Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαθήματα παιδικής yoga.να την στείλω?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου.Έχω μπει σε ένα δίλημμα και 8α ήθελα την γνώμη σας ή τις γνώσεις σας πάνω στο θέμα.Μία πολύ καλή μου φίλη μου είπε πως στον παιδικό σταθμό που εργάζεται , γίνονται εδώ και 2 εβδομάδες μαθήματα παιδικής yoga.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να στείλω την μεγάλη μου δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι ωφέλιμο.Έψαξα στο ιντερνετ και είδα σε διαφορα site οτι ηρεμεί τα παιδιά, τα βοηθάει να αυτοσυγκεντρωθουν και οτι ειναι σαν κάποιο είδος γυμναστικής.Απο την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως όλα αυτά τα γράφουν για διαφήμιση η για να τραβήξουν κόσμο τα δίαφορα κέντρα.Είχε και θέμα σήμερα στο πρωινό του mega αλλά δεν πρόλαβα να το δω.Πείτε μου κι εσείσ την γνώμη σας ή αν έχετε ακούσει κάτι.:roll:

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στελνω τα παιδια μου ηλικιας 10 και 7 ετων ταε κβο ντο. ισως ακουγεται λιγο ασχετο, αλλα θα βρεθουν διαφοροι να σου πουν οτι ολες οι ανατολικες τεχνικες ενεχουν τον κινδυνο προσυλητισμου ακομα και σατανισμου. εγω προσωπικα θα συνεχισω να τα στελνω, οχι γιατι ειμαι αθεη, ισα ισα κατατασω τον εαυτο μου στις θεουσες, αλλα γιατι τους κανει καλο στην αυτοπειθαρχια, συν οτι μαθαινουν κατι για τον εαυτο τους. η κορη σου ειναι μικρη. δες αν της αρεσει πρωτα και μετα συνεχιζετε. πρεπει να το δει σαν διασκεδαση και οχι σαν αγγαρεια επειδη ετσι θελει η μαμα. ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω. παρακολουθηστε μαζι ενα με δυο μαθηματα και δες αντιδρασεις.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα χρόνια θα τρέχουν ασταμάτητα τα παιδάκια με τα φροντιστήρια,

εγώ θα το έστελνα να παίξει και όχι για γιόγκα...

Για το ταε κβο ντο έχω ακούσει τα καλύτερα! Και είναι και φοβερή εκτόνωση!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

misspigi Απ'ότι μου είπαν το πρώτο μά8ημα είναι δωρεάν και δοκιμαστικό και μπορώ να παρακολου8ήσω κι εγω.Eννοείται πως δεν την πιέζω για κάτι τέτοιο.Dimmi εχω σκεφτεί οτι αυτή τη μία ώρα που κρατάει το μαθημα μήπως έκανε κάτι άλλο αλλά ο λόγος που το σκέφτομαι είναι οτι 8έλω μια ώρα που να μπορεί να είναι πιο χαλαρή πιο ήρεμη και ίσως την βοηθήσει.΄γι αυτό το λόγο βέβαια το σκέφτομαι αν 8α της κάνει καλό η 8α χάνει την ώρα της.

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ολα αυτα τα βλεπω με καχυποψια, ισως η λεξη δεν ειναι η σωστη. αλλα τι χρειαζεται τη γιογκα ενα τοσο μικρο παιδακι? μηπως ειναι απλα μια μοδα? (απο την αλλη δεν ειμαι και τυπος που θεωρει πως και στους μεγαλους η γιογκα χρειαζεται οποτε μπορεις και να μη μου δωσεις σημασια!)

δε μου κανει βεβαια εντυπωση που ξεφυτρωνουν τετοια στη πρωτευουσα αρχικα.

 

παντως εγω ισως να την πηγαινα καπου να μαθει μουσικη η θεατρικο...να ρχεται σε επαφη με αλλα παιδακια να κοινωνικοποιειται...εχει καιρο να μεινει με τον εαυτο της και να συγκεντρωθει στην.......εφηβεια!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εκει σε τμήμα 10 περιπου παιδιων 8α ειναι.μουσικη κανουμε και κα8ε σαββατο 8α πηγαινει και σε καλλιτεχνικο εργαστηρι.ισως εχετε δικιο.καλυτερα να την παω μια μερα να δει πως ειναι και βλεπουμε.

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτόμαστε καταρχήν τι ειναι η γιογκα? Το οτι εχει γινει μόδα και την εχουν βαλει μεχρι και σε γυμναστήρια και κανουν αφιερωματα στα πρωιναδικα ειναι ενα αλλο θέμα.

Υποτίθεται οτι μεσω τεχνικών και ασκήσεων γιγκα γινεται μια εξισορρόπηση και την εναρμόνιση του σώματος, μυαλού, συναισθήματος και της ψυχής. Στον τροπο που ζουμε εμεις οι μεγαλοι νομιζεται οτι κατεχουμε κατι τετοιο?

