Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συλλογοι Γονεων και Κηδεμονων - δραστηριοτητες


Recommended Posts

Οι δραστηριοτητες των Σ.Γ.Κ.Κ που προσφερουν στα παιδια των σχολειων εξτρα δραστηριοτητες με χαμηλο κοστος ειναι πλέον παρανομες εαν ..

ο καθηγητης που προσφερει τις υπηρεσιες του δεν ειναι κατωχος πτυχιου Α.Ε.Ι και αν ο Σ.Γ.Κ.Κ παιρνει λεφτα απο α παιδια-γονεις για να πληρωσει τον καθηγητη ...

ειχα μια συντομη συνομιλια χτες με εναν προεδρο συλλογου Γονεων ενος Δημοτικου Σχολειου και μου το ειπε οτι ανυσηχει διοτι ηρθε μια εγγυκλειος που η Διευθυντρια του σχολειου επιθυμει να ακολουθησει κατα γραμμα....

ηταν πολυ στεναχωρημενη γιατι μου ειπε: ¨εμεις βαζουμε αυτες τις δραστηριοτητες για μητερες που δεν μπορουν πχ να δωσουν 50 ε για πληροφορικη το μηνα, ετσι κι εμεις βρηκαμε εναν καθηγητη -σπουδαστη που μπορει να μαθει στα παιδια υπολογιστες αλλα με 10 ε το μηνα... επισης μου ειπε κανουμε θεατρικο ...οι μονοι κατωχοι πτυχιου (εκτος του εθνικου θεατρου ) ΑΕΙ ειναι αυτοι της Φυλοσοφικες - θεατρικων σπουδων, αλλα εμεις δεν θελουμε αυτους ...δεν θελουμε να κανουνε Θεωρια Θεατρου τα παιδια θελουμε να κανουν παρασταση και θεατρικο παιχνιδι... επισης εμεις δεν βγαζουμε λεφτα απο αυτο ..το κανουμε και για αλλους λογους περαν των οικονομικων προς ωφελος των γονιων, και των αντιλειψεων μας ...τα παιδια αυτες τις δραστηριοτητες τις κανουν σε ενα χορο που αγαπουν ή τουλαχιστον μαθαινουν να αγαπουν μιας και δεν ειναι μονο μαθημα μαθημα μαθημα...και αυτο γινεται ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥς ....΄αυτος ειναι ο χορος που θελουμε να αγαπησουν ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ...!!! ανμα ςκοψουν κι αυτα ....λυπαμε πολυ ¨αυτα μου ειπε και ειπα να σας τα γραψω .... μπας και εχετε καμια ιδεα!

 

ΑΥΤΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα, για το πρώτο δεν ξέρω, φυσιολογικό μου φαίνεται. Ο επαγγελματίας ελέγχεται ότι θα έχει ένα minimum γνώσεων και εμπειρίας. Τί θα πει σπουδαστής? Υπάρχουν σπουδαστές καλύτεροι και από επαγγελματίες βέβαια, αλλά πώς ελέγχεται αυτό? Στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να ισχύει, αλλά το δημόσιο πρέπει να έχει βάλει κάποιες προϋποθέσεις, γιατί διαφορετικά, πώς μου διασφαλίζει εμένα ότι δεν θα επιλέγεται ο ... κουμπάρος? Το άλλο που λές δεν το καταλαβαίνω. Πώς θα γίνει να μην παίρνει ο σύλλογος χρήματα από τους γονείς? Πώς θα τους πληρώνει όλους αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ... θ ατο πω απλα...

Ενας Συλλογος Γονεων και κηδεμονων θελει να προσφερει καποια μαθηματα στα παιδια εκτος σχολικων επ αμοιβης...

Συνηθως βρίσκουν νεους ανθρωπους που θελουν να συμπληρωσουν το εισοδηματους και επιτυνχανουν χαμηλο κόστος στις παρεχομενες υπηρεσίες...ετσι πχ λενε στον ταδε γιο της κυρα ταδε που ειναι στο τελευταιο ετος της πληροφορικης να παει να κανει καθε Σαββατο μαθημα στα παιδια με αμοιβη πχ 7 ε το παιδι ...

