Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

όλη μέρα γκρίνια


zeniazenia

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για΄τι τα'χω παίξει. Η μπέμπα μας 2,5 μηνών ακριβώς από χτες έχει μια απίστευτη γκρίνια όοοοολη μέρα. Κλαίει κλαίει κλαίει χωρίς να νιώθω οτι πονάει κάπου. Πέρασε δύσκολους κολικούς όλοήμερους μετά από κάθε γεύμα πονούσε ΄και πάνω που είπαμε στρώσαμε ξεκίνησε αυτό. Μου θυμίζει τις μέρες εκείνες μετά το πρώτο εμβόλιο που γκρίνιαζε όλη μέρα. Εκεί που γελάει όπως της μιλάς αρχίζει ξαφνικά την φκρίνια και άλλες φορές μουγκρίζει θυμωμένα. Την παίρνω αγκαλίτσα όσο μπορώ κάποιες φορές σταματάει κάποιες όχι. Την ταίζω συχνά (κάθε 1,5 ώρα) μάλλον διψάει λόγω ζέστης αλλά δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά. Συνέχεια χτυπιέται στο καρότσι της και φωνάζει αμπουουουου πουουουου. Σπρώχνει με το πόδι της και γυρίζει στο πλάι και ανασηκώνει όλο τον κορμό και κλαίει. Τα μεσημέρια μου έκανε πάντα ένα βαρύ ύπνο 2ωρο με 3ωρο (αφού μετά λέγαμε πως θα ξανακοιμηθεί το βράδυ) αλλά από χτες ούτε αυτό. Μάξιμου 45 λεπτά το μεσημέρι και το πρωί ή το απόγευμα αργά μισάωρα. Είναι και γενικά ευερέθιστο παιδί κάθε φορά που βλέπει κόσμο αναστατώνεται και το βράδυ έχει γκρίνια ενώ της αρέσει η βόλτα γενικά. Τι να κάνω?η συμπεριφορά της έχει αλλάξει (ήταν που ήταν δύσκολη τώρα έγινε ακόμα πιο πολύ). Δεν μπορώ ούτε τουαλέτα που λέει ο λόγος να πάω γιατί θέλει μονίμως έναν άνθρωπο από πάνω της ή αγκαλιά ή βόλτα. Πάντως δεν δείχνει να πονάει κάπου αλλά να ενοχλείται από κάτι και να τσαντίζεται. Λόγω ζέστης της έχω βγάλει και το φορμάκι αφήνω βάζω και το κλιματιστικό από το δίπλα δωμάτιο να φέρνει δροσούλα οπότε ούτε αυτό πρέπει να είναι. Heeeelp:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για΄τι τα'χω παίξει. Η μπέμπα μας 2,5 μηνών ακριβώς από χτες έχει μια απίστευτη γκρίνια όοοοολη μέρα. Κλαίει κλαίει κλαίει χωρίς να νιώθω οτι πονάει κάπου. Πέρασε δύσκολους κολικούς όλοήμερους μετά από κάθε γεύμα πονούσε ΄και πάνω που είπαμε στρώσαμε ξεκίνησε αυτό. Μου θυμίζει τις μέρες εκείνες μετά το πρώτο εμβόλιο που γκρίνιαζε όλη μέρα. Εκεί που γελάει όπως της μιλάς αρχίζει ξαφνικά την φκρίνια και άλλες φορές μουγκρίζει θυμωμένα. Την παίρνω αγκαλίτσα όσο μπορώ κάποιες φορές σταματάει κάποιες όχι. Την ταίζω συχνά (κάθε 1,5 ώρα) μάλλον διψάει λόγω ζέστης αλλά δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά. Συνέχεια χτυπιέται στο καρότσι της και φωνάζει αμπουουουου πουουουου. Σπρώχνει με το πόδι της και γυρίζει στο πλάι και ανασηκώνει όλο τον κορμό και κλαίει. Τα μεσημέρια μου έκανε πάντα ένα βαρύ ύπνο 2ωρο με 3ωρο (αφού μετά λέγαμε πως θα ξανακοιμηθεί το βράδυ) αλλά από χτες ούτε αυτό. Μάξιμου 45 λεπτά το μεσημέρι και το πρωί ή το απόγευμα αργά μισάωρα. Είναι και γενικά ευερέθιστο παιδί κάθε φορά που βλέπει κόσμο αναστατώνεται και το βράδυ έχει γκρίνια ενώ της αρέσει η βόλτα γενικά. Τι να κάνω?η συμπεριφορά της έχει αλλάξει (ήταν που ήταν δύσκολη τώρα έγινε ακόμα πιο πολύ). Δεν μπορώ ούτε τουαλέτα που λέει ο λόγος να πάω γιατί θέλει μονίμως έναν άνθρωπο από πάνω της ή αγκαλιά ή βόλτα. Πάντως δεν δείχνει να πονάει κάπου αλλά να ενοχλείται από κάτι και να τσαντίζεται. Λόγω ζέστης της έχω βγάλει και το φορμάκι αφήνω βάζω και το κλιματιστικό από το δίπλα δωμάτιο να φέρνει δροσούλα οπότε ούτε αυτό πρέπει να είναι. Heeeelp:shock::shock::shock:

 

 

Καλημερα....καταρχην καλα κανεις και βαζεις κλιματισμο, τα μωρα δεν μπορουν με ΤΙΠΟΤΑ να ανεχθουν τη ζεστη.

Εισαι σιγουρη οτι περασατε το σταδιο των κολικων.....και δεν εχει δυσφορια για αυτον τον λογο....???????? μαζευει καθολου τα ποδαρακια της...????

Αυτο που γραφεις με τον κορμο του σωματος που σηκωνει...τις περισσοτερες φορες ειναι συμπτωμα παλλινδρομησης....!!!!!!!

 

Βαρος και κενωσεις....ειναι φυσιολογικες....??????

Ευχομαι να γινεται καλυτερα και να το ξεπερασετε ολο αυτο, οπως και να εχει ειναι ακομα πολυυυυ μωρακι και καθε τι που το ενοχλει, απλα το δειχνει με τον μονο τροπο που ξερει ενστκτωδως, το κλαμα...!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Άντε φτου και από την αρχή να γράψω το μήνυμα μιας και κόλλησε η σελίδα και έχασα την απάντηση που σου είχα ετοιμάσει. Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για την απάντηση. Εν ολίγοις έγραψα τα εξής: δεν πιστεύω οτι είναι κολικοί γιατί το κλάμα της δεν μοιάζει με αυτό του πόνου αλλά σαν μια έντονη γκρίνια πως κάτι με ενοχλει αλλά δεν υποφέρω κιόλας καθώς και οτι δεν ακούω πια την κοιλίτσα της να γουργουρίζει δυνατά όπως πρώτα. Είχα και ένα θέμα με την υπερπαραγωγή που δημιουργούσε πόνους και γουργουρητα αλλά το φτιάξαμε. Βάρος παίρνει κανονικά με αποκλειστικό θηλασμό σε 1 μήνα 1 κιλό και 4 πόντους. Κενώσεις μέσο όρο 5 τη μέρα φυσιολογικές (καναδυό φορές έχουμε κάνει λίγες βλέννες ή λίγα πράσινα κακά συνολικά στους 2,5 μήνες). Για ΓΟΠ δεν είμαι σίγουρη αν και η παιδίατρος λέει οτι μπορεί να είναι όμως της έχω περιγράψει δια τηλεφώνου τα συμπτώματα οπότε δεν την έχει εξετάσει να είναι σίγουρη. Γουλιές δεν βγάζει παρά σπάνια και το τόξο δεν μου το κάνει όταν θηλάζει παρά μόνο όταν την πλένω στη βρύση και μερικές φορές στο καρότσι (αυτό το ξεκίνησε μετά το εμβόλιο και το κάνει και τις τελευταίες 2 μέρες). Γενικά μου δείχνει οτι ενοχλείται και όχι οτι πονάει. Έχει ένα μόνιμο παράπονο στο πρόσωπο παρόλο που γέλασε από πολύ νωρίς παρά τους τόσους πόνους της. Σκέφτομαι και το άλμα επειδή θηλάζει κάθε 1,5 ώρα πλέον και προσπαθεί να σηκωθεί από το καρότσι αλλά δεν είναι εβδομάδα άλματος και δεν ξέρω αν το άλμα συνοδεύεται από γκρίνια. Τρέμω αν συνεχιστέι αυτό και σε 2 εβδομάδες κάνουμε το επόμενο εμβόλιο τι έχουμε να τραβήξουμε

