Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαπτιση τριτου παιδιου Θεσσαλονικη ανοιξη 2012


Λίτσα

Recommended Posts

Καλημέρα και από έμενα!

Είμαι αρκετά παλιό μελος του φόρουμ απλά τα τελευταία χρόνια δεν γράφω απλά παρακολουθώ τις συζητήσεις και τις ανησυχίες απο τις νέες μανούλες. Ο λόγος είναι ότι δεν έχω καθόλου χρόνο........με δύο παιδάκια στο δημοτικό.

Πριν τεσσερις μήνες γεννήθηκε και το νέο μέλος της οικογένειας μας. Μια μικρή μπουμπού.

Πλέον τρέχωωωωωωω διαρκώς . Παρόλα αυτά πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω την βάπτιση της μικρής. Σκέφτομαι να την κάνω κάπου κοντά στο Πάσχα. Βέβαια θα μου πείτε οτι είναι νωρίς αλλά επειδη θέλω να τα κάνω όλα μονη μου και γιατί το θέλω αλλά και γιατί η οικονομική κρίση μας έχει τσακίσει ξεκινάω από τώρα.

Θα εκτιμούσα αν με βοηθούσατε στα πάντα. πχ διευθυνσεις , τηλ , και κυριως ιδέες για θέμα βαπτισης, προσκλητήρια , μπομπό, γλυκά , ισως cattering????? Θα δούμε.

Για τα αλλα παιδια είχα το θέμα πεταλούδα και θάλασσα για τον γιο μου.

Τώρα για το κοριτσάκι το νέο θέλω κατι πρωτότυπο . Είμαι από Θεσσαλονίκη και η βαπτιση θα γίνει και αυτή εδω.

Περιμένω βοήθεια απο όλες τις μανουλες !

Ευχαριστώ

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από έμενα!

Είμαι αρκετά παλιό μελος του φόρουμ απλά τα τελευταία χρόνια δεν γράφω απλά παρακολουθώ τις συζητήσεις και τις ανησυχίες απο τις νέες μανούλες. Ο λόγος είναι ότι δεν έχω καθόλου χρόνο........με δύο παιδάκια στο δημοτικό.

Πριν τεσσερις μήνες γεννήθηκε και το νέο μέλος της οικογένειας μας. Μια μικρή μπουμπού.

Πλέον τρέχωωωωωωω διαρκώς . Παρόλα αυτά πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω την βάπτιση της μικρής. Σκέφτομαι να την κάνω κάπου κοντά στο Πάσχα. Βέβαια θα μου πείτε οτι είναι νωρίς αλλά επειδη θέλω να τα κάνω όλα μονη μου και γιατί το θέλω αλλά και γιατί η οικονομική κρίση μας έχει τσακίσει ξεκινάω από τώρα.

Θα εκτιμούσα αν με βοηθούσατε στα πάντα. πχ διευθυνσεις , τηλ , και κυριως ιδέες για θέμα βαπτισης, προσκλητήρια , μπομπό, γλυκά , ισως cattering????? Θα δούμε.

Για τα αλλα παιδια είχα το θέμα πεταλούδα και θάλασσα για τον γιο μου.

Τώρα για το κοριτσάκι το νέο θέλω κατι πρωτότυπο . Είμαι από Θεσσαλονίκη και η βαπτιση θα γίνει και αυτή εδω.

Περιμένω βοήθεια απο όλες τις μανουλες !

Ευχαριστώ

 

 

Γεια σου! να χαίρεσαι την οικογένειά σου!! Θέλει γενικά το ψάξιμό της η βάπτιση, ειδικά για τις τιμές πλέον όπως είναι τα πράγματα...Καλύτερα όμως να αρχίσουμε από το χρώμα! Και εγώ είμαι σε αναζητηση θέματος, αλλά επειδή θέλω κάτι πρωτότυπο έχω σκεφτεί να έχω λευκό με κόκκινο...

