Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολιες στην σχεση


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.Θα ηθελα την γνωμη σας για κατι πολυ σημαντικο που με απασχολει.Να δω αν ειμαι παραλογη η αρκετα απαιτιτικη βρε αδεφρε.Με το αγορι μου ειμαστε μαζι 4 μηνες,Εγω 20 κ κεινος 30.Δεν εχουμε κανενα θεμα με την διαφορα ηλικιας,αφου τα βρισκουμε,ειμαστε καλα μαζι κλπ.Ειναι απο την επαρχιακη πολη που σπουδαζω,εκεινος βεβαια ειναι απο ενα χωριο λιγο πιο εξω απο την πολη.Ολα καλα ,ολα ωραια ως εδω.Το θεματακι μου ξεκινησε οταν του ειπα οτι θελω καποια βραδυα να κοιμομαστε μαζι σαν ζευγαρι.Η δουλεια του,τωρα το καλοκαιρι τον απορροφα πολυ αλλα το καταλαβαινω.Θα μπορουσα να πηγαινω σπιτι του και να φευγω πρωι πρωι μαζι του.Η απαντηση του?Αν σε δει η γειτονια θα πει αμεσως πως εισαι η αραβωνιαστηκια μου και δεν θελει να τον σχολιαζουν.(χωριο βλεπεται) Οκ ελα εσυ του λεω.Η απαντηση του?Οι γονεις του επειδη ειναι μεγαλη σε ηλικια 70 φευγα αν τους πει οτι κοιμομαστε μαζι θα καταλαβουν οτι παμε για γαμο.Πειτε μου λοιπον εσεις,ειναι να μην σκαω?Και μου εχει πει απειρες φορες οτι με βλεπει σοβαρα,δεν ειμαι μια κοπελα απλα για να περναει καλα,αλλα ειναι λιγο νωρις να κανει αυτη την συζητηση με τους γονεις του.Να φανταστειτε για να κοιμηθουμε μαζι πηγαμε δυο φορες στην αδερφη του στην Αθηνα.Ομως εμενα δεν μου αρκει!Γιατι ειναι ενας ανθρωπος που αληθεια τον θελω πολυ,αλλα με πνιγει ολο αυτο.Τι μπορω να κανω λοιπον?Δεν θελω σε καμια περιπτωση να ερθει σε συγκρουση με τους γονεις του,απλα μια ισορροπια.(να αναφερω οτι δεν μενουν στο ιδιο σπιτι αλλα διπλα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν,η

η νοοτροπία τι θα πει το χωριό όντως υπάρχει και αν είναι και μικρό χωριό,καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς του στο να σας δει κάποιος μαζί τα βράδια...που και πάλι δεν είναι αμαρτία και ούτε μικρός για να φοβάται...αλλά ας τον δικαιολογήσουμε σε αυτό.....

Στην εναλακτική να έρθει αυτός σε εσένα,η δικαιολογία ότι αν μάθουν οι γονείς ότι κοιμάστε μαζί θα περιμένουν και γάμο,δεν μου αρέσει.

Οι γονείς του γνωρίζουν για την σχέση σας?Αν ναι,τότε δεν νομίζω να περιμένουν ότι ο 30χρονος γιος τους πίνει μόνο καφέ και κάνει βόλτες με την κοπέλλα του.

Αν πάλι δεν γνωρίζουν για την σχέση σας,τότε δεν τίθεται θέμα...Εφόσον δεν μένουν στο ίδιο σπίτι,σίγουρα δεν δίνει και αναφορά τι ώρα μπαινει σπίτι του και δεν νομίζω να τον περιμένουν και στο παράθυρο.

Αρα μπας και πιστευει ότι εσύ θα προσκοληθείς πάνω του και θα ζητήσεις γάμο με το να μένετε περισσότερο μαζί και μάλιστα στο κρεβάτι?

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξιμο μεγάλο!!! Με τους άντρες ποτέ δεν ξέρεις τί πραγματικά σκέφτονται... Πράγματι το τί θα πεί το χωριό είναι ένα θέμα και σίγουρα είναι νωρίς για να δείτε αν θα το πάτε παρακάτω για να κυκλοφορείτε άνετα. Οκ δεν μπορείς να πάς σπίτι του, αυτός δεν μπορεί να πει μια δικαιολογία μια στο τόσο; Δηλαδή ότι γύρισε πολύ αργά και δεν τον κατάλαβαν και το πρωί πήγε νωρίς για δουλειά; Ή οτι θα μείνει σε έναν φίλο του; :confused:

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω, εγώ έχω παρατηρήσει πως ολα αυτα που λένε οι αντρες ειναι δικαιολογίες.

