Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

PREPAR παίρνεται όλες ? είναι ανησυχητικό?


Recommended Posts

κορίτσια μπήκα στην 29η εβδομάδα και απο χτες νιώθω όταν είμαι όρθια και όταν θα περπατήσω έντονη και απότομη πίεση χαμηλά και απο κάτω(σορρυ κιόλας)

ανησύχησα και πήρα τον γιατρό τηλ και μου είπε να αρχίσω μισό prepar ανα 6 ώρες και να μην μένω όρθια , το θέμα είναι ήταν απασχολημένος και δεν μου εξήγησε τι είναι αυτό που νιώθω !(τι είναι άραγε ρε κορίτσια?)

και ξέχασα επίσης να τον ρωτήσω για πόσο καιρό θα το πάρω το prepar?

πείτε μου εσείς που παίρνεται γιατί και για πόσο καιρό το πήρατε?

να ανησυχήσω ? λέτε να θέλει η μπουμπού να βγεί νωρίς ?

_________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


nikol28, καταρχήν ηρέμησε!

 

Αυτό που σου συμβαίνει είναι κατι που συμβαίνει σε όλες μας και εν μέρη είναι μέρος της εγκυμοσύνης. Αφού ο γιατρός σου σου χορήγησε pre-par, αντιλαμβάνομαι πως αισθάνεσαι τις λεγόμενες συσπάσεις!!! Αν ψάξεις στο forum θα δεις πως σχεδόν όλες έχουμε την εμπειρία μας μ'αυτές!!!

 

Απλά νιώθεις ένα σφίξιμο-πέτρωμα-τέντωμα στην κοιλιά σου που σε κάνει να νιώθεις κάπως άβολα ενώ πολλές φορές είναι επώδυνο. Σωστά??

 

Και γω αυτό είχα και όταν με έπιασαν ξαφνικά συσπάσεις με έντονο πόνο που με έκαναν να διπλώσω πήρα τη γιατρό και ξεκίνησα pre-par. Mισό το πρωί και μισό το βράδυ και αν με πιάσουν πόνοι κατα τη διάρκεια της μέρας παίρνω και ένα ολόκληρο (μου εχει τυχει 2 φορες).

 

Τέλος πάντων, μην ανησυχεις (και τώρα που σου γράφω έχω σύσπαση :D ) . Είναι φυσιολογογικό, απλά να ξεκουράζεσαι και να μην ταλαιπωρεις τον εαυτό σου!!!

 

Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

eirini εγώ πόνο δεν αισθάνθηκα , αυτό που νιώθω είνια ξαφνικά σαν να με σπρώχνει το μωρό να βγεί και εκεί που περπατάω τρομάζω και σταματάω.

Επίσης την πίεση την αισθάνομαι πολύ χαμηλά και μόνο εκεί. Έτσι είναι οι συσπάσεις?

Link to comment
Share on other sites

nikol28, εγω δεν τις νιώθω έτσι τις συπάσεις. Και από τις συζητησεις με τις ύπόλοιπες κοπέλες οι περισσότερες νιώθουν αυτό το πετρωμα που σου περιγράφω.

 

Δεν ξέρω να σου πω αν είναι συσπάσεις αυτό που μου περιγράφεις, αν και δε μου ακούγεται σα συσπάσεις. Βέβαια γιατρός δεν είμαι και γι'αυτο...δεν ξέρω. Καλύτερα θα ήταν να πεταχτείς στο γιατρό σου γιατί ίσως και να μη χρειάζεσαι το Pre-par. Ζήτησε του να σου εξηγήσει τί μπορεί να είναι αυτη η ενόχληση και αν πρέπει να κάνεις κάτι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα prepar γιατί ένιωθα ότι το μωρό είναι χαμηλά και στην συνέχεια (μετά από ένα μήνα) είχα και συσπάσεις. το πηρά εάν θυμάμαι καλά για 3 μήνες! Η εντύπωση όμως που έχω (επειδή δυσκολεύτηκα να γεννήσω) είναι ότι σκλήρυνε πολύ ο τράχηλος με αποτέλεσμα να έχω συσπάσεις γέννας, να σπάσουν τα νερά και να μην έχω διαστολή. δεν ξέρω τεκμηριωμένα ότι έφταιγε το prepar σου γράφω την εντύπωση μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα κι απο μενα! Εχω καιρο να γραψω ... ειμαι στην 40η εβδομαδα!

