Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Ο μικρός μου γιός σε λίγες μέρες γίνεται ενός έτους. Από την στιγμή που έπρεπε να ξεκινήσουμε τον κρόκο του αυγού, ενθουσιάστηκε, του άρεσε πολύ. Οταν όμως μπήκε και το ασπράδι, τότε το σιχάθηκε και από τότε δεν ήθελε να φάει ούτε σκέτο τον κρόκο, ούτε τίποτα.

Από τότε λοιπόν, του αλέθω το αυγό μέσα στο μεσημεριανό του φαγητό, αυτός δεν καταλαβαίνει τίποτα και το τρώει όλο.

Το τελευταίο καιρό μπήκε και το ψάρι στην διατροφή μας, αλλά επειδή έχω ακούσει πως το ψάρι με το αυγό δεν συνδιάζονται, όταν έχει ψάρι, δεν του βάζω καθόλου αυγό μέσα στο φαγητό. Αυτό έχει όμως σαν αποτέλεσμα να τρώει λιγότερα αυγά την εβδομάδα, από ότι θα έπρεπε κανονικά.

Ξέρει κανείς να μου πει, τελικά είναι απαγορευτικός ο συνδυασμός ψάρι με αυγό, και γιατί?

Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι τελικα ισχυει αλλα εχω κι εγω μια απορια... Στη συνταγη της ψαροσουπας που βραζουν το ψαρι με λαχανικα και μετα τα βγαζουν σε πιατελα και το ζουμι το κανουν αυγολεμονο με ρυζι το ιδιο πραγμα δεν ειναι;

Το λεω γιατι μια μερα μου την ειπε η πεθερα μου επειδη εφαγε το πρωι το παιδι αυγο και το μεσημερι ψαρι κι οταν της επισημανα οτι αυτη στην ψαροσουπα βαζει αυγο με κοιταγε σαν χανος...

Λένε οτι δεν πρέπει να καταναλώνονται μαζί γιατί η αλλεργία από το αυγό και η αλλεργία-δηλητηρίαση από ψάρι είναι ιδιαίτερα σοβαρές,οπότε φανταστείτε να συμβούν μαζί!

Τώρα για τα παιδάκια τι ισχύει δεν ξέρω..

πάντως και η παιδίατρος η δικιά μου και της αδερφής μου, μας είχαν πει ότι εφόσον το παιδί δεν έχει αλλεργία σε ένα από τα δύο, ψάρι ή αυγό, μπορούν να καταναλωθούν ταυτόχρονα. Δηλ. εμείς τρώμε ψαρόσουπα αυγολέμονο ή ο άντρας μου τρώει ψάρι με μαγιονέζα (εμένα δεν μου αρέσει )

τώρα για να είμαι ειλικρινής επειδή δεν μου αρέσει προσωπικά ως ιδέα, δεν έχω δώσει ποτέ στα παιδιά για πχ 1 αυγό βραστό και ψάρι ψητό.. όπως και δεν τους έχω δώσει ψάρι με τυρί, αλλά πάλι γιατί εμένα δεν μου αρέσει ο συνδιασμός των γεύσεων.

Κατερίνα όταν λες ότι δεν τρώει όσα αυγά θα έπρεπε εβδομαδιαία, εννοείς ότι δεν του δίνεις καθε μέρα (sorry αλλά έχω ξεχάσει τί ισχύει για αυτές τις ηλικίες :oops: )

δηλαδή αν του δώσεις το αυγό ας πούμε ομελέτα (όχι βαριά μαγειρεμένη βέβαια), μήπως το φάει , γιατί έτσι έχει τελείως διαφορετική γεύση?

εγώ ας πούμε αυγό βραστό το αηδιάζω αλλά ομελέτα μπορώ να το φάω άνετα!! :wink::wink:

Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι τελικα ισχυει αλλα εχω κι εγω μια απορια... Στη συνταγη της ψαροσουπας που βραζουν το ψαρι με λαχανικα και μετα τα βγαζουν σε πιατελα και το ζουμι το κανουν αυγολεμονο με ρυζι το ιδιο πραγμα δεν ειναι;

Το λεω γιατι μια μερα μου την ειπε η πεθερα μου επειδη εφαγε το πρωι το παιδι αυγο και το μεσημερι ψαρι κι οταν της επισημανα οτι αυτη στην ψαροσουπα βαζει αυγο με κοιταγε σαν χανος...

:lol::lol::lol::lol::lol: Ακριβώς μία από τα ίδια Jean. Καλά το "χάνος" μου άρεσε πολύ!

Εγώ όταν δεν έτρωγαν αυγό το έβαζα στη φρουτόκρεμα. Ο Βασίλης πάλι τρελαινοταν για ομελέτα..από πέρυσι το καλοκαίρι το τρώει και βραστό!

Καταρχάς ο μικρός δεν τρώει ακόμα κανονικά φαγητά, δεν μασάει δηλαδή, τα θέλει όλα λιωμένα, οπότε η ομελέτα δυστηχώς δεν παίζει.

Στον μεγάλο μου που είναι 2,5 χρονών, όταν καμμιά φορά δεν θέλει το βραστο αυγό (αν και κυρίως του αρέσει πολύ) του το κάνω μάτι ή ομελέτα και τρελαίνεται. Αλλά στον μικρό που τα θέλει λιωμένα, τι κάνω?

Ο γιατρός μου έχει πει πως καλό είναι τα παιδιά να τρώνε ένα αυγό μέρα παρά μέρα. Οπότε, (όσο τρώνε τα λιωμένα φαγητά ακόμα) του μαγειρεύω ένα γεύμα για δύο μέρες, πχ. κοτόπουλο με λαχανικά, ή κρέας με λαχανικά ή ζυμαρικά κλπ. και την μια από τις δύο μέρες αυτές, θα προσθέσω και στο φαγητό του, το αυγό.

Οταν όμως βράζω ψάρι με λαχανικά για δύο μέρες, σε αυτές τις δύο μέρες δεν του βάζω καθόλου αυγό του μικρού, οπότε στην ουσία αντί να τρώει 3 αυγά την εβδομάδα, τρώει 2 περίπου.

Τώρα για την αυγολέμονο σούπα με ψάρι και την μαγιονέζα, μάλλον έχετε δίκιο. Αν τελικά δεν υπάρχει αλλεργία σε κανένα από τα δύο φαγητά, ίσως δεν πειράζει και να καταναλωθούν μαζί.

Εγώ θυμάμαι τον παιδίατρο (στο πρώτο παιδί) που μου είχε πει, πως όταν δεν υπάρχει αλλεργία, τότε ακόμα και την ημέρα που θα φάει ψάρι, μπορεί το πρωί με την φρουτόκρεμα να φάει και το αυγό. Αλλά δεν είχα συζητήσει ποτέ το ενδεχόμενο το να μπει το αυγό και μέσα στο ίδιο το φαγητό με το ψάρι...