Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχουν "κολληματα" τα παιδια σας?


Recommended Posts

..κ τι εννοω μ αυτο!!

ο μικρος μου -18 μηνων- εχει συγκεκριμενα ενδιαφεροντα οταν παμε βολτα

τρελλαινεται για ασανσερ , κυλιομενες σκαλες κ πορτες..

ω ναι!!

στην αρχη το θεωρησα χαριτωμενο αλλα οχι πια μια κ αν ανεβουμε δυο τρεις φορες με τις κυλιομενες κ μετα σταματησουμε κλαιει κ θελει ξανα..

το ιδιο κ με το ασανσερ

μη δει ασανσερ,θελει οπωσδηποτε να μπει μεσα

..............................................................

δεν ηξερα που να το ενταξω το θεμα,ελπιζω να ειμαι στη σωστη ενοτητα!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κορη μου εχει κολλημα με το χερι μου....

ναι,με το χεεεεεειιιιιιιι οπως λεει κι εκεινη.

Κυριως οταν την κοιμιζω..θελει το χερι μου να το πιανει και μαλιστα να το τσιμπολογα..οταν καμια φορα καθομαστε θελει να βαλω χεεεειιιιιιι τατω για να το πιανει...ή οταν με βλεπει στον υπολογιστη να πληκτρολογω ερχεται και το διεκδικει:rolleyes:

καμια φορα με κουραζει και της λεω "το χερι ειναι δικο μου" κι αυτη τοτε το αρπαζει πιο δυνατα και λεει "χει Ποπης":)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου έχει μανία με τα μαλλιά. Από πολύ μωρό που ήταν, όταν νύσταζε, έβαζε το χέρι στο μαλλί της. ΑΠό ένα σημείο και μετά, δεν έκανε διακρίσεις, έπιανε και τα μαλλιά των άλλων. Μόλις κάποιος την έπαιρνε αγκαλιά, κατευθείαν τσουπ! το χέρι στο μαλλί του και να το χαιδολογάει. Τώρα πια, βουτάει το δικό μου μαλλί και αν πάω να αντισταθώ μου λέει: "μαλλάκι σέλω..." και άντε να γλιτώσεις από τα χέρια της... :-)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολα τα πιτσιρικακια τρελαινονται για σκαλες και να ανεβοκατεβαινουν.

 

Marsolan εμενα εχει το ιδιο κολλημα αλλα με τα μαλλια μου!

Για να κοιμηθει κραταει ή χαιδευει μια τουφα, βλεπει καποιο παιδικο, με φωναζει να κατσω κολλητα διπλα του για να χαιδολογαει την τουφα, στο αυτοκινητο αν κατσω πισω μου φωναζει ''μαλλια''.... και εγω πολλες φορες απελπιζομαι γιατι αθελα του τα τραβαει ή τα μπλεκει και ποναω, τα εκοψα και μακρυ καρε τωρα και στραβολεμιαζω για να τα κραταει...αστα!

Επισης εχει τρελο κολλημα με το νερο - επισης πολυ συνηθισμενο κολλημα των παιδιων νομιζω- δεν θελει να βγει απο το μπανιο, θελει να ποτιζει τα λουλουδια, να γεμιζει και να αδειαζει το μπιμπερο/ποτηρι/κατσαρολα/οτιδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα έτσι... σκαλες κυλιόμενες πάνω κάτω και στα μαγαζιά που οι πόρτες ανοίγουν αυτόματα καθόμαστε απέξω ανοίγει αυτόματα η πόρτα, μπαίνουμε μέσα κλείνει αυτόματα η πόρτα.. αυτό συνεχίζεται συνέχεια μέχρι να τον τραβολογάμε να φύγει.. και με το ασανσέρ κόλλημα.... μαλλον το βλέπουν σαν παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή μου έχει μανία με τα μαλλιά. Από πολύ μωρό που ήταν, όταν νύσταζε, έβαζε το χέρι στο μαλλί της. ΑΠό ένα σημείο και μετά, δεν έκανε διακρίσεις, έπιανε και τα μαλλιά των άλλων. Μόλις κάποιος την έπαιρνε αγκαλιά, κατευθείαν τσουπ! το χέρι στο μαλλί του και να το χαιδολογάει. Τώρα πια, βουτάει το δικό μου μαλλί και αν πάω να αντισταθώ μου λέει: "μαλλάκι σέλω..." και άντε να γλιτώσεις από τα χέρια της... :-)

 