Η εγγυγκλειος τωρα ηρθε απο την νομαρχια και λεει Οκ Κυλλογε θες να το κανεις ? καντο...εγω θελω αυτος να εχει πτυχιο ΑΕΙ (πρωτον) και να εσυ να μην παιρνεις λεφτα απο τους γονεις...

και λεει ο Συλλογος οκ θα βρω εναν με ΑΕΙ αλλα πως θα τον πληρωνω?

η Νομαρχια λεει :ΑΑΑΑΑΑ δεν ξερω κοψε το κεφαλι σου , πουλα ημερολογια ...λεφτα απο τα παιδια δεν θα παιρνεις....

παραδειγμαΒ

θελει να κανει θεατρικο παιχνιδι στα παιδια ο Συλλογος και λεει θελω τον ταδε που εχω δει δουλεια του ...τον καλει αυτος εχει πτυχειο απο δραματικη σχολη (αναγνωρησεμνη απο το κρατος ) και μεταπτυχιακα στο εξωτερικο πανω στο θεατρικο παινιδι αππο εργαστηριο που ειναι αναγνωρισμενο στην χωρα του αλλα οχι στην Ελλαδα... η Νομαρχια λεει : ΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν ειναι ΑΕΙ το πτυχιο του ταδε ...δεν μπορεις να το κανεις...και δηνει εντολη στην διευθυντρια και στην πρωτη και στην δευτερη περιπτωση να απαγορευσει αυτες τις δραστηριοτητες και να της κυρηξει παρανομες.....

Η ουσια που κανουν καποιες εξτρα δραστηριοτητες ειναι η ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ με καποια χομπι-ενδιαφεροντα....

 

και οσον αφορα την ερωτηση περι ελενχου γνωσεων ..οι Συλλογοι συνηθως ειναι πολυ αυστηροι σε θεματα εμπειριας και γνωσεων και παρεχομενων υππηρεσιων (περαν του οτι αν γηνει καποια σταρβη -οτι κι αυτο αν συμαινει ..πανε σουμπιτοι)αλλα και γιατι εχουν σαν κριτη (α) τα παιδια...αν δεν ειναι καλος ο καθηγητης τα παιδια δεν ξαναπανε ...και το τμημα διαλυετε..και (β) τους γονεις ...αν δεν τους αρεσει κατι εχουν λόγο και αποψη τους περναει και ειναι και αμεσα εφαρμόσιμη .... δλδ αν δεν ειναι καλος καποιος ο γονιος παει και κανει εναν καυγα στον Συλλογο και αυτος ο καποιος φευγει και τελος.....(ασε που η παρουσια του γονεα κατα την διαρκεια των οποιων μαθηματων δεν απαγορευετε που αυτο αμεσα συμαινει οτι ο οποιος καθηγητης ελενχετε απο 1-2- ή και 100 ατομα ταυτοχρονα)

 

εμενα παντως αυτη η κινηση μου φενετε υποπτη απο πλευρας νομαρχιας...μπορει να ειμαι και αφελης δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που τα λές είναι πολύ απλά τα πράγματα. Το κράτος βρήκε ευκαιρία να 'βολέψει' μερικούς άνεργους πτυχιούχους, σε λίγο θα λαμβάνεται και ως προϋπηρεσία για να διοριστεί κάποιος στο δημόσιο. Το δεύτερο, εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο ...για αυτο τελικα το κανουν ..βολεμα ξανα στην μεση ... ασε που την πληρωνουν οι ιδιοι και βεβαιως ποιος αλλος τα παιδια..τεσπα..

το δευτερο γιατι σε προβληματιζει?

αν βρουν την ακρη για το πρωτο σε κοβουν στο δευτερο ...αν λυσουν δλδ το θεμα αει σε βρισκουν στην γωνια στο θεμα αμοιβη ... γιατι με τι εσοδα ο συλλογος να πληρωσει 2 ή 3 δραστηριοτητες?

πόσα ποια ημερολογια να πουλησει?

