Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανυσηχω...


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας...

Πριν μια εβδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και προχτες που επισκεφτηκα την γυναικολογο μου με τα αποτελεσματα της μαστογραφιας που ειχα κανει μου ειπε πως εχω μια μικρη κυστη στο αριστερο στηθος και κατι ακομα για το οποιο θα πρεπει να γινει βιοψια...

Καταλαβαινεται οτι τρελαθηκα, οτι και να ειναι ειτε καλο ειτε κακο δεν αντεχω αυτη την αγωνια...

Πως ερχονται καμια φορα τα πραγματα και εκει που πλεεις σε πελαγη ευτυχιας για το πιο ωραιο γεγονος που σου συνεβη ξαφνικα ερχεται κατι αλλο και σου κοβει τη χαρα... ευχομαι να πανε ολα καλα, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να χαρω οσο θελω για την εγκυμοσυνη μου και στεναχωριεμαι.

Γνωριζει καμια κοπελα σε ποιες περιπτωσεις γινεται βιοψια? Εχει κανει καμια?:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας...

Πριν μια εβδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και προχτες που επισκεφτηκα την γυναικολογο μου με τα αποτελεσματα της μαστογραφιας που ειχα κανει μου ειπε πως εχω μια μικρη κυστη στο αριστερο στηθος και κατι ακομα για το οποιο θα πρεπει να γινει βιοψια...

Καταλαβαινεται οτι τρελαθηκα, οτι και να ειναι ειτε καλο ειτε κακο δεν αντεχω αυτη την αγωνια...

Πως ερχονται καμια φορα τα πραγματα και εκει που πλεεις σε πελαγη ευτυχιας για το πιο ωραιο γεγονος που σου συνεβη ξαφνικα ερχεται κατι αλλο και σου κοβει τη χαρα... ευχομαι να πανε ολα καλα, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να χαρω οσο θελω για την εγκυμοσυνη μου και στεναχωριεμαι.

Γνωριζει καμια κοπελα σε ποιες περιπτωσεις γινεται βιοψια? Εχει κανει καμια?:(

 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και με την εγκυμοσύνη και με τη κύστη σου!!! Όσον αφορά το θέμα της βιοψίας να ξέρεις πως σε όλες τις περιπτώσεις ακόμα και αν είναι μία κύστη που υπάρχει χρόοοοοονια στο οργανισμό της κάνουν βιοψία...Συνήθως οι κύστες που υπάρχουν και δεν αυξάνονται με γρήγορους ρυθμούς είναι καλοήθεις άρα ακίνδυνες και οταν κάνουν την αφαίρεση του όγκου κάνουν ΠΑΝΤΑ ΒΙΟΨΙΑ. Τώρα εσύ επειδή είσαι έγκυος δε μπορεί ο γιατρός να σου κάνει χειρουργείο και μετά να κάνει βιοψία, οπότε είναι λογικό να θέλει να ελέγξει με τον πιο ανώδυνο τρόπο τι συμβαίνει! Ξέρω πως ειναι δύσκολο αλλά σκέψου θετικά και θυμήσου και τη περίπτωση της Γωγώς Μαστροκώστα, η οποία ανακάλυψε ότι είχε καρκίνο του μαστού όταν ήταν έγκυος και τώρα είναι όλα καλά και χαίρεται την οικογενειά της!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

για το θεμα του στηθους και των ευρυματων του,θα πρεπει να επισκεφτεις μαστολογο και αυτος θα κρινει το τι χρειαζεται και με ποιον τροπο,ο γυναικολογος δεν ειναι ο αρμοδιος γιατρος για αυτα τα θεματα,παροτι πολλοι γυναικολογοι αναλαμβανουν και τον ρολο του μαστολογου...δεν ειναι ομως αρμοδιοτητα τους...ευχομαι να μην ειναι κατι ανησυχητικο και να χαρεις την εγκυμοσυνη σου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει κατ' αρχήν παρακέντηση και μετά κυτταρολογική εξέταση του δείγματος? Η παρακέντηση είναι απλή διαδικασία, γίνεται με μια σύριγγα και παίρνουν υγρό . Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει κατ' αρχήν παρακέντηση και μετά κυτταρολογική εξέταση του δείγματος? Η παρακέντηση είναι απλή διαδικασία, γίνεται με μια σύριγγα και παίρνουν υγρό . Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

 

Εμενα μου ειπε η γιατρος μου πως θα παρουν δειγμα με μια συριγγα για να δουμε τι ειναι.

Το χαρτι πανω γραφει για βιοψια..αλλα επειδη ειναι στα γερμανικα δεν καταλαβαινω και πολλα παραπανω. Δεν εκατσα να το συζητησω και πολυ με την γιατρο μου λογω που ημουν χαρουμενη και απασχολημενη με την εγκυμοσυνη..απλα μου ειπε αυτο.

Τελικα σαν την υγεια δεν εχει κοριτσια..ολα τα αλλα ειναι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσπαθησεις να μεινεις ήρεμη για το μωράκι σου κοπέλα μου.. Το πιο πιθανό ειναι να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη κύστη.. αλλά μην ανχώνεσαι και έχεις άλλα τρεξίματα με την εγκυμοσύνη..

Καλή επιτυχία ευχομαι και με το καλό το μωράκι σου..;)

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να μεταφρασω το χαρτι που πηρα απο την μαστογραφια και μιλαει για αποτιτανωσεις για τις οποιες εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα οτι οταν ειναι μαζεμενες σε ενα σημειο μπορει να ναι ενδειξη καρκινου του μαστου...οποτε καταλαβαινετε τι με περιμενει μεχρι την βιοψια η οποια θα αργησει ακομα μια βδομαδα...:(

Δεν θα τ'αντεξω....

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι μην το κανεις αυτο... δεν ξερεις να διαβαζεις τα αποτελεσματα δεν εισαι γιατρος. πηγαινε στον γιατρο σου να τις δει. σκας χωρις να εισαι σιγουρη για τιποτα σκεψου λιγο το φασολακι που εχεις στην κοιλιτσα σου παρε μια ανασα και ολα καλα θα πανε μια απλη κυστη ειναι

mamax4

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο βρε κοριτσια μου δεν θελω να στεναχωριεμαι αλλα πως να το κανουμε ειναι αναποφευκτο οταν υπαρχει εστω και μια τετοια πιθανοτητα...αλλωστε για βιοψια θα παω...ολα ειναι πιθανα...

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι, αλλωστε οτι ειναι να γινει θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολες για την συμπαρασταση...τελικα δεν χρειαστηκε καν να κανω την βιοψια η εξεταση με τον υπερηχο στο νοσοκομειο εδειξε μαστοπαθεια

ολα δειχνουν οκ. ουυυυφφφφ...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...