Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατύχημα σε γονιμες μερες!!! 4η εγκυμοσύνη?


Recommended Posts

καλησπερα, μας τρυπησε το προφυλακτικο στις γονιμες μερες μου. εγω εχω αλλα 3 μωρα ενα 5 ετων φυσιολογικος τοκετος, ενα 3 ετων καισσαρικη και τον μικρο μου που ειναι 15 μηνων. ειχα πολυ δυσκολες εγκυμοσυνες με προωρα μωρακια 35 εβδομαδων. στα πρωτα 2 ειχα αποκολληση και ενδομητρια καθυσεριση αναπτυξης δηλ ελλιποβαρη μωρακια στο 3ο εκανα καθε μερα ενεσεις υππαρινης και δεν ειχαμε προβλημα. εχουμε αντιμετοπισει θερμοκοιτιδες κτλ. δόξα το θεό ολα πηγαν τελεια και χαιρομαστε τους ομορφους γιους μας. αλλα τωρα τι κανουμε???? φοβαμαι τα οικονομικα μας, θα πανε και τωρα ολα καλα, οτι δεν εχω βοηθεια περα απο τον αντρουλη μου και τα εχω φτυσει. δεν σκεφτομαι την εκτρωση δεν μπορω δηλ να την σκεφτω κανω καλα?????δωστε μου δυναμη

mamax4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην μην σε πιανει πανικος κοριτσι μου!!!

 

Ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις...απλα πρεπει να περιμενεις για να δεις τι εχει γινει...ομως να εισαι cool μην σε πιανει πανικος....χχχχ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Να μην σε πιάνει πανικός! καταρχάς περίμενε να δεις αν θα έχεις καθυστέρηση.

Τα παιδιά ειναι όμορφο πράγμα, εγώ έχω δύο,ένα κοριτσάκι 4χρ, και ένα αγοράκι 2χρ.

 

Ξεκινήσαμε τις προσπαθειες για τριτο ,και επειδή είναι και τα δύο μου παιδιά με καισαρικές (η κόρη μου δεν καταφερε να γεννηθεί φυσιολογικά λόγω λόρου,και έτσι πήρε η μπαλα και το αλλο μωρό) μπορω να κάνω μέχρι 3 παιδάκια.

Μακάρι να μπορούσα να κανω 4! είναι φοβερή κουραση το ξερω,αλλά από την στίγμή που δεν σου περναέι απο το μυαλό η εκτρωση (και καλά κάνεις για μένα) όλα είναι μονόδρομος.

Θα πείς όπως και ναχει ένα διάστημα θα είναι δύσκολο και μετά όσο μεγαλώνουν και είναι συνενοησημα,θα έχω τα παιδια να μου πλημυρίζουν το σπίτι αγάπη και φωνές.

ΑΛλά όλα αυτά....αφου δεις ότι τελικά είσαι έγκυος! υπομονή! ένα - ένα! πρώτα να βρίσκεσαι αντιμέτωπη με ενα πρόβλημα και μετά να ψαχνεις λύση.Τώρα όσο και να σκέφτεσαι πεδεύεσαι! δεν μπορείς να κάνεις τίποτε! ότι έγινε - έγινε. θα δεις!πότε περιμένεις περίοδο? για ότι είναι ενημερωσέ μας!;);)

 

έχεις τρεις γιους....για σκέψου τώρα να έρχεται η κόρη...?? δεν θα ήταν το καλύτερο?σκέψου και θετικά μεσα σε όλα αυτά...όχι μονο με την αρνητική σκέψη των πραγματων εξάλλου τώρα δεν περνάει απτο χερι σου τίποτε παρά μόνο να περιμένεις να δεις ...όλα για κάποιο σκοπό γίνονται , μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην σε πιανει πανικος κοριτσι μου!!!

