Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Η μικρή φωλιά" Νέο Ηράκλειο


Recommended Posts

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για τον παιδικό σταθμό της κόρης μου. Επειδή τον περασμένο Σεπτέμβριο από κάποιο μπέρδεμα δεν πήγε το παιδί στον σταθμό του δήμου όπως νόμιζα αρχικά... έτρεχα πανικόβλητη τελευταία στιγμή να βρω λύση. Τότε ψάχνοντας δεν είχα βρει καμιά γνώμη για τη μικρή φωλιά και πήγα λίγο στα τυφλά. Να μην τα πολυλογώ για όποιον ψάχνει φέτος, έχω να πω ότι η δουλειά που κάνουν στα παιδιά είναι καταπληκτική, είναι Άνθρωποι πάνω απ' όλα και μετά επαγγελματίες και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Αν κάποιος θέλει να μαθει κάτι παραπάνω ευχαρίστως να του απαντήσω.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και μία μαμά, γιατί όταν έψαχνα εγώ είχα πανικοβληθεί!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδη καποια στιγμη εψαχνα κι εγω για βρεφονηπιακο να στειλω τον μικρο ρωτησα μια φιλη μου που εχει τρια παιδακια που τα εστελνε.μου ειπε τα καλυτερα για το προσωπικο της μικρης φωλιας κ οτι κανουν οντως πολυ καλη δουλεια.ηθελα καποια στιγμη να παω απο κοντα να δω τους χωρους τους αλλα εμεινα παλι εγκυος κ ειπα να μην στειλω το μικρο ακομα κ μας γεμισει ιωσεις.του χρονιυ ομως θα τον στειλω μαλλον.απλα θα ηθελα ναμου δωσεις μερικες πληροφοριες για το κοστος και για την τροφη γιατι της φιλης μου τα παιδια πανε πεμπτη δημοτικου πλεον κ δεν ηξερε να μου πει για κοστος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,χαίρομαι που βοηθάω!

Λοιπόν, το κόστος για φέτος ήταν 350,00 μηνιαίως (ίδιο με της προηγούμενης χρονιάς) και δεν ξέρω ακόμα αν θα αλλάξει κάτι για του χρόνου. Το φαγητό είναι καθαρό και φρέσκο από όσο μπορώ να τσεκάρω. Πάντως καθημερινά σε ενημερώνουν γραπτώς αν και πόσο έφαγε το παιδί σου και τι. Το πρόγραμμα του φαγητού σου το δίνουν στην αρχή κάθε μήνα για κάθε μέρα. Η κόρη μου πάντως κάθε μέρα τρώει τα πάντα εκεί. Γενικά είναι εύκολη στο φαγητό αλλά δεν μου έχει έρθει ούτε μία φορά νηστική ή λερωμένη. Και κάτι άλλο. Κάθε πρωί -ενώ είναι μαμάκιας- φεύγει με τρελό χαμόγελο από το σπίτι... άρα σίγουρα περνάει καλά, που είναι και το βασικότερο για μένα!!:wink:

 

Υ.Γ. Με το καλό και το καινούριο σου μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,χαίρομαι που βοηθάω!

Λοιπόν, το κόστος για φέτος ήταν 350,00 μηνιαίως (ίδιο με της προηγούμενης χρονιάς) και δεν ξέρω ακόμα αν θα αλλάξει κάτι για του χρόνου. Το φαγητό είναι καθαρό και φρέσκο από όσο μπορώ να τσεκάρω. Πάντως καθημερινά σε ενημερώνουν γραπτώς αν και πόσο έφαγε το παιδί σου και τι. Το πρόγραμμα του φαγητού σου το δίνουν στην αρχή κάθε μήνα για κάθε μέρα. Η κόρη μου πάντως κάθε μέρα τρώει τα πάντα εκεί. Γενικά είναι εύκολη στο φαγητό αλλά δεν μου έχει έρθει ούτε μία φορά νηστική ή λερωμένη. Και κάτι άλλο. Κάθε πρωί -ενώ είναι μαμάκιας- φεύγει με τρελό χαμόγελο από το σπίτι... άρα σίγουρα περνάει καλά, που είναι και το βασικότερο για μένα!!:wink:

 

Υ.Γ. Με το καλό και το καινούριο σου μωράκι!