 

συμπληρωνω : αρα καταληγουμε στο να γηνει ο συλλογος ενας απλος θεσμος ... διακοσμητικος που στην ουσια δεν προσφερει τιποτα...

και ξανα συμπληρωνω ...που σιγα σιγα θα διαλυθει και ο λογος των γονεων δεν θα ακουγετε παρα μονο αποσπασματικα ..και δεν θα λαμβανετε υποψιν...

διοτι

οκ αφου δεν εχει τιποτα να προσφερει ο συλλογος δεν θα γινονται εκλογες και κανεις δεν θα βαζει υποψηφιοτητα...αρα δεν εχει συλλογο το σχολειο , αρα αν δεν εχει συλλογο και συμβει κατι -οτιδηποτε- κανεις απο μονος του δεν θα απευθυνθει σαν ατομο-σαν γονιος σε αρμοδια υπουργεια αρχες προτοβαθμιες-δευτεροβαθμιες κλπ κλπ ...αρα ...ΜΟΝΟΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΡΩΝΕ και μονοι κανουν οτι θελουν ...διοτι ουσιαστηκα αυτος ειναι ο σκοπος

να παρουν τις δραστηριοτητες των συλλογων απο τα χερια τους ετσι ώστε ν διαλυθουν !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα αυτό.

 

Μεγάλο πρόβλημα είναι η απουσία των γονέων από τις συναντήσεις/συνελεύσεις

του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου του παιδιού τους.

Χαμένοι μέσα στα προβλήματα της καθημερινότητας

δε συμμετέχουν,δε δραστηριοποιούνται με αποτέλεσμα

όπως περιγράφεις ο θεσμός και ο ουσιαστικός ρόλος των συλλόγων αυτών να αποδυναμώνεται.

Ξέρετε ποιο είναι το παράπονο του προέδρου της Ένωσης Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων,δηλαδή όλων των γονεικών σχολικών συλλόγων της περιοχής μου?

Ότι από τους 300 γονείς εμφανίζονται λιγότεροι από τους 30!

Πως περιμένουμε μετά να γίνουν έργα,έργα που αφορούν τα δικά μας παιδιά?

Και γιατί εχουμε την απαίτηση όταν δε συμμετεχουμε εν γνώση μας στις αποφάσεις

να τις προσαρμόζουμε στα δικά μας μέτρα όταν γίνεται προσπάθεια υλοποίησής τους?

Η δύναμη αυτών των συλλόγων είναι οι ίδιοι οι γονείς με την παρουσία και το έμπρακτο ενδιαφέρον τους.

Δώστε δύναμη και ώθηση στο σχολείο του παιδιού σας

και θα δείτε να γίνονται θαύματα

δραστηριότητες που εκπαιδεύουν σωστά τα παιδιά μας

που θα μας γλιτώσουν από κόπο και χρόνο μελλοντικά.

 

(ξέφυγα λίγο από το θέμα ε?) :lol:

Link to comment
Share on other sites

γερακινα δεν ξεφυγες καθολου απο το θεμα ...

η αποψη μου ειναι πλησιον της δικης σου ....

Ο συλλογος Γον. κ Κηδ ειναι ενα ατιπο ελεκτικο όργανο μεσα στα σχολεια ...με το να του κυρητεις παρανομες τις δραστηριοτητες του ...το αποδηναμωνεις....

θελω να πω το εξης....:

Ενας Σ.Γ.κΚ σε ενα σχολειο εκλεγετε στην αρχη καθε χρονιας ...εχει να βγαλαει ημερολογια να βρει εξτρα δραστηριοτητες να μεταβηβασει και να προοθησει συλλογηκα παραπονα Γονεων, να φροντησει κτηριακα ελειψεις και να πιεσει προς την επιλυση τους... κλπ κλπ

εν ολιγης ενα μεγαλο χαμαλικη του οποιου η χαρα ειναι μόνο οι δραστηριοτητες απο τα χαμογελα δλδ των παιδιων παιρνουν το μπραβο...οταν τους στερεις αυτη την χαρα? ....εδω δεν πανε καν στις συνελευσεις ΠΩς ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΨΥΦΙΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑ ???

