Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

κιρσοκιλη τι κανουμε?

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια να ρωτησω ο ανδρας μου εχει κυρσοκιλη μ αποτελεσμα να εχει χαμηλη κινητικοτητα .μας ειπαν να κανει χειρουργειο γιατι θα βοηθησει πολυ.μπορειτε να μασ πειτε αν καποια απο σασ αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα και ειχε αποτελεσματα?

Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ Κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΙΝΙΤΙΚΟΤΗΤΑ 24%ΑΛΛΑ (ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΝΤΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ Κ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ).ΑΡΙΘΜΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ Κ ΕΙΔΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛ.ΩΟΘ. ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΚΥΚΛΟ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΩΟΡΗΞΙΑ Κ ΠΟΤΕ.ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΩΟΡΗΞΙΑ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ(ΟΧΙ Κ ΦΟΥΛ ΦΟΥΛ).ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΝΤΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ Κ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕΤΑ.ΜΑΙΟΣ 2010 ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ(Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ)Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ Κ ΜΕΤΑ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ Κ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΣΤΟΥς 6ΜΝ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΑ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ Κ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ Κ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΦΤΑΣΕ 55%.ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ Κ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ..............:-D

Γεια σας κορίτσια!

Και μεις το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Λόγω κιρσοκήλης η ζωηρή κινητικότητα είναι μηδέν. Ο αριθμός είναι καλός όπως και η μέτρια κινητικότητα που είναι 60%. Εξαιτίας αυτού του 60% μας είπαν να μην προχωρήσουμε προς το παρόν σε επέμβαση γιατί έχουμε πιθανότητες εγκυμοσύνης. Δυστυχώς αποτέλεσμα δεν έχουμε δει ακόμη. Τώρα ψάχνουμε για άλλο ουρολόγο για μια 2η γνώμη. Και μεις είμαστε σε δίλημμα. Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο, εγχείρηση κιρσοκήλης ή σπερματέγχυση με την οποία μας έχουν πει ότι βελτιώνεται το σπέρμα και έτσι οι πιθανότητές μας αυξάνονται!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

κοριτσια ευχαριστω πολυ εμεισ κινητικοτητα πολυ μικρη και ρωτησαμε 3 γιατρουσ και μασ ειπαν ενχειρηση ενασ γυναικολογοσ ειπε οχι και να δουμε αν ειναι καλο το σπερμα παμε σπερματενχυση αν οχι για εξωσωματικη.μαλάκιεσ δεν αντεχετε παντοσ η κατασταση εγω κουραστηκα αν σκεφτητε οτι εκανα και ενδομητριωση και περιθωριο για παιδι 1 χρονο μου δεινουν .ηδη η 5 μηνεσ περασαν.κοριτσια τελικα οι πολλοι γιατροι σε τρελαινουν

Όπως τα λες είναι! Οι πολλοί γιατροί σε τρελαίνουν! Και μεις πλέον ώρες ώρες δεν ξέρουμε που βρισκόμαστε! Κάθε γιατρός έχει την άποψή του και φτάνεις στο σημείο να μην ξέρεις πια τι γίνεται! Εγώ πάντως πριν πάμε για αφαίρεση κιρσοκήλης σκέφτομαι να κάνω 1-2 σπερματεγχύσεις και μετά βλέπουμε. Είχα και γω θέμα ενδομητρίωσης και δεν θέλω να επανέλθει. Εξάλλου η όλη διαδικασία, επέμβαση και αποκατάσταση είναι χρονοβόρα! Και δεν είναι και σίγουρο ότι η κατάσταση θα είναι καλύτερη μετά. Μπορεί το σπέρμα να μην επανέλθει. Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία και εμείς ηλικιακά δεν έχουμε πλέον και άπειρα περιθώρια.

Διαφημίσεις

Όπως τα λες είναι! Οι πολλοί γιατροί σε τρελαίνουν! Και μεις πλέον ώρες ώρες δεν ξέρουμε που βρισκόμαστε! Κάθε γιατρός έχει την άποψή του και φτάνεις στο σημείο να μην ξέρεις πια τι γίνεται! Εγώ πάντως πριν πάμε για αφαίρεση κιρσοκήλης σκέφτομαι να κάνω 1-2 σπερματεγχύσεις και μετά βλέπουμε. Είχα και γω θέμα ενδομητρίωσης και δεν θέλω να επανέλθει. Εξάλλου η όλη διαδικασία, επέμβαση και αποκατάσταση είναι χρονοβόρα! Και δεν είναι και σίγουρο ότι η κατάσταση θα είναι καλύτερη μετά. Μπορεί το σπέρμα να μην επανέλθει. Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία και εμείς ηλικιακά δεν έχουμε πλέον και άπειρα περιθώρια.