Πως σου φαίνεται? Έχεις κάποιο χρώμα στο μυαλό σου ωστε να ξεκινησουμε απο αυτό και μετά να βρούμε το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Irini1983!

 

Αντε μαζί θα ψάξουμε για την βάπτιση! Η αλήθεια είναι οτι για τα μεγαλύτερα παιδιά μου έψαχνα πριν 7 χρονια και τα πράγματα τώρα έχουν αλλάξει. Δηλ τότε δεν ήταν τοσο στην μόδα το "θέμα" και εγώ που είχα κάνει τις πεταλούδες(ηταν δηλ όλα σεταρισμένα) τους φάνηκε παράξενο. Βέβαια τότε είχε ξεκινήσει η μόδα με τα μπαλόνια μετά όμως σε πολλές εκκλησίες τα απαγόρευσαν.........

Από οτι πρόλαβα λίγο να διαβάσω στο φόρουμ μου έχει αρέσει πάρα πολύ το θέμα με τα φρούτα και κυρίως της φράουλας. Εγώ δεν το έχω δει κάπου αλλου. Αρα το χρώμα θα ναι το φραουλί, μου αρέσει και το κόκκινο οπως λες εσύ και το φουξ.

Βασικά θέλω έντονα χρώματα. Το ροζ - ρομαντικό το έχω κάνει.....

Επειδή προνόησα στις εκπτώσεις που μας πέρασαν αγόρασα ρούχα για την οικογένεια. Δηλ τους άντρες της παρέας τους αγόρασα γαλάζια λινά κοστούμια και ροζ πουκάμισα (μπαμπάς και γιος θα ναι ασορτί) , τα κορίτσια τα έντυσα με φουξ φορεματάκια. Αρα η μεγάλη κόρη και η μπουμπου θα ναι φουξουλες! Εγώ αγόρασα ένα απλό φόρεμα που απλά το μπουστο έχει μια πινελιά έντονου ροζ και συνεχίζει σε λευκό με διαφορα ασημετρα σχέδια ζωγραφισμένα στο χέρι. Και σκέφτομαι για να έχω ομοιομορφία να κινηθώ στο φουξ με όλα τα υπολοιπα ή μπορώ να το κοκκινήσω λιγάκι. Τι λέτε??????

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει παρα πολυ σαν θεμα η φραουλα!θα το διαλεγα ανετα και για την βαφτιση της μικρης μου εαν την καναμε προς την ανοιξη.

και το φουξια ειναι ωραιο,σε συνδυασμο με ενα δευτερο χρωμα, εκτος του κοκκινου (προσωπικα φουξια-κοκκινο δεν μ αρεσει καθολου) θα εδειχνε πολυ καλο.μιας και θα τα φτιαξεις μονη σου,μπορεις να πας σε ενα μαγαζι να διαλεξεις υλικα/χρωματα,να τα δεις και απο κοντα εαν σου αρεσουν.εγω ειπα να κανω μονη μου τα προσκλητηρια αλλα τελικα δεν... :cry: και ετσι μου τα εφτιαξαν και γλιτωσα και τον κοπο και τα νευρα που μ επιαναν οταν εβλεπα το τερατουργημα που εφτιαχνα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα!

Είμαι αρκετά παλιό μελος του φόρουμ απλά τα τελευταία χρόνια δεν γράφω απλά παρακολουθώ τις συζητήσεις και τις ανησυχίες απο τις νέες μανούλες. Ο λόγος είναι ότι δεν έχω καθόλου χρόνο........με δύο παιδάκια στο δημοτικό.

Πριν τεσσερις μήνες γεννήθηκε και το νέο μέλος της οικογένειας μας. Μια μικρή μπουμπού.

