Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά απο τις δύο ΠΗΤ δέχεται το ΙΚΑ? (Β επιπεδου ή υπερηχου)


Recommended Posts

και ο γιατρός του ικα ποια από τις δύο σου έγραψε τελικά;

αυτή που έγραφε η β'επιπέδου ή αυτή που είπε ο γιατρός σου;

τι να πω,κι εμένα μπερδεμένα μου φαίνονται!

γιατί διαβάζω κι εδώ στο φόρουμ ότι αλλάζουν τις ημερ/νίες κατά πως βολεύονται!:P

ευτυχώς,που δεν υπάρχει πρόβλημα να γεννήσεις πριν ή μετά την ΠΗΤ γιατί η ΠΗτ δε λέει και κάτι!:P

στην περιπτωση μου αλλη πητ ελεγε το υπερηχο(24-01) αλλη ο γιατρος μου(31-01) κ αλλη μου εδωσε το ικα(26-01). κ τελικα γεννησα αλλη ημερομηνια(30-01):lol::lol::lol:. βασικα θα επρεπε να ρωταμε το εμβρυο ποτε σκοποευει να σκασει μυτη αλλα αφου δεν γινεται;) μην σκας κ πολυ κ οτι να σου γραψει τις μερες θα τις παρεις κ το μωρο θα βγει:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην περιπτωση μου αλλη πητ ελεγε το υπερηχο(24-01) αλλη ο γιατρος μου(31-01) κ αλλη μου εδωσε το ικα(26-01). κ τελικα γεννησα αλλη ημερομηνια(30-01):lol::lol::lol:. βασικα θα επρεπε να ρωταμε το εμβρυο ποτε σκοποευει να σκασει μυτη αλλα αφου δεν γινεται;) μην σκας κ πολυ κ οτι να σου γραψει τις μερες θα τις παρεις κ το μωρο θα βγει:P

 

με προβληματίζει γιατί είμαι και θα είμαι σε αναρρωτική μέχρι να μπω σε κύηση,οπότε πρέπει να κανονίσουμε την άδεια και καπάκι να ξεκινά η κύησης!

δλδ ο γιατρός του ικα θα γράψει ό,τι θέλει;;

πώς;;

πώς την υπολογίζει αυτός;

αφού ο γιατρός μου θα μου δώσει βεβαίωση για πΗΤ 10/3!

Link to comment
Share on other sites

καλε γιατι πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο???πειτε στον γιατρο σας να σας γραψει ιδια πητ με του β επιπεδου.;);)

η ΠΗΤ στη β'επιπέδου γράφει 17/3 νομίζω

η άδειά μου λήγει 14/1

τι να κάνω μετά;

να πάρω 3 μέρες αναρρωτική και μετά κύησης;

γι'αυτό λέω ότι 10/3 που μου λέει ο γιατρός με βολεύει κι εμένα γιατί λήγει 14/1 η άδεια και 15/1 θα ξεκινά η κύησης!

τι λέτε να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες και νυν μανούλες!!!:P

καμιά ιδέα;

τί λέτε;

την Τετάρτη έχω ραντεβού με το γιατρό και θέλω να ξέρω τι να κάνουμε!

 

Δεν ξερω αμα σε βοηθησω αλλα τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση ειχα επαπειλουμενη κυηση απο την αρχη της εγκυμοσυνης(λογω προβληματος) κ καθε μηνα περνουσα επιτροπη κ μου διναν αδεια οταν εφτασε λοιπον στιγμη να παρω τη κανονικη αδεια πηγα στο ικα με το χαρτι απο τον δικο μου ιατρο(εξωτερικο)οπου βεβαιωνει την πητ που εχω χωρις να μου ζητησουν β επιπεδου κ χωρις καποιο υπερηχο, ειδε τις μερες μεχρι την πητ που περισσευαν κ επρεπε καπως να δικαιολογηθουν οποτε κ για αυτες μ εδωσε παλι χαρτι για επιτροπη για να μου γραψουν αναρωτικη, δεν ξερω την περιπτωση σου, ρωτα τον ιατρο του ικα τι να κανεις με αυτες τις μερες κ εχε μαζι σου τους υπερηχους κ ολα τα σχετικα.... ελπιζω να μην σε μπερδεψα κ αν θες κατι αλλο να με ρωτησεις κ μπορω να βοηθησω;)

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

Τί να σας πώ βρε κορίτσια...

