Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χάπι της επόμενης ημέρας.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

 

 

Λοιπόν, η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 16/04. Ο κύκλος μου δεν είναι ιδιαίτερα σταθερός (τελευταίους μήνες 24,29,29,31,29,24,13,25,34,27,33,27,26 ημέρες).

 

 

Πριν απο αρκετόυς μήνες είχα πάρει το χάπι της επόμενης ημέρας, και είχα περίοδο νωρίτερα (στις 24), και μετά απο 13 μέρες πάλι (!)

 

 

Το θέμα είναι οτι στις 02/05 (είναι γόνιμη μέρα ή όχι? Μιας και δεν έχω σταθερό κύκλο, δεν μπορώ να υπολογίσω), με τον σύντροφο μου δεν είμασταν σίγουροι αν πρόλαβε να τραβηχτεί (δηλαδή τελείωσε έξω, απλώς δεν ήμασταν σίγουροι αν δεν πρόλαβε ''την αρχή'') , και έτσι, πήρα το EllaOne (την προηγουμενη φορά είχα πάρει ένα άλλο). Περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα όμως.

 

Την παρασκευή (31 ημέρες) έκανα τέστ εγκυμοσύνης, το clearblue, και βγήκε αρνητικό αλλα το έκανα απόγευμα.

 

 

 

- Υπάρχει περίπτωση να μου καθυστερεί απο το χάπι; Διαφορετικά χάπια έχουν διαφορετικές παρενέργειες?

- Να κάνω τεστ πρωί - με τα πρωινά ούρα ή να πάω κατευθείαν για εξέταση αίματος? Η χοριακή απο πότε ''δείχνει'' αποτελέσματα? (γνωρίζετε και πόσο κοστίζει?)

 

- Μιας και δεν έχω σταθερό κύκλο (απο 24 εώς και 34 μέρες !!) πως μπορώ να είμαι σίγουρη αν έχω καθυστέρηση ή όχι, και πότε πρέπει να κάνω το τέστ?

Αγχωνομαι υπερβολικά, και σίγουρα αυτά "βοηθάει" στη καθυστέρηση...

 

 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω αν ήσουν έγκυος θα φαινόταν. Άν ανησυχείς μπορείς να κάνεις χοριακή, ΑΛΛΑ κούκλα μου γιατί να μπαίνεις κάθε φορά σε αυτο το άνχος και να παίρνεις και χάπια που μπορεί να σου κάνουν ζημιά; Το καλύτερο δεν είναι να τραβιέται αλλά να παίρνετε προφυλάξεις. Θα σου ακούγομαι σπαστικιά αλλά πρέπει να προστατεύεις το σώμα σου. Καλό είναι να πάς και σε ένα γυναικολόγο για εξέταση. Αξίζει το άνχος που τρώς; Με πολύ αγαπη στα λέω αυτα.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν ήσουν έγκυος θα φαινόταν. Άν ανησυχείς μπορείς να κάνεις χοριακή, ΑΛΛΑ κούκλα μου γιατί να μπαίνεις κάθε φορά σε αυτο το άνχος και να παίρνεις και χάπια που μπορεί να σου κάνουν ζημιά; Το καλύτερο δεν είναι να τραβιέται αλλά να παίρνετε προφυλάξεις. Θα σου ακούγομαι σπαστικιά αλλά πρέπει να προστατεύεις το σώμα σου. Καλό είναι να πάς και σε ένα γυναικολόγο για εξέταση. Αξίζει το άνχος που τρώς; Με πολύ αγαπη στα λέω αυτα.

Πως φαίνεται? Εννοώ, δεν έχουν ολες οι γυναίκες συμπτώματα στην εγκυμοσύνη.