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η κρυφη γοπ που ναι μεν εχει γκρινια αλλα και το τοξο γινεται οταν ειναι σε ξαπλωτη θεση κυριως στο καροτσι η στη κουνια. Η κρυφη γοπ δεν εχει γουλιτσες αλλα ειναι ανυποφορη.

Τωρα οσον αφορα τα εμβολια μπορει μεχρι και 5 μερες να επηρεασουν ενα βρεφος με γκρινιες, ανησυχο υπνο κλπ.

Οι βλενες στα κακα ειναι συνηθως σημαδι αλλεργιας. Κανατε καλλιεργεια κοπρανων...?????? σου γραφω οτι γνωριζω για να παρατηρησεις και να συνδυασεις ενδεχωμενως την συμπεριφορα του μωρου στα παραπανω.

 

Ο παιδιατρος εστω και τηλεφωνικα σου εδωσε μια σαφη απαντηση για το τι μπορει να ειναι....?????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα οσον αφορα τα εμβολια μπορει μεχρι και 5 μερες να επηρεασουν ενα βρεφος με γκρινιες, ανησυχο υπνο κλπ.

Πέρασαν οι ανήσυχες μέρες του εμβολίου ήρθαν οι ήσυχες και τώρα πάλι οι ανήσυχες!!!

 

Οι βλενες στα κακα ειναι συνηθως σημαδι αλλεργιας. Κανατε καλλιεργεια κοπρανων...?????? σου γραφω οτι γνωριζω για να παρατηρησεις και να συνδυασεις ενδεχωμενως την συμπεριφορα του μωρου στα παραπανω.

όχι γιατί το έκανε συνολικά δυο τρεις φορές σε διάρκεια 2,5 μηνών και ήταν ελάχιστες οι βλέννες (γαλακτοκομικά δεν τρώω πάντως)

 

Ο παιδιατρος εστω και τηλεφωνικα σου εδωσε μια σαφη απαντηση για το τι μπορει να ειναι....?????

Η παιδίατρος πιστέυει οτι έχει ελαφριάς μορφή ΓΟΠ και οτι δεν χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο ή να δώσουμε φάρμακο

επίσης βάζει συνέχεια το χέρι στο στόμα και έχει πολλά σάλια και λέω μην την ενοχλούν τα ούλα (μου είπαν οτι μπορεί να έχει από τώρα ενοχλήσεις και να σκάσουν μετά από μήνες τα δόντια)

Link to comment
Share on other sites

μηπως την τρωνε τα δοντακια της???δεν ειναι απιθανο να ποναει εκει κ να βγαζει γκρινια.

αυτό το σκέφτομαι και λέω να την δει η γιατρός μήπως καταλάβει γιατί εμείς δεν ξέρουμε (είναι και το πρώτο μας) και όπως έγραψα (αν και 2,5 μόνο μηνών) βάζει με μανία τα χέρια στο στόμα και έχει πολλά σάλια

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπορει να την τρωνε τα ουλα της απο τώρα και δοντια να βγαλει μετα απο μηνες....!!!!!!!

 

Αυτη τη στιγμη που σου γραφω η δικια μου κοντευει να φαει το χαλι απο τη φαγουρα αν και ειναι 11 μηνων και εχει βγαλει 8 δοντια....

Απο γκριιιιιιιινια αλλο τιποτα....!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπορει να την τρωνε τα ουλα της απο τώρα και δοντια να βγαλει μετα απο μηνες....!!!!!!!

 

Αυτη τη στιγμη που σου γραφω η δικια μου κοντευει να φαει το χαλι απο τη φαγουρα αν και ειναι 11 μηνων και εχει βγαλει 8 δοντια....

Απο γκριιιιιιιινια αλλο τιποτα....!!!!!

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????????????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????????????

 

Υπομονηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη....................................................!!!!!

