Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΣΚΕΣ


Recommended Posts

Κοριτσάκι μου εγω θα ξεκινούσα ΑΜΕΣΩΣ την θεραπεια, ειναι υπουλα αυτα τα πραγματα.Οταν ο Θεοφιλος ήταν 16 μηνων μέσα σε ωρες η βρογχιολιτιδα εγινε βρογχοπνευμονια και νοσηλευτηκαμε 2 μερες.Του περασε τοσο γρηγορα επειδη ο οργανισμος του ητνα παρθενος απο φαρμακα.

 

Νταλια μου εσενα περιμενα να απαντησεις...

Ξκινησαμε ηδη... Μια ερωτηση, επειδη ο μονος τροπος που βρηκαμε να μην κλαιει ειναι να της εχουμε κ την πιπιλα, ειναι ενταξει? αναπνεει απο την μυτη? γινεται σωστα η θεραπεια?

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Elias-christina σας εύχομαι καλή ανάρρωση. Δυστυχώς και εμείς είμαστε σε μια παρόμοια κατάσταση με τις μάσκες καθώς την Τρίτη το απόγευμα πήγαμε στο γιατρό με δύσπνοια και τελικά η διάγνωση ήταν παιδικό άσθμα (ή όπως μου είπε σπαστική βρογχίτιδα ή ασθματική βρογχίτιδα ή αλλεργική βρογχίτιδα). Η αγωγή που μας έδωσε είναι αερολιν ανά 6ωρο και φλεξοταιντ ανά 12ώρο. Το δεύτερο φάρμακο έχει κορτιζόνη και ήμουν πολύ επιφυλακτική αλλά ο γιατρός μου εξήγησε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνουν μόνο αερολίν το οποίο είναι καταπραϋντικό γιατί πρέπει να καταπολεμηθεί και η βλέννα (άσπρη και διάφανη) η οποία επικάθεται στους πνεύμονες και δημιουργεί το πρόβλημα της δύσπνοιας. Η όλη αγωγή θα γίνει για 5-6 ημέρες. Όπως καταλαβαίνεις έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου γιατί το τελευταίο πράγμα που περίμενα να ακούσω ήταν η λέξη άσθμα, αν και τελικά ο βήχας ο οποίος τον τελευταίο καιρό δεν πέρναγε με τίποτα είναι από τα κύρια συπτώματα. Λόγω του καιρού όμως, βλ. έντονη υγρασία, επιδεινώθηκε η κατάσταση και δημιουργήθηκε η δύσπνοια. Τώρα γιατί στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ όταν μου είπε τη λέξη κορτιζόνη κόντεψα να τον φάω, ωστόσο στη συνέχεια ηρέμησα γιατί κατάλαβα ότι έτσι πρέπει να γίνει, καθώς ο γιατρός μας ποτέ δεν ήταν πολύ υπέρ των φαρμάκων. Στη συνέχεια έκανα και μια έρευνα σε βιβλία, στο ιντερνετ αλλά και σε άλλες μαμάδες στον παιδικό και επιβεβαίωσα όλα τα παραπάνω, οπότε έδωσα την αγωγή χωρίς πολλές-πολλές τύψεις. Αν λοιπόν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ακολούθησε τις οδηγίες του αν όχι πάρε και άλλες γνώμες. Όπως και να έχει σου εύχομαι περαστικά :):)

 

σε ευχαριστω κ σενα πολυ... τωρα ειδα την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ να είσαι καλά. Νομίζω πως δεν πρέπει να φοράει την πιπίλα γιατί πρέπει να γίνει εσπνοή από το στόμα. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και σπαράζουν τα καημένα. Εμείς τον βάζουμε καθιστό, τον κρατάει ο μπαμπάς του από το κεφαλάκι και εγώ του κάνω τη μάσκα προσέχωντας να εφαρμόζει καλά και να παίρνει τουλάχιστον πέντε αναπνοές μέσα από τη μάσκα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μακρα χρηση της κορτιζονης δημιουργει προβλημα...οχι δηλ.

eleanasteraki στη δικη σας περιπτωση κοριτσακι μου, νομιζω οτι καλα θα ηταν να παρεις και τη γνωμη ενος παιδοπνευμονολογου.Και εγω εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον παιδιατρο αλλά παντα πηγαινω στον πιο εξειδικευμενο ( 2 φορες μεχρι τωρα ετυχε 1 πνευμονολογο και μια χειρουργο )

 

προσωπικη αποψη παντα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νταλια μου εσενα περιμενα να απαντησεις...