αααααααααα αυτό το κόλλημα το είχα εγώ και το έχω ακόμα ωωω ναι ακόμα και ναι το έχω ακόμα και με τα μαλλιά των άλλων :lol::lol::lol::lol:

 

η δικιά μου πάλι τρώει κολλήματα που διαρκούν λίγο καιρό με διάφορα πράγματα - κυρίως τα αντικείμενα που θέλει να έχει μαζί της όταν κοιμάται. το μεγαλύτερο κόλλημα που έχει φάει και δεν λέει να το κόψει είναι το καθάρισμα του σπιτιού με μωρομάντηλο. και θα πώ κι εγώ με τη σειρά μου οτι στην αρχή το βρισκα χαριτωμένο τώρα όμως δεν γελάω καθόλου όταν βλέπω λεκέδες από το μωρομάντηλο στα τζάμια, στα ντουλάπια, στην οθόνη της τηλεόρασης.....

 

πάντως λίγο πολύ όλα τα παιδιά τα χουν τα κολληματάκια τους :D

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

χμ..εμενα εκτος απο το ασανσερ εχει θεμα με τις σκουπες κ τα φαρασια.πολυ κολλημα ομως.επισης τραβαμε κατι κολληματα του στυλ να ειναι τα πορτακια κλειστα, να εχει στην συγκεκριμενη πριζα συγκεκριμενο βισμα, να ειναι κλειστη η πορτα της αποθηκης..ψυχαναγκασμοι περισσοτερο παρα κολληματα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός όταν βλέπει την σιδερώστρα χοροπηδάει απο την χαρα του κ οταν την μαζευουμε κλαιει !! πριν λιγο καιρο ηθελε οπωσδήποτε να σφουγγαρίσει - εχουμε και φωτο με την σφουγγαριστρα-. θελει να ανοιγοκλεινει πορτες , παραθυρα , να ανεβοκατεβαινει σκάλες και αλλα πολλά

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ειστε καλα!

παρηγορηθηκα αλλα κ γελασα μ αυτα που γραψατε!!:D

οσο αφορα σε μερη του σωματος εχει κολλημα με τη θηλη μου..δεν ξερω αν ειναι επειδη τον θηλαζω ακομη αλλα οταν ειναι να κοιμηθει κ ξαπλωνουμε παρεα,την ζουλαει με μανια..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός όταν βλέπει την σιδερώστρα χοροπηδάει απο την χαρα του κ οταν την μαζευουμε κλαιει !! πριν λιγο καιρο ηθελε οπωσδήποτε να σφουγγαρίσει - εχουμε και φωτο με την σφουγγαριστρα-. θελει να ανοιγοκλεινει πορτες , παραθυρα , να ανεβοκατεβαινει σκάλες και αλλα πολλά

Και δεν χαίρεσαι που έχεις γιο νοικοκύρη????:wink: Μακάρι να χαίρεται για την σιδερώστρα και όταν μεγαλώσει!!!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα!κολληματα ε;;;;λοιπον

χαιδευουμε ολα τα λουλουδια στο μπαλκονι(μετα απο πολυ κοπο γιατι καποτε ηταν τσουρομαδαμε τα λουλουδια)

ποτιζουμε με αδειο κουβα αδιαλλειπτως τα λουλουδια

σκουπιζουμε το μπαλκονι

καθαριζουμε το σπιτι με μωρομαντηλο το οποιο μετα θελει να το χρησιμοποιησω για να την καθαρισω κ απο κατω:rolleyes:

και δεν κοιμαται αν δεν χαιδεψει στη μυτη της την ουρα μιας λουτρινης μαιμους...

 

 

Κατι μου λεει οτι θα βρω κ αλλα αν το σκεφτω λιγο ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

-τα ζωάκια πρέπει να έχουν συγκεκριμενη θέση στο κρεββάτι της

- χαιδέμουμε και τρίβουμε ότι παντελόνι - μπλούζα φορά ει η μαμά, όταν πίνουμε γάλα το ένα χέρι πρέπει όπως δήποτε να τρίβει κάτι βαμβακερό

-κατά περιόδους κουβαλάμε το αγαπημένο παιχνίδι της εβδομάδας παντού, και ουέ και αλίμονο αν το ξεχάσουμε πουθενα

-όταν κοιμόμαστε το στόρι πρέπει να είναι ή τελείως κλειστό, ή τελείως ανοιχτό

-η κόκκινη σάλτσα καταστρέφει τα μακαρόνια και απαγορεύεται δια ροπάλου, και ας μην την έχουμε δοκιμάσει ποτε

-και τέλος το γάλα είναι ωραίο μόνο μέσα από ένα συγκεκριμένο μπιμπερό

 

α, και όταν μας αρέσει ένα παραμύθι, πρέπει να το διαβάζουμε 17903 φορές απανωτά, και για ένα ολόκληρο δίμηνο...

