Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δε θελω να την ακουμπαει κανεισ


Recommended Posts

Επανηλθα με νεοτερα!Πριν μερικες μερες αποφασισα να μιλησω στον αντρα μου και να του πω οτι δε θελω να τη δινουμε αγκαλια σε αλλουσ και γενικοτερα τι θεμα εχω. Μαντεψτε! Εχει ακριβωσ το ιδιο ''προβλημα'', δε θελει να την ακουμπαει κανεισ περα απο μασ τουσ 2. Σιγουρη και εγω οτι εχω συμμαχο τον αντρα μου αποφασισαμε να παμε στο χωριο που εχουν παει τα πεθερικα μου για λιγεσ μερεσ. Το χωριο εχει 5 κατοικουσ μονιμουσ ολουσ κι ολουσ και ποτε δεν ερχονται οταν παμε εμεισ γιατι ντρεπονται. Ολα ωραια και καλα και με την μπεμπα, ωσπου ερχεται μια γειτονισσα να παρει κατι, εκεινη την ωρα την ταιζα οποτε δεν αγχωθηκα σιγα μη μου τη ζηταγε ενω ετρωγε. Εκανε κατι χειροτερο μου την πηρε απ τα χερια! Δεν μπορουσα βεβαια να τραβηξω και εγω απ τη μερια μου γιατι το παιδι δεν ειναι λαστιχο και λεω μα καλα δε βλεπετε οτι τρωει? σηκωθηκε ο αντρασ μου (ο οποιοσ ειναι ''επιβλητικη μορφη'')ετοιμοσ να τη στολισει αλλα του το δωσε κατευθειαν. δεν μπορεσα να αντιδρασω γιατι αυτο δεν το περιμενα δεν μου το χει κανει κανεισ. Τα χασα! Βασικα και οι 4 τα χασαμε. τι ανθρωποι υπαρχουν Θεε μου?

 

Μία λέξη..."Θρασσείς"....

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


.... τι ανθρωποι υπαρχουν Θεε μου?

 

Απλώς απερίσκεπτοι... ;)

 

Μην ξεχνάτε πως στα χωριά, τα παιδιά μεγαλώνουν απ' όλους. Όλοι έχουν την "έγνοια" τους για τα παιδιά. Τουλάχιστον έτσι γινόταν παλιά. Οι παλιές γυναίκες όμως εξακολουθούν να έχουν αυτή τη στάση ζωής.

 

Η γυναίκα είδε μωρό, της ήρθε να το πάρει και το πήρε. Δε σκέφτηκε τίποτα περισσότερο. Δεν της περνά καν από το μυαλό πως με αυτό εσύ μπορεί να ενοχληθείς. Επίσης ακόμα κι αν της δείξεις πως ενοχλήθηκες, θα παραξενευτεί. Απλά δεν "πάει" το μυαλό τους ως εκεί. Γιατί έτσι έμαθαν, έτσι μεγάλωσαν ως παιδιά οι ίδιες και έτσι μεγάλωσαν τα παιδιά τους. Δεν το έκανε με σκοπό να σε στενοχωρήσει.

 

Βέβαια εσύ είσαι αυτή που θα θέσεις τα δικά σου όρια. Κανένας δε μπορεί να σου αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα. Βρες τρόπο να αποφεύγεις τις "κακοτοπιές". Βρες τρόπους να ελίσσεσαι, και μην κακοκαρδίζεσαι... Είναι κρίμα να είσαι συνεχώς στην "τσίτα" και να φορτώνεσαι με πίκρες, νεύρα και στενοχώρια.

 

(Γι' αυτό λέω... δεν εκπαιδεύουμε παιδιά... αλλά εκπαιδευόμαστε γονείς! :rolleyes: Καιρός να αναπτύξεις την ευελιξία σου για να αποφεύγεις αυτά που δε σου αρέσουν! ;))

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς απερίσκεπτοι... ;)

 

Μην ξεχνάτε πως στα χωριά, τα παιδιά μεγαλώνουν απ' όλους. Όλοι έχουν την "έγνοια" τους για τα παιδιά. Τουλάχιστον έτσι γινόταν παλιά. Οι παλιές γυναίκες όμως εξακολουθούν να έχουν αυτή τη στάση ζωής.

 

Η γυναίκα είδε μωρό, της ήρθε να το πάρει και το πήρε. Δε σκέφτηκε τίποτα περισσότερο. Δεν της περνά καν από το μυαλό πως με αυτό εσύ μπορεί να ενοχληθείς. Επίσης ακόμα κι αν της δείξεις πως ενοχλήθηκες, θα παραξενευτεί. Απλά δεν "πάει" το μυαλό τους ως εκεί. Γιατί έτσι έμαθαν, έτσι μεγάλωσαν ως παιδιά οι ίδιες και έτσι μεγάλωσαν τα παιδιά τους. Δεν το έκανε με σκοπό να σε στενοχωρήσει.