Ξκινησαμε ηδη... Μια ερωτηση, επειδη ο μονος τροπος που βρηκαμε να μην κλαιει ειναι να της εχουμε κ την πιπιλα, ειναι ενταξει? αναπνεει απο την μυτη? γινεται σωστα η θεραπεια?

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

 

Κοριτσακι μου θα συμφωνησω με την elenasteraki, καλυτερα απο το στομα.Θα κοιτας να περνει 5 εισπνοες και θα σκεφτεσαι συνεχεια" ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.." συνεχεια θα το σκεφτεσαι μεχρι να τελειωσουν οι εισπνοες.Λοιπόν οταν ηταν μωρο του τις εκανα την ωρα που ειχε διαφημισεις..και κολουσε στην τηλεοραση.Βρητε εναν τρόπο να το δει σαν παιχνιδι.

Εμείς κοριτσια ταλαιπωρηθηκαμε μ'αυτα και οχι ολο το χειμωνα μέχρι τα 2.

Α επίσης ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να κανουμε αντιγριπικο...Νομιζω οτι βοηθησε ουτε περυσι τιποτα, ουτε φετος προς το παρον.Προσοχη δεν το συστηνουν σε ολα τα παιδακια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νταλια μου εσενα περιμενα να απαντησεις...

Ξκινησαμε ηδη... Μια ερωτηση, επειδη ο μονος τροπος που βρηκαμε να μην κλαιει ειναι να της εχουμε κ την πιπιλα, ειναι ενταξει? αναπνεει απο την μυτη? γινεται σωστα η θεραπεια?

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

 

Κοριτσακι μου θα συμφωνησω με την elenasteraki, καλυτερα απο το στομα.Θα κοιτας να περνει 5 εισπνοες και θα σκεφτεσαι συνεχεια" ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.." συνεχεια θα το σκεφτεσαι μεχρι να τελειωσουν οι εισπνοες.Λοιπόν οταν ηταν μωρο του τις εκανα την ωρα που ειχε διαφημισεις..και κολουσε στην τηλεοραση.Βρητε εναν τρόπο να το δει σαν παιχνιδι.

Εμείς κοριτσια ταλαιπωρηθηκαμε μ'αυτα και οχι ολο το χειμωνα μέχρι τα 2.

Α επίσης ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να κανουμε αντιγριπικο...Νομιζω οτι βοηθησε ουτε περυσι τιποτα, ουτε φετος προς το παρον.Προσοχη δεν το συστηνουν σε ολα τα παιδακια.

 

Δεν μας το συστηνει.

Του ζητησαμε πριν 1 1/2 μηνα που πηγαμε για εμβολιο, μας ειπε οτι δεν συστηνετε σε μωρα που δεν αρρωσταινουν συχνα!

Link to comment
Share on other sites

Νταλια μου εσενα περιμενα να απαντησεις...

Ξκινησαμε ηδη... Μια ερωτηση, επειδη ο μονος τροπος που βρηκαμε να μην κλαιει ειναι να της εχουμε κ την πιπιλα, ειναι ενταξει? αναπνεει απο την μυτη? γινεται σωστα η θεραπεια?

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

 

Κοριτσακι μου θα συμφωνησω με την elenasteraki, καλυτερα απο το στομα.Θα κοιτας να περνει 5 εισπνοες και θα σκεφτεσαι συνεχεια" ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.." συνεχεια θα το σκεφτεσαι μεχρι να τελειωσουν οι εισπνοες.Λοιπόν οταν ηταν μωρο του τις εκανα την ωρα που ειχε διαφημισεις..και κολουσε στην τηλεοραση.Βρητε εναν τρόπο να το δει σαν παιχνιδι.

Εμείς κοριτσια ταλαιπωρηθηκαμε μ'αυτα και οχι ολο το χειμωνα μέχρι τα 2.

Α επίσης ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε να κανουμε αντιγριπικο...Νομιζω οτι βοηθησε ουτε περυσι τιποτα, ουτε φετος προς το παρον.Προσοχη δεν το συστηνουν σε ολα τα παιδακια.