 

περαστικά μας κυρίες μου, εμένα με περιμένει και το δεύερο στην γωνία!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

α) Τρελαινεται απο τη χαρα του οταν περνα το απορριμματοφορο να αδειασει τους καδους.Ενα διαστημα οπου και να πηγαιναμε δεν κοιταγε αλλο πραγμα απο τους καδους στο δρομο!

β)Η μεγαλη και διαχρονικοτερη χαρα μας:οι λακκουβες στο οδοστρωμα που δοξα τω Θεω εχουμε μπολικες.Να πεφτουν τα τροχοφορα μεσα και να ακουειτ ο ντουπ!!!τρελαααααααααα!!!!

γ)Τα σαμπουαν και αφρολουτρα να τοποθετουνται με κλειστο το καπακι στο ραφι

δ) Οταν παω να του βαλω το μπουρνουζι του μετα το μπανιο , να κανω οτι "¨μπερδευομαι¨'και να παω αρχικα να του βαλω της αδερφης του που ειναι μωρο και εχει κουκουλα κοτοπουλακι.Εγινε μια φορα αυτο στην πραγματικοτητα και χαρηκε τοσο πολυ που θελει να του το κανω καθημερινα στα ψεματα

ε) Σε ενα παραμυθι θελει να αλλαζω τη σειρα στο ασυνδετο σχημα σε μια συγκεκριμενη σελιδα.Αν το πω οπως το γραφει μεσα, φωναζει και οταν το διαβαζω οπως μου εχει πει εκεινος με ρωτα μετα :"Μαμα, αυτο το διαβαζεις και το λες;;;"

 

Θελετε κι αλλα;;;;8-):cool::eek::-o

Link to comment
Share on other sites

Χα!κολληματα ε;;;;λοιπον

χαιδευουμε ολα τα λουλουδια στο μπαλκονι(μετα απο πολυ κοπο γιατι καποτε ηταν τσουρομαδαμε τα λουλουδια)

ποτιζουμε με αδειο κουβα αδιαλλειπτως τα λουλουδια

σκουπιζουμε το μπαλκονι

καθαριζουμε το σπιτι με μωρομαντηλο το οποιο μετα θελει να το χρησιμοποιησω για να την καθαρισω κ απο κατω:rolleyes:

και δεν κοιμαται αν δεν χαιδεψει στη μυτη της την ουρα μιας λουτρινης μαιμους...

 

 

Κατι μου λεει οτι θα βρω κ αλλα αν το σκεφτω λιγο ακομα!!!!

χα χα κ νοικοκυρα κ οικονομα η δικια σου! χαρας τον αντρα που θα την παρει:-P

αυτο με τις λακουβες λατρεια λεμε! μια μερα επεσα σε μια καλη:evil: κ με ρωτησε μαμα τακαλαμε?? οχι του λεω δεν τρακαραμε

Α! μετα απο λιγο ξανα, μαμα τακαλαμε???

κ οταν γυρναμε σπιτι λεει ολο χαρα, μπαμπα με την μαμα τακαλαμε το αυτοκινητοοοο!!!!!! αντε να τον πεισω τον αντρα μου οτι δεεεν!!!!!:rolleyes:

το χειροτερο ειναι που θελει να τον σκεπαζω απο την κορφη ως τα νυχια με κουβερτουλα! μα του λεω τωρα ειναι καλοκαιρι κ βαζουμε σεντονι

οοοχιιι κουβερτουλαααα θελωωω! εχω βαφτισει μια πανιτσα που ειχε μωρο, κουβερτουλα λοιπον κ τον κουκουλωνω:? κ τωρα με τον καυσωνα θα μου σκασει λεμε!