Πόσο χρονών είστε βρε Matala, αν επιτρέπετε?

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

να ρωτησω ποτε εκανεσ ενδομητριωση και ποσος καιρος εχει περασει?και μεισ ειπαμε για σπερματενχυση αλλα ο γιατροσ μου ειπε να κανουμε κιρσοκιλη πρωτα και μετα βλεπουμε γιατι ειναι κριμα να μπενουμε σ αυτεσ τισ διαδικασιες .απλα εμενα μ ανχωνει το θεμα της ενδομητριωσης γιατι ειχα 4 βαθμου.η βλακεια ειναι οτι αν ξεραμε απ την αρχη το προβλημα του συζυγου θα καναμε μαζι την θεραπεια και τωρα θα μασταν ετοιμη.εξελου θελει 6 μηνεσ να επιδρασει το χειρουργειο στο σπερμα

αν η ηλικια του αντρα σου ειναι ανω των 30 ετων, η εγχειρηση κιρσοκιλης εχει αμφιβολα αποτελεσματα εως μηδαμινα και πρεπει να περιμενενε και σχεδον ενα χρονο ωστε να δειτε αν οντως πετυχε η επεμβαση (αν σκεφτεις οτι το σπερμα γεννιεται ανα τριμηνο)...ο αντρας μου που εκανε την επεμβαση,δυστυχως δεν ειδε αποτελεσματα,θεωρω οτι χασαμε πολυτιμο χρονο(μια και εμεις ειμασταν ηδη στην διαδικασια εξωσωματικης) και ταλαιπωρηθηκε τζαπα...αυτο που ομως πρεπει να διερευνησετε,ειναι αν ο βαθμος κιρσοκιλης που εχει ο αντρας σου,θα τον επειρεαζει μετεπειτα και εννοω, οτι αν μια κιρσοκιλη ειναι μεγαλου βαθμου,μεγαλωνοντας ο αντρας,εχει πονους και ενοχλησεις,κατι που καθιστα την επεμβαση αναγκαια...οποτε αναλογως του βαθμου,την κανεις η δεν την κανεις...αλλα για την γονιμοτητα,πραγματικα δεν εχω πειστει οτι αναστρεφει την κατασταση του σπερματος τοσο δραματικα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Πόσο χρονών είστε βρε Matala, αν επιτρέπετε?

Εντάξει δεν είμαστε και για σύνταξη!:)

Εγώ 35 ο άντρας μου 38. Απλά τα χρόνια περνάνε γρήγορα. Έχουμε ήδη 2,5 χρόνια και κάτι που προσπαθούμε και τίποτα. Τον τελευταίο χρόνο είχαμε γιατρούς, εξετάσεις, χειρουργεία, θεραπείες και πάλι τίποτα! Άρα μπαίνοντας τώρα στη διαδικασία του χειρουργείου και μετά θεραπεία και αποκατάσταση πάει άλλος ένας χρόνος! Και χωρίς να είμαστε σίγουροι αν θα έχει αποτέλεσμα. Αυτό εννοώ! Αν ήμασταν 25-30 δεν θα σκεφτόμουν καν. Αλλά υπό αυτές τις συνθήκες θέλω τουλάχιστον να κάνω μια προσπάθεια και βλέπουμε. Μπορεί να μην γίνει κάτι αλλά τουλάχιστον θα το έχω παλέψει! Εξάλλου η κιρσοκήλη μέχρι στιγμής πέρα από την κινητικότητα δεν έχει δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα στον άντρα μου. Αν υπήρχε έστω και η παραμικρή ενόχληση πίστεψέ με θα είχε προτεραιότητα αυτό!

