Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

εμενα που ειναι οα ντρας μου στο ικα αλλα το παιδι το εχω ασφαλισμενο στιν ΟΑΕΕ το δικουμαστε?μαλλον οχι ε?

φυσικα και το δικαιουσε

Και γω ειμαι στο Ικα αλλα το παιδι στο ΤΣΜΕΔΕ.

Εκανα περσυ αιτηση κανονικα.Δεν μας πηραν, αλλα ειχα δικαιωμα συμμετοχης και ημουν στις επιλαχουσες.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και οι αυτοαπασχολούμενες μητέρες μπορούν να κάνουν αίτηση το ανφέρει ξεκάθαρα η πρόσκληση.

 

 

4.Εάν η ενδιαφερόμενη είναι αυτοαπασχολούμενη:

α) αντίγραφο της Δήλωσης Ενάρξεως Επιτηδεύματος στην Δ.Ο.Υ.

β) υπεύθυνη δήλωση περί μη διακοπής της άσκησης του επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειναι οα ντρας μου στο ικα αλλα το παιδι το εχω ασφαλισμενο στιν ΟΑΕΕ το δικουμαστε?μαλλον οχι ε?

 

 

κι εγω ΟΑΕΕ ειμαι και πηραν το παιδι τον Σεπτεμβριο

Αυριο θα παω να καταθεσω τα χαρτια για την επομενη σεζον:P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για εμάς τους δημοσίους τίποτα πάλι;....:mad::mad:

 

Και ξαναρωτώ για τις μητέρες δημοσίου τομέα υπάρχει κάποια επιδότηση ή δωρεάν θέση. Γνωρίζει καμμία κοπελιά σχετικά?

 

Επίσης, επειδή σκέφτομαι να στείλω το παιδί από του χρόνου τον γενάρη σε βρεφικό σταθμό - θα είναι 13 μηνών τότε - ξέρετε από πόσο περίπου κυμαίνεται το κόστος σε γενικές γραμμές, έτσι για να έχω μια ιδέα. Πάει με το μήνά ή με το χρόνο?

Μπορεί να ξεκινήσει από τα μέσα της χρονιάς?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μελίτα. εμείς τελικά ύστερα απο πολύ ψάξιμο γραφτήκαμε σε βρεφονηπιακό σταθμό. τον αύγουστο προσαρμογή και το σεπτέμβρη κανονικά. το κόστος κυμαίνεται απο 300-500!!με σχολικό και διατροφή (στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον). τωρα αν μπορείς να ξεκινήσεις απο τα μέσα της χρονιας δε το ξέρω....απο τη μια σου λένε να κλείσεις θέση αμεσα απο την αλλη όλο και κάποιο παιδάκι θα φύγει γιατι δε θα μπορεί να προσαρμοστεί...

Link to comment
Share on other sites

Τσουχτερό το ποσό. Μάλλον συμφέρει καλύτερα να νοικιάσω ένα διαμέρισμα και να φέρω την μάνα μου από το χωριό να την κρατάει. Κάνε παιδιά μετα σου λένε!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και μεις πριν 2 μερες το μάθαμε το πρόγραμμα (πολύ νωρίς θα μου πεις!)

και είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας, χωρίς όμως να παίρνω επίδομα ανεργίας.

Λέτε να ισχύει το πρόγραμμα μόνο για τις μητέρες που απολήθηκαν και παίρνουν ταμείο ανεργίας ή γενικώς για τις άνεργες μητέρες που είναι γραμμένες στον ΟΑΕΔ?

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτώ για τις μητέρες δημοσίου τομέα υπάρχει κάποια επιδότηση ή δωρεάν θέση. Γνωρίζει καμμία κοπελιά σχετικά?

 

Επίσης, επειδή σκέφτομαι να στείλω το παιδί από του χρόνου τον γενάρη σε βρεφικό σταθμό - θα είναι 13 μηνών τότε - ξέρετε από πόσο περίπου κυμαίνεται το κόστος σε γενικές γραμμές, έτσι για να έχω μια ιδέα. Πάει με το μήνά ή με το χρόνο?

Μπορεί να ξεκινήσει από τα μέσα της χρονιάς?