Το μωρο μου εκανε και μενα κατι τετοια!Σε διαφορες φασεις της εγκυμοσυνης.. οταν περπατουσα νομιζα οτι θα μου βγει κανενα χερι η ποδι ξαφνικα απο κατω αλλα κρατουσε μερικες μερες και μετα εφευγε.Αυτο ηταν αλλαγη στασης του μωρου και πιεζε την πιελο!Ουτε χαπια πηρα ουτε ο γιατρος με ανησυχησε!Μια φορα που το ενιωθα λιγο πιο εντονα με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο για τυχον συσπασεις αλλα δεν ειχα. Απ'ότι βλεπεις κλεινω το μηνα μου και η μικρη δεν λεει να βγει!Δεν νομιζω οτι υπαρχει λόγος ανησυχιας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα prepar γιατί ένιωθα ότι το μωρό είναι χαμηλά και στην συνέχεια (μετά από ένα μήνα) είχα και συσπάσεις. το πηρά εάν θυμάμαι καλά για 3 μήνες! Η εντύπωση όμως που έχω (επειδή δυσκολεύτηκα να γεννήσω) είναι ότι σκλήρυνε πολύ ο τράχηλος με αποτέλεσμα να έχω συσπάσεις γέννας, να σπάσουν τα νερά και να μην έχω διαστολή. δεν ξέρω τεκμηριωμένα ότι έφταιγε το prepar σου γράφω την εντύπωση μου....

 

σε ποιο μήνα ήσουν όταν το πήρες?

κι εγώ αυτό που νιώθω δεν νομίζω να είναι συσπάσεις αλλά τι να πώ δεν ξέρω!

κι απ' την άλλη φοβάμαι γιατί ξέρω ότι με το prepar μπορεί να έχεις ταχυπαλμίες και είναι κάτι που δεν θέλω να έχω στα καλά καθούμενα!

το πήρα αλλά σαν αρχή θα το πάρω μισό ανα 12 ώρες για να δώ πως πάει και αν είναι απο βδομάδα θα ξαναπάρω τηλ τον γιατρό να ρωτήσω πότε να το σταματήσω και αν πρέπει να το σταματήσω !

δηλαδή υπάρχει περίπτωση να το πάρω μέχρι να γεννήσω ? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο μενα! Εχω καιρο να γραψω ... ειμαι στην 40η εβδομαδα!

Το μωρο μου εκανε και μενα κατι τετοια!Σε διαφορες φασεις της εγκυμοσυνης.. οταν περπατουσα νομιζα οτι θα μου βγει κανενα χερι η ποδι ξαφνικα απο κατω αλλα κρατουσε μερικες μερες και μετα εφευγε.Αυτο ηταν αλλαγη στασης του μωρου και πιεζε την πιελο!Ουτε χαπια πηρα ουτε ο γιατρος με ανησυχησε!Μια φορα που το ενιωθα λιγο πιο εντονα με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο για τυχον συσπασεις αλλα δεν ειχα. Απ'ότι βλεπεις κλεινω το μηνα μου και η μικρη δεν λεει να βγει!Δεν νομιζω οτι υπαρχει λόγος ανησυχιας!

 

σ' ευχαριστώ μαρακι81

ευτυχώς που μέσω εσάς είναι καλύτερα τα πράγματα με αυτά που ακούμε σε σχέση με αυτά που παθαίνουμε !

άντε με το καλό και μ' έναν πόνο το μωρούλι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο μενα! Εχω καιρο να γραψω ... ειμαι στην 40η εβδομαδα!

Το μωρο μου εκανε και μενα κατι τετοια!Σε διαφορες φασεις της εγκυμοσυνης.. οταν περπατουσα νομιζα οτι θα μου βγει κανενα χερι η ποδι ξαφνικα απο κατω αλλα κρατουσε μερικες μερες και μετα εφευγε.Αυτο ηταν αλλαγη στασης του μωρου και πιεζε την πιελο!Ουτε χαπια πηρα ουτε ο γιατρος με ανησυχησε!Μια φορα που το ενιωθα λιγο πιο εντονα με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο για τυχον συσπασεις αλλα δεν ειχα. Απ'ότι βλεπεις κλεινω το μηνα μου και η μικρη δεν λεει να βγει!Δεν νομιζω οτι υπαρχει λόγος ανησυχιας!