αν η ηλικια του αντρα σου ειναι ανω των 30 ετων, η εγχειρηση κιρσοκιλης εχει αμφιβολα αποτελεσματα εως μηδαμινα και πρεπει να περιμενενε και σχεδον ενα χρονο ωστε να δειτε αν οντως πετυχε η επεμβαση (αν σκεφτεις οτι το σπερμα γεννιεται ανα τριμηνο)...ο αντρας μου που εκανε την επεμβαση,δυστυχως δεν ειδε αποτελεσματα,θεωρω οτι χασαμε πολυτιμο χρονο(μια και εμεις ειμασταν ηδη στην διαδικασια εξωσωματικης) και ταλαιπωρηθηκε τζαπα...αυτο που ομως πρεπει να διερευνησετε,ειναι αν ο βαθμος κιρσοκιλης που εχει ο αντρας σου,θα τον επειρεαζει μετεπειτα και εννοω, οτι αν μια κιρσοκιλη ειναι μεγαλου βαθμου,μεγαλωνοντας ο αντρας,εχει πονους και ενοχλησεις,κατι που καθιστα την επεμβαση αναγκαια...οποτε αναλογως του βαθμου,την κανεις η δεν την κανεις...αλλα για την γονιμοτητα,πραγματικα δεν εχω πειστει οτι αναστρεφει την κατασταση του σπερματος τοσο δραματικα...

να σε ρωτησω μαγδουλινι ποσο χρονων ηταν ο ανδρα σου που εκανε το χειρουργειο?ο δικοσ μου ειναι 30.5 και το σκεφτομαστε

Διαφημίσεις

καλησπερα κι εμενα περυσι ο αντρας μου εκανε επεμβαση κιρσοκηλης ηταν 34ετων ειδαμε μια καποια βελτιωση οχι σε βαθμο του να καταφερουμε να κανουμε μωρακι και ηδη ξεκινησαμε εξετασεις για εξωσωματικη.:confused:βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.να ψαχτειτε καλα παντως.φιλια.

• 2 weeks later...

Για σας κορίτσια! και εμένα ο άντρας μου είχε κυρσοκύλη και πολύ μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων. προχωρήσαμε με την επέμβαση και μετά την επέμβαση μας είπε ο γιατρός ότι υπήρχε περίπτωση να μην διορθωθεί το πρόβλημα. σε 4 μήνες κάναμε εξέταση και το αποτέλεσμα ΜΗΔΕΝ. δεν είχε ούτε ένα σπερματοζωάριο. ακόμα είμαι θυμωμένη με τον γιατρό αυτό που δεν μας είπε να φυλάξουμε από αυτά που είχαμε έστω και λίγα για να κάνουμε εξωσωματική. για ένα ολόκληρο χρόνο δεν βρήσκαμε ούτε ένα σπερματοζωάριο. τελικά αλλάξαμε γιατρό και ως θαύματος βρέθηκαν μερικά. κάναμε 3 εξωσωματικές για να αποκτήσουμε το πρώτο μας παιδάκι και 10 μήνες μετά δεν ξέρω τι συνέβηκε αλλά έμεινα έγκυος από μόνη μου. πριν την επέμβαση καλύτερα να φυλάγονται τα σπερματοζωάρια για να είμαστε σίγουροι.

Aj6bp2.png

ZoVip3.png

να σου πω τη δική μας εμπειρία. μετά την εύρεση της κιρσοκοίλης και ένα απογοητευτικό σπερμοδιάγραμμα με μόλις 2,9 εκ. σπέρματα, ο ουρολόγος μας συνέστησε την πραγματοποίηση εγχείρησης και μας είπε ότι βελτίωση σε αριθμό και σε κινητικότητα θα δούμε σε διάστημα από 6-12 μήνες. πρόσφατα και ενω είμαστε στον 11ο μήνα μετά την εγχείρηση το σπερμοδιάγραμμα έδειξε αριθμό 14 εκ.

6πλάσια δηλαδή βελτίωση και επίσης πολύ καλά αποτελέσματα και στην κίνηση.

πλέον όμως και προκειμένου να μην χάσουμε άλλο χρόνο προσπαθώνας με τον κλασικό και παραδοσιακό τρόπο, κατευθυνόμαστε για τη λύση της σπερματέγχυσης.

καλή επιτυχία σε όλες μας!!!:wink:

Απο ότι κατάλαβες καλή μου οι απόψεις είναι διαφορετικές όπως διαφορετικές είναι και οι εμπειρίες. Στη δική μας περίπτωση η επέμβαση βοήθησε πολύ στην αποκατάσταση του σπέρματος όχι βέβαια στο φυσιολογικό αλλά αρκετά ώστε να έρθει η εγκυμοσύνη με το κλασικό τρόπο. Ειχαμε κιρσοκήλη 3ου βαθμού και στους 2 όρχεις και είχε επηρρεαστεί η ποσότητα η κινητηκότητα και η ποιότητα. Χάλια με τη πρώτη εικόνα. Τα έχω ξαναπεί οτι δεν μας έδιναν ελπίδες και όμως συνέβη. Νομίζω πως πρέπει να το παλέψουμε γιατί κάθε πράγμα θέλει το χρόνο του. Και εγώ είχα απογοητευτεί και ήθελα να πάω απευθείας για εξω/κη. Απο ότι γνωρίζω απο τις περιπτώσεις γύρω μου οι περισσότερες επεμβάσεις κιρσοκήλης έχουν καλά αποτελέσματα. Και σε άνδρες μεγαλύτερους των 35 ετών. Απλά έχω την εντύπωση πως τα αποτελέσματα δεν κρατούν πολύ καιρό και πως πρέπει να έρθει όσο το δυνατόν συντομότερα η εγκυμοσύνη. Μετά απο κάποια χρόνια πέφτει και πάλι ο αριθμός. Εμείς τουλάχιστον αυτό αντιμετωπίζουμε τώρα. Θα δείξει όμως ο Θεός είναι μεγάλός

Γεια σας κοριτσια κι απο μενα.Εμενα ο αντρας μου εχει κιρσοκηλη και υψηλη fsh.Σε 10 μερες τελειωνει η ορμονικη θεραπεια που κανει και μετα θα δουμε για την κιρσοκηλη.Ο γιατρος μας παντως ηθελε να μας παει βημα βημα.Δεν μας ειπε εγχειρηση απο την αρχη!Βεβαια 4 μηνες που κανουμε τη θεραπεια δεν ειχαμε εγκυμοσυνη και δεν ξερω αν θα επρεπε να εχουμε κιολας μεσα στη θεραπεια.Παντως θελω να σας πω οτι χρειαζεται πολυ υπομονη και δυστυχως ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις που δεν μπορουμε να ηρεμησουμε καθολου!Οσο για το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου,ειχε 8 εκ. σπερματοζωαρια με πολυ λιγα κινητικα και ζωντανα,το δευτερο σε μεγαλο κεντρο γιατι στο πρωτο ειχε 0!σε εργαστηριο της γειτονιας!

Διαφημίσεις

Κοριτσια,

εμενα ο αντρας μου εκανε επεμβαση κιρσοκιλης λογω ολιγοσπερμιας-ασθενοσπερμιας(ο αριθμος σπερματοζωαριων ηταν 3 εκατομυρια και η κινητικοτητα 20-30% αν θυμαμαι καλα) ειδαμε αποτελεσμτα μετα απο 1 χρονο τουλαχιστον, αν και καναμε εξωξωματικη γιατι δεν μας επαιρνε ο χρονος ηλικιακα και εμεινα εγκυος με την πρωτη ! Ομως θςωρω οτι η επεμβαση επρεπε να γινει γιατι οπως μας ειπε και ο ουρολογος αν δεν γινει, πεφτει κι αλλο ο αριθμος των σπερματοζωαριων και η κινητικοτητα και αν φτασει στο μηδεν ουτε εξωσωματικη δεν γινεται!

Υπαρχει ενδειξη πόσο περίπου κοστίζει η επέμβεση κιρσοκίλης ?μαζί με γιατρό και νοσοκομείο??

σε νοσοκομειο ειναι πολυ πολυ φτηνοτερα απο κλινικη.κ εμεις γιαυτο καναμε στο νοσοκ. αλ δεν θυμαμαι ποσο.

Υπαρχει ενδειξη πόσο περίπου κοστίζει η επέμβεση κιρσοκίλης ?μαζί με γιατρό και νοσοκομείο??

σε δημόσιο νοσοκομέιο που την κάναμε εμείς δεν κόστισε ούτε ένα έυρω.:wink:

• 3 weeks later...

εμας μας ειπαν σε κλινικη 2200 και στο νοσοκομειο νομιζω τιποτα εκτος αν αλλαξε κατι αυτες τις μερες που αρχιζουμε να τα πληρωνουμε ολα...

• 6 months later...

