Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Που θα βρω νονό?

stalakamatero1

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου,

γράφω για να μοιραστω τον προβληματισμό μου μαζί σας...

Πειτε μου πως μπορω να βαπτισω το μπεμπη μας που τον άλλο μήνα χρονίζει και δεν υπάρχει κανένας διαθεσιμος για να τον βαπτίσεί? Η κριση μας εχει τσακισει όλους αλλά ειλικρινα δεν περιμενα να μην υπάρχει ούτε ενας στο κοντίνο αλλά και μάκρινο οικογενειακο και φιλικο μας περιβάλλον που να μην θέλει να μας βαπτίσει.. και να πεις οτι εχω και καμία τρελή απαιτηση....μόνο το σταυρο και αυτο ας ειναι και ασημενιος...τι να πω? αυτα!!!

Uxlip3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου,

γράφω για να μοιραστω τον προβληματισμό μου μαζί σας...

Πειτε μου πως μπορω να βαπτισω το μπεμπη μας που τον άλλο μήνα χρονίζει και δεν υπάρχει κανένας διαθεσιμος για να τον βαπτίσεί? Η κριση μας εχει τσακισει όλους αλλά ειλικρινα δεν περιμενα να μην υπάρχει ούτε ενας στο κοντίνο αλλά και μάκρινο οικογενειακο και φιλικο μας περιβάλλον που να μην θέλει να μας βαπτίσει.. και να πεις οτι εχω και καμία τρελή απαιτηση....μόνο το σταυρο και αυτο ας ειναι και ασημενιος...τι να πω? αυτα!!!

Καλησπερα κοπελα μου εγω εχω το βαφτιστικο πακετο ολοοο αλλα....εχω θεμα με το γονατο μου και θα κανω χειρουργειο.σεπτεμβριο η οκτωμβριο οποτε αντιλαμβανεσαι οτι θελει 2-3 μηνεσ να κανει ανναρωση ...τωρα εμεις θελουμε με χιλια να βαφτισουμε ενα μωρακια καθως σου ειπα εχω ακομα αγορασει και σταυρο απλα αν εχετε υπομονη να περιμενετε μεχρι αρχες του 2013 η ανοιξη του 2013 εαν νομιζεις οτι κανει κρυο τον ιανουαριο...τοτε πολυ θα χαρουμε να το βαφτισουμε εμεις!ειμαστε Ελληνες.

Πω πω τελικά όντως υπαρχει σοβαρό πρόβλημα.εμενα τον πρώτο μου το βάφτισε η αδερφή του άντρα μου.επιλογη μου ήταν κ ψωνισαμε μαζι τα πάντα.απλα καλα ρουχαλακια.μας βγήκε κοντά 400? ολα ολα.κ το δεύτερο θα το βάφτισει ο

Αδερφός μου κ η θεία μου.τους είπα οχι ακριβα πράγματα γιατι ετσι κ αλλιώς κοροϊδία ειναι τόσα λεφτά που ζητάνε για το τίποτα .

Να ζητήσεις απο κάποιον δικό σου μισά μισά τα έξοδα.

Πω πω τελικά όντως υπαρχει σοβαρό πρόβλημα.εμενα τον πρώτο μου το βάφτισε η αδερφή του άντρα μου.επιλογη μου ήταν κ ψωνισαμε μαζι τα πάντα.απλα καλα ρουχαλακια.μας βγήκε κοντά 400? ολα ολα.κ το δεύτερο θα το βάφτισει ο

Αδερφός μου κ η θεία μου.τους είπα οχι ακριβα πράγματα γιατι ετσι κ αλλιώς κοροϊδία ειναι τόσα λεφτά που ζητάνε για το τίποτα .

Να ζητήσεις απο κάποιον δικό σου μισά μισά τα έξοδα.

400 ευρω ολα και ολα?και ο σταυροσ του μωρου ποσο εκανε δηλαδη??γιατι εγω μαζι με αλυσιδα τον πηρα 730!!αλλα το βαφτιστικο πακετο το πηρα 300!!

Λευκοχρυσος σε προσφορά το είχε στα 200?.

Τόσα λεφτα που λες δεν τα δίνω ούτε θα τα δεχομουν.για μένα ολα αυτα δεν αξίζουν κ προσωπικά θα προτιμουσα να τα δίναμε σε ατομα που εχουν ανάγκη.πεταμενα λεφτα ειναι.αλλα πράγματα εχουν αξία.αλλα βλέπεις ολα για το εμπόριο....αποψη μου πάντα.ισως λίγο ακραία.

Διαφημίσεις

Ποσο σε καταλαβαινω...;)

Εμεις βαφτισαμε την μικρη μου κορη,περσυ τον Οκτωβριο...

Και ξερεις ποσο ηταν? Δυο ετων...

Λογω οικονομικης κρισης,πολλοι ηθελαν,αλλα δεν μπορουσαν...Και μην σκεφτεις πως ειχαμε τρελες απαιτησεις κτλ,οτι πιο απλο και οικονομικο θελαμε...εμεις σταθηκαμε τυχεροι...βρεθηκε ενα ζευγαρι,συναδελφοι του αντρα μου,που παρολο που δεν μας ηξεραν πολυ καλα,οταν το εμαθαν,δεχθηκαν με χαρα να γινουν οι νονοι της...σκεψου,ιδιωτικοι υπαλληλοι και οι δυο,με δυο παιδακια,με ενοικιο και γενικα πολλα πολλα εξοδα,οχι μονο δεχθηκαν,αλλα της αγορασαν και τα πιο ακριβα βαφτιστικα και σταυρο...και παντα της κανουν δωρα και την αγαπουν πολυ...ηθελαν τοσο πολυ να βαφτισουν ενα παιδακι και τα εδωσαν ολα...

Σε νιωθω απολυτα,γιατι ετσι ενιωθα και'γω...

Ευχομαι να βρεθει συντομα νονος-νονα για το παιδακι σου και να σταθειτε το ιδιο τυχεροι οπως και εμεις σε αυτο το θεμα...

Να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!;)

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Λευκοχρυσος σε προσφορά το είχε στα 200?.

Τόσα λεφτα που λες δεν τα δίνω ούτε θα τα δεχομουν.για μένα ολα αυτα δεν αξίζουν κ προσωπικά θα προτιμουσα να τα δίναμε σε ατομα που εχουν ανάγκη.πεταμενα λεφτα ειναι.αλλα πράγματα εχουν αξία.αλλα βλέπεις ολα για το εμπόριο....αποψη μου πάντα.ισως λίγο ακραία.

κορίτσι μήπως μπορείς να μου πείς (η αν δεν θες σε πμ) απο που πήρε το σταυρό? Γιατί και εμένα τα 730 μου φαίνονται τρελά πολλά. Ας μην πέρνουμε τα άκρα. Μπορεί να μην βρώ με 200 ας είναι λίγο παραπάνω. Ενδιαφέρομαι για βάφτιση στο τέλος φθινοπώρου. Το μωρό που προοριζότανε ο σταυρός ήταν κορίτσι ή αγόρι? γιατί στο κορίτσι βάζουν και πέτρες για στολίδια και σε... στολίζουν κανονικά.

Γλυκές μου μανούλες σας ευχαριστω πολύ για την συμπαράσταση...

από ότι φαίνεται το πρόβλημα το έχετε περάσει και άλλες ε?πως εχουμε γινει ετσι ρε γαμώτο? θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια το μέλος ΔΗΜΗΤΡΑ-ΧΙΟΣ για τη γλυκιά της πρόταση...

Uxlip3.png

κορίτσι μήπως μπορείς να μου πείς (η αν δεν θες σε πμ) απο που πήρε το σταυρό? Γιατί και εμένα τα 730 μου φαίνονται τρελά πολλά. Ας μην πέρνουμε τα άκρα. Μπορεί να μην βρώ με 200 ας είναι λίγο παραπάνω. Ενδιαφέρομαι για βάφτιση στο τέλος φθινοπώρου. Το μωρό που προοριζότανε ο σταυρός ήταν κορίτσι ή αγόρι? γιατί στο κορίτσι βάζουν και πέτρες για στολίδια και σε... στολίζουν κανονικά.

ο σταυροσ ειναι βαρυσ και ειναι μασιφ και ειναι ουδετεροσ..η αλυσιδα ειναι με θυτακι και ειναι μασιφ και αυτη και αρκετα μακρια ολα αυτα ομωσ ειναι 18 καρατια χρυσος κοριτσια εβρισκα και ποιο φθηνα αλλα κουφια και ψευτικα απο λαμια σε χρυσοχο'ι'ο τα πηρα!ε ενταξει ηθελα να κανω εναν καλο σταυρο στο μωρο τοτε που μπορουσα αλλωστε οταν γεννηθηκε ειδη απο πριν γεννηθει τα ειχαμε συμφωνησει για να γινουμε νονοι και ειχα 14 μηνεσ μπροστα απο την ωρα που τα συμφωνησαμε τον πηρα με δωσεις εννοειται .αλλα δεν νομιζω οτι εχει το δικαιωμα να μου πει η μανα επ ...δεν το δεχομαι γιατι ειναι ακριβοσ!!!!!!!!!!!!!!!αλλωστε η μαμα τα ρουχαλακια και τον σταυρο τα βλεπει στην εκκλησια πρωτη φορα!!!καθε νονος -νονα εχει το δικαιωμα να διαθεσει οσα θελει γιαυτην την ιερη στιγμη!!εγω μια φορα θελω να γινω νονα οχι πολλες αν με καταλαβαινεται!εβρησκα και σταυρο μονο του με 100 ευρω χρυσο με 14 καρατια αλλα φοβομουν μην τον καταπιει....

