Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλαζει καθε μια ωρα.......


paulinaki

Recommended Posts

Κάτσε.... Γιατι τώρα το έπιασα... Πηγές στον γιατρό σου σου πρότεινε συμπλήρωμα συγκεκριμένης μάρκας (προφανώς...) και εσυ προσπαθείς να καταλάβεις γιατι... Για αυτό και ρωτάς αν έχεις γαλα...

Δεν θα σου γράψω ολα αυτά που σκέφτομαι τώρα για τον γιατρό...κανει μια καλη προσπάθεια να σε κανει πελάτη της φαρμακευτικής, αδιαφορώντας για το μωρο σου που ειναι δικός του πελάτης...

Βρες ενα γιατρό που να γνωρίζει απο θηλασμό. Μπορείς να βρεις εδώ..

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

Και αν δεν μπορείς...δεν ξέρω που είσαι θα περνεις τηλ στο 10525 στην Αλκυόνη.

Και φυσικά εδώ μεσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμπλήρωμα γιατι σου έδωσε? να ξέρεις οτι οι γιατροί χωρις λόγω προτείνουν, χωρις να εξηγούν τους κινδύνους που εχει ενα τέτοιο συμπλήρωμα. Δεν προσφαιρει τίποτα στο μωρο σου σε σχέση με το γαλα της μαμάς του. Στη ηλικία που είστε έχεις άπειρο γαλα.. Για να θρέψεις δίδυμα. Όταν δίνεις συμπλήρωμα απλά αφαιρείς απο την παραγωγή σου. Το να τρώει κάθε μια ωρα ειναι φυσιολογικό.. Μην νομίζεις οτι δεν του φτάνει το γαλα σου, απλά εχει μικρό στομαχάκι. Το οτι ειναι βιολογικό το γαλα που σου έδωσε επίσης δεν λεει τίποτα διάβασε τι περιέχει στα συστατικά του και τι σημαίνει αυτό. Σου προτείνω να μην του ξαναδωσεις και να θυλαζεις μονο. Όσο συχνά θελει και για όση ωρα θελει. Ειναι πολύ πιο απλό να θυλαζεις μονο.. Ούτε αποστείρωση ούτε προετοιμασία.. Το γαλα θα ειναι παντα έτοιμο απο το στηθος της μαμάς, του όποτε το ζητήσει είτε ειστε σπίτι είτε βόλτα.. Και όταν κοιμαται θα μπορείς να κανεις οτι θέλεις και όχι αποςτειρωςη. Δεν σου λέω για τα ωφέλη του θυλαςμου ειναι παντού εδώ μεςα. Διάβασε εδώ μέσα για τον αποκλειστικό θηλασμό και κάνε μια συνειδητή επιλογή. Οτι και αν διαλέξεις να κανεις να γνωρίζεις αν περιέχει κίνδυνο η ειναι καλο για το μωρο σου. Απο οτι καταλαβαίνω δεν έχεις κανένα θέμα με το στηθος σου...δεν πονάς...έχεις πολύ γαλα και ενα καλο μωρο...απολαύσετο!! Θα ειναι ένα υπέροχο ταξίδι... Οτι θες είμαι εδώ...και εγω και οι υπόλοιπες μανούλες.

Να σου ζήσει και πάλι!

 

Συμπληρωμα μου εδωσε γιατι οταν ηρθε ειχε χαδει 160γρ...ειχε ερθει στην 8 μερα απο οταν γεννηθηκαμε...κι εγω εχω προβληματιστει γιατι το μωρο μου οταν τρωει απο μενα τρωει κανονικα χωρις να κλαιει...μετα μπορει να θελει στην 1 ωρα με 2 ή και στο μισαωρο να ξαναφαει...αλλα ειναι ακομα μικρουλης.δεν ξερω τι να πω....θα την ρωτησω οταν παω τωρα που θα κλεισουμε μηνα...εσυ τι εχεις να πεις γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Όποτε λογικά και ψάχνεις να δεις τι συμβαίνει. Το ζηγηζεις το μωρο σου? εχει πάρει βάρος πλέον? πως του δείνεις συμπλήρωμα και ποσό? η συχνότητα που τρώει δεν ειναι περίεργη...ειναι λογική. Το θέμα ειναι πίνει απο το στηθος σου όταν καθετε? δες αυτό το βίντεο για να καταλάβεις πως ειναι όταν καταπίνει και πως όταν απλά πιπιλαει. http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood-greek

Πάντως... Το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ειναι η τελευταία λύση.