 

Βέβαια εσύ είσαι αυτή που θα θέσεις τα δικά σου όρια. Κανένας δε μπορεί να σου αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα. Βρες τρόπο να αποφεύγεις τις "κακοτοπιές". Βρες τρόπους να ελίσσεσαι, και μην κακοκαρδίζεσαι... Είναι κρίμα να είσαι συνεχώς στην "τσίτα" και να φορτώνεσαι με πίκρες, νεύρα και στενοχώρια.

 

(Γι' αυτό λέω... δεν εκπαιδεύουμε παιδιά... αλλά εκπαιδευόμαστε γονείς! :rolleyes: Καιρός να αναπτύξεις την ευελιξία σου για να αποφεύγεις αυτά που δε σου αρέσουν! ;))

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ! Πολύ ωραία όλα αυτά και μακάρι να το καταφέρουμε μια μέρα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση τι θα έκανες; Θηλάζεις το μωρό σου ή το ταϊζεις κι έρχεται ο άλλος και σου το παίρνει από τα χέρια...Το ρίχνεις στο χιούμορ; Και τι του λες....μισό να σας το δώσω σε 5 λεπτά που θα είναι βαρύτερο; Αν και πιστεύω ότι είτε σήμερα είτε 30 χρόνια πριν η συγκεκριμένη κίνηση θα εξόργιζε κάθε μάνα που προσπαθεί να ταΐσει με ηρεμία το μωράκι της...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΖΙ ΣΟΥ! Πολύ ωραία όλα αυτά και μακάρι να το καταφέρουμε μια μέρα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση τι θα έκανες; Θηλάζεις το μωρό σου ή το ταϊζεις κι έρχεται ο άλλος και σου το παίρνει από τα χέρια...Το ρίχνεις στο χιούμορ; Και τι του λες....μισό να σας το δώσω σε 5 λεπτά που θα είναι βαρύτερο; Αν και πιστεύω ότι είτε σήμερα είτε 30 χρόνια πριν η συγκεκριμένη κίνηση θα εξόργιζε κάθε μάνα που προσπαθεί να ταΐσει με ηρεμία το μωράκι της...

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το χιούμορ είναι ένας υπέροχος τρόπος αντιμετώπισης δύσκολων περιστάσεων και πολύ αποτελεσματικός. Δεν είμαι τόσο εκπαιδευμένη δυστυχώς σε αυτό το είδος αν και πολύ θα το ήθελα.

 

Από εκεί και πέρα ας αντιδράσει με όποιο τρόπο νομίζει καλύτερο και που θα ταιριάζει στο χαρακτήρα της. Απλά να μην κακιώνει στους άλλους και να μη τους χρεώνει με "κακή πρόθεση". Αυτό θα τη βοηθήσει αρκετά! (Και εμάς όταν βρισκόμαστε σε αντίστοιχες περιστάσεις).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα επρεπε να βλεπατε τα νυχια τησ μεσα στη μαυριλα τελοσ παντων πηρα ενα μωρομαντηλο και τησ εκανα τα χερακια και με ορο τα μουτρακια. ειλικρινα μετα που το συνειδητοποιησα ηθελα να την πιασω απ το τσουλουφι αλλα ειχε φυγει η ατιμη. παντωσ πρεπει να χω μαγνητη τελικα. περιμενουν η μανα μου και η πεθερα μου να την αφησω στο πορτ μπεμπε για να την παρουν αγκαλια. αμ δε!

Link to comment
Share on other sites

Το χιούμορ είναι ένας υπέροχος τρόπος αντιμετώπισης δύσκολων περιστάσεων και πολύ αποτελεσματικός. Δεν είμαι τόσο εκπαιδευμένη δυστυχώς σε αυτό το είδος αν και πολύ θα το ήθελα.

 

Από εκεί και πέρα ας αντιδράσει με όποιο τρόπο νομίζει καλύτερο και που θα ταιριάζει στο χαρακτήρα της. Απλά να μην κακιώνει στους άλλους και να μη τους χρεώνει με "κακή πρόθεση". Αυτό θα τη βοηθήσει αρκετά! (Και εμάς όταν βρισκόμαστε σε αντίστοιχες περιστάσεις).

 

Ε όχι, εντάξει! Όχι με κακή πρόθεση...Ελεος! Τι ότι ήθελε να της πάρει το παιδί για να κάνει τι; Αλλά η απερισκεψία μερικών είναι απλά αξεπέραστη...Εδώ σκυλάκι πας να χαϊδέψεις και ρωτάς τον ιδιοκτήτη αν δαγκώνει, αν επιτρέπεται...Όχι να πάρεις από την μάνα το μωράκι την ώρα που το ταΐζει...Σίγουρα όχι κακή πρόθεση, αλλά πόση απερισκεψία μπορείς να συγχωρέσεις...Σε κάποιες περιπτώσεις αν δεν ¨κόψεις τον βήχα¨από νωρίς, θεωρούν ότι ¨ειναι εντάξει¨ να κάνουν κάτι τέτοιο, και αν αργότερα δείξεις πως σε πειράζει, παραξενεύονται κιόλας!:?

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...