Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για να δούμε... πόσοι είμαστε διδυμο-γονείς?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

καλημέρα,

 

είμαι μια μαμά με δίδυμα κοριτσάκια την θεοδώρα και την Ελένη.

 

Είμαστε 18 μηνών και σκέφτομαι να της πάω βρεφικο σταθμό γιατί μεγαλώνουμε και η κατάσταση στο σπίτι δυσκολεύει.

 

Συγκεκριμένα έχω βρει τον βρεφικό σταθμό φραουλίτσα στο παγκράτι.

 

Ξέρει κανείς κάτι ή έχει ακούσει κάτι για αυτό τον σταθμό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΓΟΝΕΙΣ

ΑΠΟ 12/5/2010 ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΑΝΑΗ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΦΕΛΗ, ΤΑ ΖΙΖΑΝΙΑ ΜΑΣ

εμεις μπορουμε να καταλαβουμε τι περναει η καθε διδυμομανουλα καλυτερα απο τον καθενα ;)

οι μικρες μου που ειναι 23 μηνων ειναι πανεξυπνες, ξερουν να χειριζονται τα παντα, οπως τηλεκοντρολ. κινητα, dvd κτλ. απο αναπτυξη, ειναι καλες στο υψος 87 εκ / 86 εκ αλλα χαμηλο βαρος 10300 / 9700.

δεν ξερω αν αυτοι οι προβληματισμοι για διδυμα κ διατροφη / αναπτυξη αναπτυσσονται σε αλλο σημειο του forum.

αυτο που με προβληματιζει οταν μιλαω με αλλους γονεις ειναι το φαγητο. δεν εχουμε απεξαρτηθει απο το μπεμπε φαγητο στο μεσημεριανο. τρωνε φρυγανιες, μπισκοτα, τυρακι, πατατες, ντοματα κτλ, αλλα , κυριως η Δαναη, κατα το μεσημεριανο θα φανε ελαχιστα απο το δικο μας (π.χ.φακες 3 μπουκιες) κ αναγκαζομαι κ τους δινω και το δικο τους που ειναι κρεας με λαχανικα κ ζυμαρικο αλεσμενο. απο το να μην φανε, προτιμω να φανε αυτο που ειναι πληρες απο βιταμινες κτλ. εχουμε μεινει πισω, το ξερω, αλλα τι να κανω? οταν κολατσιζουμε εμεις ζηλευουν κ τρεχουν πανω μας. η Νεφελη δοκιμαζει σχεδον τα παντα, ενω η Δαναη τα μυριζει ολα κ τρωει μονο τα σιγουρα, δλδ ζυμαρακι, πατατες, φρυγανια.

τα δικα σας σ'αυτη την ηλικια λενε προτασεις? εμας λεξουλες αλλα οχι προτασεις με κανονικες λεξεις, μονο τα δικα τους κι εκει αναμεσα ακουμε κ λεξουλες κανονικες.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Να χαίρεστε τα παιδιά σας..!

 

Διδυμομανούλα και εγώ, Δανάη και Νιόβη, 28-07-2009.

Είναι τώρα 2 χρ, 9 μηνών..

Έχουμε και τον Βασίλη μας που είναι 4 χρ, 8 μηνών.

 

Καλή δύναμη σε όλους :)

ngVcp3.pngZsjdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα! Να χαίρεστε τα παιδιά σας..!

 

Διδυμομανούλα και εγώ, Δανάη και Νιόβη, 28-07-2009.

Είναι τώρα 2 χρ, 9 μηνών..

Έχουμε και τον Βασίλη μας που είναι 4 χρ, 8 μηνών.

 

Καλή δύναμη σε όλους :)

 

κοιτα συμπτωση

Δαναη ειναι η μια διδυμουλα μου κ Βασιλης ο αντρας μου

και το Νιοβη τι υπεροχο ονομα!!!!!!!!!

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κι από μας!