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ παρουσιας στι ςσυνελευσεις ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου ...η αλλη οπτικη γωνια που κοιτα ο σγκκ ειναι πολλες φορες μη ενδιαφερουσα...κι εδω εχει λαβει θεση ο ¨ωχ αδερφισμος΄και το ΄ελα μωρε΄και παραυτα αυτοι οι ανθρωποι λειτουργουν για αυτους και προς ωφελος των παιδιων τους αλλα και των αλλονων ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥς

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο δικός μας ο Σύλλογος για τις δραστηριότητες που έχει δεν πέφτει κάτω από τα 15 ευρώ σε καμία. 15 ευρώ είναι η φθηνότερη.... :? και ο γιός μου θέλει 3!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

θα γίνει ειδική ενότητα για τους Συλλογους Γονέων και Κηδεμόνων μέσα στο φόρουμ έτσι ώστε να μπορεί ο καθε συλλογος να εχει πχ το δικο του τόπικ,

και να συζητουν εκεί κάπως,

τουλαχιστον για να συνεννοούνται λίγο πιο εύκολα.

 

εάν υπήρχε συνεννόηση όλων τότε θα μπορουσαν να πετύχουν κάτι. το διαδίκτυο πιστευω είναι απαραίτητο για να γίνει κάτι εδώ (στην Ελλάδα)

λόγω των συνθηκών που υπάρχουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααα ωραία εκτός από τον άντρα μου θα φέρω και τον πατέρα μου τώρα στο φόρουμ..οικογενειακή υπόθεση!! :D

Μόνο να σας προειδοποιήσω οτι μιλάει πολύ!(είχα να μοιάσω..)

Link to comment
Share on other sites

κατσε να κανουμε αρχη εμεις εδω και θα δουμε .... τι σε ενδιαφερει ? τι θα ηθελες να μαθεις (αν μπορω να βοηθησω δλδ)?

εχουμε και το μπαμπα της gerakinas χαχαχαχχα να μας κατατοπισει !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εμάς ο Σύλλογος έχει οργανώσει δραστηριότητες οι οποίες έχουν ξεκινήσει ήδη εδώ και μια εβδομάδα. Όπως ρυθμική που πηγαίνει η κόρη μου.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει την πρόεδρο του Συλλόγου αν έχουν λάβει τη συγκεκριμένη εγκύκλιο που αναφέρεις. Θα τη ρωτήσω αύριο.

 

Δεν ξέρω αν η κοπέλα που τους κάνει είναι του πτυχιούχος ΑΕΙ αλλά και εμείς πληρώνουμε 12 ευρώ για το συγκεκριμένο.

 

Βασικά η κόρη μου ήθελε μπαλέτο αλλά επειδή δεν βολεύει η ώρα τη γράψαμε ρυθμική. Και όπως καταλαβαίνεις συμβιβάστηκε. Αν τώρα αποφασίσει η διευθύντρια ξαφνικά να τα σταματήσει λόγω παρανομίας όπως λες δεν ξέρω τι θα κάνει το παιδί. Θα στενοχωρηθεί πολύ γιατί έκανε σαν τρελή και της αρέσει. Και στην τελική τώρα αγοράσαμε και κορμάκια, παπουτσάκια και δεν συμμαζεύεται γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω αυτο ξεκινησε με την σχολικη χρονια...ηρθε δλδ η εγγυκλιος απο την νομαρχια αρχες σεπτεμβριου ....ειναι θεμα καθαρα διευθυντη αυο καταλαβα....

αν ο διευθυντης δεν τα παει καλα με τον συλλογο την βαζει σε εφαρμογη και τον στρημοχνει (τον συλλογο ) αυτο καταλαβα εγω ...και σε αλλα σχολια ξερω οτι ουτε καν εγινε λογος ..... δεν ξερουν τιποτα και με ακουσαν σαν να μιλαω αριανα....