Οσο για τις προφυλάξεις, εχεις δίκιο, και είμαι αδικαιολόγητη σε αυτόν τον τομέα. Γενικά παίρνουμε προφυλάξεις δεν είναι οτι γίνεται κατα κανόνα αυτό απλώς υπάρχουν φορές (είτε γιατί δεν φτάσανε τα προφυλακτικά :lol:, είτε απο βιασύνη) που γίνεται χωρίς. Ξέρω - αυτό δεν είναι δικαιολογία, ούτε ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα φαίνεται εννοούσα στο τέστ εγκυμοσύνης. Αλλιώς ειναι πολύ νωρις για να έχεις συμπτώματα. Αυτά που σου είπα δεν στα είπα για να σε "μαλώσω'" αλλά για δικό σου καλό. Όλα αυτα έχουν πολλές παρενέργειες. Αν μιλήσεις με ένα γυναικολόγο μπορεί να σε συμβουλέψει και να δεις και άλλες μεθόδους αντισύλληψης.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου να μην κάνεις τεστ μια χοριακή να πας να κάνεις που θα σου απαντησει σιγουρα αν είσαι η όχι. Σε αυτη την εγκυμοσυνη μου τα πρώτα τεστ που έκανα μου βγαιναν αρνητικά κ ας είχα καθυστερηση,μετα μου βγηκαν αχνά θετικά. Με χοριακή επιβεβαιώθηκα πλήρως. Να θυμάσαι πως τα χαπια της επόμενης μέρας, δεν είναι καραμελες δηλ δεν κάνει να τα πάρουμε πάνω από 2 βαρια 3 φορές στη ζωή μας, αργότερα που θα θες να κάνεις ενα παιδάκι, μπορεί να έχεις προβλήματα.. Κάντε μια επίσκεψη σε ένα γυναικολόγο με το αγόρι σου να ενημερωθείτε για διάφορους τρόπους αντισύλληψης, αλλά να μη ξεχνάς και τα ΣΜΝ! Καλή τύχη σου εύχομαι και προσοχή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ ότι κανενας δενμπορεί να είναι ειδικός για να σου απαντήσει , σίγουρα μια ιατρική γνωμάτευση θα καθησυχάσει τις αγωνίες σου. Παρ'όλα αυτά , δεν ξέρω βέβαια και την ηλικία σου , αλλά καλό είναι αυτά τα πράγματα πάντα να τα συζητάς με την μητέρα σου εάν γίνεται και υπάρχει επικοινωνιακό υπόβαθρο. Οι περισσότερες μαμάδες είναι οι πιο σωστοί συμβουλάτορες αφού νοιάζονται αυτούσια για τις κόρες τους και μπορεί και οι ίδιες να έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο. Κάτι που έκανα εγώ όχι σαν έφηβη βέβαια αλλά γύρω στα 18-20 ήταν να συμβουλευτώ τον γιατρό μου και να αρχίσω τα αντισυλληπτικά, διότι παρότι σε μόνιμη σχέση και αφού ήξερα ότι και οι 2 είμαστε 'επειτα απο εξετάσεις υγιείς , ένοιωθα πιο ήσυχη σε περίπτωση μιας ατυχούς στιγμής. Πάντα όμως αφού ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ . Το τονίζω γιατί κανένα χάπι δεν είναι καραμέλα όπως είδα ότι πολύ σωστά σου γράψανε...!

 

Φιλιά Πολλά και όλα να σου πάνε καλά!:-):smile::-)

Βρες τα υλικά των ονείρων στον θυσαυρό της καρδιάς σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ηρθα χτες με την κοπελα μου σε σεξουλικη επαφη υπηρξε ενα ατυχημα καθως εσπασε το προφυλακτικο χωρις να το καταλαβουμε και εγω τελειωσα μεσα της.ελαβε το ellaone σε λιγοτερο απο 20 λεπτα.υστερα απο 22 ωρες δν τησ εχουν εμφανιστει ζαλαδεσ ναυτιες ουτε αιμοραγγια.το χαπι εδρασε?μηπως θα πρεπει να αποβαλλει καποια υγρα?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να έχει συμπτώματα και παρενέργειες από τη λήψη του χαπιού. Και εγώ είχα πάρει στο παρελθόν και δεν είχα κάποιο σοβαρό θέμα.

Αιμορραγία δεν θα δει, θα δει την περίοδό της όταν θα είναι η ώρα, ίσως να έχει και λίγη καθυστέρηση λόγω ορμονικής διαταραχής που θα της προκαλέσει το χάπι.

Το χάπι δρα, αρκεί να μην έκανε εμετό ή διάρροια τις πρώτες ώρες μετά τη λήψη του.

Μπράβο πάντως που αντιμετωπίσατε το θέμα άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

ηρθα χτες με την κοπελα μου σε σεξουλικη επαφη υπηρξε ενα ατυχημα καθως εσπασε το προφυλακτικο χωρις να το καταλαβουμε και εγω τελειωσα μεσα της.ελαβε το ellaone σε λιγοτερο απο 20 λεπτα.υστερα απο 22 ωρες δν τησ εχουν εμφανιστει ζαλαδεσ ναυτιες ουτε αιμοραγγια.το χαπι εδρασε?μηπως θα πρεπει να αποβαλλει καποια υγρα?

