Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι στην 24η εβδομάδα και μετά το πρώτο δύσκολο τρίμηνο το δεύτερο πήγε πολύ καλά ευτυχώς. Απλά τη τελευταία εβδομάδα νιώθω το μωρό ειδικά από τις 21.00 και μετά μέχρι την ώρα που θα κοιμηθώ να κινείται πολύ έντονα που πριν δε το ένιωθα έτσι. Το νιώθω σε βαθμό που όταν πάει προς τα κάτω στο υπογάστριο με πονάει από τις κλωτσιές..εντάξει όχι κανονικό πόνο αλλά είναι έντονο πολύ..

Γενικά ξέρω ότι όταν δε κινείται το μωρό πρέπει να ανησυχούμε αλλά είναι και φυσιολογικό να κινείται τόσο πολύ έντονα ξαφνικά??Δε θέλω να πάρω το γιατρό ακόμα..Υπάρχει περίπτωση έτσι που κινείται πολύ να μπλεχτεί στον ομφάλιο λώρο?

Επίσης στο πρώτο τρίμηνο δεν έτρωγα καθόλου γλυκά και τώρα στο δεύτερο τρώω πολλά δυστυχώς προσπαθώ να το κόψω μα έχω φοβερή όρεξη είναι δύσκολο...Τα γλυκά μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά το έμβρυο??

Ευχαριστώ πολύ

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ εγώ σήμερα γίνομαι 24 εβδομάδων,βέβαια ακόμα είμαστε στο β τρίμηνο!

εχω κ εγώ πολύ όρεξη για γλυκά αλλά κυρίως για σοκολάτες ενώ στο α τρίμηνο με το ζόρι έτρωγα.όσο για το μωρό κινείται αρκετά διάφορες ώρες της ημέρας φυσιολογικά από όσο γνωρίζω.δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω παραπάνω δυστυχώς!

Καλημέρα!!Σε καταλαβαίνω απόλυτα!Και η δική μου μπέμπα από τη στιγμή που άρχισα να την νιώθω με κλοτσούσε πολύ!Σκέψου ότι χτες μπήκα στον μήνα μου και ακόμα είναι πολύ ζωηρή!!!!Παρ'ότι δεν έχει πολύ χώρο να κινηθεί!!!!Κ δεν έχει μπερδευτεί με τον ομφάλιο λώρο!!!Όσο για τα γλυκά όσο μπορείς να τα ελαττώσεις.Είχα κι εγώ ένα πολύ δύσκολο τετράμηνο στην αρχή όπου έτρωγα ελάχιστα!!Αλλά με το που μπήκα στον 5ο άρχισα να τρώω γλυκά!Και μαζί με τα γλυκά έρχονται και τα κιλά!!Όσο έκανα τις εξετάσεις κι έβλεπα ότι δεν επηρεάζει το μωρό μου έτρωγα!!!Απλώς ο γιατρός με μαλώνει για τα κιλά!!!Έχω πάρει 14.Καλό βέβαια είναι να ρωτήσεις κ τον γιατρό σου να σου λύσει όλες τις απορίες!!!

5ULLp3.png

Καλησπερα κ απο μενα,

και η δικη μ μπεμπα αν κ ειναι δραστηρια διαφορες ωρες την ημερα συνηθως ειναι λιγο πιο κινητικη το βραδυ που χαλαρωνω.Ομως κ παλι ειναι αναλογα με τα κεφια της.Σημερα για παραδειγμα ηταν πολυ ζωηρη το μεσημερι!!Δεν νομιζω να ειναι ανησυχητικο το οτι ξαφνικα αρχισε να κουνιεται πολυ!Ειναι κ οι βδομαδες αυτες (24 κ μετα..) που αρχιζουν να ειναι πολυ δραστηρια!Μην ανησυχεις γι αυτο..Τωρα οσο αφορα τον λωρο..Μακαρι καμια μας να μην αντιμετωπισει αυτο το θεμα..Οταν ειχα παει για Β επιπεδου την 21η εβδ.ρωτησα τον γιατρο για τον λωρο και μ ειπε οτι κ να μπλεχτει δεν μπορουμε να κανουμε κατι..Οποτε ευχομαι ολα τα μωρακια μας να ειναι ζωηρα αλλα να μην συμβει τιποτα κακο η ανησυχητικο!!Επισης οσον αφορα την ορεξη και τα γλυκα και μενα ανοιξε αρκετα η ορεξη μ απο την 24η και μετα..Και θελω να τρωω πολλα γλυκα..Δεν πρεπει ομως..Πρεπει να εχουμε μετρο κ να τρωμε πχ 1 φορα τη βδομαδα..Ο γιατρος με μαλωνει να μην τρωω γλυκα οχι για αισθητικους λογους αλλα για προληπτικους ως προς την εγκυμοσυνη..Καλη συνεχεια σε ολες μας και θετικες σκεψεις παντα!!! :mrgreen:

OiM1p3.png

Καλησπερααααααααα:D:D

Εμενα ο μικρουλης μου εχει 3 μερες ειναι πολυ ησυχος δεν σου συζητω τρομαξα λιγο αλλα σημερα με αποζημιωσε;);)γενικως ομως παρατηρω πως αλλαξαν οι κινησεις του δεν νιωθω τοσο κλωτσιεσ οσο καρουμπαλακια να φουσκωνουν απο δω και απο κει....γενικως νιωθω μια κινηση....ισως επειδη μεγαλωνουν δεν εχουν και πολυ χωρο δεν βολευονται και καλα...τι να πω..!!Οπως και να χει μην αγχωνεσαι.....;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Διαφημίσεις

Καλησπερααααααααα:D:D

Εμενα ο μικρουλης μου εχει 3 μερες ειναι πολυ ησυχος δεν σου συζητω τρομαξα λιγο αλλα σημερα με αποζημιωσε;);)γενικως ομως παρατηρω πως αλλαξαν οι κινησεις του δεν νιωθω τοσο κλωτσιεσ οσο καρουμπαλακια να φουσκωνουν απο δω και απο κει....γενικως νιωθω μια κινηση....ισως επειδη μεγαλωνουν δεν εχουν και πολυ χωρο δεν βολευονται και καλα...τι να πω..!!Οπως και να χει μην αγχωνεσαι.....;)

Κι εμενα κανει πολλα καρουμπαλακια η κοιλια μου και μ αρεσει!!!!:lol::lol:

Μην ανησυχείς καθόλου. Εμένα η δικιά μου γενικά είναι πολύ ήσυχη και την άκουγα μόνο το βράδυ που ήμουν ήρεμη και το πρωί που πήγαινα στην δουλειά.Απ'την ώρα που σταμάτησα την δουλειά, κινείται ανεξαρτήτως ωραρίου, της αρέσει βέβαια η νύχτα γιατί τότε την ακούω περισσότερο!!!!

Να χαίρεσαι που το ακούς...όσο για τον λώρο, όντως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, οπότε μην αγχώνεσαι, δεν έχει νόημα και περνάει και στο παιδάκι σου!!!!Σου εύχομαι με το καλό...

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Καλησπερα κοριτσια.Εμενα χτες και σημερα ειναι ιδιαιτερα ησυχος και δεν με εχει συνηθισει ετσι και να σας πω την αληθεια με αγχωνει.Ειμαι 26+5 και εχω ακουσει οτι ααυτη τη περιοδο κοιμουνται περισσοτερο απο πριν και οτι οσο μειωνεται ο χωρος που εχουν τοσο λιγοτερο τα καταλαβαινουμε.Ισχυει?

Καλησπερα κοριτσια.Εμενα χτες και σημερα ειναι ιδιαιτερα ησυχος και δεν με εχει συνηθισει ετσι και να σας πω την αληθεια με αγχωνει.Ειμαι 26+5 και εχω ακουσει οτι ααυτη τη περιοδο κοιμουνται περισσοτερο απο πριν και οτι οσο μειωνεται ο χωρος που εχουν τοσο λιγοτερο τα καταλαβαινουμε.Ισχυει?

Kαι εγω τ επαθα πριν μερες....για 3-4 μερες ηταν πολυ ησυχος...καταλαβαινα κινηση του μια η και καμμια φορα μεσα στην μερα...ειχα ψιλοφρικαρει :shock::shock:...Τωρα ομως παλι ολα οκ....η αληθεια ειναι πως αγχωνομαι και εγω πολυ αν πχ ειναι ησυχος καποια μερα κτλ...!!!Μην στεναχωριεσαι....μπορει να κοιμαται..... η να εχει κατσει καπως να εχει βολευτει και να μην πολυ κουνιεται...ξερω γω....και εγω ετσι σκεφτομαι για να μου φευγει τ αγχος οταν συμβαινει αυτο!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Kαι εγω τ επαθα πριν μερες....για 3-4 μερες ηταν πολυ ησυχος...καταλαβαινα κινηση του μια η και καμμια φορα μεσα στην μερα...ειχα ψιλοφρικαρει :shock::shock:...Τωρα ομως παλι ολα οκ....η αληθεια ειναι πως αγχωνομαι και εγω πολυ αν πχ ειναι ησυχος καποια μερα κτλ...!!!Μην στεναχωριεσαι....μπορει να κοιμαται..... η να εχει κατσει καπως να εχει βολευτει και να μην πολυ κουνιεται...ξερω γω....και εγω ετσι σκεφτομαι για να μου φευγει τ αγχος οταν συμβαινει αυτο!!!

Δεν τον ενιωθα ουτε σημερα:(:((νιωθω σαν να γυρναει λιγο αλλα χωρις να με κλωτσαει)και πηρα τηλ. τη μαια του γιατρου μου και μου ειπε να πω στη κλινικη να κανω καρδιοτοκογραφημα και ευτυχως ειναι πολυ καλα ακουσα την καρδουλα του κα ηρεμησα:D:D.Α!Πριν παω με επιασαν τα κλαματα:( και τοτε μου εριξε μια:D,το ειπα στη μαια μηπως δεν χρειαζοταν να παω τελικα στη κλινικη και μου ειπε ''οχι να πας''.Συν της αλλης τις τελευταιες 3 ημερες οταν παω τουαλετα στο σκουπισμα βλεπω κατι σαν βλεννα.:confused::confused:Αλλα τωρα ειμαι πολυ πιο ηρεμη αφου ειναι καλα δεν με πειρζει που δεν κουνιεται.:P:pΑπλα με ειχε συνηθισει σε δυνατα κλωτσομπουνια:lol::lol:

Διαφημίσεις

Κορίτσια εσείς που είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη, μια ερώτηση... πότε αρχίσατε να καταλαβαίνεται τις κινήσεις του μωρού? Κι εννοώ τις αισθητές, όχι αυτές που δεν είμαστε σίγουρες αν είναι το μωρό ή κάτι άλλο, π.χ. το έντερο.

2sCXp3.png

Κορίτσια εσείς που είστε σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη, μια ερώτηση... πότε αρχίσατε να καταλαβαίνεται τις κινήσεις του μωρού? Κι εννοώ τις αισθητές, όχι αυτές που δεν είμαστε σίγουρες αν είναι το μωρό ή κάτι άλλο, π.χ. το έντερο.

Εγω περιπου στην βδομαδα που εισαι νομιζω....μπορει και λιγο πιο νωρις....!!!

Και τελικα αυτα που ενιωθα και πιο πριν ηταν τ μωρο...αν και δεν ημουν σιγουρη!!:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

Εγώ ένιωθα πολύ έντονα φτερουγίσματα την 15 εβδομάδα. Μετά ησυχία. Χθές το ένιωσα σε κάποια φάση σαν άλλαε θέση, αλλα γενικά δεν μπορώ να πώ ότι τον καταλαβαίνω συχνά. Ευελπιστώ να είναι φυσιολογικό. Ο γιατρός μου μου είπε ότι από την 20η και μετά θα μου κάνει αισθητή την παρουσία του! Με το καλό κοριτσάκια σε όλες!!!! Εσείς είστε και τυχερές και δεν θα φάτε όλο τον καύσωνα με την κοιλιά! Αλίμονο σε μάς!!! Αλλά χαλάλι!

2sCXp3.png

κοριτσια γεια σας.

εχτες πηγα για την β επιπεδου και ο γιατρος ειδε μερικες συσπασεις, που τις ενιωθα αλλα εγω νομιζα οτι ηταν κλωτσιες του μωρου. απο εκεινη την ωρα εχω φρικαρει-εχω και κατι εντονα πετρωματα τωρα 4μερες- γιατι απο τοτε οποτε νιωθω κατι, δηλ καθε 5λεπτα, αναρρωτιεμαι: ειναι κλωτσια η συσπαση;

τι λετε;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Διαφημίσεις

Εγώ ένιωθα πολύ έντονα φτερουγίσματα την 15 εβδομάδα. Μετά ησυχία. Χθές το ένιωσα σε κάποια φάση σαν άλλαε θέση, αλλα γενικά δεν μπορώ να πώ ότι τον καταλαβαίνω συχνά. Ευελπιστώ να είναι φυσιολογικό. Ο γιατρός μου μου είπε ότι από την 20η και μετά θα μου κάνει αισθητή την παρουσία του! Με το καλό κοριτσάκια σε όλες!!!! Εσείς είστε και τυχερές και δεν θα φάτε όλο τον καύσωνα με την κοιλιά! Αλίμονο σε μάς!!! Αλλά χαλάλι!

Μια χαρα φυσιολογικο ειναι και μην το σκεφτεσαι!στην αρχη ειναι πολυ μικρουλι, εμενα μου ειχε τυχει να κουνιεται εντονα στον υπερηχο και να μην το νιωθω καθολου!μετα αρχιζει το παρτυ!;)

με το καλο!

I

κοριτσια γεια σας.

εχτες πηγα για την β επιπεδου και ο γιατρος ειδε μερικες συσπασεις, που τις ενιωθα αλλα εγω νομιζα οτι ηταν κλωτσιες του μωρου. απο εκεινη την ωρα εχω φρικαρει-εχω και κατι εντονα πετρωματα τωρα 4μερες- γιατι απο τοτε οποτε νιωθω κατι, δηλ καθε 5λεπτα, αναρρωτιεμαι: ειναι κλωτσια η συσπαση;

τι λετε;

συσπαση εχεις οταν πετρωνει ολη η μητρα. Μπορει ομως καμια φορα να τεντωνεται το παιδι και να ειναι σκληρη η κοιλια σου στη μια μερια και οχι η υπολοιπη, τοτε δεν ειναι συσπαση. η ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ εχει δικιο πρεπει να το πεις στο γιατρο σου αν εχεις συσπασεις, ειναι νωρις ακομα!

I

Τα πετρωματα ειναι σιγουρα συσπασεις και δεν τις χρειαζεσαι απο τωρα!!!!!Να ενημερωσεις αμεσα το γιατρο σου!!!!!!Αν δεν το εχεις κανει ηδη!!!!

Πετρωματα ειχα και αλλες φορες ομως η συχνοτητα δεν ηταν ανησυχητικη, πηρα γιουτοπαρ μονο μετα την αμνιοκεντηση.

Αυτο που με ανησυχησε περισσοτερο ειναι οτι στον β επιπεδου αυτο που ενιωθα εγω σαν κλωτσιες ηταν τελικα συσπασεις.Κι επειδη αισθανομαι γενικα παρα πολλες κλωτσιες αναρρωτιεμαι μηπως τελικα ολα αυτα ειναι συσπασεις;;;

τοτε υπαρχει σιγουρα προβλημα...

Βρε κοριτσια οι συσπασεις υποτιθεται δεν της νιωθεις σαν πετρωμα??σαν να σκληραινει σε ενα σημειο η κοιλια???

Υπαρχει περιπτωση να το νιωθεις και σαν την κλωτσια του εμβρυου δηλαδη???

Δεν ειχα συσπασεις.....και δεν ξερω πως ακριβως ειναι συσπασεις εχω μονο οταν θα ερθω σε επαφη και φτασω σε .....:rolleyes::rolleyes::rolleyes: καταλαβαινετε εκει καταλαβαινω την κοιλια μου να πετρωνει για δευτερ. αλλα μου ειπαν αυτες ειναι αθωες....

Ετσι δεν νιωθεις και στις αλλες τισ συσπασεις??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

Βρε κοριτσια οι συσπασεις υποτιθεται δεν της νιωθεις σαν πετρωμα??σαν να σκληραινει σε ενα σημειο η κοιλια???

Υπαρχει περιπτωση να το νιωθεις και σαν την κλωτσια του εμβρυου δηλαδη???

Δεν ειχα συσπασεις.....και δεν ξερω πως ακριβως ειναι συσπασεις εχω μονο οταν θα ερθω σε επαφη και φτασω σε .....:rolleyes::rolleyes::rolleyes: καταλαβαινετε εκει καταλαβαινω την κοιλια μου να πετρωνει για δευτερ. αλλα μου ειπαν αυτες ειναι αθωες....

Ετσι δεν νιωθεις και στις αλλες τισ συσπασεις??

ετσι ηξερα κι εγω! ομως στον υπερηχο φαινοταν το μωρο ακινητο κι ομως αισθανομουν σε ενα σημειο σαν μια μπουρμπουληθρα που σκαει και τοτε μου λεει ο γιατρος ¨ωωπ μια συσπαση εδω-την ενιωσες;¨

ετσι ηξερα κι εγω! ομως στον υπερηχο φαινοταν το μωρο ακινητο κι ομως αισθανομουν σε ενα σημειο σαν μια μπουρμπουληθρα που σκαει και τοτε μου λεει ο γιατρος ¨ωωπ μια συσπαση εδω-την ενιωσες;¨

:shock::shock::shock: πρωτη φορα το ακουω αυτο!!!Πω πω κατι μαθαινουμε καθε μερα...:rolleyes::rolleyes:

Να μην αγχωνεσαι...εσυ τωρα...εστιασε στο μωρακι σου και ολα θα πανε καλα..>!!;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

:shock::shock::shock: πρωτη φορα το ακουω αυτο!!!Πω πω κατι μαθαινουμε καθε μερα...:rolleyes::rolleyes:

Να μην αγχωνεσαι...εσυ τωρα...εστιασε στο μωρακι σου και ολα θα πανε καλα..>!!;)

τι να πω!...

ειδα και το δικο σου θεμα με τις συσπασεις στην 28η εβδομαδα, σου ευχομαι τα καλυτερα, υπομονη σε ολες μας.

τι να πω!...

ειδα και το δικο σου θεμα με τις συσπασεις στην 28η εβδομαδα, σου ευχομαι τα καλυτερα, υπομονη σε ολες μας.

Ποιο δικο μου θεμα καλε??:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png