Πλέον τρέχωωωωωωω διαρκώς . Παρόλα αυτά πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω την βάπτιση της μικρής. Σκέφτομαι να την κάνω κάπου κοντά στο Πάσχα. Βέβαια θα μου πείτε οτι είναι νωρίς αλλά επειδη θέλω να τα κάνω όλα μονη μου και γιατί το θέλω αλλά και γιατί η οικονομική κρίση μας έχει τσακίσει ξεκινάω από τώρα.

Θα εκτιμούσα αν με βοηθούσατε στα πάντα. πχ διευθυνσεις , τηλ , και κυριως ιδέες για θέμα βαπτισης, προσκλητήρια , μπομπό, γλυκά , ισως cattering????? Θα δούμε.

Για τα αλλα παιδια είχα το θέμα πεταλούδα και θάλασσα για τον γιο μου.

Τώρα για το κοριτσάκι το νέο θέλω κατι πρωτότυπο . Είμαι από Θεσσαλονίκη και η βαπτιση θα γίνει και αυτή εδω.

Περιμένω βοήθεια απο όλες τις μανουλες !

Ευχαριστώ

Βαφτισα το 3ο παιδι περισυ το πασχα και εχω και εγω 2 παιδακια στο δημοτικο. Δεν ξερω για το θεμα αλλα εγω εκανα το εξης για την προσκληση, την εφτιαξαν τα αδελφια του, εφτιαξαν μια ζωγραφια εγραψαν το κειμενο, οτι αυτα καλουν τον κοσμο στη βαφτιση του αδελφου τους. Η ιδεα αρεσε στους καλεσμενους και την βρηκαν συγκινητικη και τα παιδια ξετρελαθηκαν που κατι τοσο σημαντικο οπως η προσκληση ηταν δικο τους δημιουργημα. Μη φανταστεις οτι τα εβαλα να φτιαξουν 100 προσκλησεις , εφτιαξαν μια , την πηγα σε τυπογραφειο την σκαναρησαν και μου τις τυπωσαν :-D.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εχω μια ιδεα ...................εγω στη βαφτιση της μικρης μου στο τριτο μου κι εμενα ειχα θεμα νεραιδες, ειχα φτιαξει και ραβδακια ....ειχα κοψει αστερια και ειχα κοληση πανω σε χαρτονι το γκοφρε το γιαλιστερο σε μοβ φουξια χρωμα ..και τα ειχα βαλει σε ξυλακια του σουβλακιου .

τα ειχα τοποθετηση στην πετσετα την υφασματινη του μαγαζου που την ειχα δεση με φουξια κορδελα και ειχε τοποθετηθη πανω σε καθε πιατο ....στην μεση του τραπεζιου ...........ειχα φαναρια απο το τζαμπο και πανω ειχα δεσει καθιστη μια νεραιδα ......καιστο τραπεζη ειχα ριξη αστερια χρυσα αυτα που ειναι σε κατι μικρα σακουλακια (απο βιβλιοπολειο τα ειχα παρει )..και σκορπια ειχα βαλει και μερικα αστερια ομοια με αυτα απο τα ραβδακια ......μακαρι να ειχα φωτογραφια αλλα δεν ειχα βγαλει τα τραπεζια .......

 

στην πιστα απο πανω ειχε κατι ξυλα και ειχα φτιαξη αστερια τα ιδια με τα ραβδακια απλα και καποια πολυ πιο μεγαλα και τα ειχα δεση με πετονια και κρεμοντουσαν παντου .......και στα δεντρα γυρω γυρω ...διοτι ηταν εξω ειχα βαλει νεραιδες και φαναρακια ......τα μικρουλικα του τζαμπο ....και στην εκκλησια ειχα κρεμαση αστερια να κρεμονται απο παντου ....ηταν πολυ ωραια επεσε πολυ αστερι εκεινο το καλοκαιρι ..............τα ετοιμαζα απο το χειμωνα .....