 

Ζαλαδες, ναυτιες και ολα τα σχετικα θα εμφανιστουν σε καποια κοπελα ΜΟΝΟ εαν το χαπι δεν ενεργησει στον οργανισμο. Αν δεν εχει τιποτα απο ολα οσο αναγραφονται μεσα σημαινει οτι το χαπακι εκανε τη "δουλεια" του.

Συγχαρητηρια για την υπευθυνη πραξη σας.....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι εμετο δν εκανε αλλα πηγε τουαλετα 10-20 λεπτα μετα απο την ληψη του χαπιου χωρις ομως να εχει διαρροια.ειμαστε πλεον μετα απο 24+ωρες και δν εχει εμφανιστει κατι απο τις παρενεργειεσ που αναγραφονται και απο οτι μου λετε αυτο ειναι θετικο.επισης ειχε αδιαθετησει στισ 25 η 26 ιουνιου και και υστερα απο 6-8 μερες (ως συνηθως)τελειωσε(ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω)εμεις την επαφη και το "ατυχημα" το ειχαμε στις 8 ιουλια δηλαδη 6 μερες αφοτου τελειωσε(περιοδος/κυκλος)γνωριζω οτι δν ειναι απολυτα σιγουρο αυτο καθως ειναι 17 και δν εχει και σταθερο κυκλο αλλα απο οτι νομιζω δεν δεν βρισκομασταν σε γονιμες μερες.τελος παντων απλος θελουμε να ειμαστε σιγουροι..επισης δν μου απαντησατε εαν πρεπει να αποβαλλει καποια υγρα οπως σπερματικα? Σασ ευχαριστω παρα πολυ για οποια βοηθεια μασ προσφερετε.

Link to comment
Share on other sites

οχι εμετο δν εκανε αλλα πηγε τουαλετα 10-20 λεπτα μετα απο την ληψη του χαπιου χωρις ομως να εχει διαρροια.ειμαστε πλεον μετα απο 24+ωρες και δν εχει εμφανιστει κατι απο τις παρενεργειεσ που αναγραφονται και απο οτι μου λετε αυτο ειναι θετικο.επισης ειχε αδιαθετησει στισ 25 η 26 ιουνιου και και υστερα απο 6-8 μερες (ως συνηθως)τελειωσε(ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω)εμεις την επαφη και το "ατυχημα" το ειχαμε στις 8 ιουλια δηλαδη 6 μερες αφοτου τελειωσε(περιοδος/κυκλος)γνωριζω οτι δν ειναι απολυτα σιγουρο αυτο καθως ειναι 17 και δν εχει και σταθερο κυκλο αλλα απο οτι νομιζω δν βρισκομασταν σε γονιμες μερες.τελος παντων απλος θελουμε να ειμαστε σιγουροι..επισης δν μου απαντησατε εαν πρεπει να αποβαλλει καποια υγρα οπως σπερματικα? Σασ ευχαριστω παρα πολυ για οποια βοηθεια μασ προσφερετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Kalispera egw tha ithela na thelw to eksis erwtima to xapi mporei na leitourgisei apotelesmatika Kai afou katalalwthei prin ring epathi? Ti thelw na pw ekana eleuthero erwta me ton suntrofo mou meta apo mia wra peripou pira to xapi alla argotera I epathi mas sunexistike Kai teleiwse toulaxiston 5 fores sunolika Mesa mou...pisteute oti einai megales oi pithanotites egkumosinis? Kai an nai pote akrivws mporw na kanw to test gia na vevaiothw?

Link to comment
Share on other sites

Kalispera egw tha ithela na thelw to eksis erwtima to xapi mporei na leitourgisei apotelesmatika Kai afou katalalwthei prin ring epathi? Ti thelw na pw ekana eleuthero erwta me ton suntrofo mou meta apo mia wra peripou pira to xapi alla argotera I epathi mas sunexistike Kai teleiwse toulaxiston 5 fores sunolika Mesa mou...pisteute oti einai megales oi pithanotites egkumosinis? Kai an nai pote akrivws mporw na kanw to test gia na vevaiothw?