 

Δεν μας το συστηνει.

Του ζητησαμε πριν 1 1/2 μηνα που πηγαμε για εμβολιο, μας ειπε οτι δεν συστηνετε σε μωρα που δεν αρρωσταινουν συχνα!

 

Eτσι ακριβως....και ο δικος μου δεν το συστηνει αλογιστα...Εμείς ομως την πρωτη χροννία αρρωστεναμε συχνα και παθαμε την βρογχοπνευμονια γι'αυτο.

elenasteraki φυσικα και επρεπε να αρχισετε τη θεραπεια....σαν πιο εμπειρη γνωμη για το ασθμα ειπα καποια στιγμη να επισκεφτεις παιδοπνευμονολογο!!

Περαστικουλια σας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εχουμε, απλα οτν ηταν πιο μικρος ειχε παθει 2-3 βρογχιολιτιδες και μια βρογχοπνευμονια και ειχα φοβηθει λιγο και το εψαξα..γι'αυτο πηγα σε παιδοπνευμονολογο.Εσυ είσαι σίγουρη οτι εχετε άσθμα?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε θα σου πω τι μου είπε ο παιδίατρος, μου είπε ότι το παιδικό άσθμα εμφανίζεται για πρώτη φορά ως κρίση στην ηλικία των 2-2,5 μηνών και μετά ανάλογα με τη μορφή επανεμφανίζεται ξανά σίγουρα μέχρι την ηλικία των 2-2,5 ετών και στη συνέχεια μέχρι την ηλικία των 7-8 ετών στα περισσότερα παιδάκια εξαφανίζεται. Όταν ο μπέμπης ήταν 2 μηνών είχε εμφανίσει ένα πρόβλημα κυρίως σε βήχα, τότε είχαμε άλλη παιδίατρο η οποία μας είπε ότι δεν είναι τίποτα είναι ίωση και μας έδωσε για μια εβδομάδα εισπνοές με αερολιν για να μην γυρίσει σε βρογχιολίτιδα. Πραγματικά το μωρό καλυτέρεψε, εμείς αλλάξαμε παιδίατρο γιατί η προηγούμενη δεν με κάλυπτε και μου δημιουργούσε ανασφάλεια. Εκ τοτε δεν είχαμε ξανά πρόβλημα με το αναπνευστικό μέχρι που ξεκινήσαμε τον παιδικό τον Σεπτέμβριο και φυσικά ξεκίνησαν και οι ιώσεις. Τον τελευταίο καιρό πύκνωναν τα διαστήματα που έβηχε πότε ξερόβηχας και πότε παραγωγικός αργά το βράδυ και νωρίς το πρωϊ ο γιατρός μας είπε ότι παρακολουθούμε τον βήχα καθώς ήδη στο μυαλό του είχε αρχήσει να σχηματίζει εικόνα, επισημαίνω βήχας χωρίς πυρετό. Μέχρι που προχθές συνεβει το περιστατικό με τη δύσπνοια όπου πλέον το επιβεβαίωσε. Η αλήθεια είναι ότι σαν να το περίμενα και εγώ αφού το τελευταίο διάστημα είχα αρχήσει να διαβάζω για τον επίμονο βήχα. Τώρα που θα επισκεφθούμε και τον πνευμονολόγο θα μάθουμε και εμείς περισσότερα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα που μου λες τα είχαν και το παιδακι της κολλητης μου και της ξαδερφης μου, αλλα κανένα απο τα δυο δεν έχει τελικα άσθμα.Η φιλη μου τελικα την γιατρεια την βρηκε σε αλλεργιολογο αφού πρωτα περασε από πνευμονολογο.

Ευχομαι και σε σας να μην ειναι τιποτα τελικα !!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια δεν αντεχω αυτο το σπαραχτικο κλαμα την ωρα που της βαζουμε την μασκα... Πως θα περασουν τοσες μερες? Θα κλαιει ετσι?

Θα συνηθισει?