Πρώτα πρεπει να δεις αν τρώει σωστά..αν δεν πονάς τότε μάλλον πίνει σωστά. Αλλα και πάλι πρεπει να σε δει κάποιος.

Γαλα έχεις αφού το νιώθεις..

Επόμενη λύση αν δεν τρώει καλα το μωρο ειναι να βγάζεις εσυ γαλα με θυλαστρο και να του το δίνεις αλλα και αυτό δεν ειναι τελείως σωστή λύση γιατι θα παιδευτεις απλά ειναι η αμμεσος καλυτερη αν το παιδί χρειάζεται συμπλήρωμα. Να ειναι δικο σου.

Για το βαρος δεν ξέρω να σου πω τι ειναι φυσιολογικό και τι όχι.

Σου προτείνω να σε δει σύμβουλος θυλαςμου, αν δεν το επιτρέπει η οικονομική κατάσταση να παρεις στην Αλκυόνη τηλ. Να τους πεις τι συμβαίνει και αν θες πας και απο εκεί να σας δούνε..ειναι δωρεάν. Ειναι στην καισαριανη. Μπορείς να παρεις και τώρα τηλ ειναι ανοιχτά μέχρι τις 4. Να το ζηγηζεις στην ίδια ζυγαριά γιατι εχουν αποκλίσεις.

Οτι άλλο θες είμαι εδώ.. Μπράβο σου που δεν αγχώνεσαι πάντως και το ψάχνεις..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Όποτε λογικά και ψάχνεις να δεις τι συμβαίνει. Το ζηγηζεις το μωρο σου? εχει πάρει βάρος πλέον? πως του δείνεις συμπλήρωμα και ποσό? η συχνότητα που τρώει δεν ειναι περίεργη...ειναι λογική. Το θέμα ειναι πίνει απο το στηθος σου όταν καθετε? δες αυτό το βίντεο για να καταλάβεις πως ειναι όταν καταπίνει και πως όταν απλά πιπιλαει. http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood-greek

Πάντως... Το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ειναι η τελευταία λύση.

Πρώτα πρεπει να δεις αν τρώει σωστά..αν δεν πονάς τότε μάλλον πίνει σωστά. Αλλα και πάλι πρεπει να σε δει κάποιος.

Γαλα έχεις αφού το νιώθεις..

Επόμενη λύση αν δεν τρώει καλα το μωρο ειναι να βγάζεις εσυ γαλα με θυλαστρο και να του το δίνεις αλλα και αυτό δεν ειναι τελείως σωστή λύση γιατι θα παιδευτεις απλά ειναι η αμμεσος καλυτερη αν το παιδί χρειάζεται συμπλήρωμα. Να ειναι δικο σου.

Για το βαρος δεν ξέρω να σου πω τι ειναι φυσιολογικό και τι όχι.

Σου προτείνω να σε δει σύμβουλος θυλαςμου, αν δεν το επιτρέπει η οικονομική κατάσταση να παρεις στην Αλκυόνη τηλ. Να τους πεις τι συμβαίνει και αν θες πας και απο εκεί να σας δούνε..ειναι δωρεάν. Ειναι στην καισαριανη. Μπορείς να παρεις και τώρα τηλ ειναι ανοιχτά μέχρι τις 4. Να το ζηγηζεις στην ίδια ζυγαριά γιατι εχουν αποκλίσεις.

Οτι άλλο θες είμαι εδώ.. Μπράβο σου που δεν αγχώνεσαι πάντως και το ψάχνεις..

 

Ετσι οπως τον βλεπουμε μας φαινεται οτι εχει παρει...οταν μας ειχε πει η γιατρος για το συμπληρωμα και μας ειχε πεισε μια εβδομαδα να τον δει ξανα ειχε βαλει 410γρ σε 1 εβδομαδα και 2 μερες.δεν μπορει να βαζει μονο απο το συμπληρωμα.πρεπει να του κανει και το δικο μου γαλα...περιμενω απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι οπως τον βλεπουμε μας φαινεται οτι εχει παρει...οταν μας ειχε πει η γιατρος για το συμπληρωμα και μας ειχε πεισε μια εβδομαδα να τον δει ξανα ειχε βαλει 410γρ σε 1 εβδομαδα και 2 μερες.δεν μπορει να βαζει μονο απο το συμπληρωμα.πρεπει να του κανει και το δικο μου γαλα...περιμενω απαντηση σου

Προφανώς...