 

melita geia sou,ego eimai se anazitisi vrefikou dioti ton oktomvrio gurnao sti douleia ,to thema einai oti oi perissoteroi stathmoi theloun na kratiseis ti thesi apo tora gia to septemvri...ase eida kanaduo k apogoiteftika...episis kamiia epixorigisi gia mas tous dimosious...dil ama kaneis 2 paidakia kalutera na katseis spiti na ta megaloseis re koritsia....350 to kathe paidi...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Irene-Stathis,

σε ποιόν σταθμό στην Πεύκη πηγαίνει το μικρούλι σου?

Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι για τον ανιψιό μου, ο οποίος μένει στην Πεύκη. Σκεφτόμαστε να γραφτεί στον σταθμό του δήμου. Ξέρεις την διαδικασία? Πηγαίνει κάποιο άλλο παιδάκι εκεί για να μας πει εμπειρίες?

Ευχαριστώ

:-)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
για εμάς τους δημοσίους τίποτα πάλι;....:mad::mad:

 

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

δεν φανταζομαι να το εννοεις αυτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

πλακα κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!

θεσ να κανουμε λιστα για τις παροχες σε μητερες δημοσιου VS ιδιωτικου τομεα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αληθεια εχεις δουλεψει ποτε ως μητερα στον ιδιωτικο τομεα;;;

Συυγγνωμη που καταχραστηκα το τοπικ σας αλλα ρε κοριτσια δεν μπορω να διαβαζω τετοια!!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

:lol:για να είμαι ειλικρινής και εμένα όταν το διάβασα μου κακοφάνηκε λιγάκι........συνήθως το αντίθετο λέγεται.......και το έχω αισθανθεί πολύ έντονα!!!!

γυρνάω σπίτι μου κατά τις 18:00 στην καλύτερη και μένω πολύ κοντά στην δουλειά μου.....

τις κατασκηνώσεις θα τις πληρώσω όταν έρθει η ώρα.....

ευτυχώς ακόμα δεν υπάρχει φόβος να μην μου δώσουν τον μισθό μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.......

όταν ήμουν έγκυος έμεινα μακρυά από την δουλειά μου (με το ζόρι) 2+2=4 μήνες.......

δεν έχω συνδικαλιστικό εκπρόσωπο και εάν μια μέρα η εταιρεία μου μεταφερθεί στο τσιμπουκτού θα πρέπει να ακολουθήσω, εάν θέλω......

δεν έχω επιδόματα........(και μην μου πείτε ότι παίρνω καλύτερο μισθό από άλλους, από μερικούς μπορεί, αλλά σπούδασα κιόλας!!)

δεν παίρνω ανάσα όλη μέρα από το τρέξιμο........

συν όλα τα υπόλοιπα.......

Και παρόλα αυτά δεν είμαι στην χειρότερη θέση, είμαι ευχαριστημένη από την εταιρεία στην οποία εργάζομαι, σε ένα γενικώς καλό κλίμα.

Με συγχωρείτε και εμένα (rita- μου συγνώμη, δεν είναι προσωπικό το θέμα) για την κατάχρηση του χώρου στο συγκεκριμένο τοπικ (για το οποίο θέμα και εγώ πρώτη φορά έμαθα και ευχαριστώ για αυτό) αλλά τα είπα και ξεσπάθωσα!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κορίτισια καταλαβαίνω τι εννοείται. είχα στο μυαλό μου τις εταιρίες που πληρώνουν τον παιδικό σταθμό και το ΙΚΑ που καλύπτει τα έξοδα της γέννας (πχ θερμοκοιτίδα, τοκετός), περιθαλψη σε ιδιωτικη κλινική αν χρειαστει κ.α

μη νομίζετε ότι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο ξύνονται. εγω δουλεύω σε νοσοκομείο και βάρδιες έχω (κυκλικό ωράριο, νυχτες, αργιες, γιορτές). τρεχουμε και δε φτάνουμε τώρα με τη γρίπη. τρομερες ελλείψεις στο προσωπικό, διπλοβάρδιες κάνουμε.

