Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.. Ειμαι κοινουρια εδω και μολις πριν λιγες μερες ανακαλυψα την εγκυμοσυνη... βασικα τελευταια περιοδος ηταν στις 6/12 και ο κυκλος μου ειναι 32-33 ημερες.... στις 14/1 και αφου περιοδος δεν ειχε εμφανιστει αλλα αντιθετα ειχα πονακια χαμηλα, τρελο πρηξιμο στο στηθος και λιγους πονους στη μεση αποφασισα να κανω ενα τεστ. Βγηκε θετικο αν και η μια γραμμη ηταν πιο αχνη απο την αλλη. Την επομενη κιολας 15/1 εκανα χοριακη και οι μοναδες της ηταν 170. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι εγκυος και ολα καλα και να ξανακανω αλλη μια χοριακη στις 18/1 για να δουμε την τιμη της. Εμενα ομως μου φαινεται οτι το 170 ειναι πολυ λιγο γιατι υπολογιζω οτι ειμαι μεταξυ 4-5 εβδομαδας.... φοβαμαι πολυ μηπως κατι δεν παει καλα... εχει καμια απο εσας κατι παρομοιο ? εχετε ακουσει κατι ? κοντευω να τρελαθω και οι ωρες μεχρι την επομενη χοριακη δεν περνανε με τιποτα....... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Αλεξία, κι εγώ βασανίζομαι με την τιμή της χοριακής, μάλιστα αν είδες άνοιξα και σχετικό θέμα. Και στις ημερομηνίες συμφωνούμε, 6/1 περίμενα περίοδο και 14/1 έκανα τεστ! Είδες ποιο είναι το εύρος αναφοράς στο χαρτί που σου έδωσαν? Σ'αυτό που έχω εγώ γράφει ότι 4-5 εβδομάδες μετά την ΤΕΡ οι τιμές είναι 75-2600. Απ'ότι κατάλαβα είναι διαφορετικές οι τιμές από το ένα εργαστήριο στο άλλο. Αφού σου είπε και ο γιατρός σου ότι είσαι έγγυος, κάτι θα ξέρει! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα στην επόμενη χοριακή και μακάρι και οι δυο μας να αγχωνόμαστε χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

ALEXIA..Εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς και να μην αγχώνεσαι...Το αυριο δεν είναι μακρυά!!

Μπορεί η σύλληψη να έγινε με καθυστέρηση δηλ. την 18 -19 μέρα οπόταν όλα μετατίθονται για λίγο αργότερα.Από την στιγμή που έχεις θετική χοριακή,μην βλέπεις τόσο την τιμή.Το σημαντικό είναι να διπλασιάζεται καθε 2 μέρες περίπου.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,είχα θετική χοριακή 189 μονάδες,με μια μέρα καθυστέρηση.Σε αυτή μου την εγκυμοσύνη είχα 500 μονάδες στις 4 μέρες καθυστέρηση η οποία πήγε 3000 4 μέρες μετά.Όμως έχω ακούσει και πολύ πιο χαμηλές τιμές χοριακής,που εξελίκτηκαν μια χαρα.

Καλή αναμονή μέχρι αύριο και μην ζορίζεις το μυαλό σου.Όλα θα πάνε καλά....

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτή τη λίστα στο wikipedia που μπορέι να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ;)

Εβδομάδες-φυσιολογικές τιμές)

.weeks since LMPmIU/mL35 – 5045 – 426518 – 7,34061,080 – 56,5007 – 87,650 – 229,0009 – 1225,700 – 288,00013 – 1613,300 – 254,00017 – 244,060 – 165,40025 – 403,640 – 117,000Non-pregnant females<5.0Postmenopausal females<9.5

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Αλεξία, κι εγώ βασανίζομαι με την τιμή της χοριακής, μάλιστα αν είδες άνοιξα και σχετικό θέμα. Και στις ημερομηνίες συμφωνούμε, 6/1 περίμενα περίοδο και 14/1 έκανα τεστ! Είδες ποιο είναι το εύρος αναφοράς στο χαρτί που σου έδωσαν? Σ'αυτό που έχω εγώ γράφει ότι 4-5 εβδομάδες μετά την ΤΕΡ οι τιμές είναι 75-2600. Απ'ότι κατάλαβα είναι διαφορετικές οι τιμές από το ένα εργαστήριο στο άλλο. Αφού σου είπε και ο γιατρός σου ότι είσαι έγγυος, κάτι θα ξέρει! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα στην επόμενη χοριακή και μακάρι και οι δυο μας να αγχωνόμαστε χωρίς λόγο!

