Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως πρέπει να μας πουν και ευχαριστώ?


erma79

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είμαι εγκύος στο δεύτερο παιδάκι και το πρώτο είναι 20 μηνών.Απο τότε που γεννήθηκε ο μικρός τα πεθερικά μου και πιο κυρίως η πεθερά μου με εχει γραμμένη για τα καλά (ποσο μάλλον τώρα που είμαι εγκύος) και η μόνη της ασχολεία είναι ο μικρός. Ερχεται σπίτι να μας δεί και κάνει σαν να μην υπάρχω.Με το ζόρι μου μιλάει.Οκ εχουν γίνει κάποιοα σκηνικά αλλα απο την πλευρά μου είμαι κυρία και δεν της εχω στερήσει τον εγγονό της.

Είχε φτάσει να μου πεί στις αρχές εαν δεν ήσουν εσύ θα ήταν αλλή νύφη που θα μου έκανε εγγόνια.Τί λες κυρία μου?

Μήπως πρέπει να με ευχαριστήσεις για το εγγόνι που έχεις και εσύ έρχεσαι και παίζεις(ακόμα και για αυτό που περιμένω). όλα τα έχουμε δεδομένα μέσα στη ζωή .Αλλά δεν είναι έτσι.

Το ξέρω οτι είναι πολυ εγωιστίκο αυτό που γράφω αλλά το πιστεύω πραγματικά. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νίωθω τόσο χαρούμενη

ακόμα και το γεγονός οτι εχω καταφέρει να γίνω καλή μάνα (επαγγελματικά είμαι πολυ καλά αλλά δεν μου αρκεί, ).

Μην σας κουράζω αλλό με το μήνυμα μου.

Σκέψεις είναι που ήθελα να τις γράψω καίρο τώρα. :-D

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


της ειπες εσυ ευχαριστω για τον γιο της? Γιατι εγω δεν ειπα στην δικη μου. Οποτε δεν περιμενω να ακουσω ευχαριστω και απο αυτην.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

της ειπες εσυ ευχαριστω για τον γιο της? Γιατι εγω δεν ειπα στην δικη μου. Οποτε δεν περιμενω να ακουσω ευχαριστω και απο αυτην.

φυσικά και της το έχω πεί και είμαι πολύ τυπική και σωστή σε αυτά.Κάθε χρόνο στα γενέθλια του και γιορτή του την πέρνω τηλεφωνο να της ευχηθώ για το γίο της.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου erma αλλά προσωπική μου άποψη είναι οτι τέτοιοι άνθρωποι δεν εκτιμάνε τίποτα και θεωρούν πως έχουν μόνο δικαιώματα..Ελπίζω να μην σου κάνει την ζωή δύσκολη.

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου erma αλλά προσωπική μου άποψη είναι οτι τέτοιοι άνθρωποι δεν εκτιμάνε τίποτα και θεωρούν πως έχουν μόνο δικαιώματα..Ελπίζω να μην σου κάνει την ζωή δύσκολη.

δεν μου την κάνει δύσκολη τώρα μιας και τους έχω βάλει στην θέση τους. Απλώς μια παρατήρηση έκανα και ήθελα να δω εαν συμβαίνει και αλλού

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχε φτάσει να μου πεί στις αρχές εαν δεν ήσουν εσύ θα ήταν αλλή νύφη που θα μου έκανε εγγόνια.Τί λες κυρία μου?

 

Τελειως ακομψο, αλλα μεταξυ μας.....δεν εχει και αδικο. Την αληθεια σου ειπε......:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω που χαλιέσαι με τη συμπεριφορά της...

Σε κάνει να αισθάνεσαι λίγο σαν αναπαραγωγική μηχανή που απλά φέρνει στον κοσμο τα παιδια του γιου της....:rolleyes:

 

Ωστόσο, αφού εσύ εισαι χαρούμενη και αφού περαν της συμπεριφοράς της απέναντί σου, δε σου δημιουργει άλλο προβλημα, μη δηλητηριάζεις την ευτυχία σου με το να σχολείσαι μαζί της...

Εσυ κοίτα να είσαι καλά με την οικογένεια σου....

Ε κι αν δε σε εκτιμά η πεθερά σου.....δε χάλασε ο κόσμος....

άλλες περνάνε πολύ χειρότερα απο τις πεθερές τους!!!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Περναμε τοσα ολος ο κοσμος καθημερινα....που μακαρι τα μονα προβληματα να ηταν οι πεθερες...

Αν εισαι εσυ καλα με την οικογενεια σου μην δινεις σημασια κοιτα τα παιδακια σου και τον αντρα σου....και αυτην γραψτην!!:cool:

Μην ασχολεισαι καν....θεωρω πως εχεις πολλα καλυτερα πραγματα να κανεις...