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.η φιλη μου ειναι πολυ σχολαδτικη με τα παιδια της κ μου ειχε πει οτι εκει περνουσαν φοβερα.μαλιστα στη συζητηση ηταν μαζι μας κ η μικρη της κ οταν ακουσε οτι μιλαμε για τη μικρη φωλια γυριζει κ μου λεει 'αχ εκει να στειλεις το μωρο.εμεις περνουσαμε φοβερα με τις δασκαλες κ μου εχει ληψει ο σταθμος'.τα λογια ενος μικρου παιδιου που περασε 3 χρονια εκει μεσα.και ευτυχως ειναι 3 λεπτα απο το σπιτι μου.υπαρχει περιπτωση αν δεν βρω κοπελα να μου κραταει τον μεγαλο 2-3 ωρες καθε μερα γιατι ακουω κατι τιμες εξωφρενικες να κανω αιτηση αρχες του χρονου κ να μου το δεχτουν η θα το απορριψουν;και κατι αλλο;αφου βρηκαμα παππα λεει η παροιμια....να σε ρωτησω κατι ακομα.τι ωραριο ακολουθουν στην φυλαξη;τι ωρα το πας τι ωρα μπορεις να το παρεις;χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι αυγουστο μηνα κλεινουν;αν ναι ειδικα τον αυγουστο εισαι υποχρεωμενη να τον πληρωσεις;γιατι διαβασα οτι μια νταντα παιρνει 8 ευρω την ωρα για να σου φυλαξει το παιδι.σκεφτομουν λοιπον αρχικα να βρω μια κοπελα για 3 ωρες να ερχεται στο σπιτι τισ καθημερινες να ασχολειται με το μικρο για να μπορω να ασχολουμαι εγω με το μωρο οταν με το καλο γεννησω.αυτο για να μην στειλω τον μεγαλο βρεφονηπιακο κ μου φερνει ιωσεις.αν ειναι ομως να δινω 125 ευρω τη βδομαδα στη νταντα μονο για 3 ωρες δηλαδη 500 ευρω το μηνα τοτε καλυτερα να το στειλω το παιδι στη μικρη φωλια να πληρωνω 350 ευρω για 7-8 ωρες για να μην τρελαθω κι εγω αφου δεν εχω αλλη βοηθεια.γι αυτο σε ρωταω.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου κ ελπιζωνα μη σε κουρασα με τις πολλες ερωτησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κουράζεις καθόλου, ίσα-ίσα που χαίρομαι. Παρεμπιπτόντος ρώτησα εχτές και για τα δίδακτρα και θα παραμείνουν ίδια και φέτος. ;)Οι μέρες που κλείνουν για Χριστούγεννα και Πάσχα είναι πολύ λίγες, δεν είναι σαν τις σχολικές και τον Αύγουστο είναι τελείως κλειστά. Το πρωί μπορείς να το πάς από τις 07:00 και να το πάρεις στις 17:00 το απόγευμα. Πάντως αν θες τη γνώμη μου, το παιδί ότι είναι να φέρει (από ιώσεις) θα το φέρει. Θα είναι πιο έντονο την πρώτη χρονιά αλλά το αν θα φέρει πολλές ή λίγες εξαρτάται από το ίδιο το παιδί. Άλλα αρρωσταίνουν περισσότερο και άλλα λιγότερο. Εμένα όλοι οι γιατροί που εμπιστεύομαι και ζήτησα τη γνώμη τους μου σύστησαν να τα πάω ανεπιφύλακτα σε παιδικό γιατί αποκτούν αντισώματα που τα θωρακίζουν καλύτερα μελλοντικά. Επιπλέον κάνουν φίλους και κοινωνικοποιούνται καλύτερα από ότι με τη νταντά ή τη γιαγιά. Σημαντικό είναι και το ότι έρχονται σπίτι ταϊσμένα και καλά μάλιστα. -Ξέρεις πόσο χρόνο σπαταλάς για να ετοιμάσεις το φαγητό τους και να τα ταϊσεις και