για μπουμπουνιέρες ειχα απο θεσαλονικη μεσω ιντερνετ ...ειχα παρει κουτακια φουξια ..και πανω ειχα δεσει για τους αντρας κατι μπρελοκ που στο τελειωμα ειχαν αστερι .....πολυ καλα ποιοτικος τα ειχα παρει και αυτα μεσω ιντερνετ και για της γυναικες ειχα φτιαξει νεραιδες καρφιτσες ..με τον χαλκο και στα παιδια ειχα δεσει κατι παιχνιδακια πανω στα κουτακια τα φουξια ............

Η προσκληση ηταν μεσα σε κατι κουτια σαν δωρο και οταν το ανοιγες ειχε μεσα την προσκληση κολυμενη μεσα με θεμα εννοητε νεραιδες ..το οποιο το ειχα τυπωση εγω και βρηκα νεραιδες μεσω ιντερνετ .....και τα περασα πανω στις προσκλησεις ....

γενικα μπηκε πολυ προσωπικη εργασια ...τα εκανα σιγα σιγα ολο το χειμωνα στην δουλεια ( μια και το χειμωνα η δουλεια μου ειναι πολυυ χαλαρη ) και στο σπιτι με βοηθησαν κα τα μεγαλυτερα αδερφια της

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και τοπικ "ολα για βαπτιση στη θεσσαλονικη". μπορεις να δεις και εκει.

 

μου αρεσει παρα πολυ το θεμα "φραουλα" και μπορεις να εχεις και λιγο πρασινο μαζι με το κοκκινο. το προσκλητηριο μπορει να ειναι σε σχημα φραουλας και να το τυπωσεις σε τυπογραφειο η να δεις απο αλλες κοπελες στο φορουμ πώς εκαναν μονες προσκλητηρια τελεια. υπαρχουν οδηγιες. υπαρχει τυπογραφειο στη μοναστηριου αρκετα οικονομικο. εκαναν εκει το προσκλητηριο τους κατι φιλοι μας και δεν μπορω να σε βοηθησω για το που ακριβως ειναι. εγω το ειχα κανει στη γειτονια (χαριλαου) με 1 ευρω.

 

εγω ειχα παει για μπομπο στον ευοσμο στο 123e-mpomponiera.gr η καπως ετσι. το ειχα βρει μεσω ιντερνετ. εχει και υλικα και τα πουλαει και μπορεις να παρεις μονο υλικα η εστω ιδεες η να σου τις κανει κιολας. ειχα κανει τη μπομπο του μωρου με 50 λεπτα και του γαμου με 65. βεβαια απλα πραγματα αλλα κανεις δεν πιστευε οτι εκαναν τοσο.

 

ακομα και για γλυκο μπορεις να κανεις κατι σε φραουλε η ακομα και μπισκοτο σε σχημα φραουλας με γλασο κοκκινο σαν φραουλα που μπορεις να το κανεις και μονη σου αν δεν εχεις απειρα ατομα η σου αρεσει σαν ιδεα. ακομα και καπ κεικς με κοκκινο γλασο κτλ.

 

με το καλο η βαφτιση της μπουμπους σου.

Link to comment
Share on other sites

Λίτσα
Σου στέλνω πμ με ένα σαιτ από Θεσσαλονίκη με οικονομικές μπομπονιέρες και προσκλητήρια...να πάρεις και ιδέες

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το γλυκο ακου τι εκανα εγω τον Σεπτεμβρη στην βαφιση της κορης μου.Βεβαια εγω δεν το εκανα λογω οικονομιας αλλα μου αρεσε σαν ιδεα γιατι θεωρησα τα κλασικα προφιτερολ και παστακια κλπ πολυ συνιθισμενα και πεταμενα λεφτα οποτε :

 

