Marakious

Σοβαρός τραυματισμός στην θηλή

Recommended Posts

Καλησπέρα Αγαπημένες μου μανούλες..

Μετά από τόσους μήνες θηλασμού ( η κόρη μου θα γίνει 2.5 ετών στο τέλος του μήνα) δεν περίμενα ποτέ να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα.

Έχει εδώ και 2 εβδομάδες που έχει ξεκινήσει να μου ερεθίζει την θηλή γενικά δεν ήταν από τα παιδιά που δαγκώνουν κατά τον θηλασμό, ξεκίνησα να δίνω λιγότερες έως καθόλου το πληγωμένο στήθος άλλα έχει 2 νύχτες που έχω πεθάνει στον πόνο.... σήμερα το απόγευμα συνειδητοποίησα ότι το πάνω μέρος στην θηλή μου έχει σκιστή από την μία πλευρά έως την άλλη (δηλαδή αν το πιέσω βλέπω το κρέας μου μέσα) :( & o πόνος αφόρητος.

Η μικρή αρχή Σεπτέμβρη ξεκίνησε παιδικό ( προσαρμογή έως τώρα άψογη)

Θηλάζει μόνο το βράδυ για ύπνο άλλα ξυπνάει πολλές φορές στην διάρκεια της νύκτας.

Αύριο έχουμε επίσκεψη στον παιδίατρο θα του κάνω μια ερώτηση μπας και δεν έχει βγάλει κανένα δόντι και την ταλαιπωρεί ??

Τις συμβουλές σας παρακαλώ,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

qbd8p2.png

Διαφημίσεις

Το σκίσιμο στη θηλή έγινε από τα δόντια της; Δεν ξέρω δυστυχώς να σου πω κάποια συμβουλη. Αφού όμως είναι τόσο μεγάλη νομίζω ότι θα καταλάβει αν της δείξεις πως να θηλάζει ώστε να μη σου ερεθίζει τη θηλή. Δηλαδή να μη βάζει δύναμη στο πάνω σαγόνι και να μη ρουφάει με ένταση τραβώντας το στήθος. Επίσης, μπορείς να βάλεις λαδάκι στην πληγή. Αν έχεις σπαθόλαδο ή βαλσαμέλαιο καλύτερα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Συμβουλή για θεραπεία δεν έχω να σου δωσω μίας και θηλάζω τέσσερις μήνες τη μικρή μου,έχω κάνει τα πάντα μα τα πάντα,έχω βάλει διαφορα στις θηλές,έχω πάρει φάρμακα,έχω κάνει εναλλακτικές πρακτικές και καμιά από τις δύο θηλές μου δεν λέει να κλείσει.το μόνο που κάνω πια είναι να θηλάζω με ψευδοθηλές.βέβαια από ότι κατάλαβα αυτό που σε απασχολεί δεν είναι τόσο πως θα κλείσει η πληγή σου αλλα γιατί έγινε αφού σου συνέβη μετα από 2,5 χρόνια θηλασμού!Ψευδοθηλές!

6kQ4p3.png

Το καλό είναι ότι η κόρη σου είναι μεγάλη άρα συνεννοήσιμη και καταλαβαίνει.εξήγησε της ότι πονάς κ ζητά της να προσέχει.δε νομίζω ότι πλέον δεν ξέρει πως να θηλάζει.σκέψου αν άλλαξε κάτι στην καθημερινότητα τη δική σου κ τη δική της,λάβε υπόψη σου τη γνώμη τόυ γιατρού για τυχόν δόντι (πήγατε?τι είπε?) κ μέχρι τότε φορά ψευδοθηλές για να μην σκιστεί κ άλλο.ίσως σε βοηθήσει το σπαθόλαδο όπως είπε η opal κ η λανολίνη (purelan), τα οποία δε χρειάζονται αφαίρεση πριν να θηλάσεις,είναι ακίνδυνα,προστατεύουν κ επουλώνουν.

6kQ4p3.png

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ο τραυματισμός προφανώς έγινε κατά την διάρκεια του ύπνου της μιας και εκεί δεν μπορεί να ελέγξει τα δόντια της.

Το σπαθόλαδο ευτυχώς έκανε δουλειά σε μένα η λανολίνη δυστυχώς ακόμα και στην αρχή που είχα ξεκινήσει ..δεν βοηθούσε !κρίμα που δεν το δοκίμασα νωρίτερα

qbd8p2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα