Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ-ΠΟΙΟ;


Recommended Posts

Ψάχνω να βάλω συναγερμό στο σπίτι και δεν έχω ιδέα πού να βρω, ποιά είναι η καλή εταιρεία κτλ. Εχετε στο σπίτι σας; Ποιές εταιρείες προτείνετε; Καποιος μου είπε να βάλω μόνη μου-ύπάρχει προεγκατάσταση στο σπίτι αλλά είναι τόσο ευκολο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περσι βαλαμε κι εμεις. Ασυρματο συναγερμο γιατι δεν θελαμε φασαριες εγκαταστασης. Τον τοποθετησαμε μονοι μας, ηταν πανευκολο. Και η τιμη του παρα πολυ καλη γι αυτα που προσφερει. Μπορεις να τον συνδεσεις και με εταιρεια ληψης σηματων εαν ενδιαφερεσαι με καποιο ποσο τον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Περσι βαλαμε κι εμεις. Ασυρματο συναγερμο γιατι δεν θελαμε φασαριες εγκαταστασης. Τον τοποθετησαμε μονοι μας, ηταν πανευκολο. Και η τιμη του παρα πολυ καλη γι αυτα που προσφερει. Μπορεις να τον συνδεσεις και με εταιρεια ληψης σηματων εαν ενδιαφερεσαι με καποιο ποσο τον χρονο.

 

 

Πώς δηλαδή; Αγοράζεις ενα σύστημα όποιο να ναι ή αυτό που έχουν αυτοί; Συγνωμη αλλα δεν έχω ιδέα...επίσης τί μάρκα ήταν αυτός που αγόρασες, αν ειναι στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι κ να βάλεις να ξέρεις πως κ οι επαφές κ η μπαταρία δεν έχουν ες αεί ζωή.

η μπαταρία πχ θέλει κάθε 2-3 χρόνια αλλαγή.

οι επαφές με το άνοιξε κλείσε πατζούρια ή παράθυρα φθείρονται.

 

canty, πως ενημερώνεται η εταιρεία με ψηφιακή εγκατάσταση?

εμείς μέσω τηλεφωνικού κέντρου είμαστε συνδεδεμένοι που στέλνει δις ημερησίως πακέτο όλες τις κινήσεις των εσωτερικών ραντάρ, επαφών, οπλισμό, κατάσταση μπαταρίας, διακοπή ρεύματος κλπο...

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο συστημα συναγερμου οι μπαταριες των επαφων ειναι ΑΑΑ. Θελουν αλλαγη καθε 3 χρονια και το κοστος οπως καταλαβαινετε ειναι μηδαμινο.

Η δε σειρηνα ειναι ασυρματη-φωτοβολταικη. Φορτιζει με την ηλιοφανεια και κραταει ακομα κι ενα μηνα χωρις ηλιοφανεια (κατι που στην ελλαδα ειναι αδυνατο).

Το συστημα ειναι αυτο http://www.secure1.gr/default.html

Tην εγκατασταση την εκανε ο αντρας μου διοτι εχω ακουσει πολλα και δεν εμπιστευομαι τον οποιον κι οποιον να μπει στο σπιτι. Παρολ'αυτα εχουν συνεργατες που μπορουν να κανουν εκεινοι για σας την εγκατασταση ή ακομα να εμπιστευτειτε τον ηλεκτρολογο σας.

Link to comment
Share on other sites

μαρία μου εφόσον υπάρχει προεγκατάσταση στο σπίτι είναι πολύ πιο αποτελεσματική κ όντως πανεύκολη κ χωρίς πολλά τρυπίματα/ μπάζα η τοποθέτηση από κάποιον έμπειρο τεχνικό.

δεν ξέρω αν θα είναι τό ίδιο εύκολο πχ. να την κάνει ο άντρας σου, εκτός αν κατέχει 5 πράγματα κ πιάνουν τα χέρια του.

 

το 2007 που βάλαμε εμείς συναγερμό, είχαμε δώσει γύρω στα 300-400 ευρώ (δεν θυμάμαι καλά αν θες θα ψάξω κ θα σου πώ αύριο σίγουρα) με την αμοιβή του τεχνήτη κ για όλα τα συναφή:

1. 9 εξωτερικές επαφές μαγνητάκια σε παντούρια,

2. 5 εσωτερικά ραντάρ κίνησης,

3. μπαταρία κουμούτσα (καμία σχέση με τύπου ααα) που συνήθως είναι εσωτερικά τοποθετημένη σε κάποιο ντουλάπι κ έχει διάρκεια ζωής χωρίς ρεύμα (πχ διακοπή ρεύματος τρία 24ωρα),

4. εσωτερική σειρήνα- λειτουργεί με την όπλιση του συστήματος όταν είστε στο σπίτι,

5. εξωτερική σειρήνα- λειτουργεί με την όλπιση όταν θέτε να βγείτε εκτός σπιτιού

6. ηλεκτρονικό πληκτρολόγιο τοίχου από όπου κ γίνεται η όποια όπλιση.

 

κατά την τοποθέτηση ο τεχνικός σου δίνει οδηγίες για τα πάντα κ manual.

βάζετε έναν κωδικό μαζί για τεστ κ τσεκάρετε το σύστημα.

όταν φύγει ο μάστορης αλλάζεις τον κωδικό;)

(θα κάνετε κ τεστ αλλαγής κωδικού με τον μάστορη παρόν;))

 

είναι στη δική σας οικονομική δυνατότητα αν θα κάνετε ετήσια συνδρομή με εταιρεία λήψης σημάτων.

140 ευρώ το χρόνο δίνουμε εμείς. (αύριο κ πάλι αν θες, θα σου πώ με απόλυτη σιγουριά)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο συστημα συναγερμου οι μπαταριες των επαφων ειναι ΑΑΑ. Θελουν αλλαγη καθε 3 χρονια και το κοστος οπως καταλαβαινετε ειναι μηδαμινο.

Η δε σειρηνα ειναι ασυρματη-φωτοβολταικη. Φορτιζει με την ηλιοφανεια και κραταει ακομα κι ενα μηνα χωρις ηλιοφανεια (κατι που στην ελλαδα ειναι αδυνατο).

Το συστημα ειναι αυτο http://www.secure1.gr/default.html

Tην εγκατασταση την εκανε ο αντρας μου διοτι εχω ακουσει πολλα και δεν εμπιστευομαι τον οποιον κι οποιον να μπει στο σπιτι. Παρολ'αυτα εχουν συνεργατες που μπορουν να κανουν εκεινοι για σας την εγκατασταση ή ακομα να εμπιστευτειτε τον ηλεκτρολογο σας.

 

Σ ευχαριστω θα πω στον αντρα μου οτι υπαρχει κι αυτη την επιλογη, μηπως το προτιμησει αν και μας βλεπω 3 μερες να διαβαζει τα μανιουαλ και το σπιτι χαλια....παντα ετσι μου κανει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μαρία μου εφόσον υπάρχει προεγκατάσταση στο σπίτι είναι πολύ πιο αποτελεσματική κ όντως πανεύκολη κ χωρίς πολλά τρυπίματα/ μπάζα η τοποθέτηση από κάποιον έμπειρο τεχνικό.

δεν ξέρω αν θα είναι τό ίδιο εύκολο πχ. να την κάνει ο άντρας σου, εκτός αν κατέχει 5 πράγματα κ πιάνουν τα χέρια του.

 

το 2007 που βάλαμε εμείς συναγερμό, είχαμε δώσει γύρω στα 300-400 ευρώ (δεν θυμάμαι καλά αν θες θα ψάξω κ θα σου πώ αύριο σίγουρα) με την αμοιβή του τεχνήτη κ για όλα τα συναφή:

1. 9 εξωτερικές επαφές μαγνητάκια σε παντούρια,

2. 5 εσωτερικά ραντάρ κίνησης,

3. μπαταρία κουμούτσα (καμία σχέση με τύπου ααα) που συνήθως είναι εσωτερικά τοποθετημένη σε κάποιο ντουλάπι κ έχει διάρκεια ζωής χωρίς ρεύμα (πχ διακοπή ρεύματος τρία 24ωρα),

4. εσωτερική σειρήνα- λειτουργεί με την όπλιση του συστήματος όταν είστε στο σπίτι,

5. εξωτερική σειρήνα- λειτουργεί με την όλπιση όταν θέτε να βγείτε εκτός σπιτιού

6. ηλεκτρονικό πληκτρολόγιο τοίχου από όπου κ γίνεται η όποια όπλιση.

 

κατά την τοποθέτηση ο τεχνικός σου δίνει οδηγίες για τα πάντα κ manual.

βάζετε έναν κωδικό μαζί για τεστ κ τσεκάρετε το σύστημα.

όταν φύγει ο μάστορης αλλάζεις τον κωδικό;)

(θα κάνετε κ τεστ αλλαγής κωδικού με τον μάστορη παρόν;))

 

είναι στη δική σας οικονομική δυνατότητα αν θα κάνετε ετήσια συνδρομή με εταιρεία λήψης σημάτων.

140 ευρώ το χρόνο δίνουμε εμείς. (αύριο κ πάλι αν θες, θα σου πώ με απόλυτη σιγουριά)

 

tzini ποια εταιρεια ειναι η δικη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου εχεις προεγκατασταση τοτε σε συμφερει απο οικονομικη αποψη να βαλεις ενσυρματο συστημα. θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο. Τα ασυρματα συστηματα οσο να ναι ειναι αρκετα πιο ακριβα. Εμεις βαλαμε ασυρματο γιατι δεν ειχαμε προεγκατασταση σε ολο το σπιτι και επειδη θελαμε κυριως παγιδες στα παραθυρα οπου θα ηταν πολυ μεγαλη φασαρια να φευγουν τα καλωδιακια απο καθε μπαλκονοπορτα και να καταληγουν στη κεντρικη μοναδα. Θα γινοταν το σπιτι αστα να πανε. Κοιτα για συναγερμους paradox. Ειναι πολυ καλοι απο οσο το εχω ψαξει.Αν καταληξεις ομως σε ασυρματο να προσεξεις να εκπεμπει στα 868mhz αλλιως εχουν παρεμβολες και παραβιαζονται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα σου πω είναι αν επιλέξεις να σου το βάλει εταιρεία, να βεβαιωθείς ότι ο τεχνικός που θα έρθει θα έχει άδεια εγκαταστάσης συστημάτων ασφαλείας... Δεν είναι άδεια ως προς την ικανότητα του άλλα πιστοποίηση απο το κράτος ότι ο τεχνικός έχει λευκό ποινικό μητρώο, έχει περάσει απο ψυχίατρο, καταγράφονται οι επισκέψεις του κτλ...

 

Επίσης να ξέρεις ότι όλοι οι συναγερμοί έχουν έναν master κωδικό που τον γνωρίζει ο εγκαταστάτης για επαναφορά του συστήματος σε περίπτωση απώλειας κωδικών κτλ...

 

Αυτά τα θεματάκια τα γνωρίζω εκ των έσω μιας και ο άντρας μου κάνει αυτή τη δουλεία, γιαυτό πρόσεξε τα πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση.

 

Φιλικά,

Χριστίνα

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις προεγκατασταση τοτε σε συμφερει απο οικονομικη αποψη να βαλεις ενσυρματο συστημα. θα σου κοστισει πολυ λιγοτερο. Τα ασυρματα συστηματα οσο να ναι ειναι αρκετα πιο ακριβα. Εμεις βαλαμε ασυρματο γιατι δεν ειχαμε προεγκατασταση σε ολο το σπιτι και επειδη θελαμε κυριως παγιδες στα παραθυρα οπου θα ηταν πολυ μεγαλη φασαρια να φευγουν τα καλωδιακια απο καθε μπαλκονοπορτα και να καταληγουν στη κεντρικη μοναδα. Θα γινοταν το σπιτι αστα να πανε. Κοιτα για συναγερμους paradox. Ειναι πολυ καλοι απο οσο το εχω ψαξει.Αν καταληξεις ομως σε ασυρματο να προσεξεις να εκπεμπει στα 868mhz αλλιως εχουν παρεμβολες και παραβιαζονται ευκολα.

 

Βρήκα ιστοσελίδα με τους συναγερμους που λες-σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδή μαζεύτηκαν απορίες γύρω από το θέμα, ας πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει. Στο πρώτο μας σπίτι βάλαμε συναγερμό, τον οποίο ξηλώσαμε στην μετακόμιση (ενοίκιο γαρ) και τον επανατοποθετήσαμε στο επόμενο σπίτι. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπήρχαν καλώδια, ωστόσο είχαμε αποκλείσει τα ασύρματα μιας και δύο γνωστοί αντιμετώπιζαν προβλήματα με ασύρματους συναγερμούς.

 

Το ευτύχημα ήταν ότι τα παιδιά που τον τοποθέτησαν έκαναν πραγματικά καλή δουλειά και τα καλώδια αν δεν ψάξεις να τα βρεις, δεν τα βλέπεις! Η εταιρεία τους είναι στην Ηλιούπολη (http://www.totalprotection.gr)

 

Σε ότι αφορά τη μάρκα, νομίζω πως ότι και να βάλεις καλό θα είναι. Περισσότερο θα πρέπει να προσέξεις ποιον θα επιλέξεις να βάλει τον συναγερμό, αφού θα μπει στο σπίτι σου, θα προγραμματίσει τον συναγερμό σου και εσύ απλά θα εύχεσαι να μην προσθέσει έναν κωδικό εν αγνοία σου.

 

Τέλος, στο κέντρο σημάτων που είμαστε συνδεδεμένοι, αν θυμάμαι καλά, πληρώνουμε γύρω στα 130 ? τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σου Μαρια,ειμαι τεχνικός και ασχολούμαι με συστήματα ασφαλείας,δεν είναι καθόλου εύκολο να εγκαταστήσεις ένα προηγμένο σύστημα συναγερμού,δεν είναι λίγες οι φορές που εχουμε συναντήσει πολλά λάθοι από τεχνικούς του είδους,είναι πολλές οι λεπτομέριες για να καταλήξεις σε αυτό που ταιριάζει στον χώρο σου και στην ευκολία σου ώστε να μπορείς να το χειρηστείς άνετα,γιαυτό αρχικά γίνεται μελέτη ώστε να επιλεγούν τα κατάληλα υληκά και για την σωστή λειτουργία και ασφάλεια αλλα και για το θέμα κόστους,σημαντικός παράγοντας είναι και η εγγύηση,η εταιρία που δουλέυω εγώ έχει 3 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση αυτό δεν είναι τυχαίο έιναι καθαρά θέμα ποιότητας δεν σημαίνει ότι αν πληρώσουμε κάτι ακρηβά είναι και καλό.οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε στην διαθεση σας 6985064332

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα.διαβασα προσεχτικα,ολες τις απαντησεις.διαπιστωσα,πως κατι δεν εχετε λαβει υποψην σας.

πρεπει να αναφερετε,σε ευκρινη σημεια του σπιτιου,οτι ο χωρος προστατευεται απο συναγερμο,η αν εχει και καμερες,απο κλειστο συστημα απαρακολουθησεις.η αναφορα πρεπει να γινεται,με ταμπελακια,για νομικους λογους.ειναι υποχρεωτικο να αναφερεται.οπως γινεται σε τραπεζεσ,πολυκαταστηματα,παρκινκ,καταστηματα,γηπεδα,εκκλησιες,κλπ.

οσο για συστηματα,υπαρχουν πολλα,για καθε οικονομικη κατασταση.αλλα δεν σημαινη,πως το ακριβο ειναι και καλο.

εγω ειχα βρει ενα ασυρματο συστημα,ειναι καμερα και συστημα συναγερμου.στα 75ευρω.2 καμερες,1 οθωνη,1 σειρηνα,4 μαγνητες συναγερμου.αλλα δεν ειχα λεφτα για να τον αγορασω.πληρωθηκα,πηγα να τον αγορασω,αλλα εξαντληθηκε.η υπαλληλος,ειπε,πως θα φερουν καινουργια παραλαβη,με πιο πολλους μαγνητες συναγερμου(μαγνητες συναγερμου,ενοω,τα κλιπ,που μπαινουν στις πορτες,παραθυρα)

θα βρω το χαρτι μερ την μαρκα του προιοντος,και θα σας την γραψω,να την εχετε υποψην σας.

επισης το lidi,ειχε βαλει μαι πολυ καλη καμερα παρακολουθησης.εχετε υποψην σας,αν την ξαναβαλουν,αγοραστετην.50ευρω ηταν ,αν θυμαναι καλα.το ασυρματο εινια ευκολο στην εγκατασταση,δεν σκαβεις,δεν σοβαντιζης,δεν βαφης ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...