καλησπερα σε ολους...προσπαθουμε κ εμεις 1 χρονο για παιδακι αλλα δυστθχως τιποτα...μετα απο ενα κακο σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου καταληξαμε σε εναν ουρολογο-ανδρολογο ο οποιος με ψηλαφιση του συζυγου διεγνωσε κιρσοκιλη 3ου βαθμου στον αριστερο ορχι.του εγραψε και ορμονολογικες εξετασεις κ ντοπλερ κ μετα θα μαθουμε αν πρεπει να κανει επεμβαση.ειναι 28 χρονων και από οσα εχω διαβασει οσο πιο νωρις κανεις την επεμβαση τοσο το καλυτερο...βεβαια το κοστος ειναι τεραστιο...3000 ευρω σε τετοιες εποχες που να τα βρουμε???μηπως γνωριζει καποιος κανεναν καλο ουρολογο σε δημοσο νοσοκομειο???απο την αλλη σκεφτομαι να κανουμε την επεμβαση κ μετα σπερματεγχυση ή να προσπαθουσαμε πρωτα σπερματεγχυση κ μετα επεμβαση???εχω μπερδευτει...σε λιγες μερες θα κανω κ εγω σαλπιγγογραφια να δω αν ολα πανε καλα κ με μενα κ μετα βλεπουμε....

απο την αλλη σκεφτομαι να κανουμε την επεμβαση κ μετα σπερματεγχυση ή να προσπαθουσαμε πρωτα σπερματεγχυση κ μετα επεμβαση???εχω μπερδευτει...σε λιγες μερες θα κανω κ εγω σαλπιγγογραφια να δω αν ολα πανε καλα κ με μενα κ μετα βλεπουμε....

σπερμετεγχυση με κακο σπερμα δεν γινεται...το αναφερω γιατι μιλας για κακο σπερμα...σπερμετεγχυση γινεται με ενα καλο σπερμα το οποιο εμπλουτιζεται και αλλο στο εργαστηριο...

οσο για την κιρσοκηλη, ο αντρας σου ειναι μικρος,μια επεμβαση απο καλο ουρολογο θα μπορουσε να εχει πολυ καλα αποτελεσματα...και σιγουρα υπαρχουν καλοι ουρολογοι και στα δημοσια νοσοκομεια,ψαξτο λιγο

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

καλησπερα σε ολους...προσπαθουμε κ εμεις 1 χρονο για παιδακι αλλα δυστθχως τιποτα...μετα απο ενα κακο σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου καταληξαμε σε εναν ουρολογο-ανδρολογο ο οποιος με ψηλαφιση του συζυγου διεγνωσε κιρσοκιλη 3ου βαθμου στον αριστερο ορχι.του εγραψε και ορμονολογικες εξετασεις κ ντοπλερ κ μετα θα μαθουμε αν πρεπει να κανει επεμβαση.ειναι 28 χρονων και από οσα εχω διαβασει οσο πιο νωρις κανεις την επεμβαση τοσο το καλυτερο...βεβαια το κοστος ειναι τεραστιο...3000 ευρω σε τετοιες εποχες που να τα βρουμε???μηπως γνωριζει καποιος κανεναν καλο ουρολογο σε δημοσο νοσοκομειο???απο την αλλη σκεφτομαι να κανουμε την επεμβαση κ μετα σπερματεγχυση ή να προσπαθουσαμε πρωτα σπερματεγχυση κ μετα επεμβαση???εχω μπερδευτει...σε λιγες μερες θα κανω κ εγω σαλπιγγογραφια να δω αν ολα πανε καλα κ με μενα κ μετα βλεπουμε....

Γεια σου Χριστίνα. Θα συμφωνήσω με την φίλη που σου λέει ότι σπερματέγχυση με κακό σπέρμα δε γίνεται. Μου το είπε ο γυναικολόγος μου προχθές. Ο σύζυγός μου έχει το ίδιο πρόβλημα και οι εξετάσεις που έκανε είναι σαν τις δικές σας. Αυτή είναι η σωστή σειρά. Ακόμα και οι ορμονικές έδειξαν πρόβλημα. Επέμβαση ίσως να μην κάνει παρά μόνο αν δεν υπάρξει βελτίωση με την φαρμακευτική αγωγή. Είναι και το οικονομικό στη μέση. Γιατρό δεν ξέρω δυστυχώς γιατί είμαι από Χανιά.

9LS4p3.pngJWdVp3.png

Και εμείς στο κλάμπ με την κιρσοκήλη......Τελικά, αν και τα αποτελέσματα του 2ου σπερμοδιάγγραμτος ήταν απίστευτα καλά σε σχέση με τα πρώτα, μια ανωμαλία στο σχήμα του σπέρματος μας αναγκάζει να κάνουμε επέμβαση αν και είναι μικρή η κιρσοκήλη μας ο γιατρός θεωρεί ότι αυτή κάνει την ζημιά......