Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπολογιστής στο βρεφικό δωμάτιο


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το εξής: σε λίγους μήνες -πρώτα ο Θεός!- περιμένουμε το 2ο παιδάκι μας.. :D

Σκεφτόμενη, λοιπόν, τις αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν στο σπίτι για να δημιουργηθεί το βρεφικό δωμάτιο είπα στον άντρα μου ότι ο υπολογιστής θα φύγει από το δωμάτιο αυτό..

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει και πολύς χώρος για να μπει μετά (αφού φύγει από εκεί μέσα) και με έχει τρελάνει ότι σιγά το πράγμα, σιγά την ακτινοβολία και δεν θα τον ανοίγω όταν θα είναι μέσα το μωρό κτλ..

Αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ με τίποτα αυτό...

Είμαι υπερβολική που θέλω το δωματιάκι του παιδιού να μην έχει κανενός είδους ακτινοβολία μέσα;

Εσείς στα δωματιάκια των παιδιών σας θα βάζατε υπολογιστή;

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι ακτινοβολία έχει ο υπολογιστής;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το εξής: σε λίγους μήνες -πρώτα ο Θεός!- περιμένουμε το 2ο παιδάκι μας.. :D

Σκεφτόμενη, λοιπόν, τις αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν στο σπίτι για να δημιουργηθεί το βρεφικό δωμάτιο είπα στον άντρα μου ότι ο υπολογιστής θα φύγει από το δωμάτιο αυτό..

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει και πολύς χώρος για να μπει μετά (αφού φύγει από εκεί μέσα) και με έχει τρελάνει ότι σιγά το πράγμα, σιγά την ακτινοβολία και δεν θα τον ανοίγω όταν θα είναι μέσα το μωρό κτλ..

Αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ με τίποτα αυτό...

Είμαι υπερβολική που θέλω το δωματιάκι του παιδιού να μην έχει κανενός είδους ακτινοβολία μέσα;

Εσείς στα δωματιάκια των παιδιών σας θα βάζατε υπολογιστή;

:confused:

 

Τον υπολογιστή στο παιδικό δωματιο το εχετε και το χρησιμοποιειτε εσεις;;; Δηλαδή κοιμαται το παιδί και σε λιγο καιρό και το 2ο μπεμπέ και εσεις παραμενετε στο δωματιο για χρηση Η/Υ;;;

Κατά την γνώμη μου δεν είναι και οτι καλυτερο όχι μονο λογω ακτινοβολίας αλλά και σαν προσωπικό χωρο των παιδιών... Εγώ οταν γεννησα το παιδί μου, το δωματιο της ηταν σαν καθιστικό και εκει βλεπαμε τηλεοραση και καθομασταν σαν ζευγαρι. Ειχαμε και σαλόνι αλλά δεν το χρησιμοποιούσαμε για καθημερινή χρήση. Αφού γεννησα και περασαν οι πρωτοι μηνες, η τηλεοραση μεταφερθηκε στο σαλονι και το δωματιο εγινε αποκλειστικά παιδικό υπνοδωματιο!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η κόρη μου έχει δικό της δωμάτιο..

Το δωμάτιο αυτό στο οποίο υπάρχει ο υπολογιστής προς το παρόν είναι σαν γραφείο-σιδερωτήριο.. :-P

Προφανώς δεν το έγραψα και πολύ ξεκάθαρα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η κόρη μου έχει δικό της δωμάτιο..

Το δωμάτιο αυτό στο οποίο υπάρχει ο υπολογιστής προς το παρόν είναι σαν γραφείο-σιδερωτήριο.. :-P

Προφανώς δεν το έγραψα και πολύ ξεκάθαρα..

 

Το πρωτο παιδικό δωματιο δεν χωραει και τα δυο τα παιδιά, ειδικά αν είναι το ίδιο φύλο;

Μπορείτε να βαλετε προσωρινά το μπεμπε στο πολυδωματιο (ολοι ετσι ειμαστε...) και αργοτερα να τα βαλετε τα παιδιά στο ιδιο δωματιο και να μεινει ο χωρος σαν γραφειο/ σιδερωτηριο κλπ

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον, καποτε ειχα φιλοξενησει μια θεια μου σε δωματιο του σπιτιου με Η/Υ (desktop οχι laptop) και μου "παραπονεθηκε" για εντονη μυρωδια απο καλωδια και μεταλλικα στοιχεια του Η/Υ. μου ειχε φανει υπερβολικη τοτε. αλλά σκεπτομενη αυτο και γνωριζοντας τη σκονη που συσωρευεται στα καλωδια για τις σχετικες συνδεσεις, δεν θα εβαζα βρεφος μαζι με Η/Υ.