 

σ' ευχαριστώ μαρακι81

ευτυχώς που μέσω εσάς είναι καλύτερα τα πράγματα με αυτά που ακούμε σε σχέση με αυτά που παθαίνουμε !

άντε με το καλό και μ' έναν πόνο το μωρούλι σου :D

 

Σέυχαριστώ πολυ πολυ και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα! :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου εγω νομιζω ειναι συσπασεις γιατι ετσι ξεκινησαν και σε μενα..μετα γινοταν τοσο πετρα η κοιλια μου που δεν μπορουσα να περπατησω..τωρα τα εχω εντονα οταν καθομαι..πετρωνει απιστευτα πολυ και δεν βολευομαι καθολου..γενικα λενε πως οσο πιο μαλακη ειναι η κοιλιτσα τοσο το καλυτερο..να μην σκληρενει ετσι δηλαδη..περνω πρεπαρ σχεδον ενα μηνα..

 

καθε μια τις νιωθει διαφορετικες παντως αυτο εχω καταλαβει..υπομονη

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dina27Ένταξη: 02 Ιαν 2008

Δημοσιεύσεις: 1335

Τόπος: Ηράκλειο,κρήτη

Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 06, 2008 11:55 am Θέμα δημοσίευσης:

 

 

 

κοριτσακι μου εγω νομιζω ειναι συσπασεις γιατι ετσι ξεκινησαν και σε μενα..μετα γινοταν τοσο πετρα η κοιλια μου που δεν μπορουσα να περπατησω..τωρα τα εχω εντονα οταν καθομαι..πετρωνει απιστευτα πολυ και δεν βολευομαι καθολου..γενικα λενε πως οσο πιο μαλακη ειναι η κοιλιτσα τοσο το καλυτερο..να μην σκληρενει ετσι δηλαδη..περνω πρεπαρ σχεδον ενα μηνα..

 

καθε μια τις νιωθει διαφορετικες παντως αυτο εχω καταλαβει..υπομονη

_________________

Link to comment
Share on other sites

dina27Ένταξη: 02 Ιαν 2008

Δημοσιεύσεις: 1335

Τόπος: Ηράκλειο,κρήτη[/b]

Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 06, 2008 11:55 am Θέμα δημοσίευσης[/b]:

 

 

 

κοριτσακι μου εγω νομιζω ειναι συσπασεις γιατι ετσι ξεκινησαν και σε μενα..μετα γινοταν τοσο πετρα η κοιλια μου που δεν μπορουσα να περπατησω..τωρα τα εχω εντονα οταν καθομαι..πετρωνει απιστευτα πολυ και δεν βολευομαι καθολου..γενικα λενε πως οσο πιο μαλακη ειναι η κοιλιτσα τοσο το καλυτερο..να μην σκληρενει ετσι δηλαδη..περνω πρεπαρ σχεδον ενα μηνα..

 

καθε μια τις νιωθει διαφορετικες παντως αυτο εχω καταλαβει..υπομονη

_________________

 

 

 

dinaki δηλαδή παρ' όλο το prepar που παίρνεις οι συσπάσεις συνεχίζονται ?

και με ταχυπαλμίες πως πας?

Link to comment
Share on other sites

'Οταν το πήρα ήμουν στον 6ο. Από το πρώτο ''μισό'' χαπάκι που πήρα όμως ένιωθα ότι θα πεθάνω. Είχα τρομερή ταχυπαλμία για το επόμενο μισάωρο κάθε φορά που το έπαιρνα. (Ο γιατρός μου έλεγε ότι θα μου περάσει... αλλά εγώ δεν το συνήθισα ποτέ αυτό το φάρμακο).

Να θυμάσαι ότι όπως κάθε άνθρωπος έτσι και κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.

