Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


Recommended Posts

Από τον Φεβρουάριο μετακομίσαμε Σταμάτα (Αγ Στέφανο). Μπλε κάδοι ανακύκλωσης; Σαν να λέμε ο Ε.Τ. πίνει καφέ στη πλατεία Κολωνακείου. Ευτυχώς για την ανακυκλωση έχουμε κάνει μία πατέντα (μεγάλο ψαθινο καλάθι απλυτων με εσωτερική τεράστια σακουλα). Οπότε όταν γεμίζει πότε ο ένας πότε ο άλλος το παίρνουμε και το αδειάζουμε κοντά στη δουλειά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε όλους,

 

Μιας και ασχολήστε με την ανακύκλωση σε αυτό το θέμα θα ήθελα να σας ενημερώσω με μια εφαρμογή που φτιάξαμε με τη χρήση Google Maps. Μέσω της εφαρμογής προσπαθούμε να καταγράψουμε κάδους ανακύκλωσης σε όλη την Ελλάδα.

Ρίξτε μια ματιά στο χάρτη ανακύκλωσης και αν υπάρχει κάποιος κάδος στη γειτονιά σας που δεν υπάρχει στο χάρτη (το πιο πιθανό μιας και είναι φρέσκος :)) προσθέστε τον εσεις.

 

Προς το παρόν η εφαρμογή φιλοξενείτε στη ιστοσελίδα μας, αλλά ελπίζουμε σύντομα να φτιάξουμε και το δικό της site.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Φυσικο δεν ειναι να ειμαστε στον πατό?

Για να βρω καδο ανακυκλωσης πρεπει να κανω χιλιομετρο και. Λες να παρω το παιδι παραμάσχαλα να τρεχω με τις τσαντες σκουπιδιών να βρω εναν?

Ενας που ειχαν βαλει καποια στιγμη εγινε σκουπιδιων γιατι δεν ειχαν φερει σκουπιδιων τι θα καναμε τα σκουπιδια? Μαμ?

Στις μπαταριες πχ που υπαρχει θεση στο σχολειο τις μαζευω και παντα γεματο τον βλεπω τον καδο.

 

Οι Ελληνες θελουν να κανουν ανακυκλωση. Η πολιτεια δεν θελει μαλλον.

:?

Τί να πω.... Εδώ που μένω εγώ δίπλα από κάθε κανονικό κάδο, υπάρχει κι ο μπλε κάδος της ανακύκλωσης. Συγκεκριμένα κοντά μου έχω 3!:shock: Είμαι φαν της ανακύκλωσης και τα πιο πολλά σκουπίδια είνaι ανακυκλώσιμα....Συγκεκριμένα, η αναλογία σε σακούλες είναι 1:2:shock::shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τί να πω.... Εδώ που μένω εγώ δίπλα από κάθε κανονικό κάδο, υπάρχει κι ο μπλε κάδος της ανακύκλωσης. Συγκεκριμένα κοντά μου έχω 3!:shock: Είμαι φαν της ανακύκλωσης και τα πιο πολλά σκουπίδια είνaι ανακυκλώσιμα....Συγκεκριμένα, η αναλογία σε σακούλες είναι 1:2:shock::shock::shock:

 

thaumataki παλια ο τιτλος του θεματος ηταν <στον πατο της ανακυκλωσης η Ελλαδα> απο τοτε που προχωρησε η ανακυκλωση οι συντονιστες αλλαξαν τον τιτλο

παντως ακομη και τωρα εαν καποιος δεν εχει ακριβως διπλα του τον καδο αλλα παραδιπλα βαριεται να παει εκει π.χ η γειτονισσα μου............. ας την δικαιολογησω ειναι ηλικιωμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΑΣΤΕΓΩΝ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ έχει ανάγκη από ρούχα, σεντόνια, παπλώματα. Εάν έχετε ρούχα (παιδικά /γυναικεία/ανδρικά), σεντόνια, παπλώματα που δεν χρειάζεστε πια, το ίδρυμα αστέγων Κ.Υ.Α.Δ.Α. δέχεται καθημερινά προσφορές 8:00-3:00 στην Πειραιώς 35.

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2105239465 και 2105246516, e-mail: kyada[at]otenet.gr

http://www.kyada.gr/

 

Το Χατζηκυριάκειο ίδρυμα παιδικής προστασίας χρειάζεται βιβλία όλων των ηλικιών για την ενίσχυση της βιβλιοθήκης του. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στο 2104515387 ή επισκεφτείτε το site http://www.xatzikiriakio.gr/

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΑΒΑΝΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ, Πλ. Ελευθερίας 1, Τ.Κ. 105 53 Αθήνα

ΤΗΛ. 210 3314334 - 210 3378412 – 2103816886. Mαγαζί μεταχειρισμένων: Φειδίου 14-16 106 78 Αθήνα Tηλ/Fax: 210 3816886