 

συγγνώμη για να καταλάβω το χάπι το χρησιμοποιείς ως αντισυλληπτικό μέσο?? αν ναι τότε θα έχεις πιο σοβαρά θέματα να σε απασχολήσουν από την εγκυμοσύνη... επειδή προφανώς έχεις αρχίσει σεξουαλική ζωή χωρίς να έχεις ιδέα απευθύνσου άμεσα σε γυναικολόγο για να κάνεις έναν έλεγχο που πρέπει να γίνεται όταν αρχίζει η σεξουαλική μας ζωή και να σου λύσει όλες τις απορίες σου....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera egw tha ithela na thelw to eksis erwtima to xapi mporei na leitourgisei apotelesmatika Kai afou katalalwthei prin ring epathi? Ti thelw na pw ekana eleuthero erwta me ton suntrofo mou meta apo mia wra peripou pira to xapi alla argotera I epathi mas sunexistike Kai teleiwse toulaxiston 5 fores sunolika Mesa mou...pisteute oti einai megales oi pithanotites egkumosinis? Kai an nai pote akrivws mporw na kanw to test gia na vevaiothw?

 

!!!!!! Το χάπι της επόμενης ημέρας χρησιμοποιείται στην περίπτωση που γίνει κάτι "καταλάθος" όπως για παράδειγμα να σπάσει το προφυλακτικό κτλ. Το ότι τελείωσε συνολικά ΠΕΝΤΕ φορές μέσα σου δεν είναι κάτι που έγινε καταλάθος!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κοπέλα μου που θα στο πω, αλλά για να έχουμε ολοκληρωμένες σχέσεις θα πρέπει να είμαστε όχι μοναχά σωματικά ώριμοι, αλλά και συναισθηματικά.

Το χάπι της επόμενης μέρας δεν είναι καραμέλα, αλλά είδος άμβλωσης. Περιέχει φαρμακευτικές ουσίες που όπως και να το κάνουμε διαταρράσσουν τον οργανισμό μας.

Σου συνιστώ να κάνεις τον κόπο να ενημερωθείς σωστά για το θέμα της προφύλαξης που δεν έχει να κάνει μόνο με ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αλλά και με σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera egw tha ithela na thelw to eksis erwtima to xapi mporei na leitourgisei apotelesmatika Kai afou katalalwthei prin ring epathi? Ti thelw na pw ekana eleuthero erwta me ton suntrofo mou meta apo mia wra peripou pira to xapi alla argotera I epathi mas sunexistike Kai teleiwse toulaxiston 5 fores sunolika Mesa mou...pisteute oti einai megales oi pithanotites egkumosinis? Kai an nai pote akrivws mporw na kanw to test gia na vevaiothw?

 

Ναι ειναι μεγάλες

Κανε τεστ γύρω στις 28 μερες απο την αρχη της προηγούμενης περιόδου για να βεβαιωθείς

Link to comment
Share on other sites

Oxi den katalavate den ksekinise twra I erwtiki zwi Kai oute ithela na xreisimopoiisw to xapi es antisiliptiki prostasia mexri twra xrisikopoiousa proflilaksei apla tin sugkekrimeni fora parasurmenoi ws eimastan den xreisimopoiisame kamia proflilaksi Kai o suntrofos mou teleiwse Mesa mou prin Kai meta tin katanalosi tou xapiou..

Link to comment
Share on other sites

Kalispera egw tha ithela na thelw to eksis erwtima to xapi mporei na leitourgisei apotelesmatika Kai afou katalalwthei prin ring epathi? Ti thelw na pw ekana eleuthero erwta me ton suntrofo mou meta apo mia wra peripou pira to xapi alla argotera I epathi mas sunexistike Kai teleiwse toulaxiston 5 fores sunolika Mesa mou...pisteute oti einai megales oi pithanotites egkumosinis? Kai an nai pote akrivws mporw na kanw to test gia na vevaiothw?

 

Oxi den katalavate den ksekinise twra I erwtiki zwi Kai oute ithela na xreisimopoiisw to xapi es antisiliptiki prostasia mexri twra xrisikopoiousa proflilaksei apla tin sugkekrimeni fora parasurmenoi ws eimastan den xreisimopoiisame kamia proflilaksi Kai o suntrofos mou teleiwse Mesa mou prin Kai meta tin katanalosi tou xapiou..