 

Ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις...απλα πρεπει να περιμενεις για να δεις τι εχει γινει...ομως να εισαι cool μην σε πιανει πανικος....χχχχ

 

συγγνώμη για το θάρρος...αλλά βλέπω τα τικερακια από κατω που έχε βάλει στα δύο σου παιδάκια...σημαίνουν κάτι? δεν έχω ξαναδει αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, μας τρυπησε το προφυλακτικο στις γονιμες μερες μου. εγω εχω αλλα 3 μωρα ενα 5 ετων φυσιολογικος τοκετος, ενα 3 ετων καισσαρικη και τον μικρο μου που ειναι 15 μηνων. ειχα πολυ δυσκολες εγκυμοσυνες με προωρα μωρακια 35 εβδομαδων. στα πρωτα 2 ειχα αποκολληση και ενδομητρια καθυσεριση αναπτυξης δηλ ελλιποβαρη μωρακια στο 3ο εκανα καθε μερα ενεσεις υππαρινης και δεν ειχαμε προβλημα. εχουμε αντιμετοπισει θερμοκοιτιδες κτλ. δόξα το θεό ολα πηγαν τελεια και χαιρομαστε τους ομορφους γιους μας. αλλα τωρα τι κανουμε???? φοβαμαι τα οικονομικα μας, θα πανε και τωρα ολα καλα, οτι δεν εχω βοηθεια περα απο τον αντρουλη μου και τα εχω φτυσει. δεν σκεφτομαι την εκτρωση δεν μπορω δηλ να την σκεφτω κανω καλα?????δωστε μου δυναμη

 

Καλημερα.....εαν εισαι εγκυος τελικα....μονο αυτο αξιζει να γραψω....

ΑΦΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΟΟΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΠΑΙΔΙΑ, ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ,ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΕΣ) τοτε θα βρεις δυναμη και για το 4το μωρακι

σου!!!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες για τα καλα σας λογια. περιμενω περιμενω περιοδο στις 16 του μηνα εχω πολυ σταθερη. η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι πολυ αλλα κρυφογελαω κιολας.το λεω σε εσας γιατι δεν το εχω πει πουθενα για να μην μου μιλησουν ΜΟΝΟ για τα ασχημα και για εκτρωσεις. αν τυχον ειμαι παλι εγκυος θα πεσουν ολοι πανω μας για το ποσο κουραση ειναι, για το πως θα τα σπουδασω κτλ. κανεις δεν θα μπει στην διαδικασια να μου δωσει λιγο δυναμη. παντως και με τον αντρα μου που το συζητησα και εκεινος ειναι αντιθετος σε εκτρωσεις μου λεει οτι μονοι μας ειμαστε, οτι στο κατω κατω εμεις θα κουραστουμε και να μην με νοιαζει τιποτα. σας στα λεω αυτα γιατι οταν ειπαμε για την 3η εγκυμοσυνη ηταν ολοι αντιθετοι μας ελεγαν μ@@@@@ες οπως " τι το θελατε και αυτο? ειχατε 2 και οι καιροι ειναι δυσκολοι". δεν με νοιαζει τι θα πουν. αν ειμαι τελικα ξερω πως θα το απολαυσω

mamax4

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν να έχουν όλοι οι άλλοι άποψη για το πόσα παιδάκια θα κάνετε!!! Ακούς εκεί "τι μ@@@ κάνετε!!!" δε νομίζω να ζητήσατε δανεικά από κανένα, ούτε να σας μεγαλώσουν άλλοι τα παιδιά σας!!!

Εγώ σου εύχομαι να γίνει ό,τι επιθυμείτε!

Είτε πρόκειται για μια 4η εγκυμοσύνη, είτε όχι....

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να μη δίνετε λογαριασμό σε κανένα!!! :D

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο του που σε στηρίζει τόσο πολύ! μπράβο του που έχει την υπομονή και την όρεξη να μπει αν χρειαστεί σε 4η διαδικασία! η οικογένεια σου εκει τα παιδιά σου και ο άντρας σου. Κιεγώ για το τρίτο που μπήκαμε στην διαδικασία ξέρω οτι δεν θα ακούσω τα καλύτερα λόγια...και αν δεν ακούσω θα δω βλέματα...κυρίως απο τους δικούς μου ...ότι δεν δουλεύω,και κλείστηκα μέσα τώρα και με τριτο παιδί πααααει τώρα και με αυτό γινομαι μία νοικοκυρά με την βούλα...και ξέρεις πολλές φορές όλα αυτά δεν τα ακούς ευθέως...έχουν γενικά διατυπωθεί και όταν έρθει η στιγμή τα βλέπεις στα βλεμματά τους ή στις ξαφνιασμένες αντιδράσεις τους με το νεο...