Habitat for Humanity, Greater Athens , Stratigou Eindou 14, 36hfhgr[at]ath.forthnet.gr Πειραιάς. tel: +30 (210) 418-2251

Ομάδα ΡΕΤΟ, πρώην ναρκομανών. Παίρνουν οτιδήποτε, είτε λειτουργεί, είτε όχι, και απασχολούν άτομα για επισκευές ή κατασκευές. Έχουν ένα ή δύο μαγαζιά με μεταχειρισμένα αντικείμενα/έπιπλα κτλ. Παραλαμβάνουναπότοσπίτι, μεγάλακαιμικράαντικείμενα (έπιπλα, ηλεκτρικές/ηλεκτρονικέςσυσκευές, ρούχα, παιχνίδιακ.ά) 210 66 25 096

 

«Πράσινος Γάτος»: ανακύκλωση προιόντων. Ο Πράσινος Γάτος δέχεται τα πράγματα που δεν χρειαζόμαστε πια. Αντί να τα ανεβάσουμε στο πατάρι ή (πόσω μάλλον) να τα πετάξουμε στα σκουπίδια, μπορούμε να ανηφορίσουμε την οδό Ιπποκράτους και να αφήσουμε τη κ. Σοφία Φιλέρη και το... γάτο της να βρουν γι' αυτά νέο ιδιοκτήτη. Προηγουμένως, η Σοφία θα έχει... ζυγίσει το νέο εμπόρευμα και θα μας έχει δώσει ένα άκρως συμβολικό αντίτιμο. Στον Πράσινο Γάτο μπορεί κανείς να βρει πληθώρα αντικειμένων, από ρούχα (τα οποία, σημειώνουμε, πλένονται σε επαγγελματικά πλυντήρια με έξοδα της ιδιοκτήτριας και σιδερώνονται από την ίδια!), μέχρι CD, DVD, βιβλία σε όλες τις γλώσσες, παιχνίδια, αλλά και χειροποίητα αντικείμενα, με τιμές από 1,5 ευρώ μέχρι περίπου 50 (τόσο κοστολογήθηκε ένα επώνυμο ταγιέρ). Ο Γάτος τροφοδοτεί συνεχώς οργανώσεις, όπως π.χ. η "Κλίμακα" η οποία δραστηριοποιείται στο χώρο των αστέγων, ενώ βρίσκεται σε συνεργασία και με βιοτεχνία στα Καμίνια που φτιάχνει στουπιά από ανακυκλωμένα υφάσματα.

Πράσινος Γάτος, Ιπποκράτους 142, 6979178257

 

SKOROS. Στο πλαίσιο της προσπάθειάς για μια αλληλέγγυα οικονομία και μια εναλλακτική μορφή οικονομικής ζωής, ο Σkόρος αποφάσισε να πειραματιστεί με έναν διαφορετικό τρόπο «κατανάλωσης». Ένα πάρε-δώσε χωρίς χρήματα, έναν χώρο ανταλλαγής και αλληλεγγύης.

Στο χαριστικό παζάρι υπάρχουν διάφορα αντικείμενα που για κάποιον δεν είναι χρήσιμα αλλά που κάποιος άλλος μπορεί να τα χρειάζεται. Επειδή δεν είναι όλα για τα σκουπίδια: τα πράγματα χάνουν την αξία τους όταν δεν χρησιμοποιούνται. Ξαναδίνουμε αξία, προσφέρουμε πράγματα αχρησιμοποίητα αλλά όχι άχρηστα. Χωρίς τιμή (γιατί άλλο αξία και άλλο τιμή), χωρίς χρήματα. Χωρίς να χρειάζεται να φέρουμε κάτι για να πάρουμε κάτι άλλο. Μόνος όρος: να χρησιμοποιήσουμε αυτό που θα πάρουμε. Η επαναχρησιμοποίηση δεν είναι άμυνα ή μειονέκτημα, είναι πρόταση και στόχος. Δεν σημαίνει φιλανθρωπία ή άδειασμα της αποθήκης και της ντουλάπας μας αλλά αλληλεγγύη. Χωρίς αντίτιμο σημαίνει προσφέρω, μοιράζομαι. Φέρτε αντικείμενα, ρούχα, βιβλία, cd, και ό,τι άλλο δεν χρησιμοποιείτε στο πατάρι του Σπόρου και πάρτε ό,τι σας είναι χρήσιμο!

 

Για τα προϊόντα που μπορεί να βρει κανείς στον Σκόρο, αλλά και περισσότερες πληροφορίες για τη φιλοσοφία του, επισκεφτείτε το http://skoros.espiv.net/about. O Σκοροχώρος βρίσκεται στην γωνία Ζ. Πηγής & Ερεσού στα Εξάρχεια. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6981076913 (μόνο στις ώρες λειτουργίας του Σκόρου) Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα - Πέμπτη 17:30 20:30 Παρασκευή 17:30 22:30

Σάββατο 11:30 15:00

xariseto.gr

Στο πλαίσιο της προσπάθειάς για μια αλληλέγγυα οικονομία και μια εναλλακτική μορφή οικονομικής ζωής, το xariseto.gr προτείνει ένα διαφορετικό τρόπο «κατανάλωσης». Ένα πάρε-δώσε χωρίς χρήματα, ένα χώρο αλληλεγγύης. Στο website μπορεί να βρει κανείς διάφορα αντικείμενα που για κάποιον δεν είναι χρήσιμα αλλά κάποιος άλλος μπορεί να τα χρειάζεται.