εγω βεβαια εχω μεινει πολλα χρονια σε υπνοδωματιο με Η/Υ χωρις να ενοχληθω απο "επιβαρημενη" ατμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν χωράνε σε ένα δωμάτιο.. είναι και τα δύο αρκετά μικρά (τα δωμάτια).. :(

Άσε που το ένα είναι φουλ ροζ και το μωρό που περιμένουμε είναι αγόρι... :P

αλλά ασχέτως αυτού, αν χωρούσανε στο ένα θα το έβαφα, θα το άλλαζα και θα τα είχα μαζί..

αλλά δεν χωράνε δυστυχώς...

δεν ξέρω και πού να εξορίσω τον υπολογιστή, αλλιώς δεν θα είχα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, καποτε ειχα φιλοξενησει μια θεια μου σε δωματιο του σπιτιου με Η/Υ (desktop οχι laptop) και μου "παραπονεθηκε" για εντονη μυρωδια απο καλωδια και μεταλλικα στοιχεια του Η/Υ. μου ειχε φανει υπερβολικη τοτε. αλλά σκεπτομενη αυτο και γνωριζοντας τη σκονη που συσωρευεται στα καλωδια για τις σχετικες συνδεσεις, δεν θα εβαζα βρεφος μαζι με Η/Υ.

εγω βεβαια εχω μεινει πολλα χρονια σε υπνοδωματιο με Η/Υ χωρις να ενοχληθω απο "επιβαρημενη" ατμοσφαιρα.

 

ναι κι εγώ είχα για πολλα χρονια τον υπολογιστή στο δωματιο μου, αλλα δεν ξερω, για το παιδί μου δεν το θέλω..

ασε που σε αυτο το δωματιο ειναι και η συσκευη του wifi οπότε ενα παραπάνω που δεν το θέλω..

η πιο ακριβή λυση ειναι να παρουμε ενα laptop και να καταργησουμε τον desktop αλλα παραειναι ακριβη σαν λυση.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν χωράνε σε ένα δωμάτιο.. είναι και τα δύο αρκετά μικρά (τα δωμάτια).. :(

Άσε που το ένα είναι φουλ ροζ και το μωρό που περιμένουμε είναι αγόρι... :P

αλλά ασχέτως αυτού, αν χωρούσανε στο ένα θα το έβαφα, θα το άλλαζα και θα τα είχα μαζί..

αλλά δεν χωράνε δυστυχώς...

δεν ξέρω και πού να εξορίσω τον υπολογιστή, αλλιώς δεν θα είχα πρόβλημα...

 

Με ουδετερο χρωμα το δωματιο και κουκετα για εξοικονομιση χωρου, παλι δεν χωρανε τα παιδιά μελλοντικά;

Στη κουζινα δεν χωραει ο Η/Υ; Σε κανα χωλ;...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

χρησιμοποιώ την κωδικό της γυναίκας μου, μια και το θέμα αυτο περιέχει ενδιαφέρουσες παρεξηγήσεις. Λοιπόν, ο υπολογιστής δεν εχει καθόλου ακτινοβολία, εκτός απο δυο περιπτώσεις: 1. αν χρησιμοποιείτε ασύρματο δίκτυο και 2. αν έχετε οθόνη παλιού τύπου CRT. Οι νέες επίπεδο οθόνες ΔΕΝ έχουν ακτινοβολία. Το να έχετε τον υπολογιστή του μωρού στο δωμάτιο όμως μπορει να είναι πολυ άβολο όμως. Εμείς τωρα τον εξοριζουμε στο χωλ. Αν τον βάλετε στο δωμάτιο του μωρού δείτε τι θόρυβο θα κάνει, καθώς και επίσης να μην είναι στο πάτωμα γιατι ειδικά εκει ανακατεύεται πολυ τη σκόνη.

 

Συνοπτικά δηλαδή τεχνικός λόγος δεν υπάρχει που να απαγορευει τη συνύπαρξη εκτός απο τα δυο παραπάνω. Το πρακτικό θέμα να δείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι κι εγώ είχα για πολλα χρονια τον υπολογιστή στο δωματιο μου, αλλα δεν ξερω, για το παιδί μου δεν το θέλω..

ασε που σε αυτο το δωματιο ειναι και η συσκευη του wifi οπότε ενα παραπάνω που δεν το θέλω..

η πιο ακριβή λυση ειναι να παρουμε ενα laptop και να καταργησουμε τον desktop αλλα παραειναι ακριβη σαν λυση.. :cool:

 

Αγαπητή φίλη, ΟΧΙ wifi κοντά σε παιδιά....

Όπως είπε και πιο πάνω ένας φίλος αυτά που έχουν ακτινοβολία είναι οι ασύρματες συσκευές και οι οθόνες παλαιού τύπου (CRT).

Στις ασύρματες συσκευές περιλαμβάνονται και τα ασύρματα τηλέφωνα (σταθερά) και φυσικά τα κινητά. Όλα αυτά ΜΑΚΡΙΑ από τα παιδάκια μας....

Υ.Γ. Σε βλέπω να κρεμάς τον υπολογιστή από κανένα ταβάνι..... :)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...