αλλά δεν με νοιάζει...ή μάλλον σίγουρα μας νοιάζει,αλλά όχι τόσο ώστε να μην κάνουμε αυτό που νιώθουμε. μην ακούς κανένα! το ξέρω ότι κρυφογελάς. ήμουν σίγουρη γιατι φαίνεσαι άνθρωπος που σαρέσουν τα παιδιά και η οικογένεια...απλά σίγουρα σε άγχωσε τόσο γρήγορα ακομα ένα μωρό και σίγουρα σκέφτηκες αμέσως και το τι θα πουν οι γυρω σου. αυτό άθελα μας το σκεφτόμαστε...εγω σου εύχομαι αυτό που θα ευχόμουν και σε εμένα αν ήμουν στην θέση σου...να είσαι έγκυος και αυτή την εγκυμοσυνη να μη την καταλάβεις καθόλου!! είσαι πολύ άξια! μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα λεφτα δεν ζηταμε, κανενας δεν μας εχει κρατησει τα παιδια ουτε για ενα απογευμα να παω με τον αντρα μου για ενα καφε. και καλυτερα δηλ. αλλα ολοι αυτοι μιλανε για την υγεια μου οτι εχει κουραστει το σωμα μου, οτι κλειστηκα στο σπιτι επειδη αφησα την δουλεια μου ενω με σπουδασαν κτλ κτλ. κανεις δεν με εχει ρωτησει πως ειναι με τρια παιδια. ευτυχως τα καημενουλια μου εχουν προγραμμα κοιμουνται το βραδυ νωρις και μπορουμε με τον αντρα μου να κατσουμε λιγο μονοι. εχουν την εντυπωση οτι εγκλωβίστηκα ενω εγω πηγαινω καθημερινα τα παιδια βολτες και με την συνεργασια που εχω με τον αντρα μου δεν μας λειπει ο προσωπικος χρονος. και με την φιλη μου βλεπομαι συνεχεια απλα κανονιζουμε να βρεθουμε αφου κοιμησουμε τα μωρα μας.

mamax4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγνώμη για το θάρρος...αλλά βλέπω τα τικερακια από κατω που έχε βάλει στα δύο σου παιδάκια...σημαίνουν κάτι? δεν έχω ξαναδει αντίστοιχα...

Ναι εχω χασει ενα αγορακι στις 38 εβδομαδες πριν απο 1 χρονο και ενα κοριτσακι πριν απο 3 μηνες στις 13 εβδομαδες....Τωρα ειμαι στην προσπαθεια μπας και γινω και εγω μανουλα...χχχ

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω χασει ενα αγορακι στις 38 εβδομαδες πριν απο 1 χρονο και ενα κοριτσακι πριν απο 3 μηνες στις 13 εβδομαδες....Τωρα ειμαι στην προσπαθεια μπας και γινω και εγω μανουλα...χχχ

 

πωπω βρε κορίτσι μου...τι να πω...έχεις πολύ δύναμη ΜΠΡΑΒΟ σου !!τόσο σκλήρά σου φέρθηκε η ζωη... το συντομότερο μανουλα και όλα να σου πανε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιμενω περιοδο στις 14 κανονικα. ποτε να κανω τεστ? να περιμενω να εχω καθυστεριση?

 

βρε σαν πρωτάρα κανεις!!!!!!!!!ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα αδιαθετησω εχω πονακια περιοδου... κανονικα περιμενω αυριο περιοδο. κριμα ειχα αρχισει να χαμογελαω. next time!! τουλαχιστον καταλαβαμε με τον αντρα μου οτι θα θελαμε ενα 4ο μωρακι ακομη ισως ο Θεος να μας το χαρισει καποια στιγμη στο μελλον. φιλια σε ολες ευχαριστω για τα καλα σας λογια με βοηθησατε να βρω τον εαυτο μου

mamax4

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα αδιαθετησω εχω πονακια περιοδου... κανονικα περιμενω αυριο περιοδο. κριμα ειχα αρχισει να χαμογελαω. next time!! τουλαχιστον καταλαβαμε με τον αντρα μου οτι θα θελαμε ενα 4ο μωρακι ακομη ισως ο Θεος να μας το χαρισει καποια στιγμη στο μελλον. φιλια σε ολες ευχαριστω για τα καλα σας λογια με βοηθησατε να βρω τον εαυτο μου

 

Έχω διαβάσει την ιστορία σου και έχω να σου πω ένα μεγάλο Συγχαρητήρια για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τα θέματα οικογένειας που σε αφορούν! Τα παιδάκια σας είναι πολύ τυχερά που σας έχουν για γονείς!