ναι δε λέω καθόμαστε 1χρόνο μετά τη γέννα στην ουσία 6 μήνες παραπάνω απο ότι στον ιδιωτικό. το σημαντικότερο για μένα είναι ότι οι συναδελφικές σχέσεις είναι άθλιες.

έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό, 5χρόνια (στο δημόσιο είμαι 4). συγκριτικά, δεν είχα διαφορες στο ωράριο, η διευθυντρια ήταν πιο συνεργασιμη, είχε να κάνει με 5άτομα και όχι με 18!!οι δε σχέσεις ήταν τέλειες, ενώ τώρα κοιτάς πως θα αφήσεις δουλεια στον επόμενο.

αυτά είχα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κορίτισια καταλαβαίνω τι εννοείται. είχα στο μυαλό μου τις εταιρίες που πληρώνουν τον παιδικό σταθμό και το ΙΚΑ που καλύπτει τα έξοδα της γέννας (πχ θερμοκοιτίδα, τοκετός), περιθαλψη σε ιδιωτικη κλινική αν χρειαστει κ.α

μη νομίζετε ότι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο ξύνονται. εγω δουλεύω σε νοσοκομείο και βάρδιες έχω (κυκλικό ωράριο, νυχτες, αργιες, γιορτές). τρεχουμε και δε φτάνουμε τώρα με τη γρίπη. τρομερες ελλείψεις στο προσωπικό, διπλοβάρδιες κάνουμε.

ναι δε λέω καθόμαστε 1χρόνο μετά τη γέννα στην ουσία 6 μήνες παραπάνω απο ότι στον ιδιωτικό. το σημαντικότερο για μένα είναι ότι οι συναδελφικές σχέσεις είναι άθλιες.

έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό, 5χρόνια (στο δημόσιο είμαι 4). συγκριτικά, δεν είχα διαφορες στο ωράριο, η διευθυντρια ήταν πιο συνεργασιμη, είχε να κάνει με 5άτομα και όχι με 18!!οι δε σχέσεις ήταν τέλειες, ενώ τώρα κοιτάς πως θα αφήσεις δουλεια στον επόμενο.

αυτά είχα στο μυαλό μου.

Καλημερα..

Ριτα μου αυτες οι εταιρειες που περιγραφεις ειναι ελαχιστες στην Ελλαδα.Οι περισσοτερες-και εχω δουλεψει σε3-4 τωρα-το βασικο και πολλα σου βαζω,Και σου μιλαω για μεγαλες εταιρειες στο χωρο τους ..ομιλους κτλ.!!!

Συγκεκριμενα το θεμα που αντιμετωπισα αυτες τις μερες ηταν το 15λεπτο που χρειαζομουν για να αφηνω το παιδι στον παιδικο(7 ξεκιναει και ο παιδικος και η δουλεια μου).Αν αρχισω να λεω δεν θα σταματααω.Κι οπως ειπε και η Καρδια τωρα ειμαι σε εταιρεια που ειμαι γενικα ευχαριστημενη.

Τελοσπαντων για μενα το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι μεγαλωνεις ενα χρονο το παιδακι σου και πληρωνεσαι χωρις να εχεις το αγχος οτι οταν γυρισεις θα σε διωξουν!!!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

 

θα επανέλθω με το θέμα γιατί τώρα το είδα και η αλήθεια είναι πως δεν είχα ιδέα πως γίνεται κάτι τέτοιο.

 

Το μόνο που με μπέρδεψε βρε κορίτσια είναι η Εργατική Εστία δίνει επιδότηση και για δημοτικούς σταθμούς και για ιδιωτικούς; Είδα τους πίνακες με τους σταθμούς που επελέχθηκαν στην περιοχή μου για να ξέρω για του χρόνου και λέει ότι είναι βρεφονηπιακοί σταθμοί δήμου τάδε. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι δημοτικοί ή όχι; και εάν ισχύει αυτό πληρώνεις και στους δημοτικούς σταθμούς πια;;;;

 

Ξεκίνησε κανένα παιδάκι να μας πει τις εμπειριές του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

Ριτα μου αυτες οι εταιρειες που περιγραφεις ειναι ελαχιστες στην Ελλαδα.Οι περισσοτερες-και εχω δουλεψει σε3-4 τωρα-το βασικο και πολλα σου βαζω,Και σου μιλαω για μεγαλες εταιρειες στο χωρο τους ..ομιλους κτλ.!!!

