Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από πια εβδομάδα και μετά θεωρείτε φυσιολογικό να γεννήσεις???


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες αλλά και σε όλες τις μέλλουσες μανούλες…

Η ερώτηση μου απευθύνετε σε κοπέλες που έχουν ήδη γεννήσει και είναι η εξής…

Από πια εβδομάδα και μετά θεωρείτε φυσιολογικό να γεννήσεις???

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


'Ωστε και 3 εβδομάδες πριν εεε??

'Αντε,μακάρι,να βγει κ το μωρό μου Ταύρος που θέλω,αντί για Δίδυμος..!!:lol::lol::lol: χαχαχααχαχ

Εγώ θα σκέφτομαι οτι γεννάω σε ένα μήνα κ κάτι,για να μην είμαι πια ανυπόμονη,πέρασε ο καιρός!!

'Ενα μήνα κ κάτι?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φοβάμαι λίγο!!:shock:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Ωστε και 3 εβδομάδες πριν εεε??

'Αντε,μακάρι,να βγει κ το μωρό μου Ταύρος που θέλω,αντί για Δίδυμος..!!:lol::lol::lol: χαχαχααχαχ

Εγώ θα σκέφτομαι οτι γεννάω σε ένα μήνα κ κάτι,για να μην είμαι πια ανυπόμονη,πέρασε ο καιρός!!

'Ενα μήνα κ κάτι?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φοβάμαι λίγο!!:shock:

 

Ετσι ακριβως αισθανομαι και εγω.βιαζομαι μετα φοβαμαι μετα παλι βιαζομαι :shock: εχουμε καιρο ακομη.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

'Ωστε και 3 εβδομάδες πριν εεε??

'Αντε,μακάρι,να βγει κ το μωρό μου Ταύρος που θέλω,αντί για Δίδυμος..!!:lol::lol::lol: χαχαχααχαχ

Εγώ θα σκέφτομαι οτι γεννάω σε ένα μήνα κ κάτι,για να μην είμαι πια ανυπόμονη,πέρασε ο καιρός!!

'Ενα μήνα κ κάτι?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φοβάμαι λίγο!!:shock:

 

 

Εχουμε 1 εβδομαδα διαφορα και οταν με ρωτανε "ποτε με το καλο" ? εγω απανταω οτι εχω ακομα 2 μηνες.Παραβιαζεσαι νομιζω :lol:

 

 

Συνηθως οι πρωτοτοκες φτανουν μεχρι τελους και καμια φορα ξεπερνανε και την πητ.Να κανετε πολυ-πολυ υπομονη,ξερω πως ειναι :wink:;-)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 37η εβδομάδα θεωρείται ένα ''κανονικό'' μωρό, όχι πρόωρο..!!

Και εγώ βιαζόμουν στην 1η μου εγκυμοσύνη και τελικά γέννησα 40w και 3d με πρόκληση.!

 

Τώρα έγκυος στο 2ο μου παιδάκι και βιάζομαι ακόμα περισσότερο...!!!

Ταυράκι θα είναι :D:D:D:D

AB92p3.png

 

6EzCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας…

Δεν είναι θέμα βιασύνης δεν βιάζομαι απλά μου ήρθε η απορία και μιας και θα πάω στον γιατρό μετά το Πάσχα είπα να ρωτήσω εδώ για να μάθω…

Είχαμε πιθανή ημερομηνία τοκετού 11/6 αλλά μας την έφερε πιο μπροστά στης 6/6…

Όταν με ρωτανε εγώ λέω πως έχω κάνα 2μηνο ακόμη αλλά ο άνδρας μου λέει τον άλλο μηνά με το καλό θα τον έχουμε… Πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι…

Εγώ θα ήθελα να πάρει και τον Μάιο και να βγει τις πρώτες μέρες του Ιουνίου έτσι εκεί κοντά στην πιθανή πιστεύω είναι καλά και για το μωρό αλλά και για έμενα… αυτά βεβαία δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις ( μπορείς αν πας με προγραμματισμένη ) αλλά θα ήθελα να το αποφύγω αυτό… Γερός να είναι και ας μας έρθει εκείνος όποτε θέλει…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες, στο ίδιο θέμα και εγώ, πότε φοβάμαι, πότε βιάζομαι.. Έχω την αίσθηση πως η πρόκληση είναι επίπονη διαδικασία για τον τοκετό. Θέλω να γεννήσω πριν την ΠΗΤ γιατί έτσι και πάω με πρόκληση είμαι σίγουρη πως θα με φάει το άγχος γιατί θα ξέρω το ποιά μέρα και θα σκάσω τις προηγούμενες.. Πρότιμώ να μου έρθουν τα πονάκια φυσιολογικά εκεί που δε τα περιμένω. Απ΄την άλλη η μαμά μου γέννησε και τα 2 από τα 3 της παιδιά με πρόκληση και είπε πως δεν προλαβαίνεις να πάρεις ανάσα από τους συνεχόμενους πόνους. Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Αν από την 36η-37η εβδομάδα αρχίσουμε τις μπουγάδες, τις σκάλες, το πολύ περπάτημα και γενικώς κουραζόμαστε, έχουμε ελπίδες να γεννήσουμε στην ώρα μας, αντί να περάσουμε την ημερομηνία??