ο σταυροσ ειναι βαρυσ και ειναι μασιφ και ειναι ουδετεροσ..η αλυσιδα ειναι με θυτακι και ειναι μασιφ και αυτη και αρκετα μακρια ολα αυτα ομωσ ειναι 18 καρατια χρυσος κοριτσια εβρισκα και ποιο φθηνα αλλα κουφια και ψευτικα απο λαμια σε χρυσοχο'ι'ο τα πηρα!ε ενταξει ηθελα να κανω εναν καλο σταυρο στο μωρο τοτε που μπορουσα αλλωστε οταν γεννηθηκε ειδη απο πριν γεννηθει τα ειχαμε συμφωνησει για να γινουμε νονοι και ειχα 14 μηνεσ μπροστα απο την ωρα που τα συμφωνησαμε τον πηρα με δωσεις εννοειται .αλλα δεν νομιζω οτι εχει το δικαιωμα να μου πει η μανα επ ...δεν το δεχομαι γιατι ειναι ακριβοσ!!!!!!!!!!!!!!!αλλωστε η μαμα τα ρουχαλακια και τον σταυρο τα βλεπει στην εκκλησια πρωτη φορα!!!καθε νονος -νονα εχει το δικαιωμα να διαθεσει οσα θελει γιαυτην την ιερη στιγμη!!εγω μια φορα θελω να γινω νονα οχι Ππολλες αν με καταλαβαινεται!εβρησκα και σταυρο μονο του με 100 ευρω χρυσο με 14 καρατια αλλα φοβομουν μην τον καταπιει....

Αγοράκι ήταν..ναι η μάνα έχει το δικαίωμα να σου πει πως δεν το δέχεται..κ φυσικα ειναι κ δικαίωμα σου να το δώσεις.εγω αυτο που εννοουσα κ εννοω ειναι πως αδιαφορω εντελώς για ολα τα καρατια του κόσμου.για μένα ολα ειναι συμβολικά...εώς κ άχρηστα.απλα υλικά που δεν αγγίζουν σε καμμια περίπτωση το μυστήριο του να γίνεις νονός...για μένα γίνομαι νονός σημαινει πως αν πάθει κάτι ο γονιός αναλαμβάνει ο πνευματικός γονιός.

Ειναι σημαντικο για μένα ποιος θα ειναι νονός,οχι πόσο ακριβός ειναι ο σταυρός που στην τελική δεν πρόκειται κ να φορέσει ποτε.

Σημασία έχει το μυστήριο που πραγματικά εκείνη τη στιγμή νιώθεις γαλήνη κ το λέω εγω που δεν πιστευω κ πολυ σε αυτα.

Διαφημίσεις

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΡΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!!!ΕΜΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ Η ΜΠΕΜΠΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΘΑ EINAI NONOI!!!ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΝΟ!!!ΟΛΟΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΡΗΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ!!ΚΑΙ ΠΩΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΝΤΑΡ ΜΙΣΘΟ!!!!ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΦΥΓΑ ΣΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΑ ΤΣΟΝΤΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΗΡΕΜΗΣΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ!!

δυστυχως πολλοι υποψηφιοι νονοι σκεφτονται και τις μελλοντικες επισκεψεις στο βαπτιστηρι. υπαρχουν αρκετες μαμαδες που κοιτανε αν τα παπουτσια ή τα ρουχα του νονου ειναι Χ μαρκας. βεβαια αυτο δεν ισχυει παντου ομως εχω ουκ ολιγα παραδειγματα οπου η μαμα απαιτει να διαλεξει αυτη τα βαπτιστικα και φερνει σε δυσκολη θεση το νονο. μην παρεξηγηθω, δεν λεω κατι διαφορετκο απο αυτο που εχω δει. δεν εχω προσωπικα με καμμια απο εδω.

lRR9p3.png

Κορίτσια μου εγώ ούτε απαιτήσεις εχω για μάρκες ούτε για θέματα βάπτισης ούτε για στολισμούς ούτε για ακριβα πράγματα....απλά θέλω να βαφτιστει και να μπει στο δρομο του θεου....

Uxlip3.png

Κορίτσια μου εγώ ούτε απαιτήσεις εχω για μάρκες ούτε για θέματα βάπτισης ούτε για στολισμούς ούτε για ακριβα πράγματα....απλά θέλω να βαφτιστει και να μπει στο δρομο του θεου....

κοριτσακι μου θελεις να στο βαφτισουμε εμεις??αλλα απο το νεο ετοσ εχω να κανω ενα χειρουργειο στο γονατο το φθηνοπωρο και αυτο με σταματαει.αλλιωσ τα εχω ολα ετημα και τα πραματα και την διαθεση.διαθεση και αν εχουμε φουλλλλ:P