Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματακι με ανιψακια


Recommended Posts

καλημερα. ξεκιναω με το θεμα μου γιατι εχω μεγαλο ποστ. εγω ελειπα 8 χρονια απο το πατρικο μου και ζουσα μονος μου πολυυ μακρια οποτε δεν ειχα πολλα με το σπιτι. εκει που ζουσα εκανα οικογενεια και κατεβηκα λοιπον και μεχρι να καταφερω να τακτοποιηθω εδω μενω στους γονεις μου (τα πεθερικα μου μας εδιωξαν και οι γονεις μου με πολυ αγαπη μας μαζεψαν απο το δρομο στη κυριολεξια). ωστοσο μενοντας με τους γονεις μου διαπιστωσα καποια πραγματα και καποια προβληματα. αρχικα, εχω δυο ανιψακια που επειδη οι γονεις τους δουλευουν μενουν με τους γονεις μου πολλες ωρες. οταν εφτασα λοιπον διαπιστωσα οτι τα μικρα τρωνε ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ γλυκών. ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. μπορει σε μια μερα να εχουν φαει 10 σοκολατες και ενα πακετο καραμελες και μπορει ισως να φανε και ενα πιατο φαι. διαπιστωνοντας αυτο μιλησα με τους δικους μου και με τους γονεις τους οι οποιο ομως ολοι το ειδαν σαν επιθεση και κριση. δεν το πα ουτε με υφος ουτε "καπως" αλλα με ακυρωσαν αμεσως. ακολουθησαν σχολια τυπου "εξυπνακια λες και εμεις δεν μεγαλωσαμε παιδια" απο τους γονεις μου και αλλα παρομοια απο τα αδελφια μου. γενικα αγωνιζομαι με την γυναικα μου μεσα στο χαος αυτο να κραταμε ενα σταθερο προγραμμα για τον μικρο μας και προσεχουμε πολυ την διατροφη του. ειχα λοιπον την φαινη ιδεα οταν ταιζουμε τον μπεμπη μας να το κανω μπροστα στ ανιψακια να παραδειγματιζοντε (τον δικο μας τον ταιζουμε πολλα λαχανικα και φρουτα για σνακ και καθολου γλυκα) ξεκιναω λοιπον την προσπαθεια με τους δικους μου να σχολιαζουν "καλα αγελαδα ειναι το παιδι? τι το βαζεις να τρωει" και αρχιζουν ολοι χαχ αχαχαχ. και γω γινομαι τουρκος!! και φυσικα με αναιρουν στα μικρα μπροστα. με τουτα και με κεινα καποια στιγμη το ενα ανιψακι αρρωστησε και ο γιατρος ειπε οτι κανει κακιστη διατροφη και πρεπει να την αλλαξουν. ηρθαν λοιπον οι 4 (μαμα μπαμπασ παππους γιαγια) στο σπιτι και αρχισαν να τσακονωνται οι γονεις μ τον παππου κ την γιαγια ποιος του δινει γλυκα. εσεις τον κακομαθενεται. ναι αλλα εσεις βολταρετε και μας τον αφηνετε εδω ασχοληθητε εσεις αν ξερετε καλυτερα. η αποφαση : κανεις δεν θα του παιρνει γλυκα. το αποτελεσμα : δυο μερες μετα παλι τα ιδια. ειπα να ξαναδοκιμασω πιο προσεκτικα και να ξαναθεσω το θεμα. αλλα επεσα παλι σε τοιχο. ο ενας λεει "σιγα μωρε" ο αλλος "η γιαγια φταιει" ο αλλος "η μανα του φταιει" κ.ο.κ. με λιγα λογια τα παιδια μεγαλωνουν χωρις κανενα προγραμμα και ο ενας ειναι 6 χρονων και εχει ολα τα δοντια χαλασμενα. ολα. τα αγαπω πολυ τα παιδια, ολα τα παιδια, και θελω να βοηθησω αλλα δεν με αφηνουν. τι να κανω; καθε προταση την βλεπουν σαν κριση και επιθεση η ειρωνια απο μερους μου ασχετα με το πως θα την θεσω εγω.εχουν ενα δικο τους τροπο λειτουργιας. πχ κατι αλλο παραξενο ειναι οτι αν υπαρχει ενα ποτηρι και ο μικρος (μιλαμε για παιδακια που πανε σχολειο δημοτικο οχι μωρα) περασει και το σπασει ετσι, για πλακα δεν τιμωρειται η κατι. απλα αρχιζει η ανακριση. ποιος εβαλε το ποτηρι εκει;;;; γιατι εβαλες το ποτηρι εκει και το ριξε το παιδι;;; εσυ φταις. και το παιδι βεβαια εχει μια αποψη για καθε ζημια πλεον τυπου "δεν φταιω εγω, η μαμα εβαλε το βαζο στο τραπεζι πιο εξω και για αυτο το σπασα". με λιγα λογια χαος. ζουνε διπλα διπλα οι δυο οικογενειες χρονιααα τωρα και εχουν ενα τροπο λειτουργιας. εγω (ασωτος υιοσ) μολις επεστρεψα και με ξενιζει αυτη η συμπερυφορα, εμαθα να ζω αλλιως,...τους αγπαω και τους σεβομαι αλλα τι να κανω;κα ειδικοτερα με τα μικρα τι να κανω (αληθεια μιλαμε για μικρα παιδακια που τρωνε οτι να ναι δεν εχουν προγραμμα υπνου δεν τα τιμωρουν για τιποτα κ.ο.κ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Bασικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι με τους μεγάλους. Την γνώμη σου την είπες. Οι γονείς είναι υπεύθυνοι για τα παιδιά τους και την στάση/συμπεριφορά που ακολουθούν.Αν τους την ''ξαναπεις'', γιατι αυτό θεωρούν οτι κάνεις, κινδυνευεις να παρεξηγηθείς.

Να βρεις μια δουλίτσα και να φύγει απο εκει. Να μείνεις με την οικ. σου για να μπορείς να μεγαλώσεις το παιδί σου όπως θέλεις χωρίς ''λάθος'' πρώτυπα. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου, και θεωρώ οτι είναι το μόνο που ίσως έχει αποτέλεσμα, είναι να μιλάς στα παιδιά και να μέσα απο βιβλία, παραμύθια, την καθημερινότητα σας, να τα δείχνεις το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

καθε προσπαθεια μου να τους μιλησω καταληγει σε σχολια "ο κυριος μορφωμενος" και πολλα τετοια. και μετα θυμωνουν και παρεξηγουντε για το π α ρ α μ ι κ ρ ο. πχ αν ξυππνησεις και σου πει καποιος καλημερα, αν χαζεψεις και δεν απαντησεις χαθηκες. γιατι δεν απαντησες; τι εχεις μαζι μου; με σνομπαρεις; εισαι εξυπνακιας; κ.ο.κ σορρυ για το εξτρα λαρτζ ποστ μου αλλα αυτη η κατασταση με φθειρει πολυ. θελω να βοηθησω μα την παναγια αλλα με αντιμετοπιζουν σαν καποιο ξενο που προσπαθει να το παιξει εξυπνος και εγω σιγα σιγα χανω την υπομονη μου....δεν εχω πια κουραγιο να τ κανω πχ ο ενας ανιψιος μου φοραγε πανα κοντα μεχρι τα 4 και ουτε ενας δεν τον εβαζε στην τουαλετα...το επισημανα τσακωθηκαμε και ξεκινησα απο μονος μου να τον βαζω εγω εκει οταν ηθελε κακα του του χα πει να μ το λεει και να πηγαινουμε μαζι τον εβαζα μεσα και τον κραταγα μεχρι να τα κανει γιαιτι ειχε ενα φοβο οτι θαπεσει μεσα στην λεκανη, μια δυο πεντε φορες μετα καθομουν απ εξω και τον περιμενα και εμπαινε μονος του μια δυο τρεις μετα πο ενα μηνα πια το κανε ολομοναχος πεταξε τις πανες και μου πε οτι ειναι μεγαλο παιδι πια. και μου λεει ο πατερασ του μια μερα "ειδες τον μικρο που ολο γκρινιαζεις;μεγαλωσε πεταξε τις πανες και πηγε τουαλετα".... ΝΑΙ ΚΑΛΑ. ετσι μαγικα εγινε .αλλα τι να τους πεις.τωρα το αλλο μικρο ειναι τριων και δεν εχω κουραγιο για τα ιδια παλι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Ούτε να αλλάξεις τα μυαλά των υπολοίπων, ούτε να παρεμβαίνεις, γιατί είναι άλλη οικογένεια..Απλά φρόντισε καταστήσεις σαφές οτι εσύ έχεις άλλες διατροφικές συνήθειες και δεν δέχεσαι κρίτική (όπως και δεν κάνεις κριτική)και να σιγουρευτείς οτι αυτά που ακολουθούν εκεινοι ΔΕΝ θα εφαρμοστούν και στο δικό σου παιδάκι κι φύγετε να πατε σπίτι σας όσο πιο σύντομα μπορέσετε..

Link to comment
Share on other sites

Bασικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι με τους μεγάλους. Την γνώμη σου την είπες. Οι γονείς είναι υπεύθυνοι για τα παιδιά τους και την στάση/συμπεριφορά που ακολουθούν.Αν τους την ''ξαναπεις'', γιατι αυτό θεωρούν οτι κάνεις, κινδυνευεις να παρεξηγηθείς.

Να βρεις μια δουλίτσα και να φύγει απο εκει. Να μείνεις με την οικ. σου για να μπορείς να μεγαλώσεις το παιδί σου όπως θέλεις χωρίς ''λάθος'' πρώτυπα. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου, και θεωρώ οτι είναι το μόνο που ίσως έχει αποτέλεσμα, είναι να μιλάς στα παιδιά και να μέσα απο βιβλία, παραμύθια, την καθημερινότητα σας, να τα δείχνεις το σωστό.

 

αυτο κανω και πρεπει να πω και κατι αλλο εδω. τα μικρα μονο εμενα ακουν. οταν ειμαι σπιτι μαζι τους ο λογος μου εχει περισσοτερη βαρυτητα απο των αλλων στα μικρα. γιατι με σεβοντε παρα πολυ. ειδικα ο ενας ο μικρος χαρηκε με την τουαλετα κ με ακουει παρα πολυ. αυτο κανω λοβελυ στα παιδια και πετυχαινει παντα μεχρι να τα γκρεμισουν. απλα μενουμε ολοι μαζι και πιστευω οτι σαν γονιος οφειλω να βοηθαω ολα τα παιδια οχι να λεω οτι κοιταζω το δικο μου και ασε τα αλλα. εγω συντομα θα φυγω απο το σπιτι αφου κοντευω να τακτοποιηθω εδω περα. αλλα τα παιδια θα μεινουν εκει και αν ο μικρος ειναι 6 με ΟΛΑ τα δοντια σαπια θα καταληξει στα 20 του να χει τρεις εξαγωγες οπως ειχα εγω που μεγαλωσα ετσι ακριβως.απλα εφυγα και ειδα οτι ειναι λαθος τροπος που με εκανε χοντρο με χαλασμενα δοντια δεν πρεπει να το ακολουθησω αυτο. και δεν το θελω αυτο. εχετε ομως απολυτο δικιο και οι δυο σε αυτα που λετε. οντως δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω πως το καθηκον σου το εκανες,ειπες τη γνωμη σου,εδειξες το ενδιαφερον σου και απο τη στιγμη που ειχες αυτην την αντιμετωπιση να μην ξανασχοληθεις γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να πληγωθεις εσυ!Επισης,κοιταξε να βρεις μια καλη δουλεια και να φυγεις απο κει γιατι απο την εμπειρια μου θα σου πω πως μεγαλωνοντας λιγο ακομα και το δικο σου παιδι θα αρχισει αν επηρεαζεται απο αυτην την κατασταση και θα θελει να αρχισει να τρωει μονο λιχουδιες...ειναι αδυνατον να μεινει ανεπηρεαστο ζωντας σε τετοιο περιβαλλον.Και δεν ειναι μονο οι λιχουδιες...ειναι η γενικοτερη ανατροφη που θα παρει...καλυτερα να ζησεις με λιγες περισσοτερες στερησεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με την ανατροφη του μικρου σου παρα να εισαι σε τετοιο περιβαλλον.Καταλαβαινω την πικρια σου,ειναι οι ανθρωποι σου,σε στηριξαν σε μια δυσκολη στιγμη της ζωης σου,θα κανεις και συ το ιδιο οποτε σε χρειαζονται,αλλα απο ο,τι φαινεται εχεις ενα αλλο επιπεδο και δυστυχως δεν μπορεις να συνυπαρξεις εκει μεσα.

Μη νιωθεις ενοχες και γω διαφωνω σε πολλα πραγματα με τους δικους μου,τους αγαπω,αναγνωριζω πως δε θα ημουν εδω που ειμαι ουτε θα εκανα τη δουλεια που κανω αν δεν ηταν αυτοι,αλλα εχουμε αλλο τροπο αντιμετωπισης πολλων πραγματων στη ζωη και δε θα μπορουσα να συμβιωσω πλεον μαζι τους πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα μείνεις αλού δεν σημείνει οτι δεν θα τα βλέπεις. Μπορείς στις επισκέψεις που θα σου κάνουν ή εσύ αντίστοιχα να συνεχίσεις να τα επηρεάζεις και να τους μιλάς. Πιστέυω οτι η συναναστροφή και η εκτίμηση που λες οτι σου έχουν (μαλλον σε έχουν για πρώτυπο) είναι πολύ θετική και μπορεί να βοηθήσει στην απόκτιση σωστών συμπεριφορών για την ηλικία τους...

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει κανεις για το πατηρι που ηταν εκει ουτε πιος το εριξε αλλα...... το ιδιο το ποτηρι!!!!!!!!χαχαχαχαχα, θα συμφωνησω με τα παρα πανω οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα, δωσε το καλο παραδειγμα στα παιδακια και απο εκει και περα θα βοηθησει η παναγια να τα φωτησει οσο μεγαλωνουν να ακολουθησουν το σωστο παραδειγμα, αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι τον μπεμπη σας που οσο μεγαλωνει θα ζηλευει και θα εχετε προβληματα, ισως στα ματια του ειστε οι κακοι γονεις που δεν δεινουν στο παιδι τους σοκολατες και θα μεγαλωνει πιεσμενο βλεποντας τα ξαδερφακια του που θα εχουν ελευθερια για τα παντα ενω αυτο οχι. (το επαθα και το λεω, οχι με τα γλυκα αλλα με αλλες καταστασεις που εβλεπε).

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει κανεις για το πατηρι που ηταν εκει ουτε πιος το εριξε αλλα...... το ιδιο το ποτηρι!!!!!!!!χαχαχαχαχα.

 

χαχαχα. μου αρεσε αυτο νελλυ. παντως εχεις δικιο ολα καλα θα πανε ετσι και αλλιως δεν εχουν μονο αρνητικα οι δικοι μου. μπορει να ημουν παχυσαρκος με χαλασμενα δοντια παντα ομως ηξερα τον σεβασμο και η αγαπη δεν μας ελειψε ποτε. ουτε η στηριξη. τα ειχαμε ολα αυτα και θα τα χουν και τα μικρα. απλα πραγματικα ειναι ανω κατω τα παιδια...και εχει αντικτυπο αυτο και στις επιδοσεις τους και στην συμπερυφορα και στην υγεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όπως τα περιέγραψες ότι δεν μπορείς να καταφέρεις απολύτως τίποτα.Το μόνο που ίσως καταφέρεις είναι να γίνεται κ@λος μεταξύ σας και τίποτα παραπάνω.

Από κει και πέρα έχουμε και εμείς πολύ κοντίνο μας ζευγάρι, που υπάρχει σεβασμός και αγάπη μεταξύ μας, όπου η διατροφή των παιδιών ήταν και είναι κάκιστη. Την άποψη μου περί διατροφής την ξέρουν, είναι ενήλικες άνθρωποι και ΝΑΙ δεν θα το παίξω "έξυπνουλα" απέναντι τους. Μου φτάνει που ξέρουν.

Το μπίρι μπίρι δεν βοηθάει αν ο άλλος δεν θέλει να βοηθηθεί.

Εσύ συνέχισε να δείχνεις την αγάπη σου προς τα παιδιά και να τα εξηγείς γιατί το ξαδερφάκι τους τρώει φρούτα και λαχανικά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι μπορεις να κανεις? Προσωπικη αποψη. ΜΗΝ αφησεις ΠΟΤΕ το παιδι σου σε δαυτους, ΜΑ ΠΟΤΕ ουτε για να πας για τσιγαρα που λεει ο λογος.....απο εκει και περα τπτ αλλο. Δυστυχως αμαρτιες γονεων.....κλπ......:(

 

ΥΓ: Αλλο πραγμα η αγαπη, και αλλο πραγμα οι συνηθειες που θα μας συνοδευουν για ολη μας την ζωη. Και εγω εχω ΚΑΚΙΣΤΕΣ συνηθειες διατροφικες τις οποιες αλλαξα για να τρεφεται καλα η μικρη. ΟΧΙ γιατι ειμαι υπερανω και εξυπνη και σουπερ, αλλα επειδη ΞΕΡΩ ποσο υποφερω απο τις διατροφικες διαταραχες μου ΧΡΟΝΙΑ τωρα, ΔΕΝ θελω η μικρη να μπλεξει στον ιδιο λαβυρινθο. Θελω να την ελευθερωσω απο αυτο το πραγμα......οποτε το οτι αγαπανε τα παιδια για μενα δεν φτανει. ή μαλλον δεν φτανει τα αγαπαω αλλα οχι αρκετα για να 'πιεστω' να τους αλλαξω συνηθειες που θα τα ελευθερωσουν απο συνεχομενα προβληματα στο υπολοιπο της ζωης τους (μιλαει μια ανορεξικη/βουλιμικη σε επαναλαμβανομενους εναλαξ κυκλους των παραπανω προβληματων για οσο ζει, δλδ ελεος)......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα η αγαπη, και αλλο πραγμα οι συνηθειες που θα μας συνοδευουν για ολη μας την ζωη. Και εγω εχω ΚΑΚΙΣΤΕΣ συνηθειες διατροφικες τις οποιες αλλαξα για να τρεφεται καλα η μικρη. ΟΧΙ γιατι ειμαι υπερανω και εξυπνη και σουπερ, αλλα επειδη ΞΕΡΩ ποσο υποφερω απο τις διατροφικες διαταραχες μου ΧΡΟΝΙΑ τωρα, ΔΕΝ θελω η μικρη να μπλεξει στον ιδιο λαβυρινθο

 

ΑΥΤΟ!!!ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΛΕΣ. αυτο προσπαθω να πω και εδω και εκει. εγω στα 20 μου εκανα την τριτη εξαγωγη στα δοντια μου και τωρα παω για τεταρτη. ετρωγα πολλα γλυκα με αποτελεσμα να χω πολλα προβληματα στα δοντια που τωρα (δεν υπερβαλλω σε αυτο που θα πω) μου χουν γινει ΕΦΙΑΛΤΗΣ. δεν μπορω να φαω τιποτα σκληρο για κανενα λογο και ειναι απιστευτα ευαισθητα στο παραμικρο. αν σε αυτα βαλεις τον αγωνα που κανω να χασω κιλα (ημουν 140 και εφτασα 70 υστερα απο κουραστικη διαιτα που εκανα μονος μου και τωρα ξαναπαζυνα) και πολλα σπυρακια στο σωμα παντου απο την κακη διατροφη γεματο ηταν σαν ψωριαση καποια στιγμη. παντου τα ποδια γεματα. τωρα βαζω αλοιφες (30 ευρω κανει η μια) για να τα διωξω. με λιγα λογια δεν θελω να περασουν και τα μικρα μια απο τα ιδια. δεν το παιζω εξυπνος γιατι πολυ απλα δεν κανω κατι εξυπνο. κανω κατι που ολος ο κοσμος κανει η εστω οι περισσοτεροι γονεις σημερα που ειναι ενημερωμενοι για την διατροφη των παιδιων τους. τπτ ιδιαιτερο τπτ παραξενο. απλα οταν εμαθα πχ πριν ενα μηνα οτι ο ενας μικρος ηθελε σφραγισμα και ειχε κανει αποστημα στο ενα δοντακι στενοχωρηθηκα αληθεια πολυ. δεν μπορω να εξηγησω ποσο πολυ στενοχωρηθηκα. γιατι δεν θελω να φτασει 25 και να σκεφτεται οτι ισως στα 40 χρειαστει να βαλει θηκες γιατι δεν θα χει μεινει τπτ οπως σκεφτομαι εγω τωρα. και ομως αν τους το πω γελανε τους φαινεται οτι δεν θα φτασει ποτε εκει. με 6 σοκολατες ενα ανψυκτικο κολα και ενα κουτακι καραμελες την μερα δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ!!!ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΛΕΣ. αυτο προσπαθω να πω και εδω και εκει. εγω στα 20 μου εκανα την τριτη εξαγωγη στα δοντια μου και τωρα παω για τεταρτη. ετρωγα πολλα γλυκα με αποτελεσμα να χω πολλα προβληματα στα δοντια που τωρα (δεν υπερβαλλω σε αυτο που θα πω) μου χουν γινει ΕΦΙΑΛΤΗΣ. δεν μπορω να φαω τιποτα σκληρο για κανενα λογο και ειναι απιστευτα ευαισθητα στο παραμικρο. αν σε αυτα βαλεις τον αγωνα που κανω να χασω κιλα (ημουν 140 και εφτασα 70 υστερα απο κουραστικη διαιτα που εκανα μονος μου και τωρα ξαναπαζυνα) και πολλα σπυρακια στο σωμα παντου απο την κακη διατροφη γεματο ηταν σαν ψωριαση καποια στιγμη. παντου τα ποδια γεματα. τωρα βαζω αλοιφες (30 ευρω κανει η μια) για να τα διωξω. με λιγα λογια δεν θελω να περασουν και τα μικρα μια απο τα ιδια. δεν το παιζω εξυπνος γιατι πολυ απλα δεν κανω κατι εξυπνο. κανω κατι που ολος ο κοσμος κανει η εστω οι περισσοτεροι γονεις σημερα που ειναι ενημερωμενοι για την διατροφη των παιδιων τους. τπτ ιδιαιτερο τπτ παραξενο. απλα οταν εμαθα πχ πριν ενα μηνα οτι ο ενας μικρος ηθελε σφραγισμα και ειχε κανει αποστημα στο ενα δοντακι στενοχωρηθηκα αληθεια πολυ. δεν μπορω να εξηγησω ποσο πολυ στενοχωρηθηκα. γιατι δεν θελω να φτασει 25 και να σκεφτεται οτι ισως στα 40 χρειαστει να βαλει θηκες γιατι δεν θα χει μεινει τπτ οπως σκεφτομαι εγω τωρα. και ομως αν τους το πω γελανε τους φαινεται οτι δεν θα φτασει ποτε εκει. με 6 σοκολατες ενα ανψυκτικο κολα και ενα κουτακι καραμελες την μερα δυσκολο...

 