 

Το λες κ πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών<20 ετών...δλδ για να καταλάβω, το χάπι της επόμενης ημέρας το είχες στην τσάντα σου εκείνη την ημέρα; αν ήσουν στις γόνιμες ημέρες μη σου πω ότι πας κ για πεντάδυμα...τουλάχιστον...άντε βρε με το καλό!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Einai I prwti fora pou exw parei auto to xapi Kai fusika den exw skopo na to xreisimopoiisw ws meso antisilipseis apla den eixame ekini tin stigmi me ton suntrofo mou kapoia proflilaksei o idios den tha eixe kanena provlima me to na kanoume paidi Kai fusika exoume kanei oles tis aparetites eksetaseis gia na proxwrisoume se eleuthero erwta apla egw Theorie oti den einai I katallilo stigmi gia na apoktisoume ena paidi gia auto Kai pira to xapi o suntrofos mou omws meta sunexise na teleiwnei Mesa m me tin sigouria oti exw parei to xapi.. Exei ena 4imero pou sunevei auto Kai tha ithela na mathw enan kanw twra to test tha einai egkuro? Exoun perasei peripou 22 imeres apo tin teleutaia mou periodo..

Link to comment
Share on other sites

Το λες κ πανελλήνιο ρεκόρ...δλδ για να καταλάβω, το χάπι της επόμενης ημέρας το είχες στην τσάντα σου εκείνη την ημέρα; αν ήσουν στις γόνιμες ημέρες μη σου πω ότι πας κ για πεντάδυμα...τουλάχιστον...άντε βρε με το καλό!

 

Den to eixa stin tsanta mou...piga se ena kontino farmakio Kai to pira 1wra peripou meta tin prwti fora pou teleiwse o suntrofos mou.

Link to comment
Share on other sites

Το λες κ πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών<20 ετών...δλδ για να καταλάβω, το χάπι της επόμενης ημέρας το είχες στην τσάντα σου εκείνη την ημέρα; αν ήσουν στις γόνιμες ημέρες μη σου πω ότι πας κ για πεντάδυμα...τουλάχιστον...άντε βρε με το καλό!

 

O suntrofos mou den einai 20 eton Alla 30 exei tin orimotita pisteuw na antimetopisei kapoies katastaseis Kai Auto pisteuw itan Kai toso dektikos stin idea Enos paidiou..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κοπέλα μου που θα στο πω, αλλά για να έχουμε ολοκληρωμένες σχέσεις θα πρέπει να είμαστε όχι μοναχά σωματικά ώριμοι, αλλά και συναισθηματικά.

Το χάπι της επόμενης μέρας δεν είναι καραμέλα, αλλά είδος άμβλωσης. Περιέχει φαρμακευτικές ουσίες που όπως και να το κάνουμε διαταρράσσουν τον οργανισμό μας.

Σου συνιστώ να κάνεις τον κόπο να ενημερωθείς σωστά για το θέμα της προφύλαξης που δεν έχει να κάνει μόνο με ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αλλά και με σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

 

Ths elega oti me prosvalei arketa o tropos sas alla isws euthunomai Kai egw pou den eksigisa akrivws ta pragmata opws exoun.. Pio panw apantaw pisteuw sta erwtimata tou prokleitikous sas logou qn tha thelete na ta diavasete tha imoun eugomon Kai tha sas parakalousa alli fora na ekfrazeste me ligo pio omorfo tropo to oti mporei na mas xwrizoun kapoia ilikiaka xronia auto den sas dinei to dikaioma na me katakrinete ... Kai sto katw katw apeuthinthika sto forum gia na parw Mia gnwmi Kai voitheia apo kapoies gunaikes me pithani empiria panw sto Thema Kai gnwsi autou.. Sas euxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera egw tha ithela na thelw to eksis erwtima to xapi mporei na leitourgisei apotelesmatika Kai afou katalalwthei prin ring epathi? Ti thelw na pw ekana eleuthero erwta me ton suntrofo mou meta apo mia wra peripou pira to xapi alla argotera I epathi mas sunexistike Kai teleiwse toulaxiston 5 fores sunolika Mesa mou...pisteute oti einai megales oi pithanotites egkumosinis? Kai an nai pote akrivws mporw na kanw to test gia na vevaiothw?

 

Καλησπέρα επειδή είμαι γνώστης του συγκεκριμένου χαπιού από πολύ παλιά θα σου πω ότι η διάρκεια του είναι 72 ώρες. Δεν έχει παρενέργειες και όχι δεν γίνεται να μείνεις έγκυος. Αλλά υπάρχει η πιθανότητα του εξωμήτριου. Αν πάρεις συχνά το χάπι αυτό υπάρχει πιθανότητα μεγάλη να έχεις αιμοραγια. Και πόνους. Καλό είναι να χρησιμοποιείτε σε περίπτωση ανάγκης και όχι σαν αντισυλλήψης. Πάντως αν οι επαφές έγιναν μέσα στις 72 ώρες από το χάπι μην φοβάσαι δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Στο γράφει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...