Το μόνο που δεν καταλαβα είναι γιατί απογοητεύτηκες..

Αφού δε σου ήρθε περίοδος ακόμα.. Τα πονάκια περιόδου ήταν για μένα η επιβεβαίωση και για τις δυο μου εγκυμοσύνες!

Άν πάλι σου έρθει, όπως είπες και συ, ήταν όλο μια καλή αφορμή να καταλάβετε με τον άντρα σου οτι γιατί όχι και ένα τέταρτο..!!

Καλή επιτυχία σε όλα! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. στις αλλες εγκυμοσυνες μου δεν ειχα πονακια καθολου μονο το στηθος που ειχε πρηστει για αυτο τωρα που εχω τις ενοχλησεις που εχω καθε μηνα ειπα οτι μαλλον θα αδιαθετησω αλλα ακομη τιποτα..

mamax4

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. στις αλλες εγκυμοσυνες μου δεν ειχα πονακια καθολου μονο το στηθος που ειχε πρηστει για αυτο τωρα που εχω τις ενοχλησεις που εχω καθε μηνα ειπα οτι μαλλον θα αδιαθετησω αλλα ακομη τιποτα..

 

Περιμένεις και βλέπεις! Δε θα απογοητευτείς, μόνο καλά μηνύματα βγήκαν από αυτήν την ιστορία, όμως χωρίς να σε ξεσηκώνω, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Μή βιάζεσαι.. Θα δούμε!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσακια μου αδιαθετησα σημερα.. στεναχωρηθηκα λιγο αλλα τι να κανουμε? ελπιζω σε ενα επομενο ατυχημα να μας κατσει χιχιχι. σας ευχαριστω ολες για την βοηθειαα σας ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις οτι ακομη υπαρχουν ανθρωποι που παρολο που εχουν τα δικα τους θεματα μπορουν και αφιερωνουν λιγο χρονο για να πουν μια καλη κουβεντα. ευχομαι σε ολες να αποκτησετε τα δικα σας μωρακια και να εχετε υγεια και ευτυχια! φιλια!!

mamax4

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσακια μου αδιαθετησα σημερα.. στεναχωρηθηκα λιγο αλλα τι να κανουμε? ελπιζω σε ενα επομενο ατυχημα να μας κατσει χιχιχι. σας ευχαριστω ολες για την βοηθειαα σας ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις οτι ακομη υπαρχουν ανθρωποι που παρολο που εχουν τα δικα τους θεματα μπορουν και αφιερωνουν λιγο χρονο για να πουν μια καλη κουβεντα. ευχομαι σε ολες να αποκτησετε τα δικα σας μωρακια και να εχετε υγεια και ευτυχια! φιλια!!

 

Δεν πειραζει καλη μου....ισως την επομενη φορα!!!!!

.να χαιρεσαι ταπαιδακια σου!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια μου γλυκα εχω νεα εκανα σημερα εναν υπέρηχο και τεστ παπ και τι βρηκε ο καλος μου γιατρος???? ενα σακο!!!!!! δεν εχω καν καθυστεριση!!! στις 13 περιμενα περιοδο δεν ξερω πως εγινε αλλα εγινε. ηρθα σπιτι και εκανα και ενα τεστ και ειναι επισσης θετικο!! θα τρελαθωωω

mamax4

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ευχηθω να πανε ολα οπως επιθυμεις και να εξελιχθουν ολα ομαλα..:-D δεν ειχες ομως καποιο συμπτωμα-σημαδι που να προμηνυει την εγκυμοσυνη σου??δεν το περιμενες καθολου??:shock: Ρωταω καθως εγω δεν εχω παιδακια ακομα :( και μου ειναι αγνωστα ολα αυτα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...