Συγκεκριμενα το θεμα που αντιμετωπισα αυτες τις μερες ηταν το 15λεπτο που χρειαζομουν για να αφηνω το παιδι στον παιδικο(7 ξεκιναει και ο παιδικος και η δουλεια μου).Αν αρχισω να λεω δεν θα σταματααω.Κι οπως ειπε και η Καρδια τωρα ειμαι σε εταιρεια που ειμαι γενικα ευχαριστημενη.

Τελοσπαντων για μενα το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι μεγαλωνεις ενα χρονο το παιδακι σου και πληρωνεσαι χωρις να εχεις το αγχος οτι οταν γυρισεις θα σε διωξουν!!!!!!

 

Καλημέρα σας μανούλες! (και πατερούληδες)

Ξαναλέω Ρίτα μου ότι δεν είναι προσωπικό το θέμα και ο καθένας προσπαθεί το καλύτερο για τον εαυτό του, δεδομένων των συνθηκών. Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις τρέξιμο στην δουλειά σου, για την πλεοψηφία πάντως τα πράγματα είναι πολύ καλά σε γενικές γραμμές.

Σταματάω εδώ για να μην συνεχίσω την κατάχρηση του τόπικ.

 

Δυστυχώς στην δική μου περιοχή δεν έχει τίποτα από σταθμούς που να επιδοτούνται...............:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμάς μας πήρανε σε δημοτικό σταθμό που είναι επιδοτούμενος από την εργατική εστία αλλά ακόμα δεν ξεκίνησε η μικρή μου.

Μόλις ξεκινήσουμε θα σας πω εμπειρίες.

 

Το πρόγραμμα της εργατικής εστίας είχε ξεκινήσει από μέσα Μαϊου μέχρι 23 Ιουνίου οπότε του χρόνου τώρα πάλι θα γίνει κάτι τέτοιο...

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

τις δικές μου εμπειρίες απο τον παιδικό τις αναφέρω στο "ποιος σκέφτεται να σταματήσει το σταθμό" και όπως καταλάβατε είναι τελείως απογοητευτικές....

απο όσο γνωρίζω πληρώνεις και στους δημόσιους σταθμούς, εχω ακούσει για 80-130ε

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να έχουμε το νου μας για το πότε θα ξαναρχίσουν οι αιτήσεις στον Ο.Ε.Ε..

 

Πήρα πριν λίγο τηλέφωνο και μια καθόλου ευγενική κυρία με “ενημέρωσε ότι δε μπορεί να με ενημερώσει” για το πότε θα αρχίσουν οι αιτήσεις και θα πρέπει να περιμένω την έναρξη υποβολής αιτήσεων από την ιστοσελίδα τους!!!! :evil:

 

Οπότε όποια ενδιαφέρεται και κοιτάζει, αν δει κάτι ας ενημερώσει και τις υπόλοιπες για να μη χάσουμε χρόνο!!!:wink:

 

Η ιστοσελίδα είναι http://www.oee.gr/

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες που ενδεφέρεστε για το πρόγραμμα ίσως να το γνωρίζετε ήδη αλλά εγώ θα το αναφέρω γιατί υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση. Το πρόγραμμα είναι από το πακέτοΕΣΠΑ και χρηματοδοτείται ως το 2013 οπότε αν τυχόν σας πούνε μπαρούφες του τύπου δεν θα βγει λόγω οικονομικής κρίσης και σχετικά μην απογοητεύεστε, το έχω ακούσει πολύ τελευταία να κυκλοφορεί ίσως και εσκεμμένα, δεν ξέρω.Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι παιδικοί έχουν κάνει ήδη δηλώσεις, γιατί σε όσους ρώτησα μου είπαν ότι έχουν δώσει θέσεις στον ΟΕΕ.

Απλά αργούνε ΠΑΡΑ πολύ να βγάλουν την πρόσκληση φέτος.

Έχουν καθυστερήσει ήδη ένα μήνα :(.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...