Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Σχολεία με ελάχιστη ώς μηδενική θερμανση

Recommended Posts

"Μαμα παγωσα σημερα σχολειο" ηταν η φραση που ξεστομισε ο Βασιλης χθες και μου σηκωθηκε η τριχα.

"Γιατι αγαπη μου δεν εχετε θερμανση;"

"Οχι μαμα. Κανει πολυ κρυο" :shock:

Αντιδραση 1. Παιρνω 2 συμμαθητες να μαθω κατα ποσο υπαρχει η οχι θερμανση σχολειο. Κακως ισως αλλα επρεπε να επιβεβαιωθω μιας και ο κανακαρης μου μοιαζει στην μαμα του και ειναι κρυουλιαρης.

Οι 2 μαμαδες μου λενε δεν τους εχουν πει τιποτα. Τσπα μετα απο συννενοηση καταληγουμε οτι κανει κρυο στο σχολειο.

Την επομενη μερα το πρωι δεν ηθελα να τον στειλω με τιποτα σχολειο. Απο την μια επρεπε να παω για δουλεια, απο την αλλη μου σηκωνοταν η τριχα να παγωνει το παιδι μου, βαλε και το διλημα οτι κανουν μια σημαντικη ενοτητα που το παιδι μου δεν ειναι τοσο δυνατο σε αυτην ..μου ερχοταν να τσιριξω.

Παιρνω τον διευθυντη του σχολειου τηλεφωνο.

"Εχετε θερμανση ρωταω;"

"Το αναβουμε 07:30-10:30 και 13:00-13:30" :shock:

"Μα το δικο μου το παιδι ειναι εκει μεχρι τις 4. Και κανει κρυο."

"Δεν μπορουμε να το αναβουμε περισσοτερες ωρες γιατι πρεπει να εχουμε για ολη τη χρονια".

Αποστομωμενη κλεινω και ξαναφουντωνω. Περνω στην Πρωτοβαθμια εκπαιδευση. Με παραπεμπουν στον Δημο και στους σχολικους εκπροσωπους.

Ξαναπαιρνω στο σχολειο και προτεινω να αναβαλουμε την εκδρομη και να βαλουμε πετρελαιο . Δεν νομιζω να υπαρχει γονιος να διαφωνησει οτι η θερμανση ειναι πιο σημαντικη απο την εκδρομη (εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου οτι τους καλομαθαινουμε αλλα προσπερνοντας το προκειμενου να μην κρυωνει το παιδι μου).

Αυτη την φορα η απαντηση ηταν διαφορετικη . "Πετρελαιο ειναι το μονο που εχουμε" :?:

"Γιατι κρυωνει τοτε το παιδι μου;"

Ο λογος αυτη την φορα ηταν τα μονα παραθυρα που μπαζουν και μερικα σπασμενα παραθυρα που θα ερχοταν ανθρωπος σημερα να τα φτιαξει.

Του εξηγω οτι δεδομενων των απωλειων, το οτι μερικες ταξεις ειναι πιο εκτεθειμενες (του δικου μου βλεπει προαυλιο αρα πιο κρυα) και του κρυου καιρου ισως θα επρεπε να αυξησουν τις ωρες. Δεν εκανε και πολυ βαρυ χειμωνα μεχρι τωρα οποτε λιγες μερες ειναι ας αυξησουν την θερμανση.

Μου εξηγει οτι η αλλη βδομαδα θα ειναι πιο κρυα και γενικα εξαντλωντας τα επιχειρηματα μου ξανακλεινουμε.

Τα δικα σας σχολεια πως πανε απο αποψη θερμανσης;

Ειναι δυνατον να κρατανε ανοιχτα σχολεια με τετοιες συνθηκες; Που ζουμε. Στην Ουγκαντα;

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Με το σύλλογο γονέων επικοινώνησες? Θέλω να πω ότι και οι δάσκαλοι ακούνε τόσα πολλά μεμονωμένα από τους γονείς που έχουν 'εκπαιδευτεί' να μην δίνουν σημασία. Ακόμα και αν κάποια παράπονα είναι βάσιμα. Οπότε πρέπει να παρέμβει ο σύλλογος πρώτα πρώτα να διαπιστώσει το κρύο (υπάρχον και κάτι πράγματα που λέγονται 'θερμόμετρα' και που μας δείχνουν, πες τους, αν πραγματικά έχει κρύο), και μετά να δει τί θα κάνει. Όπως λες κι εσύ, ο χειμώνα στην ελλάδα κρατάει 3-4 εβδομάδες. Τώρα, αν υπάρχουν σπασμένα τζάμια και φώναξαν ΤΩΡΑ, το καταχείμωνο τον τεχνίτη, τί να πω? Μόνο σε αδιαφορία μπορώ να το αποδώσω.