 

Γεια σου και σενα..

Τι να πω θα τρελαθουμε με αυτες τις τιμες. Στο χαρτι που εχω εγω απο το διαγνωστικο κεντρο γραφει 4η εβδομαδα 10 - 750 και 5η εβδομαδα 200 - 7000.. εγω οταν την εκανα θεωρητικα ημουνα ακομα στην 4η εβδομαδα οποτε να υποθεσω το 170 οτι ειναι μεσα στα πλαισια 10-750 και ειναι καλο..??

τι να πω δεν ξερω.. αναγκαστικα υπομονη μεχρι αυριο....

Link to comment
Share on other sites

ALEXIA..Εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς και να μην αγχώνεσαι...Το αυριο δεν είναι μακρυά!!

Μπορεί η σύλληψη να έγινε με καθυστέρηση δηλ. την 18 -19 μέρα οπόταν όλα μετατίθονται για λίγο αργότερα.Από την στιγμή που έχεις θετική χοριακή,μην βλέπεις τόσο την τιμή.Το σημαντικό είναι να διπλασιάζεται καθε 2 μέρες περίπου.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,είχα θετική χοριακή 189 μονάδες,με μια μέρα καθυστέρηση.Σε αυτή μου την εγκυμοσύνη είχα 500 μονάδες στις 4 μέρες καθυστέρηση η οποία πήγε 3000 4 μέρες μετά.Όμως έχω ακούσει και πολύ πιο χαμηλές τιμές χοριακής,που εξελίκτηκαν μια χαρα.

Καλή αναμονή μέχρι αύριο και μην ζορίζεις το μυαλό σου.Όλα θα πάνε καλά....

 

Αυτο θα κανω κοπελα μου. Οπως και να εχει δεν μπορω να κανω κατι περισσοτερο απο το να περιμενω το αυριο και να ευχομαι για τα καλα αποτελεσματα.... μακαρι να πανε ολα καλα . Σου εχομαι κι εσενα οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται καλά, γράφει ότι στις 4 εβδομάδες είναι μεταξύ 5-426 και στις 5 εβδομάδες 18-7340.

 

Απλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι φαινεται με βαση το αποτελεσμα μου (170 μοναδες) να ειμαι και στην 4η εβδομαδα και στην 5η αλλα χωρις ομως να ξερω αν ειναι ικανοποιητικη η τιμη αυτη για την εβδομαδα που ειμαι... οπως και να εχει καλυτερα ας μην το σκεφτομαστε αλλο και οτι ειναι να γινει θα γινει... οπως ειπα και πριν δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα απο το να περιμενουμε την επομενη εξεταση και να ελπιζουμε για καλα αποτελεσματα !

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου μην τρελαινεσαι με την χοριακη εχει πολυ μεγαλες αποκλεισεις!!

στον γιο μου εκανα με 12 μερες καθυστερησης και ηταν 21523!!!

τωρα στο μπεμπακι νουμερο 2 ξεκινησα με χοριακη μολις 27,1!!! στην 10 μερα καθυστερησης ειχα 3325 και οπως βλεπεις προχωραμε κανονικα :D:D μην ανχωνεσαι!! σημασια δεν εχει ποσο ειναι αλλα να πολλαπλασιαζεται καθε 48 ωρες!

Γιωργος 11-09-2008

Μανωλης 11-7-2013

MYNLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω πολυ.. αυτο θα κανω.... θα χαλαρωσω και θα περιμενω.. σου ευχομαι οτι καλυτερο για το νεο σου μωρακι !!!! με το καλο !!

 

 

ετσι μπραβο :D:D:D

Σου ευχομαι με το καλο να εχεις μια τελειομηνη Εγκυμοσυνη!