Κοκα κολα ειναι δηλητηριο ακομα και για μεγαλους ποσο μαλλον για τα παιδακια........φιλε μου κοιτα το παιδακι σου και αστα τα αλλα. Δεν θα καταφερεις τπτ. Απλα οταν γελανε ολοι με το πως θρεφεστε εσεις θα τονιζεις ΓΙΑΤΙ τρωτε ετσι.....ΟΛΟΥΣ τους λογους. Και ισως λεω 'ισως' κατι να περασει στο συνειδητο των ανηψιων σου. Ποτε δεν ξερεις. Με τους μεγαλους αστο, ακρη δεν θα βγαλεις. Να παρακαλας μονο μην μπουν και ΑΛΛΑ προβληματα υγειας στο παιδι πολυ πιο σοβαρα οπως σακχαρωδης διαβητης και κοπει το γελιο σε ολους. Μονο αυτο......γιατι εχω ΚΑΙ τετοιο.......καλα να'μαι.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ!!!ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΛΕΣ. αυτο προσπαθω να πω και εδω και εκει. εγω στα 20 μου εκανα την τριτη εξαγωγη στα δοντια μου και τωρα παω για τεταρτη. ετρωγα πολλα γλυκα με αποτελεσμα να χω πολλα προβληματα στα δοντια που τωρα (δεν υπερβαλλω σε αυτο που θα πω) μου χουν γινει ΕΦΙΑΛΤΗΣ. δεν μπορω να φαω τιποτα σκληρο για κανενα λογο και ειναι απιστευτα ευαισθητα στο παραμικρο. αν σε αυτα βαλεις τον αγωνα που κανω να χασω κιλα (ημουν 140 και εφτασα 70 υστερα απο κουραστικη διαιτα που εκανα μονος μου και τωρα ξαναπαζυνα) και πολλα σπυρακια στο σωμα παντου απο την κακη διατροφη γεματο ηταν σαν ψωριαση καποια στιγμη. παντου τα ποδια γεματα. τωρα βαζω αλοιφες (30 ευρω κανει η μια) για να τα διωξω. με λιγα λογια δεν θελω να περασουν και τα μικρα μια απο τα ιδια. δεν το παιζω εξυπνος γιατι πολυ απλα δεν κανω κατι εξυπνο. κανω κατι που ολος ο κοσμος κανει η εστω οι περισσοτεροι γονεις σημερα που ειναι ενημερωμενοι για την διατροφη των παιδιων τους. τπτ ιδιαιτερο τπτ παραξενο. απλα οταν εμαθα πχ πριν ενα μηνα οτι ο ενας μικρος ηθελε σφραγισμα και ειχε κανει αποστημα στο ενα δοντακι στενοχωρηθηκα αληθεια πολυ. δεν μπορω να εξηγησω ποσο πολυ στενοχωρηθηκα. γιατι δεν θελω να φτασει 25 και να σκεφτεται οτι ισως στα 40 χρειαστει να βαλει θηκες γιατι δεν θα χει μεινει τπτ οπως σκεφτομαι εγω τωρα. και ομως αν τους το πω γελανε τους φαινεται οτι δεν θα φτασει ποτε εκει. με 6 σοκολατες ενα ανψυκτικο κολα και ενα κουτακι καραμελες την μερα δυσκολο...
:shock::shock::shock::shock::shock::shock:πωπω.....κοκα,σοκολατες 6 και ενα κουτι καραμελες;;;;παναγιια μου....δεν εχουν ακουσει για παχυσαρκια;δεν ξερουν ποσο σοβαρα προβληματα δημιουργουν;;δεν ξερουν για τον παιδικο διαβητη που στην εποχη μας εχει γινει μαστιγα;;;τα δοντια;;;που σε λιγα χρονια θα χρειαστουν μασελα ετσι οπως πανε;;;αχ τι να σου πω αγχωθηκα εγω με την κατασταση αυτη ποσο μαλλον εσυ...τωρα τι να σου πω ,στους γονεις δεν μπορεις να πεις αι τιποτα παραπανω απο αυτα που ειπς...τωρα στα παιδακια αν θες μπορεις να τα φερεις σε επαφη με τον δικο σου τη ωρα που τρωει να δοκιμαζουν και αυτα...μπορει αι να μην εχουν φαει ποτε λαχανικα....προσπαθησε με ηρεμο τροπο να τους βαλεις στο μυαλο τη σωστη διατροφη ,να τους πεις ολα τα συν και να τονισεις τα μιον της κακης διατροφης...ο μεγαλο ειναι 6 και θα καταλαβει με τον μικρο πες κανα παραμυθακι η εστω καποια μικρα παραδειγματα...ειναι κριμα τα παιδακια.Δεν μιλαμε για ενα και μια φορα στο τοσο αλλα σε καθημερινη βαση και σε μεγαλες ποσοτητες:shock:.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι στη κοντρα με οτι τους λες εσυ κανε την παπια και μην μιλας καθολου

Μιλησε με τον παιδιατρο των παιδιων ή με ενα ατομο που η γνωμη του εχει αξια για αυτους

Ευχομαι να σταθεις γρηγορα στα ποδια σου οικονομικα για να φυγεις απο αυτη τη διατροφικη βομβα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ειναι στη κοντρα με οτι τους λες εσυ κανε την παπια και μην μιλας καθολου

Μιλησε με τον παιδιατρο των παιδιων ή με ενα ατομο που η γνωμη του εχει αξια για αυτους

Ευχομαι να σταθεις γρηγορα στα ποδια σου οικονομικα για να φυγεις απο αυτη τη διατροφικη βομβα

 

Τέλεια ιδέα marchalina!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...