να είναι θρεπτικό και νόστιμο και και και ... Επιπλέον έχεις χρόνο να ασχοληθείς με το καινούργιο μωράκι (που μπροστά στο άλλο δεν θα μπορείς να το έχεις συνέχεια αγκαλιά, αλλά θα πρέπει να μοιράζεις τον χρόνο μαζί τους όσο πιο ίσα μπορείς) αλλά και για να τα καταφέρεις με το να διαχειρίζεσαι το σπίτι σου χωρίς να είσαι συνέχεια στην τσίτα και να φαίνεσαι κουρασμένη και σπασμένη. Είμαστε γυναίκες πρώτα απ' όλα και πρέπει να παραμείνουμε για να αισθανόμαστε όμορφα για πάρτη μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δικιο σε ολα αυτα που γραφεις.ηδη αρχες του χρονου ο μικρος θα ειναι 23 μηνων οποτε λιγο πολυ θα εχει περασει τη δυσκολη ηλικια των ιωσεων.το καλο ειναι οτι ειναι 17 μηνων κ δεν μας εχει αρρωστησει ποτε ουτε εχει κανει ποτε πυρετο.μαλιστα το χειμωνα που περασε εγω κολλησα απο τον αντρα μου 2 φορες ιωση κ ημουν 3 βδομαδες με βηχα κ αντιβιωση κ ο μικρος δεν κολλησε απολυτως τιποτα.τον προσεχα ομως παρα πολυ.καλο αερισμο του δωματιου του καλο πλυσιμο χεριων πολλες φορες τη μερα κτλ.η παιδιατρος μου λεει να τον φυλαξω οσο μπορω πιο μακρυα απο παιδικο παρολο οτι εχει πολυ γερο οργανισμο.ομως οταν ερθει το μωρο βεβαια απο τη μια θα εχω το φοβο μη μου φερει τιποτα σπιτι κ κολλησει κτο μικρο απο την αλλη ομως η κουραση ειναι απιστευτη ολη μερα σπιτι μονη με δυο παιδια συν ολες τις υπολοιπες καθημερινες δουλειες χωρις να υπαρχει βοηθεια απο πουθενα.ωρες ωρες σου γυριζει το μυαλο κ δεν εχεις κουραγιο να μην να κανεις ενα μπανιο.αν μου το παρουν απο βεβρουαριο καλως αλλιως θα κανω υπομονη απο του χρονου για τη νεα σχολικη χρονια.πανω απο ολα θελω το παιδι οπως ειπες κι εσυ να κανει φιλους να κοινωνικοποιηθει πραγματα που δεν μπορει να σου τα προσφερει μια νταντα κ ειδικα μια γιαγια.επιπλεον εγω προσωπικα πιστευω οτι γιαγιαδες παππουδες οταν μεγαλωνουν τα παιδια τους κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο κ κυριως τα κακομαθαινουν να ζητανε διαφορα κ να τρωνε διαφορα που δεν πρεπει λογω ηλικιας.κ αν τους πεις κ τιποτα η ατακα ειναι κι εμεις μεγαλωσαμε παιδια κ ξερουμε δε θα παθει τιποτα αν φαει ενα παγωτο η μια γκοφρετα.αντε τωρα να κατσεις να τους εξηγησεις κ να καταλαβουν.ο ρολος τους ειναι αναγκαιος μεχρι ενος σημειο κ τις περισσοτερες φορες το να σου κρατανε τα οαιδια ειναι λυση αναγκης οικονομικης κυριως.οποτε μαλλον ειναι καλυτερα η λυση του βρεφικου.τον αυγουστο που ειναι κλειστα τον πληρωνεις κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Επειδή είμαι και εγώ σε αναζήτηση παιδικού, θα ήθελα να ρωτήσω για τη μικρή φωλιά τα δίδακτρα είναι 350? επί 11 μήνες ή επί 12 μήνες? Επίσης, υπάρχει και κάποιο ποσό για εγγραφή?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...