Είμαι εκπαιδευτικός και δούλευα δύο χρίνια σε σχολείο της Αττικής. Την πρώτη χρονιά επειδή δεν υπήρχαν αίθουσες η τάξη μου έκανε μάθημα στην αίθουσα υπολογιστών. Εκτός του ότι ήταν πολύ σκοτεινή (όταν κοβόταν το ρεύμα γινόταν πίσσα σκοτάδι) ήταν και κρύα γιατί είχε μόνο ένα καλοριφέρ. Ζήτησα από το διευθυντή του σχολείου να βάλουμε ένα αερόθερμο αλλά μόλις το ανάβαμε έπεφτε η ασφάλεια. Καταλαβαίνετε... Ήμασταν με τα μπουφάν μέσα στην τάξη και συνεχίζαμε να κρυώνουμε.

Την επόμενη χρονιά στο ίδιο σχολείο ήμουν σε μία αίθουσα με καλή θέρμανση. Όποτε όμως έβρεχε γινόταν... πισίνα. Κάθε φορά που έβρεχε κάναμε τα δύο τμήματα της τρίτης μαζί στην αίθουσα του άλλου τμήματος.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Την περσινή χρονιά είχαν ζητήσει από τους γονείς να δώσουν 5 ευρώ για πετρέλαιο.

Φέτος ως ώρας δεν μας έχουν πει κάτι.

Πάντως δεν έχω τσεκάρει αν το ανάβουν. Δεν ρώτησα το παιδί. Μάλλον το θεωρώ δεδομένο.

Θα τον ρωτήσω σήμερα.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Στο σχολείο του γιου μου(Δημόσιο) το καλοριφέρ λειτουργεί από τις 7.30 μέχρι τις 4, με παροχή φυσικού αερίου και θερμοστάτη ρυθμισμένο έτσι ώστε το καλοριφέρ να μην καίει όταν το ακουμπάς, αλλά να είναι αρκετά ζεστό για να θερμαίνεται ο χώρος και να γίνεται και εξοικονόμιση ενέργειας.

Βέβαια, έχουμε έναν εξαιρετικά δραστήριο Διευθυντή και πολύ καλό Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων, που συνεργάζονται πολύ καλά και προλαβαίνουν τις τυχόν οικονομικές ανάγκες που προκύπτουν.

Διαφημίσεις

Ομοίως με mariazil, έχουμε φυσικό αέριο, ανάβει 7.30 με 4. Η θερμοκρασία είναι καλή, κρίνοντας από το "χωλ" που έχει το σχολείο όταν μπαίνουμε. Ρώτησα και γω το δικό μου και μου είπε ότι είναι ζεστά στην τάξη.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Ρώτησα και εγώ τον μικρό και μου είπε ότι έχουν ζέστη. Άρα τα ανάβουν.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Σε εμας εκατσε το λαχειο..

Αφηστε τα γιατι πολλα μαζευω παλι για το σχολειο και με κοβω να μην μου μιλαει ο δασκαλος και φετος με τον σαματα που θα κανω.

Τι στο καλο.. γιατι ειμαι η μονη που μουρμουραω σε ενα σχολειο ...

εγω τι να πω βρε κοριτσια που στο νηπιαγωγειο που ειναι η κορη μου εχουν μονο ενα σωμα καλοριφερ ηλεκτρικο?κ προχτες μου ερχεται σπαραζοντας στο κλαμα η μικρη οτι την εσπρωξε ενα παιδακι την ωρα του χορου κ επεσε πανω στο καλοριφερ κ χτυπησε,κοιταω το χερι κ ειχε μια τεραστια σημαδουρα απο το καψιμο...ειναι δυνατον να εχουν τετοιο καλοριφερ σε νηπιο?αν την επαιρνε στο προσωπο τι θα γινοταν?καλυτερα να βαλουν ενα a/c παρα αυτο το πραγμα.

εγω τι να πω βρε κοριτσια που στο νηπιαγωγειο που ειναι η κορη μου εχουν μονο ενα σωμα καλοριφερ ηλεκτρικο?κ προχτες μου ερχεται σπαραζοντας στο κλαμα η μικρη οτι την εσπρωξε ενα παιδακι την ωρα του χορου κ επεσε πανω στο καλοριφερ κ χτυπησε,κοιταω το χερι κ ειχε μια τεραστια σημαδουρα απο το καψιμο...ειναι δυνατον να εχουν τετοιο καλοριφερ σε νηπιο?αν την επαιρνε στο προσωπο τι θα γινοταν?καλυτερα να βαλουν ενα a/c παρα αυτο το πραγμα.

Πρώτα ο μαθητής!:evil::evil::evil:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Διαφημίσεις

• 3 weeks later...

Την περασμενη εβδομαδα η θερμοκρασια στις ταξεις ηταν 5-10 βαθμοι κελσιου. Μιλησα με τον διευθυντη (απωλειες και ελλειψη χρηματων). Μιλησα με τον Δημο (οποτε μας πει ο διευθυντης οτι δεν εχει πετρελαιο στελνουμε την επομενη). Το θεμα ειναι οτι το σχολειο πρεπει να εχει λεφτα για να παραγγειλει (κατι που ο Δημος παρελειψε να πει) και τα κονδυλια που τους εδωσαν οριακα.