Link to comment
Share on other sites

Dalia σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, μακάρι να έχουμε και εμείς καλά νέα. Elias-Christina ναι δυστυχώς έτσι σπαράζουν τα περισσότερα παιδάκια αλλά πρέπει να σκέφτεσαι ότι το κάνεις για το καλό της και να προσπαθείς να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη. Σε εμάς αυτό έπιασε αλλά ο δικός μου ο μικρούλης είναι 17 μηνών και πλέον μπορούμε κατά κάποιο τρόπο και όποτε θέλει να συννενοηθούμε. Μετά την τρίτη ημέρα κάθεται πολύ καλύτερα και μάλιστα το έχει πάρει και ως παιχνίδι αφού πρώτα το κάναμε στο μαϊμουδάκι του για να το δει. Παίρνει τη μάσκα και κάνει και αυτός ότι το κάνει μόνος του. Βέβαια εγώ που το δοκίμασα σε εμένα για να δω πως είναι ( :roll::roll::roll: ), σε ενημερώνω ότι αφήνουν μαι άσχημη γεύση στο στόμα, που κάνει όλη την ιστορία πιο δύσκολη. Όπως και να έχει οι μέρες θα περάσουν, είναι απλά αρχή....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες λετε να μας πει ακομα?

Θα την παρει σε λιγο ο αντρας μου να την ξαναδει ο γιατρος. Υπαρχει περιπτωση να πει να συνεχισουμε?

Η Τωνουλα μας αλλαξε πολυ τις τελευταιες μερες, κλαιει συνεχεια, φοβαται να καθισει γιατι νομιζει πως ανα πασα στιγμη θα της κανουμε μασκα. Μου ζηταει συνεχεια αγκαλιτσα (οχι πως αυτο ειναι ασχημο) αλλα εχει γινει παρα πολυ ευαισθητη. Διακρινω τεραστια αλλαγη, ειναι ενα μωρο που γελαει συνεχεια. Φοβαμαι για το αν θα εχει επιπτωσεις ολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα είναι ένα δύσκολο διάστημα αλλά με τη δική σας βοήθεια θα το ξεπεράσει. Εγώ προσωπικά θα κάλυπτα όλα αυτά που ζητάει σε έξτρα αγκαλίτσες, χαδάκια και παιχνιδάκια. Εύχομαι τα νέα σας να είναι καλά.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η Τωνουλα μας αλλαξε πολυ τις τελευταιες μερες, κλαιει συνεχεια, φοβαται να καθισει γιατι νομιζει πως ανα πασα στιγμη θα της κανουμε μασκα. Μου ζηταει συνεχεια αγκαλιτσα (οχι πως αυτο ειναι ασχημο) αλλα εχει γινει παρα πολυ ευαισθητη. Διακρινω τεραστια αλλαγη, ειναι ενα μωρο που γελαει συνεχεια. Φοβαμαι για το αν θα εχει επιπτωσεις ολο αυτο...

Και ο γιος μου όταν του έκανα πριν 20 μέρες μάσκες aerolin &flisotide έγινε άλλο παιδί. Πολύ νευρικός, δεν μπορούσα να το ταϊσω, πολλή γκρίνια, πολλές αγκαλίτσες. Η παιδίατρος όταν της το ανέφερα μου είπε ότι ευθύνεται το aerolin. Κάποια μαμά που έκανε πολλά χρόνια aerolin στο παιδί της μου είπε ότι αυτό είναι ανοησία και το δικό της παιδί δεν άλλαζε συμπεριφορά. Προς στιγμή θεώρησα ότι η παιδίατρός μου ίσως μου έδωσε μία "εύκολη" εξήγηση. Τώρα που διαβάζω ότι και το δικό σου μωρό κάνει τα ίδια, και δεδομένου ότι ξαναρχίσαμε aerolin από χτες και ήδη βλέπω τις πρώτες γκρίνιες, υποθέτω ότι το aerolin επηρεάζει αρνητικά κάποια παιδάκια. Πάντως κάθε φορά που κάνουμε μάσκα και το παιδάκι μου κλαίει σπαρακτικά, αναρωτιέμαι ποια είναι η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου αφού το παιδί εκπνέει δυνατά όταν κλαίει. Ό,τι εισπνέει το εκπνέει... Πάντως την προηγούμενη φορά που κάναμε βήχα και ακροαστικά, ο βήχας δεν πέρασε με τα εισπνεόμενα και αναγκαστήκαμε να πάρουμε αντιβίωση. Από την μία ήμουν δυστυχισμένη κι ένιωθα τύψεις που του έδινα αντιβίωση και από την άλλη, όταν την δεύτερη μέρα ο βήχας κόπηκε, ήμουν ευτυχισμένη που επιτέλους το παιδάκι μου λυτρώθηκε. Δεν ξέρω τελικά τί είναι σωστό και τί είναι λάθος όταν μιλάμε για τη θεραπεία ενός παιδιού.