πηρα πουγκια φουξ και λαχανι ( ειχαμε θεμα τον βατραχο και ολα ηταν φουξ και λαχανι) πηρα και αντιστοιχα κορδελες.Ειχα για παραδειγμα 100 καλεσμενους εκανα 100 πουγκια με παστελακι και 100 με σοκολατα.Μπορεις να κανεις ενα απο τα δυο.Τα παστελακια τα βρηκα σε ζελατινα οποτε μπηκαν κατευθιαν στο πουγκι ενω της σοκολατες (πηρα της 3bit οι οποιες εναι γεμιστες και θεϊκες, της τ΄λιξα και μετα της εβαλα σε πουγκι.Ενοειται εβαλα και εναν ωραια φιογκο με τις κορδελες εκει που σουρωνει το πουγκι και τα στολισα σε ενα καλαθι......δε μπορεις να φανταστεις τι ωραια και προτοτυπα που ηταν.

Τα πουγκια και τις κορδελες της αγορασα απο ενα μαγαζακι στο κεντρο της Θεσσαλονικης εχει ενα στενακι παραλληλα με την Φραγκων.Εκει εχει ολο τετοια μαγαζακια με υλικα συσκευασιας πανφθηνα.Σκεψου οτι μου βγηκαν περιπου στα 20 λεπτα το πουγκι με την κορδελα και κατω απο 0,70 η σοκολατα ή το παστελακι απο το Macro.Συνολο λιγοτερο απο 1 ευρω.Το κυριοτερο αρεσαν σε ολους, και σαν ιδεα και σε περιεχομενο.

 

Μπαλονια το πιο οικονομικο μαγαζι και παρα πολυ ευγενικος ο ιδιοκτητης, ενα παλικαρι που μεχρι και θεμα μπορει να σου βρει και να σου δωσει πολλες ιδεες ειναι ΜΠΟΥΚΕΤΟ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ΑΝ. ΘΡΑΚΗΣ 68 ΚΑΤΩ ΤΟΥΜΠΑ.Εγω εκανα εκει 2 τεραστιους βατραχους και μπαλονακια με το ονομα της κορης μου για το κεντρο σε εξεφτελιστικη τιμη.

 

Αν ακομα χρειαστεις φωτογραφο, εχω ενα παραπολυ καλο ζευγαρι οικονομικο και πολυ καλη δουλεια......πες μου να σου στειλω τηλεφωνο.

 

Οτι αλλο θυμηθω στα λεω........καλη οργανωση!!!!!

 

αααα.....θυμηθηκα.....μπομπονιερα για τα παιδακια (των μεγαλων ηταν πολυ ακριβη αυτη που εκανα ) εκανα κατι οικονομικο και αρεσε πολυ.Πηρα χαρτινα σακουλακια φουξ και λαχανι και πηγα στα Jumbo και πηρα κουπες με ζωακια , κουμπαραδες, μολυβακια με σβυστρουλα στην ακρη και ξυστρακια.Εβαλα σε καθε σακουλακι απ'ολα τα επανω και εγινε super!!!!! Mου βγηκαν γυρω στα 2,5 ευρω το σακουλακι αλλα ειχα 15 παιδακια οποτε δεν με πειραξε καθολου.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις ιδέες σας και την βοήθειά σας!

 

rena_myst Φανταστικές οι ιδέες σου, εννοείτε ότι περιμένω το προσκλητήριο. Δυστυχώς μπαλόνια δεν αφήνουν στην εκκλησία να στολίσουμε.....και νομίζω ουτε καν την κολυμβήθρα . Αν με αφήσουν ίσως βάλω σύνθεση με λουλούδια αλλά θα δούμε.

Επισης περιμένω και τηλ απο φωτογράφο.

 

dorasalonika και εγώ φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρω με το προσκλητήριο αλλά η ιδέα της dhmhtrianna+ με την ζωγραφιά από τα αδερφάκια τους είναι φοβερή. Ισως να κάνω κάτι τέτοιο δηλ να βαλω τα μεγάλα να ζωγραφίσουν και να γράψουν την πρόσκληση, να την εκτυπώσω και να την τυλίξω ρολό, να την δέσω με κοκκινες και πράσινες κορδέλες και ισως ένα μοτιφάκι στο σχήμα φραουλας και να την δώσω. Πως σας φαίνεται?

