Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολες


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Διαβαζα τις ιστοριες σας κ αποφασισα να γραψω κ την δικη μου...

Μεσα Φεβρουαριου εμεινα εγκυος για πρωτη φορα. Ο ενθουσιασμος μου δεν περιγραφοταν, μονο σε εφημεριδες που δεν το εγραψα... Παμε, βλεπουμε σακο, μεσα Μαρτιου 6η βδομαδα βλεπω αιμα κ μου λεει η γιατρος χρωμοσωμικη ανωμαλια κ οτι ετυχε να μην κανω εξετασεις κ οτι τις κανουν στην 3η αποβολη. Μου εκανε αποξεση( απορω γιατι αφου οταν απεβαλα ειδα τον σακο ολοκληρο να φευγει . . . ) και μου ειπε νεες προσπαθειες μετα απο 3 μηνες. Τελη Απριλιου ξαναεμεινα, δεν πιστευα οτι με πολυκυστικες θα εμενα με μια φορα. Συγκρατημενη πια, μονο ο αντρας μου κ ο γιατρος( αλλαξα εννοειται ) το ηξεραν. Παλι τα ιδια. 29 Μαιου παει και το δευτερο νινακι μου. Αυτη τη φορα δεν ειχα δει σακο η τιποτα αλλο, αποξεση δεν χρειαστηκε, σε 2 μερες η χοριακη μου ηταν 39. Πηγαμε στον ανοσολογο που μας συστησε ο γυναικολογος μας και ρωτησα αν μπορει να ετυχε. Ειπε καμια σποβολη δεν ειναι τυχαια, απλα δεν τις εχουν ψαξει. Ρωτησε αν η πρωτη γιατρος εστειλε τα υπολειμματα του πρωτου μωρου μας για αναλυση, εννοειται δεν το εκανε.. Μου ειπε οτι η χρωμοσωμικη ανωμαλια φαινεται ΜΟΝΟ με εξεταση καρυοτυπου ζευγους η εμβρυου κ οτι στην ηλικια μας ειναι πολυ σπανιο να το εχει καποιος. Στα 24 εγω 30 ο αντρας μου. Παρ'ολα αυτα επειδη ηταν 2 συνεχομενες αποβολες θα κανουμε καρυοτυπο ζευγους, θρομβοφιλια, κατι με γονιδια, συμβατοτητα μεταξυ μας κ αλλα... Κατα την γνωμη σας τι μπορει να εφταιγε;;; Ισως οτι μετα απο αποξεση(ΑΝ εγινε) εμεινα 1μιση μηνα μετα; Ηταν συντομο; Ελπιζω να εφταιγε αυτο, να ερθει κ αλλο κ να το ακουσω, να το δω.. Κ οταν γεννηθει να το αγκαλιασω κ να το φιλησω.......

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι που το έζησες και εσύ, το πέρασα και εγώ δύο φορές πριν κάνω την κόρη μου. Και μένα ο γιατρός που βρήκα μετά τη 2η φορά μου είπε το ίδιο, τίποτα δεν είναι τυχαίο απλά κρίνουμε τι πρέπει να ψάξουμε. Και επειδή η μία φορά συμβαίνει συχνά δεν βάζουν τις γυναίκες σε αυτή τη διαδικασία από την αρχή. Σωστό ή λάθος η επιστήμη το ξέρει.

Όσο για το τι έφταιξε κανείς δεν μπορεί να στο πει αν δεν κάνεις τις εξετάσεις. Κάνε λίγη υπομονή (ξέρω πόσο δύσκολο είναι) και μόλις ολοκληρώσεις τις εξετάσεις θα σε βοηθήσει ο γιατρός σου να έχεις σύντομα μωράκι στην αγκαλιά σου!

