Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδυνό γεύμα για αγγελικό ύπνο???


Depi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Η μπεμπούλα μου είναι 10 μηνών. Πολύ καλόφαγο μωρό γενικά...αν εξαιρέσω τα φρούτα όπου παλεύεται δεν παλεύεται η κατάσταση..και το φαγητό της το τρώει και το γάλα της μια χαρά!

Το βράδυ όμως...ενώ θα κοιμηθεί (όταν Ο Θεός με λυπάται) κατά τις 23:00....στις 3:30 είναι ξύπνια και θέλει πάλι γάλα. Να σημειώσω ότι στις 23:00 που κοιμάται πίνει 250ml γάλα σε σκόνη.

Και αφού στις 3:30 θα ξυπνήσει ..θα φάει..και ξανακοιμάται στο καπάκι...και μετά κατά τις 7 το πρωί το ίδιο βιολί.

Δοκίμασα χαμομήλι....δεν το θέλει με τίποτα..θέλει γάλα.

Δοκίμασα να της φτιάχνω το τελευταίο γάλα της αντί με σκέτο νερό με χαμομήλι ώστε να γίνει πιο πηχτό..τίποτα....με λίγο ρυζάλευρο..επίσης τίποτα.

Και εντάξει..δεν παραπονιέμαι..είναι πολύ έυκολο μωρό...αλλά δεν θα πρέπει να κοιμηθώ κι εγώ η δόλια ένα βράδυ συνεχόμενα μέχρι να κάνουμε και δεύτερο που το θέλουμε και σχετικά γρήγορα????

Εχετε καμία λύση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!

Ντέπη

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα ο δικός μου επειδή δεν του άρεσε το χαμομίλι του έδινα την πιπίλα και τον πάλευα για κάποιες ώρες. Τοάλλο βράδυ πάλι τα ίδια του έδινα χαμομίλι δεν του άρεσε μετά πιπίλα και στο τέλος το πήρε απόφαση και κοιμόταν. Βεβαια όλη μέρα τρώμε αρκετά.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Almiron Good Night από τη Nutricia

 

νομιζω ειναι η λυση στο προβλημα σου... :wink:

 

http://www.nutricia.gr/baby/nea.html

 

Εύχομαι να σε βοηθήσει αλλά λίγο χλωμό το κόβω ... σου μιλάει μια πονεμένη σε αυτό το θέμα ... πολλές από εδώ θα με θυμούνται για τις κραυγές απελπισίας και τα απεγνωσμένα ποστ που έγραφα κατά καιρούς :lol: ... εμείς είχαμε δοκιμάσει τα πάντα ... τι χαμομήλια, τι πιπίλες, τι αγκαλιές και νανουρίσματα, τι στερεά τροφή πριν τον ύπνο ... το μπουκάλι ήταν αδιαπραγμάτευτο, χαμός και πανίκός μέχρι να της το πάμε, το έπινε και κοιμάταν σαν πουλάκι!!! Και μάλιστα ήμασταν σε χειρότερη μοίρα από εσάς, είχε χρονίσει και έπινε γάλα ανα τρίωρο σαν νεογέννητο. Για να μην σου τα πολυλογώ αφού έπαθα υπερκόπωση από την αυπνία και έφτασα μέχρι το νοσοκομείο ... το πήραμε απόφαση και σταματήσαμε να το παλεύουμε το θέμα, ξυπνούσαμε εναλλάξ με τον άντρα μου και της δίναμε το πολυπόθητο μπουκάλι ... ο παιδίατρος μου έλεγε κουράγιο ... η κόρη μου είναι τέσσερα χρονών και ακόμα ξυπνάει για γάλα!!! Το είχα πάρει λοιπόν απόφαση πως εγώ θα ξανακοιμηθώ όταν η κόρη μου θα πάει στο νηπιαγωγείο!!!

Και ξαφνικά αλλά εντελώς ξαφνικά χωρίς να κάνουμε τίποτα, το Κατερίνακι μέσα σε δύο βδομάδες αραίωσε σταδιακά τα νυχτερινά γεύματα και το έκοψε μαχαίρι!!! Ήταν 14 μηνών ... Ακόμα θυμάμαι την πρώτη νύχτα που δεν ξύπνησε, σηκωνόμουν κάθε λίγο και λιγάκι να δω αν είναι καλά!!! Αυτό ήταν εδώ και τέσσερις μήνες κοιμάμαστε σερί όλο το βράδυ ... και δεν το πιστεύουμε!!!