 

Φιλιά σε όλες και υπομονή, κάπως θα τον ροκανίσουμε τον χρόνο μας μέχρι τον Ιούνιο.....

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι την 36 και την 37 εβδομάδα να μην κουραζομαι παρα πολυ γιατί ιδανικά το παιδί καλό είναι να κλείσει και την 38. Μετα με εβαλε να περπατάω 3 φορες την ημέρα. Τελικά γεννησα 38 και 5. Ο μικρός όμως είχε κατεβει και είχε παρει θέση.

Μια φίλη μου έκανε ό,τι μπορούσες να φανταστείς για να κατεβει το μωρό και ο κύριος ήταν πάντα ψηλα. Περπάτημα, δουλειές, σκάλες, τιποτα. Τελικά γέννησε με καισαρική αφού με την πρόκληση δεν έκανε καν διαστολή.

Οπως καταλαβαίνεις όλα είναι λίγο σχετικά. Σιγουρα το περπάτημα βοηθάει, αλλά κανενας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Το μωρό αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας…

Δεν είναι θέμα βιασύνης δεν βιάζομαι απλά μου ήρθε η απορία και μιας και θα πάω στον γιατρό μετά το Πάσχα είπα να ρωτήσω εδώ για να μάθω…

Είχαμε πιθανή ημερομηνία τοκετού 11/6 αλλά μας την έφερε πιο μπροστά στης 6/6…

Όταν με ρωτανε εγώ λέω πως έχω κάνα 2μηνο ακόμη αλλά ο άνδρας μου λέει τον άλλο μηνά με το καλό θα τον έχουμε… Πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι…

Εγώ θα ήθελα να πάρει και τον Μάιο και να βγει τις πρώτες μέρες του Ιουνίου έτσι εκεί κοντά στην πιθανή πιστεύω είναι καλά και για το μωρό αλλά και για έμενα… αυτά βεβαία δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις ( μπορείς αν πας με προγραμματισμένη ) αλλά θα ήθελα να το αποφύγω αυτό… Γερός να είναι και ας μας έρθει εκείνος όποτε θέλει…

Κι εγω εχω πητ 6/06 αλλα εχω την αισθηση οτι θα βγει νωριτερα ο μικρουλης μου,δεν ξερω γιατι,μαλλον λογο των συσπασεων που εχω απο την αρχη και λογο του τραχηλου που εχει μικρυνει.Ειναι το πρωτο μου.Το καλυτερο βεβαια και για μενα και για το μωρο ειναι να βγει στη πητ.Οσο πιο πολυ ΄΄καθονται μεσα'' τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας…

Δεν είναι θέμα βιασύνης δεν βιάζομαι απλά μου ήρθε η απορία και μιας και θα πάω στον γιατρό μετά το Πάσχα είπα να ρωτήσω εδώ για να μάθω…

Είχαμε πιθανή ημερομηνία τοκετού 11/6 αλλά μας την έφερε πιο μπροστά στης 6/6…

Όταν με ρωτανε εγώ λέω πως έχω κάνα 2μηνο ακόμη αλλά ο άνδρας μου λέει τον άλλο μηνά με το καλό θα τον έχουμε… Πάνω κάτω το ίδιο πράγμα είναι…

Εγώ θα ήθελα να πάρει και τον Μάιο και να βγει τις πρώτες μέρες του Ιουνίου έτσι εκεί κοντά στην πιθανή πιστεύω είναι καλά και για το μωρό αλλά και για έμενα… αυτά βεβαία δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις ( μπορείς αν πας με προγραμματισμένη ) αλλά θα ήθελα να το αποφύγω αυτό… Γερός να είναι και ας μας έρθει εκείνος όποτε θέλει…

 

εχουμε ιδια ημερομηνια!!! με το καλο σου ευχομαι!!! εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι αναλογα και την αναπτυξη του μωρου. δηλ ενα μωρακι που στην 37η εβδομαδα ειναι κοντα στα 2700 με 2800 μπορει ανετα να γεννηθει.. εγω παντως λεω καλυτερα αρχες ιουνιου να ερθουν τα μωρακια μας...:P:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω πητ 6/06 αλλα εχω την αισθηση οτι θα βγει νωριτερα ο μικρουλης μου,δεν ξερω γιατι,μαλλον λογο των συσπασεων που εχω απο την αρχη και λογο του τραχηλου που εχει μικρυνει.Ειναι το πρωτο μου.Το καλυτερο βεβαια και για μενα και για το μωρο ειναι να βγει στη πητ.Οσο πιο πολυ ΄΄καθονται μεσα'' τοσο το καλυτερο.

 

και γω εχω συσπασεις και ειμαι με γιουτοπαρ κοριτσι μου!! ελπιζω ολα να πανε καλα.. δεν σημαινει οτι θα γεννησουμε νωριτερα. απλα εχουμε ταλαιπωρηθει ισως πιο πολυ πριν παρουμε αγκαλιτσα τα μικρα μας..!! υπαρχουν και χειροτερα παντα!! οποτε προχωρα!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...