θα σου ελεγα να μην ανυσηχεις γιατι κι ετσι να ειναι τα παδια κι ο συλλογος εχουν ξεκινησει τις δραστηριοτητες θαταν ατοπο και βαρβαρο να τις κοψουν! ετσι. ξαφνικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης να πω η τιμη μου ακουεγτε λογικη δλδ εγω νομιζω μεχρι 17 ε το πολυ για καποια δραστηριοτητα ειναι καλα , παραπανο μου φαινετε ακριβο !

Link to comment
Share on other sites

αν ο διευθυντης δεν τα παει καλα με τον συλλογο την βαζει σε εφαρμογη και τον στρημοχνει (τον συλλογο ) αυτο καταλαβα εγω

Δηλαδή δεν κατάλαβα!! Αν κάποιος διευθυντής δεν τα πάει καλά με τον Σύλλογο τιμωρεί τα παιδιά μας; :roll: Γιατί στην ουσία αυτό σημαίνει στριμώχνω το Σύλλογο. Ο Σύλλογος μεριμνά για τα παιδιά μας για αυτό και υπάρχει σε κάθε σχολείο. Μέσω του Συλλόγου γίνονται οι δραστηριότητες οπότε αν στριμώξει ο κάθε διευθυντής που δεν τα πάει καλά με τον κάθε Σύλλογο, τον ίδιο το Σύλλογο στην ουσία στριμώχνει τα παιδιά μας. Κατάλαβες πως το εννοώ φαντάζομαι!!! Και τότε τι διευθυντής είναι; Κάποιος που δεν μεριμνά για το σχολείο του φαντάζομαι!! Τι να πεις άλλο από εκεί και πέρα; :roll:

 

Και σε μας στην απόδειξη που μας έδωσε η Πρόεδρος του Συλλόγου για την πληρωμή της δραστηριότητας έχει μια σφραγίδα επάνω που λέει ότι τα συγκεκριμένα χρήματα (12 ευρώ) αποτελούν Δωρεά στο Σύλλογο. Μάλλον κάπως έτσι δικαιολογούν τα συγκεκριμένα ποσά όχι στο Διευθυντή αλλά γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω βρε πουλι μια εκτιμηση ηταν αυτη δικη μου....

γιατι σου ειπα

και με αλλα σχολεια μιλησα για το θεμα και με κοιταζαν σαν ουφο ...

δεν μπορει η εγγυκλειος να πηγε μονο σε 3 σχολεια στηνιδια περιοχη και στα υπολοιπα 105 να μην πηγε!!!

τεσπα δεν νομιζω να εχεις λογο εσυ να ανχονεσαι ...ξεκινησατε παει τελειωσε... απο του χρονου θα δουμε τι και πως....

θα ρωτησω να παρω και την εγγυκλειο στα χερια μου να την μελετησω και ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι αρχίσαμε και θα είναι λίγο κουλό να μας κόψει τώρα ο Διευθυντής αλλά γενικά αυτές τις μέρες ακούω αρκετά κουλά για το σχολείο και είμαι κάπως..... Διάβασα και αυτό ε πολύ θέλει; :lol:

 

Γενικώς βλέπω ότι έχουμε ένα Σύλλογο που είναι δραστηριοποιημένος σε πολλούς τομείς και έχει και μέχρι ένα σημείο το ελεύθερο του Διευθυντή. Μέχρι και το σχολείο έβαψαν το καλοκαίρι!! Τώρα ένα Σαββατοκύριακο είχαν μπει κάτι εξωσχολικοί και είχαν ξυλώσει τα κάγκελα από την πίσω πλευρά αλλά όλα μιλάμε!!! :shock:

 

Αμέσως κινητοποιήθηκε ο Σύλλογος, κάλεσε το Δήμο και τα έφτιαξε ενώ έχω δει σε άλλα σχολεία απλώς να βάζουν κάτι πρόχειρο και όποτε θυμηθούμε θα το φτιάξουμε. :roll: Εύχομαι μετά τις εκλογές να διατηρηθεί αυτό το κλίμα στο Σύλλογο!!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ

σημερα ειδα την εγγυκελιο και εφρηξααααααα........