 

Είμαστε ο Άγγελος και η Νεφέλη και σε 9 μέρες γινόμαστε 8 μηνών. Γεννηθήκαμε στις 27/10/2011 μετά από 33 περιπετειώδεις εβδομάδες στην κοιλίτσα της μαμάς μας 1630 και 1750 αντίστοιχα!!

 

Τώρα είμαστε πολύ καλά και αναπτυσσόμαστε περίφημα, σύμφωνα με την παιδίατρό μας!

 

Ελπίζουμε να είστε όλοι υγιείς και ευτυχισμένοι με αυτούς που ζείτε μαζί!

 

Σας φιλούμε! ματς μουτς

 

Άγγελος & Νεφέλη ή Νεφέλη & Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μας!

 

Είμαστε ο Άγγελος και η Νεφέλη και σε 9 μέρες γινόμαστε 8 μηνών. Γεννηθήκαμε στις 27/10/2011 μετά από 33 περιπετειώδεις εβδομάδες στην κοιλίτσα της μαμάς μας 1630 και 1750 αντίστοιχα!!

 

Τώρα είμαστε πολύ καλά και αναπτυσσόμαστε περίφημα, σύμφωνα με την παιδίατρό μας!

 

Ελπίζουμε να είστε όλοι υγιείς και ευτυχισμένοι με αυτούς που ζείτε μαζί!

 

Σας φιλούμε! ματς μουτς

 

Άγγελος & Νεφέλη ή Νεφέλη & Άγγελος

 

 

 

και εσεις;;;;;;;;;;;;;;

κ τα δικα μου γεννηθηκαν την 33 εβδ. 1860 κ 1850 γρ!!!!!!!

τωρα ειναι περιπου 5 ετων!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εχω και εγω διδυμακια κοριτσια δυζυγωτικα τον νοεμβριο κλεινουνε τα 9 ετη ζωης και εναν γιο που κλεινει τον δεκεμβριο τα 11 ετη του,ομολογω πως οταν εμαθα οτι θα κανω δυδυμα τα επαιξα, επειδη ειχαμε ηδη εναν γιο και μαλλον και καποια πολυ μακρινη θεια με διδυμα,(να φανταστειτε και ο αντρας μου ειναι διδυμος)τωρα ομως δεν μπορω να φανταστω την ζωη μας χωρις τα 3 μας παιδια,αδυνατον!

Link to comment
Share on other sites

και εσεις;;;;;;;;;;;;;;

κ τα δικα μου γεννηθηκαν την 33 εβδ. 1860 κ 1850 γρ!!!!!!!

τωρα ειναι περιπου 5 ετων!!!!!!!!!!

 

η Δαναη μου κ η Νεφελη μου γεννηθηκαν στις 34 εβδ. κ 1 μερα 1930 γρ κ 1900 γρ. ηθελα να σε ρωτησω πως ειναι τα παιδακια σου τωρα που ξεπεταχτηκαν? ειναι λεπτουλικα ή γεροδεμενα? σε ρωταω γιατι οι δικες μου δεν ειναι πολυ του φαγητου κ ειναι λεπτουλες, δλδ στα 11 κιλα και ειναι 2 ετων κ 4 μηνων. στο υψος ειναι λιγο πανω απο την μεσαια καμπυλη αναπτυξης αλλα στο βαρος ειναι στην προτελευταια :(

το ξερω οτι δεν πρεπει να τα ψυριζω, αλλωστε κ εγω ετσι ημουν σαν παιδακι, αλλα θελω να δω αν παιζει ρολο το οτι γεννηθηκαν μικρουλικα

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα και απο εμας!Τι ωραιο θεματακι!Εμεις γεννηθηκαμε στις 8 του μαιου!Ειμαστε πλεον τεσσαρων μηνων και κατι και η μαμα και ο μπαμπας μας φωναζουν Εβελινα και Μαρια!καλημερα σας αντε να βρουμε και αλλα διδυμακια απο Ηρακλειο κρητης να κανουμε παρεα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...