Μην ανησυχείς απλά θα σου πρότεινα να τα πείτε από κοντά με το γιατρό σου για να έχεις και εσύ μια πλήρη εικόνα της κατάστασης για μην αγχώνεσαι άδικα βρε αδελφέ.!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πέρνω μισό ανά 4 ώρες εδώ και 3 εβδομάδες και θα το συνεχίσω μέχρι την 37η,πρώτα ο Θεός.εμένα με έσωσαν σίγουρα από πολύ πρόωρο τοκετό και παρόλο που είμαι ξάπλα έχω ακόμα και συσπάσεις και πόνους :cry:

πριν αρχίσουν οι έντονες συσπάσεις ένιωθα αύτο ακριβώς που περιγράφεις και παρολο που πήγα στον γιατρό, η μπέμπα μας ξεγέλασε κανονικά!!!

δεν έχω καμία παρενέργεια, παρόλου που η δόση είναι αρκετή.

μη φοβάσαι,όλα θα πάνε καλά, απλά θέλει και ξεκούραση αρκετή :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πέρνω μισό ανά 4 ώρες εδώ και 3 εβδομάδες και θα το συνεχίσω μέχρι την 37η,πρώτα ο Θεός.εμένα με έσωσαν σίγουρα από πολύ πρόωρο τοκετό και παρόλο που είμαι ξάπλα έχω ακόμα και συσπάσεις και πόνους :cry:

πριν αρχίσουν οι έντονες συσπάσεις ένιωθα αύτο ακριβώς που περιγράφεις και παρολο που πήγα στον γιατρό, η μπέμπα μας ξεγέλασε κανονικά!!!

δεν έχω καμία παρενέργεια, παρόλου που η δόση είναι αρκετή.

μη φοβάσαι,όλα θα πάνε καλά, απλά θέλει και ξεκούραση αρκετή :lol::lol:

 

ωχ άρα μπορεί να είναι σημάδι συσπάσεων! :roll:

να είσαι καλά βρε ευαγγελία μου , μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας

και να βγούνε τα μωρούλια μας στην ώρα τους και γερά!!!

κι εμένα μου είπε να μην είμαι όρθια και να μην περπατάω αλλά πάλι δε μπορώ να μείνω στο κρεβάτι απο τώρα..΄

ούτε β'εβαια θα πάρω και τους δρόμους !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλές από μας πήραμε Pre Par δες λίγο εδώ τις εντυπώσεις:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6826&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5667&start=0

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4309&highlight=pre+par

 

 

Αν ο γιατρός σου λέει να μείνεις στο κρεβάτι κι εσύ δε θέλεις,είναι δική σου επιλογή,αλλά να θυμάσαι οτι δικές σου θα είναι και οι συνέπειες!

Ξεκουράσου κι όλα θα πάνε καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

και εγω ξεκινησα pre-par στα μεσα του 6ου μηνα οπου και συνεχιζω κανονικοτατα μισο χαπακι ανα εξαωρο...Ειχα πολλες συσπασεις και πονο και ετσι ο γιατρος μου ειπε να τα αρχισω κατευθειαν και να παρω και δυο υποθετα voltaren...στην αρχη που τα επερνα με επιαναν κι εμενα ταχυπαλμιες σε σημειο να τρεμω ολοκληρη αλλα τωρα νομιζω πως τα εχω συνηθισει..φυσικα συσπασεις εχω κατα διαστηματα αλλα οχι τοσο εντονες με πονο..Εχθες μονο με επιασε ενας δυνατος πονος χαμηλα που φοβηθηκα παρα πολυ, αλλα σημερα νιωθω καλυτερα..Θελει πολυ προσοχη γενικοτερα και να ακους τον γιατρο σου...

Φιλακια...

Link to comment
Share on other sites

Πολλές από μας πήραμε Pre Par δες λίγο εδώ τις εντυπώσεις:

Αν ο γιατρός σου λέει να μείνεις στο κρεβάτι κι εσύ δε θέλεις,είναι δική σου επιλογή,αλλά να θυμάσαι οτι δικές σου θα είναι και οι συνέπειες!

Ξεκουράσου κι όλα θα πάνε καλά. :D

 

καλά δεν το συζητάμε για το αν θα ξεκουράζομαι, απλά λέω ότι δεν μπορώ να μείνω στο κρεβάτι συνέχεια όλη μέρα...

 

και μη νομίζεις ότι θα βγαίνω βόλτες κ.τ.λ. , λίγο να κατεβαίνω με ασανσέρ στην αυλή να κάθομαι να βλέπω και λίγο κόσμο να περνάει η μέρα!!!!

