Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρήξη ωχρού σωματίου


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

 

Είμαι καινούρια στο forum και σας γράφω με αφορμή την υποψία που έχω για εγκυμοσύνη κ για να παραθέσω ένα γυναικολογικό πρόβλημα που μου συνέβη. Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μεγάλο post μου

Ας τα πάρω απ'την αρχή...

 

Μέχρι το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα πάντα άστατο κύκλο, ανάμεσα στις 27-43 μέρες περίπου, λόγω "πολυκυστικής υφής" στις ωοθήκες μου. Κατά τ' άλλα απ' όσους ελέγχους είχα κάνει κατά καιρούς (ανάμεσά τους και ορμονολογικές), δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

 

Τον Αύγουστο έπαθα ξαφνικά "ρήξη ωχρού σωματίου" (πάνω κάτω σημαίνει ότι κατά τη διάρκεια της ωορηξίας το αυγουλάκι μου δεν έσπασε σωστά κι έτσι μετά από πανίσχυρους πόνους κατέληξα στο νοσοκομείο για νοσηλεία μέχρις ότου να απορροφηθούν όλα τα υγρά κ το αίμα που παρέμεναν εσωτερικά κ προκαλούσαν τόσο πόνο).

 

Για τους επόμενους μήνες η περίοδος μου ήταν στο ίδιο μοτίβο με πριν, μέχρι που ξαφνικά, από τον Ιανουάριο περίπου, άρχισα να έχω κάθε 20-21 μέρες αλλά χωρίς συμπτώματα, για λιγότερες μέρες, λιγότερο αίμα, περίεργο χρώμα...απ' όλες τις απόψεις διαφορετική!

 

Πέρα απ' το ότι διάβασα πως υπάρχουν κοπέλες που είχαν αλλόκοτη περίοδο ενώ ήταν έγκυος (και η μητέρα μου σε μένα είχε περίοδο για 2-3 μήνες κι έτσι άργησε να το καταλάβει), εδώ και 2 βδομάδες (τελευταία περίοδος 9/2) έχω μερικά ακόμα περίεργα συμπτωματάκια...Πρήξιμο στην κοιλιά που όσο περνάει η μέρα μεγαλώνει (η κοιλιά), πολλά υγρά, τελείως αλλοπρόσαλλη διάθεση (κλάιω, ψυχοπλακώνομαι, χαίρομαι, βαριέμαι, νυστάζω σε ανύποπτες στιγμές), πρήξιμο στο στήθος μετά από μήνες, πονάκια ελαφριά χαμηλά, λίγη παραπάνω συχνοουρία, ρεψίματα κ δυσπεψία (!), δερματικά που κρατάνε λίγες ώρες κ φεύγουν, ευαίσθητα ούλα....Κάπως έτσι μπήκαν υποψίες σε μένα και το σύντροφο μου..Μπορεί να μην προσπαθούμε αλλά ερχόμαστε σε επαφή με μόνη προφύλαξη το "τράβηγμα".

 

Εκτός απ'την εγκυμοσύνη μ' απασχολεί η σκέψη μήπως έχει προκληθεί κάποια ζημιά λόγω της κύστης που έσπασε πριν μήνες, αν και ο γιατρός με διαβεβαίωσε τότε πως όλα θα είναι μια χαρά κ ότι πρόκειται για ένα τυχαίο κ αυτοτελές γεγονός. Είχε αλήθεια ποτέ καμιά από σας τέτοιο περιστατικό?

Διάβασα κάπου ότι συμβαίνει συνήθως όταν ο οργανισμός της γυναίκας "ζητάει να τεκνοποιήσει", ισχύει λέτε?

 

Απ' όλα τα παραπάνω....λέτε να 'μαι έγκυος??? Ή αντιθέτως η ρήξη ωχρού σωματίου έχει επηρεάσει τη γονιμότητα μου κ όλα τα συναφή??

YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!επαυα ακριβώς το ιδιο!εσπασε την ώρα της επαφής!υπαρχει τελικά περίπτωση εγκυμοσύνης;εσύ είσαι καλύτερα μετά από αυτή την περιπέτεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!επαυα ακριβώς το ιδιο!εσπασε την ώρα της επαφής!υπαρχει τελικά περίπτωση εγκυμοσύνης;εσύ είσαι καλύτερα μετά από αυτή την περιπέτεια;

 

Γεια σου ρεταΚ.πως ξερεις οτι εσπασε την ωρα της επαφης;εμεινες εγκυος εσυ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σου ρεταΚ.πως ξερεις οτι εσπασε την ωρα της επαφης;εμεινες εγκυος εσυ;

 

Ο πόνος ήταν έντονος ακριβώς την ώρα που ☺☺☺(ντρέπομαι) ήμουν στην πράξη, και μετά λιποθύμησα! Επανήλθα κ ξανά άλλες δυο φορές!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρεταΚ.πως ξερεις οτι εσπασε την ωρα της επαφης;εμεινες εγκυος εσυ;

 

Όχι δεν ήμουν έγκυος αδιαθέτησα ακριβώς 14 μερες μετά! Ήταν ρήξη ωχρου σωματιου! Γνωρίζετε κάτι παρόμοιο; Ήρθε η περίοδος μτελειωσε με είδε ο γιατρός απορροφήθηκε το αιμα αλλά ακόμη κ τωρα 8 μερες μετά Νοιώθω ενοχλήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Τα ειδα καπως αργα αλλα τελικα οχι, δεν προκυπτει εγκυμοσυνη στην περιπτωση ρηξης ωχρου σωματιου.

Αν κ συμβαινει πολυ σπανια κ για αδιευκρινιστους λογους ( η ρηξη), ξαναεπαθα μετα απο 1 χρονο περιπου αλλα ευτυχως πιο ηπια.

Η πρωτη παντως ηταν κατα τη διαρκεια επαφής κι εμενα! Εκανα εμετους απ τον πονο....ουφ περασμενα ξεχασμενα...

YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια Μ καλησπέρα. Επανέρχομαι στ δυσάρεστο αυτό θέμα μιας και είχα και εγώ την ίδια εμπειρία πριν από δεκατρείς μέρες. Φρικτος πόνος... Νόμιζα θα πεθάνω. Έκανα υπέρηχο πάλι την τρίτη μέρα περιοδου και είχε μειωθεί το ωχραιματωμα. Αλλά βρε κορίτσια ο πόνος δεν περνάει. Εχω συνεχώς ένας βάρος κατω και Μ τραβάει και κάτι σούβλιες που κ που και ανάτριχιαζω στην ιδεα ότι θα με πιάσει πάλι ο πόνος. Πόσο καιρό έκανε να φυγει ο πόνος σ εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...