Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξιδι με πλοιο και φαγητό


Eve

Recommended Posts

γεια σας!

σε λιγες μέρες φεύγουμε διακοπές και έχουμε ολοήμερο ταξιδι με πλοιο.

Πως μπορώ να ετοιμάσω τη φρουτόκρεμα και το μεσημεριανό(λαχανικα-κρέας)του μπέμπη για να τα εχω μαζι μου; κρατάνε αν τα ετοιμάσω απο το πρωί και τα φάει μεσα στο πλοιο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φαντάζομαι ότι θα έχετε καμπίνα.

Πάρε μαζί σου το μπλεντεράκι και φτιάξτα εκείνη την ώρα.

Επίσης, μπορείς να ζητήσεις στο μπαρ του πλοίου να σου ζεστάνουν το φαγητό, το οποίο μεταφέρεις σε ισόθερμο με παγοκύστες για να μη χαλάσει.

Αν και για μια μέρα, νομίζω ότι μπορείτε να φάτε τα φρούτα σας που είναι και εύκολα και να πιείτε μόνο γάλα για να αποφύγετε την ταλαιπωρία με το φαγητό.

Καλό ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχουμε καμπινα.

 

ειναι το πρωτο μου ταξιδι με το μωρό και συνειδητοποιώ ποσα θελουν προετοιμασια!!! Μαλλον πρεπει να αγοράσω και ένα ψυγειακι για ταξίδι..δεν έχω ιδεα απο που..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του δώσεις βαζάκια με έτοιμη φρουτόκρεμα και έτοιμο φαγητό. Για μία μέρα δεν πειράζει. Απλά θα χρειαστεί να ζεστάνεις το φαγητάκι του στην κουζίνα ή στο μπαρ του πλοίου.

.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, εχουμε καμπινα.

 

ειναι το πρωτο μου ταξιδι με το μωρό και συνειδητοποιώ ποσα θελουν προετοιμασια!!! Μαλλον πρεπει να αγοράσω και ένα ψυγειακι για ταξίδι..δεν έχω ιδεα απο που..

 

ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΑΙ!!!

'Εχω ταξιδέψει πολλές φορές με τη μικρή, με πλοίο. Ξέρω ότι η ηλικία είναι δύσκολη.

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ψυγείο. Θα σου πω τι έκανα εγώ και εσύ κάνε ότι νομίζεις.

Πήρα μια τσάντα με το μπλεντεράκι, 3 καθαρά μπιμπερό (για γάλα και νερό αν δε πίνει από ποτηράκι), πιατάκι, κουταλάκι, 1 μπωλ πλαστικό που να χωράει το σκεύος που μετέφερα το φαγητό, ένα σφουγγαράκι (για να πλύνω το μπλεντεράκι, το πιατάκι και το κουταλάκι) και ένα μεγάλο θερμός με ζεστό νερό. Άρα, το γάλα εύκολο. Το φρούτα ομοίως.

Το φαγητό το έβαλα σε ένα ισοθερμικό με μια παγοκύστη και όταν ήρθε η ώρα να φάει, έβαλα νερό από το θερμός στο μπωλ και βούτηξα μέσα το σκεύος με το φαγητό.

Έτσι δεν αναγκάστηκα να ζητάω από το μπαρ να ζεστάνουν το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maria30 σε ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Γαι το γάλα δεν έχουμε προβλημα, διοτι θηλάζω, οποτε ειναι το μονο ευκολο. Ομως,

 

τα ισοθερμικα σακουλάκια που τα βρισκουμε;;;

 

Επισης να σε ρςτησω και κατι αλλο, αφου εχετε ταξιδευσει με το μωρο, τι κανετε για την ωρα του απογευματινου που μπορει να ειστε στη θαλασσα; Μας ειπε ο παιδιατρος να πηγαινουμε μετα τις 5 παραλια, οποτε πρεπει να τρωει την κρεμα εκει. την ετοιμαζω απο πριν (κραταει;;;) η τη φτιάχνω επι τόπου στην παραλια;;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλα να περασετε.Δεν μπορεις να κανονησεις να φαει την κρεμα του μετα τις 5 για να μην κουβαλας?Επίσης για απογευματινο αν εδινες κανενα γιαουρτακι? Παρε μαζι σου στην παραλια θερμος με ζεστο νερακι και ετοιμασε την εκει αν δεν μπορεις να κανεις αυτο που ειπα πριν.Αν την παρεις ετοιμη θα νερουλιασει.Εμεις οταν ο θεοφιλος ηταν 8 μηνων ταξιδεψαμε θεσ/νικη-ναυπλιο για διακοπουλες και περασαμε σουπερ.Μην αγχωνεσαι καθολου :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Maria30 σε ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Γαι το γάλα δεν έχουμε προβλημα, διοτι θηλάζω, οποτε ειναι το μονο ευκολο. Ομως,

 

τα ισοθερμικα σακουλάκια που τα βρισκουμε;;;

 

Επισης να σε ρςτησω και κατι αλλο, αφου εχετε ταξιδευσει με το μωρο, τι κανετε για την ωρα του απογευματινου που μπορει να ειστε στη θαλασσα; Μας ειπε ο παιδιατρος να πηγαινουμε μετα τις 5 παραλια, οποτε πρεπει να τρωει την κρεμα εκει. την ετοιμαζω απο πριν (κραταει;;;) η τη φτιάχνω επι τόπου στην παραλια;;

 

Αφού θηλάζεις δεν χρειάζεσαι μπιμπερό και γάλα σκόνη. SUPER.