Εγω στην κόρη μου, όταν πήγα να μου γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ ΠΗΤ για να ξεκινήσει η άδειά μου, μου ζήτησε οπωσδήποτε βεβαίωση από το γιατρό μου. Εγω του είχα πάει Β επιπέδου και πρόσφατο υπέρηχο και του ζητούσα να μου βγάλει ΠΗΤ και αυτός αρνήθηκε λέγοντάς μου πως χωρίς βεβαίωση απο το γιατρό μου, δεν μου βγάζει ΠΗΤ.

Πήγα λοιπόν στον δεύτερο γυναικολόγου του συγκεκριμένου ΙΚΑ (Κορίνθου) και μου είπε ακριβως τα ίδια. Εκει τα είχα πάρει πλέον στο κρανίο γιατί είχαν και απεργία και 'ήταν μια βδομάδα και ταλαιποριομουνα και του λέω...

"εσεις δηλαδή σαν γιατρός- γυναικολόγος που είστε, δεν μπορείτε να μου βγάλετε ΠΗΤ χωρίς την βεβαίωση του γιατρού μου; Δική σας άποψη δεν έχετε;" Η απάντηση του ήταν αποστομοτική "Οχι! εγω δεν είμαι ικανός για γένες! Περάστε έξω!"

Και δεν μου την έγραψε και με πέταξε και έξω!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί να σας πώ βρε κορίτσια...

Εγω στην κόρη μου, όταν πήγα να μου γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ ΠΗΤ για να ξεκινήσει η άδειά μου, μου ζήτησε οπωσδήποτε βεβαίωση από το γιατρό μου. Εγω του είχα πάει Β επιπέδου και πρόσφατο υπέρηχο και του ζητούσα να μου βγάλει ΠΗΤ και αυτός αρνήθηκε λέγοντάς μου πως χωρίς βεβαίωση απο το γιατρό μου, δεν μου βγάζει ΠΗΤ.

Πήγα λοιπόν στον δεύτερο γυναικολόγου του συγκεκριμένου ΙΚΑ (Κορίνθου) και μου είπε ακριβως τα ίδια. Εκει τα είχα πάρει πλέον στο κρανίο γιατί είχαν και απεργία και 'ήταν μια βδομάδα και ταλαιποριομουνα και του λέω...

"εσεις δηλαδή σαν γιατρός- γυναικολόγος που είστε, δεν μπορείτε να μου βγάλετε ΠΗΤ χωρίς την βεβαίωση του γιατρού μου; Δική σας άποψη δεν έχετε;" Η απάντηση του ήταν αποστομοτική "Οχι! εγω δεν είμαι ικανός για γένες! Περάστε έξω!"

Και δεν μου την έγραψε και με πέταξε και έξω!

 

ΑΑΑΑΑΑΑ.......παρα πολυ ωραια.......τοτε η ταμπελιτσα εξω απο το ιατρειο του τι εστι????διακοσμητικη????κ αυτος εκει γιατι ειναι???να πινει κ να τρωει κ να σχολαει 10η ωρα το πολυ??? καλα ειναι.....αυτο που την δινει φυσικα ειναι η ειρωνεια τους επειδη δεν τον εχεις αυτον ως ιατρο γι αυτο.....ολους αυτους τους μηνες εχω ακουσει τα παντα απο τ ικα κ εχω μεινει ετσι:shock:, πας με ολη την καλη διαθεση...κ σε ειρωνευοντε.ΚΡΙΜΑ!!!!!

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

καταλαβαίνω ότι είναι στο χέρι του γυναικολόγου του κέντρου μάνας και παιδιού τι θα ζητήσει και τι θα κάνει!