Ποσό συμπλήρωμα δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

60ml νερο το πρωι με 2 κοφτες γαλα απο την μεζουρα που εχει και 60 ml νερο το βραδυ παλι το ιδιο...

 

410 gr σε 1 εβδομάδα με 120 μλ ξένο γάλα όλη μέρα προφανώς και δεν είναι από το ξένο γάλα.

Μπορείς άνετα να κόψεις το ξένο γάλα και να του δίνεις στήθος.

 

Η χρήση του μπουκαλιού (χωρίς λόγο βέβαια) μπορεί να επιφέρει σύγχιση θηλών και πρόωρο αποθηλασμό.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και σου το λέω εγώ που θηλάζω την μπέμπα 11 μήνες με χωρίς όχι μόνο πρησμένο ούτε καν φουσκωμένο στήθος! Μην αγχώνεσαι κόψε το μπουκάλι και αν δεν έχεις ζυγαριά σπίτι ;)μέτρα τις βρεγμένες πάνες και μην σε ανυσηχεί τίποτα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο εσένα τρώει.. Λοιπόν.

Τα 120 που δίνεις δεν ειναι πολλα όποτε για να πήρε 400 σε μια εβδομάδα μάλλον δεν του χρειάζονται και καθόλου. Το θέμα ειναι αφού τρώει καλα απο εσένα γιατι δεν πήρε πριν και πήρε τώρα?

Τέλος πάντων...παρακολουθα το... Το πρωι δεν θα του δίνεις θα τρώει μονο απο το στηθος.. Το πρωι ειναι φουλ το στηθος δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα. Όποτε τα 60 έφυγαν.. Αν νομίζεις οτι το βράδυ θες να δώσεις να ειναι δικο σου.

Στις 9 με 10 το βράδυ..έτσι δεν θα ανησυχείς μην σου μειωθεί το γαλα σου αφού όσο τρώει θα ειναι απο εσένα.. Πρώτα θα τον βάζεις στο στηθος να πιεί όσο θελει και μετα μπουκάλι. Αλήθεια...δεν του δίνεις έτσι απλά μπουκάλι να φανταστώ, πρώτα τον βάζεις στο στηθος και μετα του δίνεις ναι? αν όχι Καντο έτσι και μετα δες.. Θελει και άλλο?

Γαλα θα βγάζεις είτε με θυλαστρο είτε με το χέρι. Αν έχεις θυλαστρο θα το βάζεις το πρωι στις 5 πχ η πιο μετα στις 7 η και τα δυο ανάλογα ποσό θα βγάζεις. Δεν ανταποκρίνονται όλες οι γυναίκες το ίδιο με το θυλαστρο και θελει και εξοικείωση μπορει στην αρχή να μην βγάλεις τπτ.

Την ωρα που θυλαζεις το μωρο απο το ενα στηθος θα βάλεις το θυλαστρο στο άλλο. Με αυτό τον τροπο θα έχεις αυξημένη ΡΟΗ και στα δυο στήθη και για το μωρο σου και για το θυλαστρο.. Παρατήρησε το μωρο σου αν θα πίνει πιο πολύ εκείνη την ωρα. Αυτός ειναι και ένας τρόπος για να βοηθήσεις το μωρο σου να πιεί πιο γρήγορα και πιο πολύ.

Άλλος τρόπος ειναι να μαζεύεις σε ποτηράκι αυτό που τρέχει απο το άλλο στηθος όταν το μωρο σου θυλαζει.. Συμβαίνει κάτι τέτοιο? αν ναι το μαζεύεις.

Πάντως σκέψου το ενδεχόμενο να μην δίνεις καθόλου συμπλήρωμα και ζήγηςε τον, να δεις τι γίνεται. Ειναι προτιμότερο να μην δωθεί τεχνίτη θηλή στους πρώτους 3 μήνες γιατι μπερδεύονται.. Ούτε πιπίλα ούτε μπιμπερο, αν μπορείς να του το δίνεις διαφορετικά με κουταλάκι η ποτηράκι δεν θα έχεις κανένα θέμα...

Οτι άλλο θες ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο εσένα τρώει.. Λοιπόν.

Τα 120 που δίνεις δεν ειναι πολλα όποτε για να πήρε 400 σε μια εβδομάδα μάλλον δεν του χρειάζονται και καθόλου. Το θέμα ειναι αφού τρώει καλα απο εσένα γιατι δεν πήρε πριν και πήρε τώρα?