 

Εγώ ξεκίνησα μια σχέση και εχω και μωρακι 10 μηνων, αυτός στην αρχή ηθελε να ψιλοκρυβομαστε λογω του οτι ειμαι μαμα, ειναι και οι δικοι του σε χωριο κλπ αλλά μεσα σε 1-2 βδομάδες σχέσης το δήλωσε στη μαμα του και όλα καλά.

 

Και ειναι 29. Από χωριό.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις... για να προχωρήσει μία σχέση θα πρέπει να υπάρχει κατανόηση και σεβασμός στα θέλω του άλλου.... ο καθένας μας έχει τις εμπειρίες και τα βιώματά του, αυτό όμως που συνέβη σε εμάς δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους.... λάβε υπόψη σου, ότι σε κλειστές κοινωνίες κάποιοι όντως δεν θέλουν να δίνουν δικαίωμα και να τους σχολιάζει η γειτονιά όπως σου είπε.. το εάν εγώ προσωπικά συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτή την φιλοσοφία είναι εντελώς άσχετο.... το θέμα είναι εάν μπορείς να δέχεσαι τον άλλον με όλα του τα θέλω και τα πιστεύω... αυτά είναι πολύ βασικά πράγματα για να προχωρήσει μία σχέση....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι γονεις του πιστευουν οτι ειναι παρθενος?? 30 χρονων κοτζαμ αντρας και δεν τους εχει πει ποτε οτι θα κοιμηθει με καποια κοπελα του?

Εισαι σιγουρη οτι ειναι ειλικρινης? Βγαινετε κανονικα μαζι και μονο στον υπνο ειναι το θεμα? Μηπως υπαρχει αλλη επισημη σχεση και γιαυτο σε κρυβει? Συγνωμη κιολας αλλα πραγματικα μου φαινεται μουφα ολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι γονεις του πιστευουν οτι ειναι παρθενος?? 30 χρονων κοτζαμ αντρας και δεν τους εχει πει ποτε οτι θα κοιμηθει με καποια κοπελα του?

Εισαι σιγουρη οτι ειναι ειλικρινης? Βγαινετε κανονικα μαζι και μονο στον υπνο ειναι το θεμα? Μηπως υπαρχει αλλη επισημη σχεση και γιαυτο σε κρυβει? Συγνωμη κιολας αλλα πραγματικα μου φαινεται μουφα ολο αυτο...

 

+1000000000

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

 

 

Καταρχην ειμαι πολυ μεγαλυτερη σου στην ηλικια και τις φοιτητικες ηλικιες των 18-25 τις ζηλευω πολυ. Ειναι οι καλυτερες. Σε συμβουλευω, Ευχαριστησου τη ζωη και μην σκας για κανεναν. Σε οποιον αρεσουμε.

Θα μου πεις , ωραια τα λες γιατι εισαι εξω απο το χορο, και οταν εισαι ερωτευμενος δεν τα βλεπεις καθολου ετσι, τα πραγματα. Σε αυτο θα εχεις δικιο.

 

Τωρα σχετικα με το θεμα σου, μπορει να σε απογοητευσω λιγο με αυτα που θα γραψω.

Αφου μενει σε δικο του σπιτι, πως οι γονεις θα γνωριζουν εαν κοιμαται το βραδυ εκτος? Τωρα δεν ξενυχταει? Δινει αναφορα την ωρα που επιστρεφει?

Μπορει ομως, ναι μεν να μενει χωριστα, αλλα ολες τις υπηρεσιες να τις παρεχει η μητερα , πρωινο, μεσημεριανο, βραδυνο, πλυσιμο ρουχων, σιδερωμα και να γνωριζει και να ελεγχει ακριβως ολες του τις κινησεις. Το εχω δει σε πολλους γνωστους αυτο. Κατα τα αλλα μενουν μονοι τους και ειναι ενεξαρτητοι.

 

Βεβαια το οτι πηγατε στην Αθηνα στην αδερφη του, μου κανει εντυπωση. Και ειναι ενα καλο σημαδι.

Εκει σας ειδε η αδερφη του? Ηταν εκει?

 

Επισης οι αντρες μπορει να λενε οτι σε βλεπουν σοβαρα, και να το εννοουν τελειως διαφορετικα απο οτι εμεις οι γυναικες και το γαμο να τον εχουν στο πολυ πισω μερος του κεφαλιου τους και να καταπιεζονται πολυ οταν τους μιλας για συγκατοικηση. Η πιο πιθανη εκδοχη. Μην τον καταπιεζεις γιατι οι 4 μηνες ειναι πολυ νωρις για συζητησεις γαμου.