Γιωργος 11-09-2008

Μανωλης 11-7-2013

MYNLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.. Ειμαι κοινουρια εδω και μολις πριν λιγες μερες ανακαλυψα την εγκυμοσυνη... βασικα τελευταια περιοδος ηταν στις 6/12 και ο κυκλος μου ειναι 32-33 ημερες.... στις 14/1 και αφου περιοδος δεν ειχε εμφανιστει αλλα αντιθετα ειχα πονακια χαμηλα, τρελο πρηξιμο στο στηθος και λιγους πονους στη μεση αποφασισα να κανω ενα τεστ. Βγηκε θετικο αν και η μια γραμμη ηταν πιο αχνη απο την αλλη. Την επομενη κιολας 15/1 εκανα χοριακη και οι μοναδες της ηταν 170. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι εγκυος και ολα καλα και να ξανακανω αλλη μια χοριακη στις 18/1 για να δουμε την τιμη της. Εμενα ομως μου φαινεται οτι το 170 ειναι πολυ λιγο γιατι υπολογιζω οτι ειμαι μεταξυ 4-5 εβδομαδας.... φοβαμαι πολυ μηπως κατι δεν παει καλα... εχει καμια απο εσας κατι παρομοιο ? εχετε ακουσει κατι ? κοντευω να τρελαθω και οι ωρες μεχρι την επομενη χοριακη δεν περνανε με τιποτα....... :cry:

 

Έχεις δίκιο που αγχώνεσαι όμως θα σου πω κ εγώ τη δική μου εμπειρία στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Η χοριακη μου μετα απο 9 μέρες καθυστέρησης ήταν 67! Μέχρι το τέλος της 5ης εβδομάδας οι υπερηχοι δεν έδειχναν τίποτα κ φοβόμασταν για εξωμητριο.. Δεν εχει σημασία πόσο είναι η χοριακη σου αρκεί να διπλασιάζεται σχεδόν κάθε 48 ωρες(αν κανεις μια αναζητηση εδώ στο φόρουμ πέρυσι περίπου τέτοια εποχή έχω πολλές ανάλογες δημοσιεύσεις γιατι κ εγώ είχα τρελαθεί απο το άγχος) ήταν όλα χαμηλά, χοριακη, προγεστερονη κ οιστραδιόλη. Πήγαν δόξα το Θεό όλα καλα κ έχω μια μπεμπουλα τριων μηνών .. Ολα θα πανε καλα! Με το καλο το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Θα δειξει αυριο με την δευτερη χοριακη. Αν εχει αυξηθει (που το ευχομαι) τοτε ολα καλα φανταζομαι.. αν οχι τι μπορει να σημαινει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.. Ειμαι κοινουρια εδω και μολις πριν λιγες μερες ανακαλυψα την εγκυμοσυνη... βασικα τελευταια περιοδος ηταν στις 6/12 και ο κυκλος μου ειναι 32-33 ημερες.... στις 14/1 και αφου περιοδος δεν ειχε εμφανιστει αλλα αντιθετα ειχα πονακια χαμηλα, τρελο πρηξιμο στο στηθος και λιγους πονους στη μεση αποφασισα να κανω ενα τεστ. Βγηκε θετικο αν και η μια γραμμη ηταν πιο αχνη απο την αλλη. Την επομενη κιολας 15/1 εκανα χοριακη και οι μοναδες της ηταν 170. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι εγκυος και ολα καλα και να ξανακανω αλλη μια χοριακη στις 18/1 για να δουμε την τιμη της. Εμενα ομως μου φαινεται οτι το 170 ειναι πολυ λιγο γιατι υπολογιζω οτι ειμαι μεταξυ 4-5 εβδομαδας.... φοβαμαι πολυ μηπως κατι δεν παει καλα... εχει καμια απο εσας κατι παρομοιο ? εχετε ακουσει κατι ? κοντευω να τρελαθω και οι ωρες μεχρι την επομενη χοριακη δεν περνανε με τιποτα....... :cry:

 

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου.. Κ εγώ τωρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα χοριακή στην 5η εβδομάδα γιατί είχα πολύυ αχνό θετικό τεστ και το αποτέλεσμα ήταν 112.. Μιλώντας με το γιατρό μου με έστειλε για επανάληψη μια εβδομάδα μετά οπου κ είχε αυξηθεί στο 1410.Κ έτσι στον πρώτο μας υπέρηχο καταλήξαμε οτι έγινε καθυστερημένη σύλληψη. Το ζητούμενο είναι να διπλασιάζεται κάθε 48 ώρες αν δεν κάνω λάθος.. Συμβουλή μου: Μη βασανίζεσαι με σκέψεις του τύπου γιατί δεν έχω υψηλή χοριακή, τι θα γίνει αν δεν αυξηθεί κτλ αλλωστε το αύριο είναι πολύ κοντα και σε λιγότερο από 24 ώρες θα ξέρεις ( πήγαινε νωρίς νωρίς να κάνεις την εξέτσαη για να πάρεις τα αποτελέσματα το απόγευματάκι της ίδιας μέρας!!!)