Αν θέλεις σαν συμβουλή επειδή εγώ δεν είχα κάποιον να με συμβουλέψει δώσε χρόνο στον εαυτό σου να συνέλθει σωματικά και ψυχικά για να μπορείς να ευχαριστηθείς την κύηση που θα έρθει και θα πάνε όλα καλά. Εγώ δεν κρατιόμουνα και είχα αφήσει τα πάντα στην άκρη και το μόνο που με ένοιαζε ήταν οι γόνιμες μέρες και μετά σε συνδυασμό με άλλα οικογενειακά πέρασα δύσκολες μέρες. Καθαρά ψυχολογικά, γιατί η κύηση είχε το πιο όμορφο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Έφταιγε κατι;; Εκανες κάποια θεραπεια;; Έκλεισα ραντεβού στον ανοσολόγο για τις εξετάσεις. Θεε μου ελπιζω να μην εχουμε τιποτα... Το μονο που με αγχωνει ειναι ο καρυοτυπος κ αυτο επειδη ειπε ο γιατρος οτι δεν εχει θεραπεια... 20 μερες θελει περιπου για να βγουν τα αποτελεσματα... Εφιαλτικη αυτη η αναμονη.... Με αισιο τελος ελπιζω κ με το νινακι μου ανα χειρας :)

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Διαγνώστηκε θρομβοφιλία (με 5 από τα 6 γονίδια θετικά και μάλιστα τα δύο αν θυμάμαι καλά και από τους δύο γονείς μου). Έτσι με τις γνωστές πλέον ενέσεις ηπαρίνης απέκτησα την κούκλα μου. Έχουν ακουστεί πολλά για τη θρομβοφιλία αλλά εγώ δεν έκανα κάποια άλλη θεραπεία ούτε πριν ούτε κατά τη διαρκεια της κύησης οπότε πιστεύω ότι αυτή ήταν η λύση.

Δεν είμαι γιατρός αλλά λόγω της μικρής μου εμπειρίας δεν λες σε ένα ζευγάρι πριν βγουν τα αποτελέσματα αν έχεις αυτό δεν υπάρχει θεραπεία!!! Κάτι τέτοια μου έλεγε χαζογελώντας και ο πρώτος μου γιατρός και με είχε κάνει χάλια. Σε αυτόν που πάω τώρα και είχα στην τελευταία κύηση όταν τον ρωτούσα και αν... μου έλεγε οι υποθέσεις δε βοηθάνε, υπομονή και ότι μας τύχει θα βρούμε τρόπο να το αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφ χα πολυ που ειχες αισιο αποτελεσμα!!! Αν θυμαμαι καλα ειπε οτι αν ειναι προβλημα με τον καρυοτυπο μετα απευθυνομαστε σε γενετιστη.. Ιστορικο απο γονεις και γενικα απο συγγενεις εγω δεν ξερω... Με την θρομβοφιλια πρεπει καποιο διαστημα να κανεις αυτες τις ενεσεις κ μετα να προσπαθησες για μωρακι;;

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφφφ χα πολυ που ειχες αισιο αποτελεσμα!!! Αν θυμαμαι καλα ειπε οτι αν ειναι προβλημα με τον καρυοτυπο μετα απευθυνομαστε σε γενετιστη.. Ιστορικο απο γονεις και γενικα απο συγγενεις εγω δεν ξερω... Με την θρομβοφιλια πρεπει καποιο διαστημα να κανεις αυτες τις ενεσεις κ μετα να προσπαθησες για μωρακι;;

 

μηπως εχεις καμια λοιμωξη???π.χ ουρεοπλασμα-τοξοπλασμα -μυκοπλασμα???αυτα παρουσιαζουν αποβολες....

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις καμια λοιμωξη???π.χ ουρεοπλασμα-τοξοπλασμα -μυκοπλασμα???αυτα παρουσιαζουν αποβολες....