FreeCycle

Το κίνημα freecycle ξεκίνησε το 2003 στην Αριζόνα και από τότε έχει επεκταθει σε 75 χώρες σε όλον τον κόσμο. Ασφαλώς και λειτουργεί και στην Ελλάδα. Αρκεί να ρίξετε μία ματιά και να εγγραφείτε στο http://groups.yahoo.com/group/AthensGreeceFreecycle/ Άλλη μια έξυπνη λύση στο πρόβλημα της υπερκατανάλωσης και της ανακύκλωσης. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το επίσημο website www.freecycle.org

 

Απόρριψη ογκωδών αντικειμένων από το Δ. Αθηναίων

Ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία καθαριότητας του Δημοτικού Διαμερίσματος που ανήκουμε ή στο 1960 της Δ/νσης Καθαριότητας ή στο 1595 της Γραμμής του Δημότη, αρκεί ώστε να διευκρινιστεί η ώρα που μπορούμε να βγάλουμε το ογκώδες αντικείμενο που επιθυμούμε να απορρίψουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με πολύ μεγάλη μου θλίψη ανακάλυψα πρόσφατα πως εδώ και 7 μήνες η ανακύκλωση έχει σταματήσει στην περιοχή μου :(:(:(

Και έκανα με τόση πολλή χαρά όλο αυτόν τον κόπο και όλη αυτήν την προσπάθεια.

Τυχαία μου είπαν πως είδαν να αδειάζει τον μπλε κάδο το κανονικό απορριμματοφόρο και το έψαξα και έμαθα τα δυσάρεστα νέα.

Δεν μπορώ να το χωνέψω το πως το επέτρεψαν και πως θα πρέπει να σταματήσω να κάνω ανακύκλωση και να πετάω τόσα πολλά σκουπίδια μαζί με τα υπόλοιπα σκουπίδια......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ανακύκλωση των υλικών των μπλε κάδων εξακολουθεί να βρίσκει πολλά εμπόδια. Αυτή όμως που είναι πολύ πιο εύκολη και πάρα πολύ σημαντική είναι η ανακύκλωση χαρτιού η οποία δεν χρειάζεται περαιτέρω διαλογή αλλά το περιεχόμενο του κάδου πάει κατευθείαν στο εργοστάσιο ανακύκλωσης χαρτιού. Μπορείς να ζητήσεις, αν δεν υπάρχει ήδη, να γίνεται τουλάχιστον ανακύκλωση χαρτιού.

Link to comment
Share on other sites

εγω ανακυκλωνω οσο μπορω...κουτακια αναψυκτικων και γυαλινα μπουκαλια πανε για ανακυκλωση περιοδικα εφημεριδες στον μεγαλο καδο της ανακυκλωσης οπως επισης το λαδι απο το τηγανι το μαζευω και το παω σε ενα σ.μαρκετ(δεν λεω ονομα μην θεωρηθει διαφημιση)..επισης εχω παρατηρησει οτι στους μπλε καδους πετανε σκουπιδια κανονικα και οχι μονο τα της ανακυκλωσης...:|

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1853234#post1853234

 

 

ανακυκλωση φαρμακων

 

δυστυχως ακομη δεν πετυχαινεις ευκολα φαρμακεια που κανουν ανακυκλωση

και οταν ρωτας τους φαρμακοποιους εαν γνωριζουν οτι υπαρχει και η ανακυκλωση φαρμακων δεν γνωριζουν να σου πουν.................

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Όταν πετάω συσκευές σαμπουάν για ανακύκλωση πρέπει να πλένω το μπουκάλι? Στα γιαουρτάκια πάλι πρέπει να τα πλένω? Και αν μια συσκευασία, όπως κρέμα χεριών, οδοντόκρεμα, δεν πλένεται, την πετάω στην ανακύκλωση? Μπορώ τα ανακυκλώσιμα να τα βάζω μέσα σε σακούλα και να τα πετάω με αυτήν ή πρέπει να τα αδειάζω? 'Εχω διαβάσει και ακούσει διάφορα...γιαυτό θέλω την εμπειρία σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τι κανω εγω.Τα ξεπλενω παντα τα μπουκαλια οσο μπορω.Τα γιαουρτακια τα σκουπιζω και για τα αλλα απλα τα τελειωνω οσο μπορω και τα πεταω ετσι.Καπου διαβασα ή μου ειπανε δεν θυμαμαι να τα πεταω ολα με τη σακουλα γιατι παλια την αδειαζα.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...