Τέλος πάντων...παρακολουθα το... Το πρωι δεν θα του δίνεις θα τρώει μονο απο το στηθος.. Το πρωι ειναι φουλ το στηθος δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα. Όποτε τα 60 έφυγαν.. Αν νομίζεις οτι το βράδυ θες να δώσεις να ειναι δικο σου.

Στις 9 με 10 το βράδυ..έτσι δεν θα ανησυχείς μην σου μειωθεί το γαλα σου αφού όσο τρώει θα ειναι απο εσένα.. Πρώτα θα τον βάζεις στο στηθος να πιεί όσο θελει και μετα μπουκάλι. Αλήθεια...δεν του δίνεις έτσι απλά μπουκάλι να φανταστώ, πρώτα τον βάζεις στο στηθος και μετα του δίνεις ναι? αν όχι Καντο έτσι και μετα δες.. Θελει και άλλο?

Γαλα θα βγάζεις είτε με θυλαστρο είτε με το χέρι. Αν έχεις θυλαστρο θα το βάζεις το πρωι στις 5 πχ η πιο μετα στις 7 η και τα δυο ανάλογα ποσό θα βγάζεις. Δεν ανταποκρίνονται όλες οι γυναίκες το ίδιο με το θυλαστρο και θελει και εξοικείωση μπορει στην αρχή να μην βγάλεις τπτ.

Την ωρα που θυλαζεις το μωρο απο το ενα στηθος θα βάλεις το θυλαστρο στο άλλο. Με αυτό τον τροπο θα έχεις αυξημένη ΡΟΗ και στα δυο στήθη και για το μωρο σου και για το θυλαστρο.. Παρατήρησε το μωρο σου αν θα πίνει πιο πολύ εκείνη την ωρα. Αυτός ειναι και ένας τρόπος για να βοηθήσεις το μωρο σου να πιεί πιο γρήγορα και πιο πολύ.

Άλλος τρόπος ειναι να μαζεύεις σε ποτηράκι αυτό που τρέχει απο το άλλο στηθος όταν το μωρο σου θυλαζει.. Συμβαίνει κάτι τέτοιο? αν ναι το μαζεύεις.

Πάντως σκέψου το ενδεχόμενο να μην δίνεις καθόλου συμπλήρωμα και ζήτησε τον, να δεις τι γίνεται. Ειναι προτιμότερο να μην δωθεί τεχνίτη θηλή στους πρώτους 3 μήνες γιατι μπερδεύονται.. Ούτε πιπίλα ούτε μπιμπερο, αν μπορείς να του το δίνεις διαφορετικά με κουταλάκι η ποτηράκι δεν θα έχεις κανένα θέμα...

Οτι άλλο θες ρωτάς...

 

Μας ειχαν πει και απο την κλινικη οτι οταν βγουν χανουν βαρος...εμενα η παιδιατρος ηρθε στις 8 μερες...σχετικα νωρις...μπορει να το εκανε προολιπτικα.φυσικα πρωτα απο το δικο μου δινω και μετα το συμπληρωμα..τι να πω...με εχει αγχωσει το θεμα...σε ευχαριστω πολυ και παλι....

Link to comment
Share on other sites

410 gr σε 1 εβδομάδα με 120 μλ ξένο γάλα όλη μέρα προφανώς και δεν είναι από το ξένο γάλα.

Μπορείς άνετα να κόψεις το ξένο γάλα και να του δίνεις στήθος.

 

Η χρήση του μπουκαλιού (χωρίς λόγο βέβαια) μπορεί να επιφέρει σύγχιση θηλών και πρόωρο αποθηλασμό.

 

Την παρασκευη που θα παω στην παιδιατρο θα την ρωτησω εαν ειναι να το κοψω το συμπληρωμα...ειμαι στην τσιτα με αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και κατι αλλο ειναι φυσιολογικο που ο μπεμπης μου μπορει να ειναι στο στηθος μου 35 με 45 λεπτα(δεν τρωει φυσικα ολη αυτη την ωρα)και να θελει να φαει ξανα σε μιση ωρα ή και 45 λεπτα ή και στη 1 ωρα;Ειναι 26 ημερων...τις περισσοτερες φορες που τρωει κοιμαται κιολας στο στηθος μου....

