Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΥΡΕΤΟ ΓΙΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΥΠΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ 37,8 ΜΕΧΡΙ 38,4 ΠΑΙΡΝΩ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΔΕΝ ΞΑΝΑΑΝΕΒΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ..ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό θα ήταν να πας το παιδί σε ενα γιατρο να το εξετάσει και να κάνετε τις γενικές αίμοατως. Μπορει να ειναι ίωση ξαι για αυτο να μην δουλέυει η αντιβίωση μπορει ομως και να χρειάζεται καποιυ αλλου ειδους αντιβίωση. Γνώμη μου ειναι, οταν υπαρχει πυρετος για τοσες ημερες να το βλεπει οπωσδηποτε γιατρος και να γινονται εξετάσεις. Περαστικά σας γρήγορα ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να πας το παιδί σε ενα γιατρο να το εξετάσει και να κάνετε τις γενικές αίμοατως. Μπορει να ειναι ίωση ξαι για αυτο να μην δουλέυει η αντιβίωση μπορει ομως και να χρειάζεται καποιυ αλλου ειδους αντιβίωση. Γνώμη μου ειναι, οταν υπαρχει πυρετος για τοσες ημερες να το βλεπει οπωσδηποτε γιατρος και να γινονται εξετάσεις. Περαστικά σας γρήγορα ευχομαι!

 

Το ίδιο θα σε συμβούλευα και εγώ. Είναι πολλές οι μέρες και το παιδί θα έπρεπε να είναι ήδη απύρετο.

Οπωσδήποτε πρέπει να το δει γιατρός.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει ιψση που κανει μεχρι και 10 μερες υψηλο πυρετο...το λεω γιατι το περασαμε.Βεβαια εμενα δεν επαιρνε αντιβιωση...δεν ξερω αυτο τι ρολομπορει να παιζει.

 

Ασχετο αλλα δινεται αντιβιωση για τον πυρετο?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα δινεται αντιβιωση για τον πυρετο?

 

Και εμείς περάσαμε μια βαριά ίωση και είναι η 2η στα 6 του χρόνια που πήρε αντιβίωση και η πρώτη που αρρωστήσαμε από ίωση και μας έριξε.Να φανταστείς ότι ψιλοιωσούλα περνούσε την περνούσε στο πόδι και πηγαίνοντας προπόνηση ποδόσφαιρο έξω στα κρύα και τα αγιάζια.

Πήραμε αντιβίωση διότι ο πυρετός ήταν 4 μέρες ακατέβατος, έκανε εξάνθημα και ο εξανθηματικός πυρετός είναι επικύνδινος διότι μπορεί να γυρίσει σε πνευμονίτιδα,μινιγγίτιδα κ.τ.λ.

Σε γενικές γραμμές όχι δεν δίνεται αντιβίωση για πυρετό/ίωση.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς περάσαμε μια βαριά ίωση και είναι η 2η στα 6 του χρόνια που πήρε αντιβίωση και η πρώτη που αρρωστήσαμε από ίωση και μας έριξε.Να φανταστείς ότι ψιλοιωσούλα περνούσε την περνούσε στο πόδι και πηγαίνοντας προπόνηση ποδόσφαιρο έξω στα κρύα και τα αγιάζια.

Πήραμε αντιβίωση διότι ο πυρετός ήταν 4 μέρες ακατέβατος, έκανε εξάνθημα και ο εξανθηματικός πυρετός είναι επικύνδινος διότι μπορεί να γυρίσει σε πνευμονίτιδα,μινιγγίτιδα κ.τ.λ.

Σε γενικές γραμμές όχι δεν δίνεται αντιβίωση για πυρετό/ίωση.

 

Ναι καταλαβα...καλα κι εμεις πηραμε αντιβιωση τελικα αλλα οχι για τον πυρετο.Δυστυχως οταν επεσε ο πυρετος ξεκινησε ο βηχας..μπουκωμα...και ολα τα ωραια ε κι εκει δε τη γλυτωσαμε.Ακομα δλδ με αντιβιωση τον εχω και απ'οσο μου ειπε ο παιδιτρος η συγκεκριμενη ιωση φετος θεριζει και ειναι και πολυ γερη.Εμενα με 39,5 και δεν επεφτε με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...