α, κ μην δει ντουλαπι συρταρι ανοιχτο ουτε ψιχουλακι στο πατωμα αλλα μαλλον αυτα ειναι δικα μου χουγια που τα ξεσηκωσε:oops:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-τα ζωάκια πρέπει να έχουν συγκεκριμενη θέση στο κρεββάτι της

- χαιδέμουμε και τρίβουμε ότι παντελόνι - μπλούζα φορά ει η μαμά, όταν πίνουμε γάλα το ένα χέρι πρέπει όπως δήποτε να τρίβει κάτι βαμβακερό

-κατά περιόδους κουβαλάμε το αγαπημένο παιχνίδι της εβδομάδας παντού, και ουέ και αλίμονο αν το ξεχάσουμε πουθενα

-όταν κοιμόμαστε το στόρι πρέπει να είναι ή τελείως κλειστό, ή τελείως ανοιχτό

-η κόκκινη σάλτσα καταστρέφει τα μακαρόνια και απαγορεύεται δια ροπάλου, και ας μην την έχουμε δοκιμάσει ποτε

-και τέλος το γάλα είναι ωραίο μόνο μέσα από ένα συγκεκριμένο μπιμπερό

 

α, και όταν μας αρέσει ένα παραμύθι, πρέπει να το διαβάζουμε 17903 φορές απανωτά, και για ένα ολόκληρο δίμηνο...

περαστικά μας κυρίες μου, εμένα με περιμένει και το δεύερο στην γωνία!

 

Xα χα χα να την χαιρεσαι!Εχει πολυ πλακα!!Αυτο με το παραμυθι το ειχαν ολα τα ανοιψακια μου και αλοιμονο μας αν κατα λαθος προσθεταμε μια λεξη παραπανω.Χα χα χα!!

 

Χωρις να ξερουν να διαβαζουν,ηξεραν ακομα και το κομμα και το ποτε πρεπει να γυρισουμε την σελιδα !!!

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω και κανα προσφατο

το μιμινι (παραμυθι)..οοοοχι δεν θελει να της το διαβαζω θελει να της το δινω να το ξεφυλλιζει και να μου λεει τα ζωακια που εχει στις εικονες

οταν ειναι να παει για υπνο πρεπει να πουμε καμια 25αρια φορες οτι τωρα κανει και η ντορα και ο μπουτς και ο ντιεγκο κ ο ηλιος και η αλεπου και ο νονος και η αρτεμη(η ξαδελφη της) και το αμαξι και ολα οτι κανουν νανι..

αν με δει να βαζω κρεμα στην κοιλια μου σηκωνει την μπλουζα της να της βαλω και εκεινητο πρωι αφου την χτενισουμε παιρνει την χτενα και χτενιζει κ εμενα κ τον αντρα μου

 

κ αν το σκεφτω λιγο ακομα εχουμε κ αλλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Xα χα χα να την χαιρεσαι!Εχει πολυ πλακα!!Αυτο με το παραμυθι το ειχαν ολα τα ανοιψακια μου και αλοιμονο μας αν κατα λαθος προσθεταμε μια λεξη παραπανω.Χα χα χα!!

 

Χωρις να ξερουν να διαβαζουν,ηξεραν ακομα και το κομμα και το ποτε πρεπει να γυρισουμε την σελιδα !!!

 

και εδω ξέχασα το μεγάλο κόλημα της ΙΔΙΑΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ και στις 17903 αναγνώσεις, τις πρώτες φορές που διαβάζουμε κάτι κάνει καμιά δεκαριά σε κάθε σελίδα, και μετά κάτι της κάνει εντύπωση και κολλάει σε δυο τρεις και τις κάνει συνέχεια, σε κάθε ανάγνωση! πχ "μαμά τί είναι αυτά τα μπαλάκια εδώ κάτω?" στραγάλια αγάπη μου, την επόμενη φορά, "μαμά, τί είναιαυτά τα μπαλάκια εδώ κάτω?" στραγάλια αγάπη μου, και κάθε μέρα το ΙΔΙΟ! ώρες ώρες νομιζω οτι με δουλεύει!

 

(τα στραγάλια είναι στην σελίδα 2 του βιβλίου ο Ιγνάτιος και η γάτα, το οποίο όπως και πολλά άλλα το ξέρω απέξω, και το κείμενο, και την εικονογράφηση, και φυσικά και τις ερωτήσεις που θα μου κάνει!)

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα πολυ γελασα με την μικρη σου effie!

Αυτο με τις ιδιες ερωτησεις μου το κανει και εμενα αλλα εχω βρει λυση! Αφου απαντησω καμια 10ρια φορες και το εμπεδωσει μετα οταν με ρωταει τον ρωταω κι εγω πχ τι ειναι αυτα τα μπαλακια εδω κατω? ''τι ειναι?'' ''...στραγαλια!'' μια, δυο μετα το κοβει και βρισκει αλλη ερωτηση... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
κοριτσια να ειστε καλα!

