Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ! ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΚΑΠΩΣ, ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ?

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Διαφημίσεις

Γεια και καλή εγκατάσταση! Κοίταξε και στο καφέ για απόδημους.

Εδώ θα σου πω μόνο λίγα πράγματα για τους γιατρούς και τη γέννα. Να είσαι προετοιμασμένη ότι αυτή η στενή σχέση σχεδόν εξάρτησης που υπάρχει ανάμεσα στους γιατρούς και τους ασθενείς στην Ελλάδα, δεν υπάρχει στη Γερμανία. Σε μερικούς αρέσει (σε μένα π.χ.), άλλοι Έλληνες τους βρίσκουν αδιάφορους και νιώθουν ανασφάλεια. Η επίσκεψη σπάνια κρατά πάνω από 10 λεπτά, αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος πηγαίνεις μια φορά κάθε 5-6 εβδομάδες για εξέταση, και δεν δίνουν πολλά συμπληρώματα διατροφής (ασβέστιο απ΄όσο ξέρω δεν δίνει κανένας). Επίσης θεωρείται αδιανόητο να σου δώσει ο γιατρός το ιδιωτικό του τηλέφωνο, παρά μόνο αν κανονίσεις να έχεις δικό σου γιατρό στη γέννα. Όμως δεν είναι πολύ συνηθισμένο, και θεωρείσαι λίγο ψώνιο αν επιμένεις να πληρώσεις για κάτι έξτρα. Αν χρειαστείς κάτι εκτός ωρών ιατρείου, οι οποίες είναι πολύ λίγες σε σχέση με τα ελληνικά ιατρεία, πηγαίνεις στο νοσοκομείο.

Αν θέλεις ψυχολογική υποστήριξη και πιο στενή παρακολούθηση χωρίς να συντρέχει ιατρικός λόγος, υπάρχουν οι μαίες. Οι μαίες έχουν πολύ σημαντικό ρόλο. Σε πολλά νοσοκομεία δεν μπαίνει γιατρός στην αίθουσα τοκετού αν δεν υπάρχει λόγος.

Έχε υπόψη ότι υπάρχει έλλειψη γιατρών στη Γερμανία και ενδέχεται να χρειαστεί να τηλεφωνήσεις σε 3-4 μέχρι να βρεις κάποιον που να δέχεται καινούργιες πελάτισσες.

Πάντως αν είσαι άνθρωπος που σου αρέσει να σε αφήνουν εσένα και την οικογένειά σου στην ησυχία σου και να μην σε έχουν υπό στενή παρακολούθηση, θα σου αρέσει πολύ περισσότερο η μαιευτική στη Γερμανία απ΄ό,τι στην Ελλάδα. Αν πάλι ζητάς να νιώθεις ασφάλεια, βρες οπωσδήποτε μια μαία.

Από ιατρική άποψη γνωρίζεις βέβαια ότι η περιγεννητική θνησιμότητα τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι αμελητέα. Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Με το καλό!

χιλια ευχαριστω για ολο αυτο το χρονο που αφιερωσατε, πραγματικα ευχαριστω πολυ! μηπως εχετε ιδεα τι παιζει με το οικονομικο, η με τις ασφαλειες? παραδειγμα εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ικα εδω την ελλαδα. εκει τι θα πρεπει να κανω για να μη πληρωσω στη γεννα, υπαρχει καποια διαδικασια? γνωριζει κανεις?

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

χιλια ευχαριστω για ολο αυτο το χρονο που αφιερωσατε, πραγματικα ευχαριστω πολυ! μηπως εχετε ιδεα τι παιζει με το οικονομικο, η με τις ασφαλειες? παραδειγμα εγω ειμαι ασφαλισμενη στο ικα εδω την ελλαδα. εκει τι θα πρεπει να κανω για να μη πληρωσω στη γεννα, υπαρχει καποια διαδικασια? γνωριζει κανεις?

δεν γνωριζω ακριβως την διαδικασια, ξερω ομως οτι δεν θα πληρωσεις τιποτα η σχεδον τιποτα

εισαι πολυ τυχερη για πολλους λογους

Ρώτησε στο ΙΚΑ πώς ακριβώς γίνεται, πάντως γίνεται. Παλιότερα υπήρχε ένα έγγραφο, Ε 112 αν θυμάμαι καλά, αλλά τώρα υπάρχει ο ευρωπαϊκός αριθμός ασφάλισης και νομίζω ότι δεν χρειάζονται πια αυτά τα έγγραφα. Πάντως αν ο σύζυγος βρήκε δουλειά στη Γερμανία (αν γι΄ αυτό μετακομίζετε), τότε είναι πιο απλό να ασφαλιστείς μαζί του με τη γερμανική ασφάλεια.

Ξέρεις ήδη γερμανικά; Μπορείς να ψάξεις στη σελίδα αυτή για μαίες, γιατί δεν είναι όλες συμβεβλημένες με κάποιο ταμείο και μπορεί να μην πληρώνει όλες τις υπηρεσίες η ασφάλεια, αν θέλεις δική σου μαία:

http://www.hebammenverband.de/

Πάντως μπορείς να βασιστείς στους γιατρούς και στις μαίες της εφημερίας, οι περισσότερες γυναίκες αυτό κάνουν. Ψάξε στο νοσοκομείο της περιοχής σου, θα έχει σίγουρα ανοιχτές ενημερωτικές συναντήσεις με μαίες δωρεάν και μπορεί να σε καλύψουν.

Διαφημίσεις

ζητα απο το ΙΚΑ την Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης. Εΐναι βεβαια για εκτακτα περιστατικα για νοσοκομειο αλλα καπου θα σε καλυψει για αρχή. Ειναι παντως καλυτερα να ασφαλιστεις στο συζυγο. Προσπαθησε να ερθεις σε επαφή με αλλους ελληνες εκει για να σε κατατοπησουν καλυτερα. Ολο και καποια μαια θα ξέρουν και ισως και ελληνιδα ή ελληνα γιατρο. Σε ποια πολη θα πατε, αν επιτρεπεται;