαρχουν στασεις που μπορει να το παρασυρουν στην ουρηθρα η οποια ειναι πανω στην εισοδο της γυναικας...εμεις προσεχουμε να μην ακουμπησει πισω , πριν την επαφη...μεχρι και αυτο μας ειπε ο γιατρος μπορει να το μεταφερει!!

πινε πολλα νερα (δες τα σα φαρμακο) εγω ενα διαστημα επαιρνα και καψουλες με cranberry οντως βοηθουν αλλα δρουν ομως μονο προληπτικα απαξ και το εχεις ειτε στο ουροποιητικο σου ειτε στο γεννητικο σου συστημα αν δεν το εξουδετερωσεις μεχρι και την τελευταια αποικια αυτο βρισκει την ευκαιρια και ξαναπολλαπλασιαζεται

γενικα θελει πολυ καλες συνθηκες και μεθοδους υγιενης

τωρα το φοβο τον εχω γιατι δεν επιτρεπεται να κανω μπανιο κατευθειαν μετα την επαφη...ωστε να μεινει το σπερμα(και το καλο ντους αμεσως μετα την επαφη επισης ειναι μεθοδος για να ελαχιστοποιησεις τον πολλαπλασιασμο των αποικιων αν υπαρχουν)

κατα τη γνωμη μου αυτο που λειτουργησε σε μας ειναι το οτι δεν το αφησαμε ...δηλαδη κανει την πρωτη θεραπεια κατευθειαν(θελει τουλαχιστον 7 μερες μετα την αντιβιωση)κατευθειαν καναμε ξανα εξεταση , ξαναβγαινει, κατευθειαν εναλλακτικη αντιβιωση και για μεγαλυτερο διαστημα και ετσι εξολοθρευτηκε...

Link to comment
Share on other sites

τωρα οσον αφορα τις αποβολες και το σπερμα κατα τη γνωμη ναι επηρεαζει 100% γιατι απο τη μορφολογια του σπερματος που θα εισελθει στο ωαριο εξαρταται και το dna που μεταφερει αν δηλαδη ειναι γενετικα σωστο και απο τη στιγμη που το ecoli χαλαει αυτη την ποιοτητα του σπερματοζωαριου ειναι πιθανον να μη "δημιουργειται" ενα καλο εμβρυο...το οποιο και η ιδια η φυση το αποβαλει...

 

γενικα το εχω ψαξει σε ερευνες κλπ επειδη με ειχε προβληματισει οταν ξεκινησαμε τις προσπαθειες

επισης παντου συνεδεαν το ecoli με αποβολες γυναικων που το ειχαν ...φαντασου αν ηταν ακακο και δεν προκαλουσε αλλα αρνητικα θα ρισκαραν οι γιατροι να δωσουν αντιβιωση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης...?προφανως για να την κρινουν ολοι απαραιτητη την αντιβιωση προφανως το ecoli ειναι επικινδυνο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...