(μπορει να ειναι επιδη ειμαι απο αλλο κοσμο)

ουσιαστηκα τι συμαβαινει : για να δωσει το υπουργειο (αν καταλαβα καλα που μαλλον ακαλα καταλαβα) εγγρηση για παραχωρηση του σχολικου κτηριου στον Συλλογο Γονεων και Κηδεμονων για εξτρα δραστηριοτητες δεν πρπει να παιρνει αντιτιμο απο τους γονεις (τα παμε αυτα) οι δραστηριοτητες να συμφωνουν με τις αρχες του υπουργειου και το εθνικο προγραμμα εκπαιδευσης ...(δλδ αν θελεις να μαθουν τα παιδια ται τσι απαγορευετε μιας κι αυτο δεν προβλεπετε απο το εθνικο προγραμμα εκπαιδευσης χαχαχχαχααχ) και ο καθηγητης να εχει πτυχειο αει ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΟΡΗΣΤΟΣ απαγορευετε .....

οποιος εχει μυαλο ας συμπληρωσει το παζλ..... :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

επισης η εν λογο διευθυντρια (που κανει και την ζορικη στον συλλογο με αυτην την εγγυκελιο ) ..... δεν αφηνει παιδι με σοβαρο προβλημα να του ανεβαζει η μητερα του την τσαντα στον πανω οροφο (στην ταξη του δλδ ) διοτι δεν προβλεπετε απο το υπουργειο παιδειας και επιδη η εγγυκλειος λεει οτι απαγορευετε η εισοδος των παιδιων στις ταξης του σχολειου πριν χτυπησει το κουδουνι :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

επισης η εν λογο διευθυντρια εχει αποδεδηγμενη μεθοδος συνεσης και συμορφωσης των παιδιων το τραβηγμα των αφτιων , το ξυλο την τιμωρια με το ενα ποδι στον τοιχο και αλλα τετοια :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

καθοδηγησα τον συλλογο προς τον συνηγορο του πολιτη και ενημερωσα οτι αν αντιλειφθω οτι παρανομησε θα προβω σε καθε ενομο διακιωμα μου με γνωμονα την διαφηλαξη των δικαιοματων των παιδιων ...αλλα μου ειπαν οτι οι μητερες εχουν γαλουχηθει προς αυτην τη κατευθηνση συνεσης των τεκνων τους και την δικαιολογουν ..... εγω ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ...!!!

ΛΕΩ

ΤΕΤΟΙΑ ΖΩΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ....! ΤΟ ΠΑ !

Link to comment
Share on other sites

Οι σύλλογοι γονέων έχουν τα χάλια τους όπως περιγράφεται παραπάνω.

Στα δημοτικά οι γονείς είναι πιό ενεργοί και συμμετέχουν στα κοινά του συλλόγου όσο και στα οικονομικά.

όσο μεγαλώνουν παιδιά και γονείς , μειώνεται το ενδιαφέρον των γονιών και βλέπετε γενικές συνελεύσεις γυμνασίου 250 παιδιών με 10 ~12 παρόντες γονείς.

 

Το οικονομικό που αναφέρεται παραπάνω λύνεται πολύ απλά με την μέθοδο της δωρεάς προς τον σύλλογο όπως πολύ σωστά κάποιος έγραψε.

 

Οι σύλλογοι κατά την γνώμη μου μπορούν να λειτουργήσουν ποικιλοτρόπος!!!!!!!

Μπορούν να λειτουργούν ώς φύλακες κέρβεροι και θεματοφύλακες την σωστής λειτουργείας του σχολείου , κατεβάζοντας όλες τις εγκυκλείους και απαιτώντας από την διεύθυνση και τον σύλλογο των διδασκόντων την κατά γράμμα τήρηση όλων των κανόνων.

Μπορούν να λειτουργούν συμπληρωματικά στο έργο της εκπαίδευσης με έξτρα δραστηριότητες που δεν τις παρέχεις το κράτος ακόμα.

Βέβαια μπορεί να τα κάνει και όλα ισοροπώντας σφάζοντας με το γάντι και μαστιγώνοντας με το βαμβάκι.