 

Σκέφτομαι για τα παιδάκια να κάνω μπισκότα σε σχήμα φράουλας να τα βάλω σε σακουλάκι και να δέσω κορδέλες από επάνω . Θα κάνω πρώτα ένα πείραμα τωρα τα Χριστούγεννα και θα δούμε. Κουπ πατ σε σχήμα φράουλας που θα βρω στη Θεσσαλονίκη?

 

Για οτι δεν επιτρέπεται πάντως δημοσίως στείλτε μου Pm

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βρεις κουπ πατ σε σχημα φραουλας αλλα δεν χανει τιποτα να ρωτησεις απο ικεα μεχρι ολα τα τυπου κουκσοπ κτλ.

 

δεν ειναι αναγκη να ειναι σε σχημα φραουλα. μπορει να εινια καρδια (καθως και η φραουλα εινια ψιλοκαρδιοσχημη) η μπορεις και να εχεις ενα απλο στρογγυλο κουπ πατ. η διακοσμηση με το γλασο θα εινια η φραουλα. δηλαδη κοκκινο γλασο και μπορεις να κανεις και κατι σαν πρασινο φυλλο στην κορυφη. ολα αυτα αν πιανουν τα χερια σου και μετα απο πειραματισμους. μπορεις να ρωτησεις και σε ζαχαροπλαστειο στη γειτονια σου ποσο θα σου βγει και αν γινεται και να υπολογισεις το συνολικο κοστος, δηλαδη ποσο θα σου κοστισει εσενα το κομματι και ποσο κερδιζεις. γιατι αν ειναι να κερδισεις 10 λεπτα το κομματι δεν ξερω αν αξιζει η ταλαιπωρια. αν κερδισεις 50 λεπτα το κομματι ε ναι αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για το κοστος αλλά νομιζω οτι αξιζει τον κόπο.

Το μειονέκτημα είναι ότι όλα αυτά πρέπει να τα ετοιμάσεις την τελευταια στιγμή για να είναι φρέσκα.

Κουπ πατ φράουλα βρήκα στο ebay αλλά νομίζω ότι θα ναι μικρό στο μέγεθος.

Αν θεωρήσω οτι θα ναι μικρό θα κάνω το στρόγγυλο όπως λες εσύ και με το μικρό

θα κοψω την πάστα ζάχαρης και τσουπ θα το κολλήσω από επάνω.

Θα πειραματιστώ και θα σας ενημερώσω!!!!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίτσα εγώ κάνω συνέχεια για το σπίτι τέτοια μπισκότα και προμηθεύομαι πάστες και διάφορα άλλα στο sweettrends.eu και είναι στη Θεσσαλονίκη το κατάστημα.

Για τη βάπτιση της μπεμπας η μητέρα μου θα κάνει για τα τραπέζια κεκάκια με αυτό εδώ το σχέδιο

 

http://sweettrends.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=Custom_Product_Details.tpl&product_id=924&category_id=104&option=com_virtuemart&Itemid=78〈=en

 

βάζεις μέσα την πάστα τη ζουλάς και παίρνει το σχήμα και όταν στεγνώσει και στερεοποιηθεί το ζωγραφίζεις από πάνω με πινελάκι και χρώμα ζαχαροπλαστικής :) Η μαμά μου έχει τρέλα με αυτά και αν και αρχικά λέγαμε να τα δώσουμε έξω τελικά θα τα κάνει μόνη της γιατί το θέλει για τη μπέμπα :) Οπότε αν χρειαστείς οτιδήποτε μου λες ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελεια τα κουπ πατ. αφου μου αρεσαν τοσο που ειπα να παρω και εγω χωρις να τα χρειαζομαι.