το μόνο σίγουρο είναι ότι η συμπεριφορά τους είναι κοινή!

ανήθικοι και αγενείς!

και δεν καταλαβαίνω γιατί!!!!

 

τέλος πάντων,ας κρατάμε τη ψυχραιμία μας για τα παιδάκια μας!!!

 

σας φιλώ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια!

πήρα βεβαίωση ΠΗΤ από το γατρό μου για 10/3

μέχρι τις 14/1 εχω αναρρωτική οπότε με βάση αυτή την ΠΗΤ η άδεια κύησης ξεκινά στις 15/1 και φτάνει μέχρι ΚΑΙ την ΠΗΤ 10/3!

λέτε να έχω πρόβλημα με το ικα που η άδεια κύησης περιλαμβάνει ΚΑΙ την ΠΗΤ;

η υπεύθυνη των αδειών μου είχε πει ότι θα μετρήσει και την πΗτ για να μου βγάλει την άδεια!

 

έχω κλείσει ραντεβού για αύριο το πρωι με το γυναικολόγο του κέντρου μάνας και παιδιού και θα πάει η πεθερά μου αφού εγώ είμαι σε αναρρωτική;

λέτε να έχει πρόβλημα;

οι υπέρηχοί μου γράφουν ΠΗΤ 17/3.εγώ είπα στο γιατρό να μου γράψει 10/3 για να μην πάρω άλλη αναρρωτική!

της έδωσα όλο το φακελο μήπως ΄θέλει κάτι να δει ο γιατρός!

 

χρειάζεται κάτι άλλο;;;

καμιά αίτηση κάνουμε;;

 

ο γιατρός τι θα της δώσει;;

τρία χαρτιά;

ένα δικό με την πΗΤ ένα για μένα και ένα για τον εργοδότη;

ή 3 σε ένα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου ειχε δωσει ενα χαρτι 3 σε 1,οχι για τον καθενα χωριστα.φυσικα και ειναι λαθος να σου μετρησει και την πητ στην αδεια,λογικα θα σου το βγαλει το ικα αυτοματα οπως πρεπει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

πήρα βεβαίωση ΠΗΤ από το γατρό μου για 10/3

μέχρι τις 14/1 εχω αναρρωτική οπότε με βάση αυτή την ΠΗΤ η άδεια κύησης ξεκινά στις 15/1 και φτάνει μέχρι ΚΑΙ την ΠΗΤ 10/3!

λέτε να έχω πρόβλημα με το ικα που η άδεια κύησης περιλαμβάνει ΚΑΙ την ΠΗΤ;

η υπεύθυνη των αδειών μου είχε πει ότι θα μετρήσει και την πΗτ για να μου βγάλει την άδεια!

 

έχω κλείσει ραντεβού για αύριο το πρωι με το γυναικολόγο του κέντρου μάνας και παιδιού και θα πάει η πεθερά μου αφού εγώ είμαι σε αναρρωτική;

λέτε να έχει πρόβλημα;

οι υπέρηχοί μου γράφουν ΠΗΤ 17/3.εγώ είπα στο γιατρό να μου γράψει 10/3 για να μην πάρω άλλη αναρρωτική!

της έδωσα όλο το φακελο μήπως ΄θέλει κάτι να δει ο γιατρός!

 

χρειάζεται κάτι άλλο;;;

καμιά αίτηση κάνουμε;;

 

ο γιατρός τι θα της δώσει;;

τρία χαρτιά;

ένα δικό με την πΗΤ ένα για μένα και ένα για τον εργοδότη;

ή 3 σε ένα;;