παρηγορηθηκα αλλα κ γελασα μ αυτα που γραψατε!!:D

οσο αφορα σε μερη του σωματος εχει κολλημα με τη θηλη μου..δεν ξερω αν ειναι επειδη τον θηλαζω ακομη αλλα οταν ειναι να κοιμηθει κ ξαπλωνουμε παρεα,την ζουλαει με μανια..:rolleyes:

 

Αγαπητή Fire,

η κόρη μου (23 μηνών) έχει ακριβώς το ίδιο κόλλημα με το αγοράκι σου (αλήθεια πόσο είναι; -βέβαια, δεν ξέρω αν εξακολουθεί να το κάνει εσένα, διότι το ποστ σου είναι προ μερικών μηνών). Πάντως μαζί μου εάν δεν ζουλάει σε απελπιστικό βαθμό τη θηλή δεν κοιμάται (με τη γιαγιά ή τον μπαμπά μια χαρά, αλλά συχνά είμαι μόνη στο σπίτι). Θήλασα μέχρι και 20 μηνών, αποθήλασα ομαλά και με επεξήγηση ότι τώρα πια είναι μεγάλο κοριτσάκι κι ότι η μαμά έχει κουραστεί και γενικά νομίζω ήταν έτοιμη, αφού το συζητήσαμε και δεν έκλαψε, απλά κοιμάται στηνν αγκαλιά μου... Όμως αυτό με τη θηλή το είχε αρχίσει περίπου πριν από ένα χρόνο, αλλά όσο θήλαζε της σήκωνα το χεράκι, γελούσε και το δεχόταν. Τώρα δεν το δέχεται με τίποτα και μάλιστα ζουλάει πιο δυνατά ή κλαίει αν επιμείνω. Είναι κατάλοιπο του θηλασμού; Μήπως τελικά δεν ήταν έτοιμη; Τι να κάνω; Αρχίζει να με ενοχλεί πολύ. Οποιαδήποτε ιδέα/σκέψη ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Fire,

η κόρη μου (23 μηνών) έχει ακριβώς το ίδιο κόλλημα με το αγοράκι σου (αλήθεια πόσο είναι; -βέβαια, δεν ξέρω αν εξακολουθεί να το κάνει εσένα, διότι το ποστ σου είναι προ μερικών μηνών). Πάντως μαζί μου εάν δεν ζουλάει σε απελπιστικό βαθμό τη θηλή δεν κοιμάται (με τη γιαγιά ή τον μπαμπά μια χαρά, αλλά συχνά είμαι μόνη στο σπίτι). Θήλασα μέχρι και 20 μηνών, αποθήλασα ομαλά και με επεξήγηση ότι τώρα πια είναι μεγάλο κοριτσάκι κι ότι η μαμά έχει κουραστεί και γενικά νομίζω ήταν έτοιμη, αφού το συζητήσαμε και δεν έκλαψε, απλά κοιμάται στηνν αγκαλιά μου... Όμως αυτό με τη θηλή το είχε αρχίσει περίπου πριν από ένα χρόνο, αλλά όσο θήλαζε της σήκωνα το χεράκι, γελούσε και το δεχόταν. Τώρα δεν το δέχεται με τίποτα και μάλιστα ζουλάει πιο δυνατά ή κλαίει αν επιμείνω. Είναι κατάλοιπο του θηλασμού; Μήπως τελικά δεν ήταν έτοιμη; Τι να κάνω; Αρχίζει να με ενοχλεί πολύ. Οποιαδήποτε ιδέα/σκέψη ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.

 

αγαπητη brini,

κ γω ετσι ακριβως αποθηλασα,ομαλα κ ομορφα! ηρεμα κ ευκολα κοψαμε κ την πιπιλα!

με τη θηλη ΔΕΝ εχουμε πλεον θεμα

βεβαια ειχαμε θεμα γιατι οπως λες τον κοιμηζα εγω.. αν δεν τον κοιμηζα εγω δεν εψαχνε..προς τα κει!

η ιδεα λοιπον που ειχα ηταν η εξησ: ΖΙΒΑΓΚΟ!!

αρχισα να φοραω μια αμανικη ζιβαγκο κ δεν ειχε προσβαση πλεον..

στην αρχη εψαχνε λιγο πιο..εντονα αλλα εντελει το δεχτηκε κι αυτο!

ευχομαι να λειτουργησει κ σε σενα!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...