Πραγματικα τοση πολυ......χρειαζεται!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για΄τι τα'χω παίξει. Η μπέμπα μας 2,5 μηνών ακριβώς από χτες έχει μια απίστευτη γκρίνια όοοοολη μέρα. Κλαίει κλαίει κλαίει χωρίς να νιώθω οτι πονάει κάπου. Πέρασε δύσκολους κολικούς όλοήμερους μετά από κάθε γεύμα πονούσε ΄και πάνω που είπαμε στρώσαμε ξεκίνησε αυτό. Μου θυμίζει τις μέρες εκείνες μετά το πρώτο εμβόλιο που γκρίνιαζε όλη μέρα. Εκεί που γελάει όπως της μιλάς αρχίζει ξαφνικά την φκρίνια και άλλες φορές μουγκρίζει θυμωμένα. Την παίρνω αγκαλίτσα όσο μπορώ κάποιες φορές σταματάει κάποιες όχι. Την ταίζω συχνά (κάθε 1,5 ώρα) μάλλον διψάει λόγω ζέστης αλλά δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά. Συνέχεια χτυπιέται στο καρότσι της και φωνάζει αμπουουουου πουουουου. Σπρώχνει με το πόδι της και γυρίζει στο πλάι και ανασηκώνει όλο τον κορμό και κλαίει. Τα μεσημέρια μου έκανε πάντα ένα βαρύ ύπνο 2ωρο με 3ωρο (αφού μετά λέγαμε πως θα ξανακοιμηθεί το βράδυ) αλλά από χτες ούτε αυτό. Μάξιμου 45 λεπτά το μεσημέρι και το πρωί ή το απόγευμα αργά μισάωρα. Είναι και γενικά ευερέθιστο παιδί κάθε φορά που βλέπει κόσμο αναστατώνεται και το βράδυ έχει γκρίνια ενώ της αρέσει η βόλτα γενικά. Τι να κάνω?η συμπεριφορά της έχει αλλάξει (ήταν που ήταν δύσκολη τώρα έγινε ακόμα πιο πολύ). Δεν μπορώ ούτε τουαλέτα που λέει ο λόγος να πάω γιατί θέλει μονίμως έναν άνθρωπο από πάνω της ή αγκαλιά ή βόλτα. Πάντως δεν δείχνει να πονάει κάπου αλλά να ενοχλείται από κάτι και να τσαντίζεται. Λόγω ζέστης της έχω βγάλει και το φορμάκι αφήνω βάζω και το κλιματιστικό από το δίπλα δωμάτιο να φέρνει δροσούλα οπότε ούτε αυτό πρέπει να είναι. Heeeelp:shock::shock::shock:

όσο αφορά τα δόντια μπορώ να σ πω ότι εμένα είχε από 2 μηνών γκρίνια μέχρι που του έβαζα ειδικό τζελ κ κάπως ανακουφιζοταν.τελικά έβγαλε το πρώτο δόντι 5 μηνών κ μετά από 1 βδομάδα το 2ο.τώρα είναι 6 μηνών σχεδόν κ έχει πάλι το ίδιο πολύ γκρίνια....κ φαγούρα άρα περιμένουμε .....

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό το σκέφτομαι και λέω να την δει η γιατρός μήπως καταλάβει γιατί εμείς δεν ξέρουμε (είναι και το πρώτο μας) και όπως έγραψα (αν και 2,5 μόνο μηνών) βάζει με μανία τα χέρια στο στόμα και έχει πολλά σάλια

 

 

Σαλάκια.... Χέρι στο στόμα συνέχεια.... Δόντια μου μυρίζονται

 

Αν είναι έτσι καλή υπομονή μέχρι να βγει τουλάχιστον το πρώτο. Κι εμάς πολύ μας ταλαιπώρησαν. Το πόσο νωρίς θα βγάλει δόντι είναι στο παιδί. Όπως λέει και το Koalaki οπλίσου με ΥΠΟΜΟΝΗΗΗ. Ελπίζω να ησυχάσετε αρκετά σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Είχα και εγώ ανάλογη περίπτωση με την μικρή μου στην ίδια ηλικία, η παιδίατρος διέγνωσε ελαφρά παλινδρόμηση, ούτε η δική μου εβγαζε πολλές γουλιές αλλά έκανε τοξοτό το κορμάκι της όταν έπινε και επίσης δεν έπινε και πολύ ποσότητα. Η γιατρός μου εξήγησε ότι πονάει ο λαιμός της από τα όξινα υγρά που γυρίζουν από το στομάχι της. Μου έδωσε σιρόπι epadoren και πραγματικά το πρόβλημα διορθώθηκε.