Link to comment
Share on other sites

Α.....και κατι αλλο...το βραδυ οταν ξυπναω τον ταιζω κανονικα με μαξιλαρι θηλασμου και μετα απο λιγο τον παιρνει ο υπνος...πολλες φορες οταν παω να τον αφησω ξυπναει και ττον παιρνω ξανα για να τον βαλω στο στηθος μου αλλα τον βαζω στην πλαγια θεση θηλασμου...ξαπλωνω στο πλαι εγω και τον φερνω κοντα μου στο στηθος..κανω σωστα ή δεν κανει που χρησιμοποιω αυτη την σταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ειναι? χάνουν και μετα? δεν ξέρω καθόλου απο βαρος... Δεν τα έψαχνα για να μην αγχώνομαι... Όχι πως δεν αγχωνόμουν δλδ... Λογικό ειναι... Αλλα κάνε προσεκτικές επιλογές.. Μην ρισκάρεις τον θυλασμο. Εγω απο την απειρία μου έκανα λάθη τρελα... Αλλα εσυ το ψάχνεις σωστά.

Καλη συνέχεια..και ακόλουθα αυτό που σου είπε η Ντέμη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και κατι αλλο ειναι φυσιολογικο που ο μπεμπης μου μπορει να ειναι στο στηθος μου 35 με 45 λεπτα(δεν τρωει φυσικα ολη αυτη την ωρα)και να θελει να φαει ξανα σε μιση ωρα ή και 45 λεπτα ή και στη 1 ωρα;Ειναι 26 ημερων...τις περισσοτερες φορες που τρωει κοιμαται κιολας στο στηθος μου....

Ναι μια χαρά το κανεις... Τέλεια! Όσο θελει όποτε θελει...

Για την στάση θυλαςμου επίσης μπράβο... Να εξοικειώνεσαι και να κοιμάσαι και εσυ εκείνη την ωρα...

Το¨χεις...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για την υποστηρηξη σας....τα εχω παιξει γι αυτο σας ρωταω...οτι χρειαστω θα σας ρωτησω...

 

Υπομονή... Τα πρώτα 20 χρονια ειναι δύσκολα... Μετα θα στρώσει....

Το εχω βάλει σκοπό όταν μεγαλώσει και κοιμαται θα πήγενω απο πάνω του και θα κλαίω....αντίποινα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και παλι...θελω να σας ρωτησω κατι αλλα μην γελασετε...γιατι εχω μπερδευτει...το γευμα απο ποτε το μετρατε απο την ωρα που ξεκιναει ή απο την ωρα που τελειωνει;μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα μου λενε διαφορα...γιατι εμενα καθετε και 45 λεπτα και μιση ωρα το στηθος(δεν τρωει ολη την ωρα κοιματε κιολας...)πχ εαν εχει ξεκινησει στις 4 και εινα μεχρι ρις και μιση με παρατεταρτο στο στηθος μου απο ποτε το υπολογιζω;απο τις 4 ή απο οταν τον βγαλω απο το στηθος;περιμενω απαντηση σας...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και παλι...θελω να σας ρωτησω κατι αλλα μην γελασετε...γιατι εχω μπερδευτει...το γευμα απο ποτε το μετρατε απο την ωρα που ξεκιναει ή απο την ωρα που τελειωνει;μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα μου λενε διαφορα...γιατι εμενα καθετε και 45 λεπτα και μιση ωρα το στηθος(δεν τρωει ολη την ωρα κοιματε κιολας...)πχ εαν εχει ξεκινησει στις 4 και εινα μεχρι ρις και μιση με παρατεταρτο στο στηθος μου απο ποτε το υπολογιζω;απο τις 4 ή απο οταν τον βγαλω απο το στηθος;περιμενω απαντηση σας...

 

Μετράς το κάθε γεύμα από την ώρα που ξεκινάς όχι από την ώρα που τελειώνεις. πχ ξεκινάς 4 και τελειώνεις 5 το επόμενο γεύμα θα πρέπει να είναι το αργότερα μέχρι της 7. Αλλά και πάλι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό. Μην μπαίνεις στην διαδικασία να μετράς πόση ώρα είναι στο στήθος, πότε πρέπει να είναι το επόμενο γεύμα και γιατί πείνασε πιο νωρίς? Πραγματικά μπορώ να καταλάβω το άγχος σου :oops: αλλά το σημαντικό είναι να μετράς πάνες και να βλέπεις μια φορά το μήνα κιλά. Αν αυτά τα δυο πάνε καλά μην αγχώνεσαι ούτε για τις στάσεις ούτε το γιατί τρώει τόσο συχνά? Τα πας υπέροχα, συνέχισε έτσι!