Νομίζω ότι και τα μωρά δεν πρέπει να μπαίνουν στη θάλασσα με γεμάτο στομάχι (κάτι για κράμπα στομάχου, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ).

Πηγαίναμε για μπάνιο το πρωί, στις 10, η μικρή είχε πιει γάλα στις 8 και αφού την έβγαζα από τη θάλλασα (την ξέπλενα με νερό που είχα μαζί μου για να μη μένει πάνω της το αλάτι και την ενοχλεί, είναι λίγο ευαίσθητο το δέρμα της), της έδινα τα φρούτα σε κομματάκια (θα είναι λίγο μαυρισμένη η φρουτόκρεμα, αλλά δεν πειράζει). Έτρωγε και μετά φεύγαμε (είχε πάει 11).

Έτρωγε στο σπίτι μεσημεριανό κατά τη 1:00 (τα φρούτα χωνεύονται γρήγορα) και μετά το γιαούρτι της κατά τις 4:00. Στις 6:00 πηγαίναμε για μπάνιο και όταν έβγαινε από τη θάλασσα έπινε γάλα.

Αυτά σε γενικές γραμμές, χωρίς να είναι απόλυτα. Έτυχε να φάει το γιαούρτι στη θάλασσα το απόγευμα.

Είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε τέλεια.

 

Ξέχασα τα ισοθερμικά. Εγώ είχα ένα μικρό από καλλυντικά, αλλά θα βρεις στο Λητώ, έχει διάφορα μεγέθη. Επίσης, στο Σκλαβενίτη, έχει κάτι σακούλες στα ψυγεία, που τις αγοράζεις και είναι για διατήρηση τροφίμων (έχουν ένα πιγκουίνο απέξω).

 

'Οσο για την κρεμα δεν ξέρω, γιατί η μικρή μου δεν έφαγε ποτέ. Αυτό που λέει η Dalia μου ακούγεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα, πάντως, η παιδίατρος όταν ο μικρός μου είχε την ηλικία του δικού σου μου είχε πει να του δίνω αντί για τη φρουτόκρεμα μία μπανάνα λιωμένη με το κουτάλι όταν ήμαστε καθ' οδόν και γάλα αντί για φαγητό.

Εμείς, βέβαια, ως τώρα ταξιδεύουμε με αυτοκίνητο, και έτσι δεν ξέρω τι ανέσεις προσφέρει το πλοίο!!

Καλό ταξίδι!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eve μου μην αγχώνεσαι για το ταξίδι, και εμείς ταξειδέψαμε πριν ένα μηνα στη Σύρο (ο Οδυσσέας μας ήταν 8,5 μηνών τότε) και αντί για φρουτόκρεμα του δώσαμε γάλα στο καράβι και στην επιστροφή που ήταν μεσημέρι είχαμε πάρει το φαί του μαζί ζεστό σε ένα θερμός της chicco που έχει κάτι βαζάκια για το φαι και κρατάει μέχρι 5 ώρες το φαι ζεστό. Πάντως για 1 ή και 2 γέυματα μια φορά στο τόσο να τα αντικαταστήσεις με γάλα δε παθαίνει τίποτα το παιδί. Καλά να περάσετε!!!

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μαγαζια που πουλανε εποχιακα ειδη εχουν ψυγειακια.. Δε ο σκλαβενιτης ειχε παρα πολλα πριν κανα διμηνο (εγω ειχα αρει ενα φοβερο λαχανι τοτε).. τωρα τελευταια δεν εχω δει και πολλα μαλλον εχουν τελειωσει. βαζεις μεσα δυο παγοκυστες ή δυο μπουκαλακια με παγο και κρατανε τουλαχιστον 8 ωρες.

 

παντως να θυμασαι οτι στανταρ θα πρεπει να τροποποιησεις λιγο το προγραμμα φαγητου. Εννοειτε οτι πρεπει να εχει περασει ενα διωρο απο την ωρα του φαγητου πριν μπει το παιδι στη θαλασσα και αυτο ισυει για ολα τα παιδια ανεξαρτητου ηλικιας οχι μονο για τα μωρα (και για τους ενηλικες..) Την κρεμα θα την φτιαχνεις εκει αφου σε σε 10 λεπτα το πολυ νερουλιαζει.. αλλα ξεκινα δινε κανα γιαουρτακι.. ειναι και πιο υγιεινο απο τις κρεμες και τα μωρα τρελενονται .. αλλωστε απορω που δεν σου εχει ηδη πει ο παιδιατρος να ξεκινησεις γιαουρτακια. Οι περισσοτεροι δινουν στους 6 μηνες.

Με το φαγητο μην αγχωθεις στο καραβι.. εγω αν ταξιδευα και θηλαζα θα επερνα μαζι μου μονο .. το βυζι.. :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Δεν θα το πειραξει και ιδιαιτερα αν μια μερα δεν φαει τις κρεμες και το φαγητο του.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...