Δεν λέω ότι είναι η ίδια περίπτωση, αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις, να πάς να την δεί η γιατρός από κοντά και να την εξετάσει για να είσαι σίγουρη τι είναι αυτό που την ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Είχα και εγώ ανάλογη περίπτωση με την μικρή μου στην ίδια ηλικία, η παιδίατρος διέγνωσε ελαφρά παλινδρόμηση, ούτε η δική μου εβγαζε πολλές γουλιές αλλά έκανε τοξοτό το κορμάκι της όταν έπινε και επίσης δεν έπινε και πολύ ποσότητα. Η γιατρός μου εξήγησε ότι πονάει ο λαιμός της από τα όξινα υγρά που γυρίζουν από το στομάχι της. Μου έδωσε σιρόπι epadoren και πραγματικά το πρόβλημα διορθώθηκε.

Δεν λέω ότι είναι η ίδια περίπτωση, αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις, να πάς να την δεί η γιατρός από κοντά και να την εξετάσει για να είσαι σίγουρη τι είναι αυτό που την ενοχλεί.

Να σου πω το σκέφτομαι φάρμακο σε τόσο μικρή ηλικία :-(

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βοηθηθεί το μωρό και να μην υπάρχει περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασης, εγώ είμαι υπέρ.

Η μόνη αρμόδιος είναι η γιατρός σου, μπορεί να μην έχει καν παλινδρόμηση, να το ενοχλεί κάτι άλλο, αλλά καλό θα ήταν να εξετάσει το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι να βοηθηθεί το μωρό και να μην υπάρχει περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασης, εγώ είμαι υπέρ.

Η μόνη αρμόδιος είναι η γιατρός σου, μπορεί να μην έχει καν παλινδρόμηση, να το ενοχλεί κάτι άλλο, αλλά καλό θα ήταν να εξετάσει το μωράκι.

θα πάω με την πρώτη ευκαιρία η διάγνωση απαιτεί υπέρηχο ή γίνεται και μόνο από εξέταση γιατρού ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

θα πάω με την πρώτη ευκαιρία η διάγνωση απαιτεί υπέρηχο ή γίνεται και μόνο από εξέταση γιατρού ξέρεις?

 

Με υπερηχο σε διαγνωστικο κεντρο, θα ταισεις το μωρο και επειτα μεσω του υπερηχου θα δει κατα ποσο ανεβαινει το γαλα και παλλινδρομει.

 

Ολα τα μωρακια εχουν μια καποια ελαφρυα γοπ που μεχρι το χρονο συνηθως υποχωρει εκτος ορισμενων περιπτωσεων που χρειαζεται αγωγη.

Απλα επειδη ακομα ο σφυγκτηρας του στομαχου των μωρων δεν ειναι κλειστος εντελως σε τοσο μικρη ηλικια γιαυτο και το γαλα παλλινδρομει προς τα επανω, το θεμα ειναι αυτες οι ορισμενες περιπτωσεις που χρηζουν αγωγης.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν έκανε υπέρηχο η παιδίατρος, την εξέτασε, άκουσε από μας τα συμπτώματα που είχε η μικρή και μου έδωσε το σιρόπι. Και όντως αυτό ήταν το πρόβλημα. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, μπορεί να μην είναι και παλινδρόμηση, αλλά επιβάλλεται αν λες ότι κλαίει όλη μέρα να την δεί η γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας θα κλείσω ραντεβού να δούμε γιατί πιστεύω οτι έχει ξινίλες που την ενοχλούν και γουλίτσες που τις ανεβαίνουν και γι'αυτό όταν την σηκώνω ηρεμει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...