Τα γράφω όλα αυτά λοιπόν για να δώσω κουράγιο σε άλλες μανούλες που βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση ... παιδιά υπομονή θα έρθουν νύχτες γεμάτες χορτάτους ύπνους!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει στις 3.30 να μειωνεις σιγα σιγα την ποσοτητα? Ετσι ωστε να να συνηθισει και αυτη σε λιγοτερο και λιγοτερο και λιγοτερο....μεχρι να καταλαβει οτι δεν χρειαζεται γευμα στις 3.30?Μιας και οπως λες τρωει μια χαρα και χορταινει και δεν θα παθει και τιποτα να μειωθει ενα γευμα της. Βεβαια υπαρχουν και παιδακια που οντως το χρειαζονται το γαλατακι και πινανε οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι θα το ζηταει οτι κολπο και να κανεις!Οποτε προσαρμοζεσαι.Εμεις με την παραπανω μεθοδο το κοψαμε απο 3 μηνων αυτο το γευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Almiron Good Night από τη Nutricia

 

νομιζω ειναι η λυση στο προβλημα σου... :wink:

 

http://www.nutricia.gr/baby/nea.html

 

Den meno Ellada ki edo pou eimai distixos den yparxei afto to gala........

Olg@ den to pistebo........ :shock: ....telika h ypomoni einai to monadiko pragma poy mou menei!!!!

 

Sas efxaristo poly oles sas!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Almiron Good Night από τη Nutricia

 

νομιζω ειναι η λυση στο προβλημα σου... :wink:

 

http://www.nutricia.gr/baby/nea.html

 

Εύχομαι να σε βοηθήσει αλλά λίγο χλωμό το κόβω ... σου μιλάει μια πονεμένη σε αυτό το θέμα ... πολλές από εδώ θα με θυμούνται για τις κραυγές απελπισίας και τα απεγνωσμένα ποστ που έγραφα κατά καιρούς :lol: ... εμείς είχαμε δοκιμάσει τα πάντα ... τι χαμομήλια, τι πιπίλες, τι αγκαλιές και νανουρίσματα, τι στερεά τροφή πριν τον ύπνο ... το μπουκάλι ήταν αδιαπραγμάτευτο, χαμός και πανίκός μέχρι να της το πάμε, το έπινε και κοιμάταν σαν πουλάκι!!! Και μάλιστα ήμασταν σε χειρότερη μοίρα από εσάς, είχε χρονίσει και έπινε γάλα ανα τρίωρο σαν νεογέννητο. Για να μην σου τα πολυλογώ αφού έπαθα υπερκόπωση από την αυπνία και έφτασα μέχρι το νοσοκομείο ... το πήραμε απόφαση και σταματήσαμε να το παλεύουμε το θέμα, ξυπνούσαμε εναλλάξ με τον άντρα μου και της δίναμε το πολυπόθητο μπουκάλι ... ο παιδίατρος μου έλεγε κουράγιο ... η κόρη μου είναι τέσσερα χρονών και ακόμα ξυπνάει για γάλα!!! Το είχα πάρει λοιπόν απόφαση πως εγώ θα ξανακοιμηθώ όταν η κόρη μου θα πάει στο νηπιαγωγείο!!!

Και ξαφνικά αλλά εντελώς ξαφνικά χωρίς να κάνουμε τίποτα, το Κατερίνακι μέσα σε δύο βδομάδες αραίωσε σταδιακά τα νυχτερινά γεύματα και το έκοψε μαχαίρι!!! Ήταν 14 μηνών ... Ακόμα θυμάμαι την πρώτη νύχτα που δεν ξύπνησε, σηκωνόμουν κάθε λίγο και λιγάκι να δω αν είναι καλά!!! Αυτό ήταν εδώ και τέσσερις μήνες κοιμάμαστε σερί όλο το βράδυ ... και δεν το πιστεύουμε!!!

Τα γράφω όλα αυτά λοιπόν για να δώσω κουράγιο σε άλλες μανούλες που βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση ... παιδιά υπομονή θα έρθουν νύχτες γεμάτες χορτάτους ύπνους!!!

αμην!! να το δω και εγω αυτο και τι αλλο θελω!!! να κοιμηθω παιδια δεν αντεχω αλλο την αυπνια!!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα.

 

Είμαι καινούργια στο θέμα σας αλλά παθούσα. Η μικρή μου Αναστασία είναι 11 μηνών με αλλεργίες. Έτσι πίνει μόνο το Allergy digest το οποίο δεν το θέλει και πολύ. Ενώ παλαιότερα έπινα γύρω στα 200ml το βράδυ ξυπνούσε πάλι της έδινα νερό και πιπίλα και ξανακοιμόταν. Ξυπνούσε βέβαια δύο τρεισ φορές και πάλι με νερό και πιπίλα ξανακοιμόταν. Τώρα εδώ και ένα μήνα με το ζόρι πίνει 100ml κατά τις 11:30 στον ύπνο της και μετά ανά 2-3 ώρες ξυπνάει. Της δίνω γάλα γύρω στις 4 το πρωί και πίνει από 80-100 ml με μεγάλη προσπάθεια. Και επειδή πρέπει να πίνει γάλα τις ξαναδίνω το πρωί κατά τις 7 άλλα 60ml με 100ml.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ λόγω αλλεργίας να της δώσω και πολλά πράγματα.

 

Βασικά η αϋπνία με έχει τρελάνει. Δεν συζητώ για προσωπικές στιγμές!!! Δεν υπάρχει χρόνος. Η παιδίατρος μου είπε να δοκιμάσω να της δώσω κρέμα το βράδυ. Για να δούμε….

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου ξέρω ότι με καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...