Ο Συλλογος κοιμαται τον υπνο του δικαιου και κανεις δεν ασχοληθηκε . Δεν μπορω να καταλαβω. Οι υπολοιποι γονεις πως αντεχαν να στελνουν τα παιδια τους σε ενα ψυγειο!!!

Μετα απο την απολυτη τρεχαλα και με την προταση "κλειστε το σχολειο τωρα" να αποριπτετε γιατι δεν χιονισε το μονο που καταφερα ηταν να το κρατανε αναμενο μεχρι τις 2 ενω το παιδι μου εφευγε 4 απο εκει μεσα.

Παιδεια σου λενε μετα. Που να μαθει ο μαθητης να γραφει οταν το χερι τρεμει και φοραει 3 μπλουζες και μπουφαν?

welcome to the club.......

εμεις το εχουμε αυτο το προβλημα ολο το χειμωνα και επειδη ζουμε βορεια Ελλαδα και μαλιστα πιο βορεια δεν....γινεται(σε λιγο θα μιλαμε και αλλη γλωσσα.....!!!) αυτο το προβλημα το εχουμε ολο το χειμωνα δλδ απο αρχες οκτωβρη που πιανουν τα πρωτα κρυα μεχρι και μεσα μαιου......και μιλαμε για θερμοκρασιες απο χριστουγεννα και μετα....-5...και βγαλε.......

φωναξαμε ....τσιριξαμε....ουρλαξαμε.....αλλα η απαντηση ειναι μια....πρεπει να κανουμε οικονομια γιατι απλα δεν υπαρχουν κονδυλια για θερμανση...οι ταξεις μεσα εχουν 12 βαθμουσ...!!!!!!!

ΤΡΑΓΙΚΟ...τα παιδια μας κρυωνουν...προσπαθουμε να ζεστανουμε τις ταξεις με αεροθερμα...που οσοι εχουν περισευουμενα τα στελνουμε στα σχολεια μας .....φοραμε στα παιδια μας ισοθερμικα εσωρουχα και ρουχα...(μονο εξοπλησμο του σκι δεν βγαλαμε....).....ΕΛΛΑΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!

και τα χειροτερα ακομα δεν ηρθανε.......:evil::evil::evil:

Η κατάσταση με τα σχολεία πράγματι είναι τραγική.......

Τα οικονομικά των σχολείων είναι απίστευτα μειωμένα φέτος (όχι πως παλιά ήταν καλύτερα).

Γνωρίζω ότι πέρυσι δόθηκαν στα σχολεία 6000 ευρώ (φέτος ίσως καόμα να μην έχει δοθέι τίποτα). Με αυτά τα χρήματα έπρεπε να πληρωθεί θέρμανση, λογαριασμοί, αναλώσιμα, καθαρίστριες (σε πολλά σχολεία δεν είναι ΔΥ αλλά τις προσλαμβάνει και τις πληρώνει το σχολείο), πιθανόν μπογιές για βάψιμο, μάστορες για επιδιορθώσεις (για τα μεγάλα στέλνονται από το δήμο, και αυτό όχι πάντα), και ό,τι άλλο προκύψει......

Μια μόνο λέξη θα πω: ΔΥΣΤΥΧΩΣ

η κατασταση ειναι τραγικη, αλλα πραγματικα, ποτε δεν ηταν; (γιατι δεν εκλησσομαι καθολου, δυστυχως) στις δεκαετιες '80-90 που πηγα εγω σχολειο, παλι κρυωναμε, παλι εμπαζαν τα παραθυρα κ ειλικρινα δεν βλεπω καμια απολυτως διαφορα με τοτε, τα ιδια χαλια, η ιδια απελπιστικη κατασταση (μιλαω για κεντρο αθηνας) ............:?

Εχω διαβασει ολα αυτα τα ποστ και εχω μεινει αναυδη!!!:evil::evil: Ειναι ποτε δυνατον με αυτες τις "πολικες" πλεον θερμοκρασιες αυτων των ημερων να αφηνουν τα παιδια τοσο μα τοσο απροστατευτα??? Δεν ειμαστε καλα... δεν ξερω μιλαω εξω απο τον χορο...αλλα αν καλουσατε καποιο δημοσιογραφο...??? αν τους βγαζατε στα καναλια... και με λιγα λογια δημοσιοποιουσατε το προβλημα σας ..ισως κατι να γινονταν ετσι δεν ειναι??? αν και με αυτα που βλεπουμε με το μνημονιο και ολες αυτες τις περικοπες που πανε να κανουν... δεν θα εχετε καθολου αποτελεσμα:(:(

Αν μαζευατε εσεις οι γονεις καποια χρηματα??? προς Θεου να μην παρεξηγηθω...δεν εχετε καμια μα καμια υποχρεωση να το κανετε...αλλωστε απο τους φορους μας το κρατος εινια υποχρεωμενο να κανει την δουλεια του...αλλα επειδη δεν το κανει και επειδη τα παιδια σας κρυωνουν...μηπως τυχον θα πρεπει να κανετε εσεις αυτη την κινηση για προστασια των παιδιων σας??

Διαφημίσεις