Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάπιε... (λευκοσίδηρο???)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας μανούλες...

Σήμερα έγινε κάτι πολύ παράξενο... Το μωρό μου είναι 8 μηνών ακριβώς, βγάζει δόντια και δαγκώνει ότι βρεί μπροστά του με μένος... μόλις λοιπόν ανακάλυψα οτι στη συσκευασία του γάλακτος του έχει τρίψει με τα δοντάκια του ένα μέρος απο το κουτί που σημαίνει οτι έχει καταπιεί λευκοσίδηρο (αν δεν κάνω λάθος στην ονομασία βέβαια) είμαι σίγουρη οτι το έχει καταπιεί γιατί είδα πρίν στα χείλη του ένα κομματάκι απο αυτό το πράγμα αλλά η τρελή δεν σκέφτηκα τι μπορεί να είναι και τώρα νιώθω χάλια... προφανώς αυτό έγινε σήμερα καθώς έπαιζε με τον πατέρα του, για πότε έπιασε τη συσκευασία, για πότε κατάφερε να τρίψει με τα δόντια του τέτοιο πράγμα ούτε που το κατάλαβα...

Τον γιατρό θα τον πάρω αύριο τηλέφωνο να δώ τι θα μου πεί αλλά στο μεταξύ έχω σκάσει απο τον φόβο μου... ελπίζω να είμαι υπερβολική και να τα έβγαλε με τα κακά του, τι να πώ???

Απευθύνομαι σε σάς σε περίπτωση που έχει συμβεί και σε κάποια άλλη μανούλα αυτό... οι γνώμες σας είναι πολύτιμες...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Να χαίρεστε τα μωράκια σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα ειχε φαει το κατω μερος απο αφρο μαλλιων.ειχα φοβηθει αλλα δεν επαθε τιποτα.

 

Πώ πω πόσα πολλά κάνουν τα μωρά για να μας τρελάνουν :oops: και πόσο υπερβολικούς ανθρώπους μας κάνουν :lol:

 

Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα σοβαρό...

Να χαίρεσαι το μωράκι σου, γερό και ευτυχισμένο να είναι... :-)

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως ο κίνδυνος από την κατάποση σκληρών πραγμάτων εντοπίζεται στο αν θα κατεβούν από τον οισόφάγο. Εμάς είχε καταπιεί ένα δαχτυλίδι, τον πήγαμε στο Παίδων και μας είπαν πως είναι επικίνδυνο μόνο εφόσον του έχει μείνει στον οισοφάγο και εμποδίζει.

Από τη στιγμή που μπαίνει στο στομάχι, είτε τα γαστρικά υγρά το διαλύουν, είτε το επικαλύπτουν με βλέννα και γίνεται σαν μαλακή μπάλα, ώστε να περάσει από το έντερο και να αποβληθεί φυσιολογικά.

Ακόμα και πρόκα που είχε καταπιεί κάποιο παιδάκι, μας είπαν πως εφόσον έφτασε στο στομάχι, όλα καλά.

Οπότε μην ανησυχείς.

Επίσης ο λευκοσίδηρος δεν είναι δηλητηριώδης, οπότε θα υπήρχε άλλο θέμα και θα έπρεπε να προκαλέσετε εμετό είτε να κάνετε πλύση στομάχου.

Από τα κακά μπορεί να μην το διακρίνεις, γιατί τα υγρά του στομάχου, αν δεν το έχουν διαλύσει, σίγουρα θα το έχουν κάνει πολύ μικρότερο και μαλακότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, αφού δεν της "έκατσε" θα το αποβάλλει. Οι πλέον αρμόδιοι σ'αυτά θεωρώ ότι είναι στο κέντρο δηλητητριάσεων. Ανταποκρίνονται αμέσως και σου λένε και αν πρέπει να πας σε νοσοκομείο ή τι να κάνεις τέλος πάντων. Προσοχή στην πρόκληση εμετού, είναι λίγο αμφιλεγόμενη. Η δικιά μου ήπιε soflan από την λεκάνη με τα ρούχα σε ηλικία 2,5 χρονών. Δεν πρέπει να εφησυχάζουμε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...