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Λυπαμαι που δεν ενημερωσα ξανα το θεμα αυτο.

Οταν ειπα οτι η μικρη αλλαξε εννοουσα απο τον φοβο της μην της κανουμε μασκα.

Οπως κ να εχει ομως επειδη καναμε για σχεδον 10 μερες και..

σταματησε να κλαιει καθε φορα κ καθοταν ησυχη να την κανει για να τελειωνουμε. Μου λεγανε οτι οταν δει οτι της κανει καλο κ συνηθισει δεν θα αντιδρα ετσι αλλα δεν το πιστευα.

Και φυσικα εγινε το παιδι που ηταν πριν χωρις γκρινιες κ κλαματα.

Ελπιζω κ στην δικη σας περιπτωση καποια στιγμη να συνηθισει.

Εχει καιρο που κανετε?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι αυτή τη στιγμή έχει ο μικρός βρογχίτιδα που την αντιμετωπίζουμε με μάσκες, το έψαξα κι εγώ ολίγον κι έχω να σου πω το εξής mago

Η φίλη σου που δίνει χρόνια στο παιδάκι της αερολίν ίσως να μην έχει καταλάβει ότι υπάρχουν φυσικά κάποιες παρενέργειες, τις οποίες τις γράφει μέσα και η ίδια η συσκευασία, ακριβώς επειδή για αυτήν είναι χρόνια κατάσταση.

Το aerolin λοιπόν, φέρνει υπερένταση, σε βαθμό που μπορεί να σου κρατήσει μέχρι και ξύπνιο το παιδί όλο το βράδυ

Φυσικά και δεν ισχύει για όλα τα παιδάκια το ίδιο πράγμα γιατί δεν έχει σε όλα τα παιδάκια τις ίδιες παρενέργειες ή την ίδια βαρύτητα.

Για παράδειγμα ο δικός μου, κάθεται πλέον ήρεμος (5η μέρα) και κάνουμε τις μάσκες αλλά ΟΛΗ τη μέρα κώλο κάτω δεν βάζει! Δεν κοιμάται ΚΑΝ για μεσημεριανό ύπνο.... ένα 20λεπτο με το ζόρι! Ερχεται 9,30 το βράδυ και με το ζόρι και πάλι θα πάει για ύπνο ενώ μέχρι πρότεινως το παιδί 9 κοιμόταν ήδη.

 

Είναι φάση και θα περάσει όμως... υπομονή σε όλες μας :)

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κι εμείς μάσκες με aerolin και flixotide γιατί τις κόλλησα εγώ ρινοφαρυγγίτιδα:(

Δεν έκλαιγαν καθόλου με τη μάσκα,αντίθετα γελούσαν κιόλας.

Το πρόγραμμα του ύπνου τους όμως έγινε άνω κάτω.Τις κουνούσα μια ώρα για να κοιμηθούν 10 λεπτά.

Ο παιδίατρος αρνήθηκε ότι ευθύνονται τα φάρμακα για την ανησυχία-μάλλον λόγω της αδιαθεσίας είναι ανήσυχες μου είπε.

Πάντως μόλις σταματήσαμε την αγωγή επανήλθαν κανονικά :?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μην τρελενεσαι εμεις εχουμε παρει μαστερ στις μασκες..

εμας ξεκινησε απο 6 μηνων τις μασκες περσι επαθε 7 φορες βλροχιολιτιδα και τωρα με μασκες ειμαστε, εμεις φτασαμε στο σημειο να αγορασουμε και ηλεκτρικη μασκα εκει να δεις κλαμα..