δεν νομίζω να είνια τραγικό

βέβαια βλέποντας και κάνοντας ανάλογα με τις διαθέσεις της μπουμπούς

δεν είμαστε για ριψοκίνδυνα πράγματα εδώ που φτάσαμε :wink:

Link to comment
Share on other sites

πάντως,άσχετα με την περίπτωσή σου,ειμαι άτομο που δεν καθόμουν κάτω με τίποτα.περπατούσα κάθε μέρα 3 χιλιόμετρα και τις δουλειές στο σπίτι τις έκανα όλες μόνη μου.ήμουν όρθια από τις 6 το πρωί,πήγαινα γραφείο και μετά γύριζα σπίτι και καθόμουν πάλι στις 9,που ήμουν πτώμα :oops::oops:

όταν μου είπε ο γιατρός ότι ο τράχηλος τα έφτυσε έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.το παράλογο για μένα είναι ότι πάω στην 4η εβδομάδα που δεν σηκώνομαι-μόνο για τουαλέτα-και είναι λες και έχουν περάσει 3 μέρες.τελικά η δύναμη της μανούλας είναι τεράστια.με έχω καταπλήξει,ούτε στανοχωρειέμαι που είμαι τόσες μέρες κλεισμένη,όυτε με νοιάζει κάτι :lol::lol:

φοβερή εμπειρία και δοκιμασία των ορίων μου :cool:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αν ήταν να έχω παρενέργειες απο το prepar θα φαινόταν απο το πρώτο χάπι ή μπορεί να εμφανιστούν σιγά σιγά ?

το άρχισα απο χτές και ήπια ήδη

Link to comment
Share on other sites

nikol28 γεια σου και απο μενα! ειμαι νεα στο foroum και ψαχνοντας διαφορα πραγματα μεσα σ αυτο εχω την αισθηση οτι εχουμε τον ιδιο γιατρο. γεννησα πριν δυο μηνες. οταν ημουν στον 5 μηνα, αισθανθηκα και γω αυτο το βαρος χαμηλα που περιγραφεις και ο γιατρος μου εδωσε και μενα pre par μισο ανα 6 ωρες. Αυτη η ιστορια συνεχιστηκε μεχρι και που γεννησα.αισθανομουν βαρος, πετρωμα κοιλιας σε σημειο να φοβαμαι να περπατησω. Ειχα συνεχως την αισθηση πως θα μου πεσει το μωρο!

Ο γιατρος μου ειχε συστησει και μενα ξαπλα.Την εβγαλα σε εναν καναπε μεχρι που γεννησα.

Οταν τον ρωτουσα γιατι συμβαινει αυτο, μου ελεγε οτι δεν υπαρχει αιτιολογια και οτι απλα καποιες μητρες εχουν μια υπερευαισθησια απο καποιες αλλες.

τα πρε παρ θα σου τα σταματησει μολις μπεις στον 9, κατα την 36 εβδομαδα.Μετα θα σου λεει οτι τις θελει τις συσπασεις, να περπατας, να παρεις τους δρομους!!!

Μη φοβασαι τιποτα! εμπιστεψου τον γιατρο μας, ειναι μοναδικος,. μπορει να μην εξηγει πολλα πολλα, αλλα οτι πει , πραγματικα αυτο ειναι.

φιλια πολλα με το καλο το μωρακι σου!!

line_flow1_beg_39_time_1211860800_text_d4ef20ecf0e5ecf0df20ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

παρενεργεις nikol28 δεν εχει ιδιαιτερες. λιγη ταχυκαρδια στην πρωτη ωρα απο την στιγμη που θα πιεις το χαπι. μετα τιποτα. μην ανησυχησεις. Ωσπου σιγα σιγα θα τα συνηθισει ο οργανισμος σου και θα σταματησουν και οι ταχυκαρδιες.

line_flow1_beg_39_time_1211860800_text_d4ef20ecf0e5ecf0df20ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

αντε κοριτσια κουραγιο!!! λιγο εμεινε!! Με το καλο!

rachel,και γω πια στο τελος απο τα πρε παρ θες, δε ξερω, δεν ειχα και πολλες συσπασεις!! γεννησα με προκληση!! αλλα ολα πηγαν καλα!!

line_flow1_beg_39_time_1211860800_text_d4ef20ecf0e5ecf0df20ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...