 

μπορεις αμα εινια μικρο το μπισκοτο να βαλεις στο σακουλακι, οπως ρενα, 2 μπισκοτακια και 2-3 καραμελες τυπου τσαρλεστον που ειναι ροζ ή σοκολατα με γεμιση φραουλα σαν συμπληρωμα στο μπισκοτο.

 

το οποιο σακουλακι μου αρεσε απιστευτα σαν ιδεα και λεω να το αξιοποιησω και εγω οταν με το καλο βαφτισω το μπεμπη. ας γεννηθει βεβαια με το καλο πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕΕΕΕΕΛΛΛΛΛΕΕΕΕΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑ!!!!!

Τα σχέδια φανταστικά. Μου αρέσει που τα έψαχνα στο εξωτερικό και τα βρήκα εδώ.

Βασικά θέλω βοήθεια maripose, την συνταγή - εκτελεση για τα κεκάκια της μαμάς σου και ποσες μερες πριν μπορώ να τα κάνω και δευτερον το υλικό που βάζεις μεσα στη φορμα ειναι η πάστα ζάχαρης που λένε και πως το κολλάς πάνω στο κειικ?????

Ασχετη ε???? Αφου δεν τρώω γλυκα και δεν ξέρω , τωρα πως μου εχουν μεινει ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης δεν φευγουν με τιποτα άλλη υπόθεση.....

Απορία No2 Το σχήμα της φράουλας ειναι σαν φόρμα που ψήνουμε τα κεικ ή κοβουμε με αυτο τα μπισκοτα και τα ψήνουμε????? Εννοείτε ότι θέλω και την συνταγη μπισκότων.!!!!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα πάρω τις συνταγές αύριο και θα σου πω.. ναι ζαχαρόπαστα έτοιμη θα πάρεις σε ότι χρώμα θες. Μας είπανε οτι 50 μπισκοτάκια θέλουν περίπου 500 γραμμάρια ζαχαρόπαστα οπότε υπολογίζεις. Δεν είναι φόρμα απλά έχει κάποια σχέδια πάνω για τα σποράκια από τις φράουλες και για τα φυλλαράκια :)

Τα μπισκότα μέσα στα σακουλάκια κρατάνε φρέσκα 4-5 μέρες εφόσον είναι κλεισμένα από πάνω :) Και παραπάνω κρατάνε αλλά εγώ max εκεί τα έχω αφήσει. Τα κεκάκια τώρα πρέπει να είναι πολύ φρέσκα αν όχι της προηγούμενης της προπροηγούμενης μέρας αλλιώς μην τα κάνεις καθόλου καλύτερα. Η ζαχαρόπαστα κολλάει με λίγο νεράκι :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες ειστε απο Θεσσαλονική και ενδιφέρεστε για βαζάκια με γλυκάκι του κουταλιου, βρήκα τα βαζακια των 40ml με το πανάκι από επάνω και δυο κορδέλες , α και κουταλάκι στην τιμή των 0,50 ?, μέσα στην Στοα στην Ερμού 18!

Ψαχνω τωρα γλυκό του κουταλιου οικονομικό. Μπορειτε να με βοηθήσετεεεεε????

Κατα προτιμηση φράουλα!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η φραουλα εινια ευκολο γλυκο του κουταλιου. Μπορεις να το κανεις μονη σου. δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο. τις φραουλες ολοκληρες, ζαχαρη και λεμονι (για να μην ζαχαρωνει). συνταγες θα βρεις στο ιντερνετ αμα γκουγκλαρεις "γλυκο του κουταλιου φραουλα". λογικα θα σου βγει πιο οικονομικα.

 

για να βρεις ετοιμο δεν ξερω που θα βρεις. νομιζω υπαρχει και ενα σαιτ που κανει αγορες online και νομιζω οτι λεγεται συνταγες της γιαγιας η καπως ετσι. δεν ξερω ποσοσ το εχει το κιλο και αν το πουλαει και ετσι.