Εγω παντως προτείνω να το δοκιμάσεις. Άλλωστε ετσι δίνουμε στα παιδιά δυνατότητες να δοκιμάζουν πραγματα και να αποκτουν προσωπικη αποψη και γνωση. Μακαρι να εβρισκα και εγω κατι αντιστοιχο για τα δικα μου τα παιδιά

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχει κανει καποια γιογκα κ γιαυτο βλεπω αρνητικα μυνηματα!εγω εκανα κ παλια κ στην εγκυμοσυνη.μονο το γργονος οτι συγκεντρωνεσαι χαλαρωνεις κ μαθαινεις το σωμα σσου κ στις αναπνοες σου ειανι σημαντικο,εγω θα το ςστελνα το παιδι μου κ θα το κανω αν βρω κατι κοντα

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχουν κανει,συνηθως κοροιδευουν!!

Ειναι απο το καλυτερο ειδος γυμναστηκης και τονονει πολυ το σωμα.Υπαρχουν ασκησεις που αυτοι που κοροιδευουν δεν μπορουν με τιποτα να της κανουν.Θελει πολυ αυτοσυγκεντρωση και ισορροπια.

Ειναι καλο,αλλα δεν ξερω αν θα αρεσει σε ενα μικρο παιδακι επειδη εχει αργους ρυθμους.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πήγα την Τρίτη.Απο το πρώτο κιόλας μά8ημα ενθουσιάστηκε.Μαζί της κι εγώ.Ο χώρος τέλειος,με ωραία χρώματα,χαρούμενος ολοκαίνουριος (άνοιξε τον Σεπτέμβρη).Παρακολού8ησα κι εγώ το μάθημα,απο απόσταση βέβαια.Η κοπέλα που τους έκανε το μά8ημα πολύ καλή και με πολύ εμπειρία σε παιδική αλλα και για ενήλικες yoga.Ο ιδιοκτήτης ένας πολύ ήρεμος άν8ρωπος που αν μιλήσεις έστω και λίγο μαζί του καταλαβαίνεις πόσο αγαπάει αυτό που κάνει.Είχε 17 χρόνια παιδικό στα8μό στην Κηφισια.Θα δείξει τι οφέλη θα έχει η yoga στην μικρή πάντως τις άρεσε πολύ και με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε.

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά την πήγα την Τρίτη.Απο το πρώτο κιόλας μά8ημα ενθουσιάστηκε.Μαζί της κι εγώ.Ο χώρος τέλειος,με ωραία χρώματα,χαρούμενος ολοκαίνουριος (άνοιξε τον Σεπτέμβρη).Παρακολού8ησα κι εγώ το μάθημα,απο απόσταση βέβαια.Η κοπέλα που τους έκανε το μά8ημα πολύ καλή και με πολύ εμπειρία σε παιδική αλλα και για ενήλικες yoga.Ο ιδιοκτήτης ένας πολύ ήρεμος άν8ρωπος που αν μιλήσεις έστω και λίγο μαζί του καταλαβαίνεις πόσο αγαπάει αυτό που κάνει.Είχε 17 χρόνια παιδικό στα8μό στην Κηφισια.Θα δείξει τι οφέλη θα έχει η yoga στην μικρή πάντως τις άρεσε πολύ και με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε.

 

Μπράβο σου. Εύχομαι να συνεχίσετε χωρίς εμπόδια και προβλήματα

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας,γεία σας!Σήμερα είχαμε το δεύτερο μας μάθημα yoga.Η μικρή βγήκε ακόμα πιο ενθουσιασμένη απο την πρώτη φορά.Εγώ καθόμουν απ'έξω απο την αίθουσα που έχει ένα προθάλαμο και μπορείς να δεις απο ένα τζαμάκι το μάθημα.Εκεί κάθονται όλοι οι γονείς.Ο διευθυντής του σταθμού μας πρόσφερε καφέ και μια μαμά έφτιαξε και έφερε κέικ.Η μικρή κάθεται στο σπίτι και δείχνει στον αδερφό της πως να κάθεται και να κάνει εισπνοές και εκπνοές.Τελικά νομίζω οτι της κάνει καλό όλο αυτό.Θα δείξει σιγά σιγά βέβαια.

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Η γιόγκα είναι το καλύτερο είδος άσκησης για όλους! Εγώ παρακαλάω ο μικρός να ακολουθήσει τα βήματα μου και όχι τα ποδοσφαιρικά του πατέρα του!

Η γιόγκα για παιδιά είναι περισσότερο παιχνίδι και δεν νομίζω να κάνουν καμία αναπνευστική άσκηση πέραν του να τους δείχνει πως να αναπνέουν κανονικά από τη μύτη σε πιο ήρεμους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Υogini εχεις απόλυτο δίκιο.παρακολουθώ τα μαθήματα που κάνει η μικρή και όντως τους δείχνει πως να αναπνέουν οι ασκήσεις που κάνουν είναι μέσα απο κινήσεις ζώων να γνωρίσουν και να γυμνάσουν το σώμα τους.Προσωπικά αν και δεν ξέρω βέβαια απο yoga δεν βλέπω να κάνουν κάποια άσκηση επικίνδυνη.Απο ότι είπε και η κοπέλα που κάνει τα μαθήματα μέχρι και ένας ενήλικας μπορεί να πάθει τραβήγματα αλλά δεν φταίνε οι ασκήσεις αλλά ο λάθος τρόπος που γίνονται.Φώτισέ μας λίγο yogini με τις γνώσεις σου!!!:-D

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...