Να σου πω την αληθεια λιγο μπερδευτηκα...Ποια αδεια εννοεις?Δυο αδειες παιρνουμε και φυσικα πληρωνομαστε...Την αδεια κυοφοριας που καταθετουμε τα χαρτια στον 7ο περιπου και την αδεια λοχειας που καταθετουμε τα χαρτια μολις γεννησουμε.Μετα υπαρχει το 6μηνο και νο 9μηνο του οαεδ.Αλλα απο οτι καταλαβα που το διαβασα καλυτερα, μαλλον εννοεις την αδεια κυοφοριας οχι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Οταν μαθεις πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα!! Μπερδεύτηκα... ποια είναι η ημερολογιακή πητ και ποια η υπερηχογραφική? με βάση την τελευταία περίοδο η γιατρός μου μου είχε οτι η πητ είναι 12/11. στον υπέρηχο β επιπέδου γράφει πητ 14/11. δεν εδωσα και πολύ σημασία. τέλος του μήνα θα πάω στη γιατρό μου για την εξέταση του μήνα και θα της πω να μου δώσει και χαρτί-βεβαίωση (δεν ξέρω τι ακριβώς) το οποίο να χρησιμοποιήσω στο ικα για να πάρω τη βεβαίωση για τον εργοδότη μου. τι συμφέρει τελικά? ο γιατρός του ικα να γράψει ημερομηνία πιο μετά η πιο πριν από την πητ? για να το πω στη γιατρό μου να αφαιρέσει ή να προσθέσει καμιά μερούλα ... αρχές σεπτέμβρη σκεφτομαι να πάω στο ικα. δεν υπάρχει πρόβλημα ε? ούτε νωρίς ούτε αργά, έτσι δεν είναι? και κάτι τελευταίο ρε κορίτσια. αφού πάρω το χαρτί από το ίκα στον εργοδότη πότε τα καταθέτω? την ημέρα που ξεκινάει η άδεια ή νωρίτερα. ευχαριστωωωω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Μπερδεύτηκα... ποια είναι η ημερολογιακή πητ και ποια η υπερηχογραφική? με βάση την τελευταία περίοδο η γιατρός μου μου είχε οτι η πητ είναι 12/11. στον υπέρηχο β επιπέδου γράφει πητ 14/11. δεν εδωσα και πολύ σημασία. τέλος του μήνα θα πάω στη γιατρό μου για την εξέταση του μήνα και θα της πω να μου δώσει και χαρτί-βεβαίωση (δεν ξέρω τι ακριβώς) το οποίο να χρησιμοποιήσω στο ικα για να πάρω τη βεβαίωση για τον εργοδότη μου. τι συμφέρει τελικά? ο γιατρός του ικα να γράψει ημερομηνία πιο μετά η πιο πριν από την πητ? για να το πω στη γιατρό μου να αφαιρέσει ή να προσθέσει καμιά μερούλα ... αρχές σεπτέμβρη σκεφτομαι να πάω στο ικα. δεν υπάρχει πρόβλημα ε? ούτε νωρίς ούτε αργά, έτσι δεν είναι? και κάτι τελευταίο ρε κορίτσια. αφού πάρω το χαρτί από το ίκα στον εργοδότη πότε τα καταθέτω? την ημέρα που ξεκινάει η άδεια ή νωρίτερα. ευχαριστωωωω!!

 

Η ΠΗΤ που βγαίνει με βάση την τελευταία περίοδο είναι η ημερολογιακή. Η άλλη η υπερηχογραφική. Εγώ είχα 8 μέρες διαφορά στις 8.Είπα του γιατρού μου στην βεβαίωση να μου γράψει την πιο νωρίς για να σταματήσω νωρίτερα από την δουλειά γιατί πραγματικά δεν την πάλευα άλλο.Στο ΙΚΑ μπορείς να πάς με την βεβαίωση όταν κλείσεις την 28η βδομάδα. Για να καταθέσεις τα υπόλοιπα χαρτιά πρέπει να πας μόλις ξεκινήσει η άδεια σου.Με το καλό!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι επιτηδες του ειπα να μου γραψει 1 εβδομάδα μετά για να κάτσω 1 εβδομάδα παραπάνω με το μωρό!στο ΙΚΑ καν δεν κοιταξαν τα χαρτιά μου απλώς με ρώτησαν..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...