 

μπορεις να ρωτησεις σε καφεκοπτεια τα οποια συνηθως πουλουν και γλυκα του κουταλιου. ακομα και στο καπανι μπορεις να ριξεις μια ματια μηπως και βρεις εκει

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικιο οτι ειναι ευκολο γλυκό αλλα δεν ξερω αν τοτε θα εχει αφθονες φραουλες και δεν θελω να το ρισκαρω.........εκτος αυτου θα χρειαστώ και αρκετα κιλά και δεν ξερω αν συμφέρει να το κανω μονη ή να το αγοράσω.......

Θα το δω.......

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχεις δικιο οτι ειναι ευκολο γλυκό αλλα δεν ξερω αν τοτε θα εχει αφθονες φραουλες και δεν θελω να το ρισκαρω.........εκτος αυτου θα χρειαστώ και αρκετα κιλά και δεν ξερω αν συμφέρει να το κανω μονη ή να το αγοράσω.......

Θα το δω.......

 

τι κανεις Λιτσα? πως παν οι ετοιμασίες? τι έκανες με το γλυκο φράουλα? θα φτιαξεις μόνη τελικα?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κορίτσια, αν και η βάπτιση είναι τέλος Μαίου έχω μπει στην τελική ευθεία!

Το γλύκο δεν θα το φτιάξω μόνη μου γιατί σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά και φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να φτιάξω και γλυκό. Εχω όμως πετύχει φοβερες και καταπληκτικές τιμές! Αναλύτικά:

Προσκλητήρια από http://www.aquarella.gr. Αν και από την Αθήνα, μου συμφέρει πάρα πολύ οικονομικά. Και να φανταστείτε ότι ο άνθρωπος μου έκανε προσκλητήριο με το θέμα μου!

Τελικά το θέμα θα είναι φράουλα!

Όλα τα υπόλοιπα τα αγόρασα απο τον Σειριδη που ειναι στην Βαλαωρίτου. Ασύγκριτες τιμές. Και το γλυκό του κουταλιού από http://www.fylka.gr. Δίνει και λιανική αλλά τιμές μόνο από κοντά όχι απο τηλέφωνο. Πραγματικά το πιο οικονομικό που θα μπορουσα να βρω. Τώρα μου έχει μείνει η παιδική μπομπονιέρα που ήθελα να κάνω γλαστράκια με λουλουδάκια. Ξέρει καμιά σας κανένα οικονομικό φυτώριο να μου προτείνει?

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Λοιπον κορίτσια, αν και η βάπτιση είναι τέλος Μαίου έχω μπει στην τελική ευθεία!

Το γλύκο δεν θα το φτιάξω μόνη μου γιατί σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά και φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να φτιάξω και γλυκό. Εχω όμως πετύχει φοβερες και καταπληκτικές τιμές! Αναλύτικά:

Προσκλητήρια από http://www.aquarella.gr. Αν και από την Αθήνα, μου συμφέρει πάρα πολύ οικονομικά. Και να φανταστείτε ότι ο άνθρωπος μου έκανε προσκλητήριο με το θέμα μου!

Τελικά το θέμα θα είναι φράουλα!

Όλα τα υπόλοιπα τα αγόρασα απο τον Σειριδη που ειναι στην Βαλαωρίτου. Ασύγκριτες τιμές. Και το γλυκό του κουταλιού από http://www.fylka.gr. Δίνει και λιανική αλλά τιμές μόνο από κοντά όχι απο τηλέφωνο. Πραγματικά το πιο οικονομικό που θα μπορουσα να βρω. Τώρα μου έχει μείνει η παιδική μπομπονιέρα που ήθελα να κάνω γλαστράκια με λουλουδάκια. Ξέρει καμιά σας κανένα οικονομικό φυτώριο να μου προτείνει?

κριμα δεν σε πρόλαβα!! γλυκά του κουταλιου απο 0,75 ετοιμα στολισμένα

http://glykatoukoutaliou.blogspot.com/

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...