 

Δεν ξερω.. Τοξοπλασμα εκανα εξετασεις μετα την πρωτη αποβολη κ ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.. Τα αλλα 2 δεν τα ξερω :-(

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.. Τοξοπλασμα εκανα εξετασεις μετα την πρωτη αποβολη κ ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.. Τα αλλα 2 δεν τα ξερω :-([

 

 

 

 

 

 

ελενξετα κ αυτα για να εισαι καλυμενα...η ξαδερφη μου απεβαλε 8 βδομαδων κ ειχε ουρεοπλασμα.....ξεκινα απο τα απλα κ μετα ψαξου πιο βαθυα(γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φαινον στο τεστ ΠΑΠ;;; Ειναι διαφορετικη εξεταση;;

 

Ναι , αν δεν κανω λαθος φαινονται στην καλλιεργεια κολπικου υγρου και καλο ειναι να ζητησεις μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα -χλαμυδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι , αν δεν κανω λαθος φαινονται στην καλλιεργεια κολπικου υγρου και καλο ειναι να ζητησεις μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα -χλαμυδια.[/

\

 

 

 

 

 

ειναι συγκεκριμενη καλλιεργια κολπικου υγρου,,,,εμενα δεν μου εκανε πριν βαλω μπρος για παιδι,,,συζητατο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αν δεν κανω λαθος φαινονται στην καλλιεργεια κολπικου υγρου και καλο ειναι να ζητησεις μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα -χλαμυδια.

 

Το τεστ παπ μου βγηκε καλο παντως. Μια κολπιτιδα ειχα αλλα μου εδωσε ο γιατρος χαπια. Να ξαναπαω λες;;;

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Αχ θα κλεισω τωρα κιολας ραντεβου!!!!! Αχ ρε κοριτσια μπορει να με πειτε χαζη αλλα μακαρι να ειναι αυτο, δηλαδη κατι "απλο" και να μην μπαινω σε πιο δυσκολες διαδικασιες.....

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ παπ μου βγηκε καλο παντως. Μια κολπιτιδα ειχα αλλα μου εδωσε ο γιατρος χαπια. Να ξαναπαω λες;;;

αυτές τις εξετάσεις δεν σου τις κάνει ο γυναικολόγος σου. κανονικά γίνονται στην 1η περίοδο, μετά την απόξεση με ιστό πρώτης περίοδου (αίμα) για να δουν αν υπάρχει μικρόβιο μέσα στη μήτρα στο οποίο μπορεί να αφείλεται η αποβολή/παλλινδρόμηση. πας σε ειδικό κέντρο, σου δίνουν ένα κιτ και αφού πάρεις το δείγμα τους το επιστρέφεις αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Την αποξεση μου την εκαναν 16/3 και μαλιστα αλλη γιατρος, τραγικη λαθος επιλογη μου.... Τωρα δεν μπορω να τις κανω;;;

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την αποξεση μου την εκαναν 16/3 και μαλιστα αλλη γιατρος, τραγικη λαθος επιλογη μου.... Τωρα δεν μπορω να τις κανω;;;

μπορείς και τώρα, απλά αν τελικά έχεις το μικρόβιο μπορεί να το κόλλησες αργότερα και να μην έχει σχέση με την αποβολή.

Link to comment
Share on other sites

επίσης να τσεκάρεις θυρεοειδή και σάκχαρο. είχα κι εγώ 2 παλλίνδρομες μετά το γιο μου (όπου όλα είχαν πάει τέλεια) ΄που ήρθαν σαν κεραυνός εν αιθρία.

πήγα σε γυναικολόγο ειδικό στις καθέξιν αποβολές κι απέκτησα τελικά και την κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

Θυρεοειδη κ σακχαρο μου εγραψε ο ανοσολογος να κανω! Καποτε ειχα θεμα με τον θυρ. αλλα ειχε περασει... Ελπιζω να ειναι ακομα καλα.... Μπορουν να δημιουργησουν αποβολη;;;

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Θυρεοειδη κ σακχαρο μου εγραψε ο ανοσολογος να κανω! Καποτε ειχα θεμα με τον θυρ. αλλα ειχε περασει... Ελπιζω να ειναι ακομα καλα.... Μπορουν να δημιουργησουν αποβολη;;;

ναι, φυσικά. είναι πολλοί οι λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν σε αποβολή. ειδικά σε μας που είχαμε 2 συνεχόμενες δεν υπάρχει η περίπτωση να μη φταίει κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, φυσικά. είναι πολλοί οι λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν σε αποβολή. ειδικά σε μας που είχαμε 2 συνεχόμενες δεν υπάρχει η περίπτωση να μη φταίει κάτι συγκεκριμένο.