Σε ότι αφορά τα γραμμάρια που έχασε τις πρώτες 8 μέρες τα έχασε από την ημέρα που μπήκατε στο μαιευτήριο ή από την ημέρα που βγήκατε από το μαιευτήριο?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετράς το κάθε γεύμα από την ώρα που ξεκινάς όχι από την ώρα που τελειώνεις. πχ ξεκινάς 4 και τελειώνεις 5 το επόμενο γεύμα θα πρέπει να είναι το αργότερα μέχρι της 7. Αλλά και πάλι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό. Μην μπαίνεις στην διαδικασία να μετράς πόση ώρα είναι στο στήθος, πότε πρέπει να είναι το επόμενο γεύμα και γιατί πείνασε πιο νωρίς? Πραγματικά μπορώ να καταλάβω το άγχος σου :oops: αλλά το σημαντικό είναι να μετράς πάνες και να βλέπεις μια φορά το μήνα κιλά. Αν αυτά τα δυο πάνε καλά μην αγχώνεσαι ούτε για τις στάσεις ούτε το γιατί τρώει τόσο συχνά? Τα πας υπέροχα, συνέχισε έτσι!

Σε ότι αφορά τα γραμμάρια που έχασε τις πρώτες 8 μέρες τα έχασε από την ημέρα που μπήκατε στο μαιευτήριο ή από την ημέρα που βγήκατε από το μαιευτήριο?

 

Καλησπερα,σε ευχαριστω για την απαντηση σου...οταν φυγαμε απο την κλινικη ειχε βαλει 30γρ..οταν ηρθαμε σπιτι εχασε τα 160γρ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

'Οπως πολύ σωστά σου είπε σε προηγούμενο post η Mariagal, οι μετρήσεις σε διαφορετικές ζυγαριές δίνουν παραπλανητικά αποτελέσματα. Μία ζυγαριά από άλλη (ακόμα και ίδιας μάρκας) μπορεί να αποκλίνουν ακόμα και 100 και βάλε γραμμάρια. Γι'αυτό, η πρώτη μέτρηση στο σπίτι με την τελευταία στο μαιευτήριο αποκλίνουν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

'Οπως πολύ σωστά σου είπε σε προηγούμενο post η Mariagal' date=' οι μετρήσεις σε διαφορετικές ζυγαριές δίνουν παραπλανητικά αποτελέσματα. Μία ζυγαριά από άλλη (ακόμα και ίδιας μάρκας) μπορεί να αποκλίνουν ακόμα και 100 και βάλε γραμμάρια. Γι'αυτό, η πρώτη μέτρηση στο σπίτι με την τελευταία στο μαιευτήριο αποκλίνουν πάντα.[/quote']

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...απλως εχω αγχωθει κι εγω λιγο εως πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα και παλι...θελω να σας ρωτησω κατι αλλα μην γελασετε...γιατι εχω μπερδευτει...το γευμα απο ποτε το μετρατε απο την ωρα που ξεκιναει ή απο την ωρα που τελειωνει;μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα μου λενε διαφορα...γιατι εμενα καθετε και 45 λεπτα και μιση ωρα το στηθος(δεν τρωει ολη την ωρα κοιματε κιολας...)πχ εαν εχει ξεκινησει στις 4 και εινα μεχρι ρις και μιση με παρατεταρτο στο στηθος μου απο ποτε το υπολογιζω;απο τις 4 ή απο οταν τον βγαλω απο το στηθος;περιμενω απαντηση σας...

Καταρχήν δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις... Όλες μας είχαμε τις ίδιες απορίες

Το θέμα ειναι ποιος σε αγχώνει? απο μόνη σου? ή έχεις κανέναν να σου λεει οτι το παιδί πρεπει να μπει σε προγραμμα? και 20 λεπτά ειναι αρκετά και αλλα τέτοια?

Εμένα θυλαζε 20 ωρες το 24ωρο...έτρωγα με τον μπέμπη στο στηθος..

Αυτή ειναι η δουλειά τους...να πιπιλάνε την μαμά.. Καταρχήν για να κατεβάσεις γαλα.. Με αυτό τον τροπο παράγετε και άλλο αλλα και απο την άλλη ηταν 9 μήνες στην κοιλιά σε θελει κοντα του.. Το εχει ΄κακομαθεί΄ η φύση πριν απο εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...