Να χερεσαι τ παιδακι σου και με τ καλο να γεννησεις και το 2ο!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν δεν είχες σκοπό να κάνεις παιδί και έκανες μόνο και μόνο για να αποκτήσει αυτή εγγόνι... χίλιες φορές να σου πει ευχαριστώ και να σε προσκυνάει κιόλας...

 

Τώρα να μας ευχαριστήσει κάποιο τρίτο πρόσωπο γιατί φέραμε στον κόσμο τα παιδιά μας, δεν μπορώ να το κατανοήσω.:confused:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Οταν ησουν εγκυος στο πρωτο ρωταγε για σενα? Γιατι εγω παρατηρησα οτι ενω στην πρωτη εγκυμοσυνη ρωταγαν τι κανω εγω και το μωρο στην κοιλια, στην δευτερη ολοι με ρωταγαν για το τι κανει το παιδι και κανενας δεν ρωταγε για την εγκυμοσυνη ή για μενα...

Τωρα αν βαλεις και οτι ειχατε και καποιες προστριβες δεν μου φαινεται ασυνηθοιστη η ολη κατασταση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τώρα να μας ευχαριστήσει κάποιο τρίτο πρόσωπο γιατί φέραμε στον κόσμο τα παιδιά μας, δεν μπορώ να το κατανοήσω.:confused:

οταν λέω ευχαριστω για να μην παρεξηγηθώ εννοω να μου εχει ευγνωμοσύνη.Οταν ερχεται να βλέπει το παιδί να μην με προσπερνάει. Και στη τελική που ξέρει εαν θα δει απο αλλού εγγόνια , μην τα εχουμε όλα δεδομένα στη ζωή.

Και φυσικά δεν λέω να μου το πει αλλά να μου το δείξει με το τρόπο της.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως νιώθεις...Είναι σαν να σε εκμηδενίζει σαν προσωπικότητα, ενώ ουσιαστικά ο γιός της έχει μια τόσο υπέροχη οικογένεια, και το εγγόνι της είναι τόσο αξιολάτρευτο, ακριβώς επειδή είσαι εσύ γυναίκα του πρώτου και μαμά του δεύτερου. Δεν μπορεί να σε αποκόβει από την οικογένεια σου..Αλλά ούτε να της επιβάλεις την παρουσία σου μπορείς...Μην εκνευρίζεσαι και στεναχωρείς και το σποράκι σου!!!Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι να κάνεις την χαζή!!!Και ο άντρας σου να ξέρει οτι κάνεις την χαζή!!!Και να κάνετε καλοσυνάτο χιούμορ, σπάσε της τα νεύρα πριν στα σπάσει αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Μην εκνευρίζεσαι ... κακό και σε εσένα και στο μωράκι σου κάνεις. Μην της δίνεις και ιδιαίτερη σημασία και όλα θα πάνε καλά. Το ξέρω οτι μερικές φορές είναι δύσκολο αλλά ειλικρινά απο τη στιγμή που η οικογένεια σου είναι ευτυχισμένη δεν αξίζει και τον κόπο να ασχολείσαι.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

erma79, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει.

 

Το πρόβλημα είναι πως η πεθερά σου σε υποτιμάει ή πως πρέπει κάποιος να ευγνομωνεί κάποιον άλλον? Ποιός - ποιόν και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελειως ακομψο, αλλα μεταξυ μας.....δεν εχει και αδικο. Την αληθεια σου ειπε......:rolleyes:

 

Δεν νομίζω να είπε την αλήθεια!!!! Αν η άλλη νύφη δεν ήθελε ή δεν μπορούσε να κάνει παιδιά????(καλά...θα την κρέμαγε την κοπέλα:shock:) Γιατί να το χει δεδομένο? :? (αυτή η φατσούλα μ αρέσει πολύ!!!)Δεν είναι κουβέντα αυτή σε μια μάνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω να είπε την αλήθεια!!!! Αν η άλλη νύφη δεν ήθελε ή δεν μπορούσε να κάνει παιδιά????(καλά...θα την κρέμαγε την κοπέλα:shock:) Γιατί να το χει δεδομένο? :? (αυτή η φατσούλα μ αρέσει πολύ!!!)Δεν είναι κουβέντα αυτή σε μια μάνα!

τα παιδιά όμως δεν τα κάνεις για την πεθερά!!! Ακόμη και η χαρά που παίρνει μέσω εσένα, δεν είναι τίποτα μπροστά στη χαρά που έχεις ως μάνα. Και αυτη η χαρά της μάνας, λογικά , πρέπει να σε κάνει μεγαλόψυχη και όχι να μετράς αν χάρηκε και πόσο η πεθερά! ;)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα της απαντούσα με χιούμορ, αν είχες άλλη νύφη μπορεί να ήταν καμμιά νευρική που θα σε έβριζε, θα πετούσε έξω από το σπίτι και δεν θα σε άφηνε να δεις τα εγγόνια σου. Αυτό το έχεις σκεφτεί; Μήπως λοιπόν είσαι τυχερή που έχεις νύφη εμένα;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...