 

Κα εμεις καναμε κ χαζομαρα. Μας ειπαν 3-4 μηνες μερα την αποβολη επειδη μου καναν κ αποξεση κ σε 1μισι ξαναμεινα. Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο;;

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Κα εμεις καναμε κ χαζομαρα. Μας ειπαν 3-4 μηνες μερα την αποβολη επειδη μου καναν κ αποξεση κ σε 1μισι ξαναμεινα. Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο;;

μπορεί κι αυτό να επηρέασε. πρέπει να επανέλθουν οι ορμόνες και η μήτρα. ήταν ακόμη σε φάση αποβολής. κι εγώ που περίμενα πάντως 4 μήνες πα΄λι απέβαλα. αλλά εμένα βρέθηκε άλλος λόγος για τις παλλίνδρομες.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κι αυτό να επηρέασε. πρέπει να επανέλθουν οι ορμόνες και η μήτρα. ήταν ακόμη σε φάση αποβολής. κι εγώ που περίμενα πάντως 4 μήνες πα΄λι απέβαλα. αλλά εμένα βρέθηκε άλλος λόγος για τις παλλίνδρομες.

 

Μου φαινεται βουνο... Απο την μια νιωθω σα να δεν εγιναν σε εμενα αυτα κ απο την αλλη εχω απιστευτη αγωνια για την συνεχεια. Μεχρι κ φορμακι βρεφικο πηρα κ το κοιταω κ με ανεβαζει λιγο ψυχολογικα....

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται βουνο... Απο την μια νιωθω σα να δεν εγιναν σε εμενα αυτα κ απο την αλλη εχω απιστευτη αγωνια για την συνεχεια. Μεχρι κ φορμακι βρεφικο πηρα κ το κοιταω κ με ανεβαζει λιγο ψυχολογικα....

ελπίζω όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά και να αποκτήσεις ένα υγιές μωράκι!! καμμιά γυναίκα να μην τα περνάει αυτά...

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω όλα να πάνε καλά την επόμενη φορά και να αποκτήσεις ένα υγιές μωράκι!! καμμιά γυναίκα να μην τα περνάει αυτά...

 

Παντα ελεγα οτι πρεπει να ειναι δυσκολο, ποτε δεν καταλαβα ποσο.... Μεχρι τωρα.....

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Παντα ελεγα οτι πρεπει να ειναι δυσκολο, ποτε δεν καταλαβα ποσο.... Μεχρι τωρα.....

είναι δύσκολο αλλά πίστεψέ με υπάρχουν και πολύ χειρότερα. εδώ μέσα υπάρχουν κοπέλες που έχασαν τελειόμηνα μωρά στην 38η εβδομάδα ή και αφού τα γέννησαν. έχω φίλη που έκανε άμνιο και έχασε το μωρό από συσπάσεις. το γέννησε κανονικά νεκρό...

 

όταν έκλαιγα τότε και ρώταγα "γιατί σε μένα, Θεέ μου?" ο πατέρας μου, μου είπε: "και γιατί όχι σε σένα? τί διαφορετικό έχεις εσύ από τόσες άλλες κοπέλες που έχουν περάσει τα ίδια και χειρότερα. να μάθεις στη ζωή σου να δέχεσαι με το ίδιο τρόπο και τα καλά και τα κακά. με ψυχραιμία και σύνεση. και τα καλά δεχούμενα και τα κακά δεχούμενα".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...