 

Προσεξε ομως λιγακι, μην αφηνεσαι οσο μπορεις συναισθηματικα. Το ξερω οτι σε στενοχωρω, αλλα σκεψου, εκτος των αλλων, και την μικρη πιθανοτητα της παραλληλης σχεσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ ολες σας κοριτσια για τις απαντησεις σας! Εχω γνωρισει κ την παρεα του κ την αδερφη του.Ξερουν κ οι γονεις του για την σχεση μας,απλα δεν εχουμε γνωριστει.(καλως η κακως θα τους γνωρισω στον γαμο του κολλητου του που θα γινει μεσα στον μηνα,οποτε θα συστηθουμε αναγκαστικα).Να ειναι με αλλη κοπελα δεν νομιζω γιατι ολο τον ελευθερο χρονο του τον περναει μαζι μου.Οσο ξερω δηλαδη γιατι εμπιστοσυνη ουτε στον πωπο μας.Δεν μου εχει δωσει κανεναν δικαιωμα αλλα στο πισω μερος του κεφαλιου μου το εχω.Απλως νομιζω οτι παρα ειναι κολλημενος με το τι θα πουν οι γονεις του κ ειναι απολυτα σεβαστο οκ αλλα δεν του ζητησα και να συγκατοικησουμε.Ειχε αρκετο καιρο να κανει σχεση πριν απο μενα οποτε εν μερει ισως να νομιζει πως παραβιαζω τον χωρο του?!Τι να πω δν ξερω...:| Πως να το αντιμετωπισω λοιπον?Τι να κανω? Με το καλο να τον παρω,οπως μεχρι τωρα, η να ειμαι καθετη?

Link to comment
Share on other sites

Oχι να μην εισαι καθετη.

 

Πρεπει να δινουμε χρονο και χωρο στον αλλον ωστε να μην τον πνιγουμε. Και χρονο και στον ευατο μας.

Να σεβομαστε τις επιθυμιες του. Τον γνωριζεις πολυ λιγο. Δεν ξερεις ακριβως τις σχεσεις του με τους γονεις του.

Εφοσον σου αφιερωνει ολοκληρο τον ελευθερο χρονο του , μην πιεζεις τα πραγματα. Και αφου σε εχει καλεσει και στο γαμο του φιλου του, δειχνει οτι καλα παει. Ειστε μονο 4 μηνες μαζι.

 

Θυμαμαι μια σοφη φραση που μου ειχε πει μια μεγαλη εμπειρη θεια μου, οταν γνωρισα τον αντρα μου και με ειχε ειδε πολυ ερωτευμενη.

'' Να θυμασαι παντα , το ευκολο ειναι να χωρισεις, το δυσκολο ειναι να μπορεις να κρατησεις τη σχεση''

Και πρεπει να κανουμε προσπαθειες να κρατησουμε μια σχεση, γιατι δεν γνωριζομαστε καλα στην αρχη μιας σχεσης και ευκολα δημιουργουνται παρεξηγησεις.

 

(καλως η κακως θα τους γνωρισω στον γαμο του κολλητου του που θα γινει μεσα στον μηνα,οποτε θα συστηθουμε αναγκαστικα).

Μου κανει εντυπωση που λες καλως η κακως και αναγκαστικα? Το κακο που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Oχι να μην εισαι καθετη.

 

Πρεπει να δινουμε χρονο και χωρο στον αλλον ωστε να μην τον πνιγουμε. Και χρονο και στον ευατο μας.

Να σεβομαστε τις επιθυμιες του. Τον γνωριζεις πολυ λιγο. Δεν ξερεις ακριβως τις σχεσεις του με τους γονεις του.

Εφοσον σου αφιερωνει ολοκληρο τον ελευθερο χρονο του , μην πιεζεις τα πραγματα. Και αφου σε εχει καλεσει και στο γαμο του φιλου του, δειχνει οτι καλα παει. Ειστε μονο 4 μηνες μαζι.

 

Θυμαμαι μια σοφη φραση που μου ειχε πει μια μεγαλη εμπειρη θεια μου, οταν γνωρισα τον αντρα μου και με ειχε ειδε πολυ ερωτευμενη.

'' Να θυμασαι παντα , το ευκολο ειναι να χωρισεις, το δυσκολο ειναι να μπορεις να κρατησεις τη σχεση''

Και πρεπει να κανουμε προσπαθειες να κρατησουμε μια σχεση, γιατι δεν γνωριζομαστε καλα στην αρχη μιας σχεσης και ευκολα δημιουργουνται παρεξηγησεις.

 

 

Μου κανει εντυπωση που λες καλως η κακως και αναγκαστικα? Το κακο που ειναι?

 

Κ γω νομιζω πως δεν χρειαζεται πιεση η κατασταση.Θελει λεπτο χειριμσο.Για τους γονεις του τωρα,θα προτιμουσα αργοτερα να γινει η γνωριμια μας.:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...