Καλή επιτυχία και να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου.. Κ εγώ τωρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα χοριακή στην 5η εβδομάδα γιατί είχα πολύυ αχνό θετικό τεστ και το αποτέλεσμα ήταν 112.. Μιλώντας με το γιατρό μου με έστειλε για επανάληψη μια εβδομάδα μετά οπου κ είχε αυξηθεί στο 1410.Κ έτσι στον πρώτο μας υπέρηχο καταλήξαμε οτι έγινε καθυστερημένη σύλληψη. Το ζητούμενο είναι να διπλασιάζεται κάθε 48 ώρες αν δεν κάνω λάθος.. Συμβουλή μου: Μη βασανίζεσαι με σκέψεις του τύπου γιατί δεν έχω υψηλή χοριακή, τι θα γίνει αν δεν αυξηθεί κτλ αλλωστε το αύριο είναι πολύ κοντα και σε λιγότερο από 24 ώρες θα ξέρεις ( πήγαινε νωρίς νωρίς να κάνεις την εξέτσαη για να πάρεις τα αποτελέσματα το απόγευματάκι της ίδιας μέρας!!!)

Καλή επιτυχία και να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ για τα ενθαρυντικα σου λογια... τι εμεινε τωρα ??? ουτε 24 ωρες... αυριο πρωι πρωι θα την κανω και λογικα το μεσημερι θα εχω το αποτελεσμα.. εννοειται θα ενημερωσω να ξερετε !! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alexia 1981 δεν είχαμε κανένα νέο σου ελπίζω να είχες καλά αποτελέσματα!

 

καλη σου μερα ! Ολα καλα ειναι. Η χοριακη μου την Παρασκευη 18/1 ειχε παει στις 770 μοναδες απο 170 που ηταν την Τριτη. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι ολα καλα και μαλιστα αυριο εχω και τον πρωτο υπερηχο....

Ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω και μπρος και το ιδιο ευχομαι και για ολες σας...

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα ! Ολα καλα ειναι. Η χοριακη μου την Παρασκευη 18/1 ειχε παει στις 770 μοναδες απο 170 που ηταν την Τριτη. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι ολα καλα και μαλιστα αυριο εχω και τον πρωτο υπερηχο....

Ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω και μπρος και το ιδιο ευχομαι και για ολες σας...

 

Πολυ καλα τα νεα σου Αλεξια!Η κυσηση εξελισσεται κανονικα!

Να χεις μια καλη εγκυμοσυνη κοπελα μου!Με το καλο και ο πρωτος υπερηχος!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα ! Ολα καλα ειναι. Η χοριακη μου την Παρασκευη 18/1 ειχε παει στις 770 μοναδες απο 170 που ηταν την Τριτη. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι ολα καλα και μαλιστα αυριο εχω και τον πρωτο υπερηχο....

Ευχομαι να πανε ολα καλα απο δω και μπρος και το ιδιο ευχομαι και για ολες σας...

 

Μπράβο κορίτσι μου πολύ χάρηκα!! Με το καλό κ μια καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουργια στην παρεα. Την προηγουμενη τεραρτη ειχα ενα θετικο τεστ φαρμακειου, την επομενη εκανα χωριακη και βγηκε 55,2. Μηλησα με το γυναικολογο και μου ειπε να ξανακανω χωριακη σημερα για δουμε πως παμε. Το εκανα και βγηκε 170,2, της μηλησα και ειπε οτι ειναι λιγο πιο χαμηλο αλλα ειναι οκ παρ ολο αυτο ειπε να ξανακανω χωριακη την τεταρτη. Εχω πανικοβληθει μηπως κατι δεν παει καλα και απλα δεν μου το λεει να μην με ανησηχησει; Μπορεινα ειναι εξωμητρια κυηση η ειναι κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...