 

Η αλήθεια είναι πως πολλές φορές οι συλλόγοι με τα πενιχρά έσοδα από τις συνδρομές προσπαθούν να συμπληρώσουν ή και να αντικαταστήσουν τους θεσμούς όπου αυτοί δεν είναι επαρκείς. ( αυτό κάτι μου θυμίζει από αυτοδικία ....αλλά τεσπα)

πχ αγοράζουν φωτοτυπικά ,μικροσκόπια , μικροφωνικές, κάνουν μεταφορές μαθητών με ΙΧ για τους μαθητικούς ποδοσφαιρικούς αγώνες , βάφουν σχολεία ή μέρος των σχολείων...........και πολλά άλλα.

 

ΥΓ. Είναι η 9η χρονιά που παρακολουθώ την δράση του συλλόγου γονέων , έχω πολλά να πω αλλά δε ξέρω από πού να αρχίσω :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ σωστά λες!!! Ακούς εκεί έχουν γαλουχηθεί με αυτή τη συμπεριφορά!! :evil:

 

και ο καθηγητης να εχει πτυχειο αει ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΟΡΗΣΤΟΣ απαγορευετε .....

Συγγνώμη να δω αν εγώ το κατάλαβα καλά. Δηλαδή η κοπέλα που κάνει ρυθμική στην κόρη μου πες και καλά ότι έχει πτυχίο ΑΕΙ και είναι διορισμένη κάπου αλλού. Μήπως για αυτό έρχεται το απογεύμα και όχι την ώρα που διεξάγονται τα μαθήματα; Εγώ θυμάμαι όταν πήγαινα σχολείο η δασκάλα των παραδοσιακών χορών ερχόταν το πρωί. Άρα ήταν διορισμένη στο δικό μου το σχολείο; Και γιατί εφόσον ήταν διορισμένη ερχόταν πάντα στο τέλος για τις γυμναστικές επιδείξεις; :roll::roll:

 

Καλά τη συμπεριφορά της εν λόγω διευθύντριας τη χαρακτηρίζω απλώς απαράδεκτη!!!! :evil::evil:

 

Το οικονομικό που αναφέρεται παραπάνω λύνεται πολύ απλά με την μέθοδο της δωρεάς προς τον σύλλογο όπως πολύ σωστά κάποιος έγραψε.

 

Εγώ το έγραψα καλέ. Εγκρίνεις; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε παιδι μου γιατι κι εγω τα γραφω οπως κατσει ....

λεει το χαρτακι αυτο οτι οποιος κανει μαθημα δεν πρεπει να ειναι αδιορηστος καθηγητης και δεν πρεπει και να ειναι διορισμενος ...ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ?

αν ειναι διορισμενος απαγορευετε να εργαζετε και σε αλλα σχολεια ή ακομα και στο ιδιο

και αν ειναι αδιοριστος παλι απαγορευετε!!

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ?

:roll:

συμφωνω με τους προλαλλησαντες ...

και το θεμα παρουσιας στις συνελευσεις εχει αναφερθει (ακομα και στων δημοτικων σχολειων ) οι Συλλογοι ομως ρε παιδι μου εξακολουθουν και ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ...ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ... ΜΟΧΘΟΥΝ ΠΡΟς ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ αυτο απο μονο τουε ιναι αξιολογο κατεμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χαρτάκι δεν το είδα δεν το ξέρω.

Είμαι σίγουρος πως ο νομοθέτης θέλει να καλύψει - εξασφαλίσει την ποιότητα διδασκαλίας του εκάστοτε αντικειμένου , (όπου η επιλογή γίνεται από φορείς οπως οι ΣΓΚΚ) σε δημόσιους χώρους.

Είναι λίγο μπέρδεμα το σύστημα , να πρέπει να διδαχθούν έξτρα μαθήματα σε δημόσιο χώρο και οι επιλογές των διδασκόντων να επαφίεται στην διακριτική ευχέρεια του κάθε συλλόγου ο οποίος μπορεί και να εκλέχθει από το 10% των γονιών :shock:

 

Για ξαναδιαβάστε την εγκύκλιο μπας και διαβάσαμεν τίποτα λάθος ... λέω εγώ τώρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...