 

να σου πω κατι και εγω την πρωτη φορα υπεφερα οταν τον εβλεπα να κλαιει αλλα δεν γινοταν αλλιως σκεφτομουνα τοι καλυτερα να τον ακουω να κλαιει 10 λεπτα παρα να παμε στο παιδων, δυστηχως αγαπη μου γλυκεια δεν περναει αλλιως χωρις μασκα ειναι το καλυτερο φαρμακο κρατατην μασκα γερα στο προσωπακι της και καντε τις εισπνοες θα το συνιθισει καποια στιγμη εμενα στην τριτη βροχιτιδα συνιθισε μετα τις εισπνοες του εδινε την μασκα νατην περιεργαστη να παιξει και του εκανα πλακα να τωρα θα κανει και η μαμα και τετοια...

 

σου λεω αυτο ειναι ανωδυνο να δεις τι γινεται στην ηλεκτρικη που κανει και θορυβο και πρεπει να την φοραει και 10 λεπτα μεχρι να τελειωσει φαρμακο την πρωτη φορα που του την εκανα δεν ξεχωριζεσ σαλια μυξουλεσ και δακρυα...

 

παντως το pulmicort ειναι πολυ καλο βοηθαει,

 

να ξερεις οτι το aerolin προκαλει γκρινια παντως, εμεις πειγαμε και σε αλλεργιολογο μετα παο τοσα κρουσματα και μου ειπε και εκεινη τα ιδια με την παιδιατρο τωρα να εχει φλεγματα μας δινει και σιροπι mucothiol ...

 

 

περαστικα σασ και υπομονη

 

 

υ.γ. συγγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα ειμαι στην δουλεια και προσπαθω να γραψω γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την προηγούμενη φορά κάναμε μάσκα με aerolin & flixotide για 3 εβδομάδες. Ούτε μία φορά δεν κάθησε ήσυχος να πάρει ανασούλες. Μου έλεγε η γιατρός ότι θα την συνηθίσει, αλλά που... Ενώ έπαιζε με την μάσκα και γελούσε όταν την έβαζα εγώ στο πρόσωπό μου -δήθεν ότι κάνω κι εγώ μάσκα- με το που την έβαζα σε αυτόν ξεκινούσε η μάχη. Και τώρα που ξαναρχίσαμε αγωγή κάνει ακριβώς τα ίδια. Το μόνο που βελτιώθηκε είναι ότι δεν είναι τόσο πολύ δύστροπος όσο την άλλη φορά (σας μιλώ ειλικρινά, δεν αναγνώριζα το παιδί μου από την γκρίνια!).

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μπεμπούλα μου έχει σήμερα έναν ξηρό βήχα που ακούγεται να βγαίνει από βαθιά. Δεν βήχει συνέχεια, όλη μέρα γύρω στις 25 φορές αλλά όσο να 'ναι ανησυχώ. Οι καταστάσεις που περιγράφετε ξεκίνησαν έτσι;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα σε ολους κ χρονια σας πολλα

ο μικρος μου 15 μηνων ειχε εδω κ καποιες μερες μυξουλες(σαν σαλακια)κ εχθες αρχισε βηχα...ξερο,οπως οταν μας ενοχλει κατι στο λαιμο

δεν κοιμηθικαμε ολο το βραδυ κ συνεχιζει:(

πηρα το γιατρο κ μου ειπε κατευθειαν μασκα..χωρις καν εξεταση

τον ρωτησα κ για το mucosolvan (δε ξερω αν το γραφω σωστα)που εχω αν μπορω να του δωσω κ μου ειπε πως "δε λεει τιποτα"

 

εχουμε περασει κ 2-3 φορες ηπια ευτυχως βρογχιολιτιδα κ απο τοτε μας εχει ταραξει!

κ ρωταω εγω τωρα ετσι αντιμετωπιζονται παντα οι ιωσεις στα μωρα??ειναι παντα απαραιτητη η μασκα?

εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλη χρονια!

Κι εμεις τα ιδια τραβαμε με τισ μασκες,οι περισσοτεροι παιδιατροι δε συνιστουν τα σιροπια...Εμας ειναι 22 μηνων και τωρα κανουμε μασκες εδω και 1 μηνα γιατι μολισ σταματαμε ξαναρχιζει ο βηχας και χειροτερευει.Πολλοι γιατροι συνιστουν μασκα με flixotide για ολη τη διαρκεια του χειμωνα για προφυλαξη και οντως λειτουργει..δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...