Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη ήβη;;;


Recommended Posts

Πρίν ένα μήνα περίπου είχα την κόρη μου στο νοσοκομείο με γαστρεντερίτιδα και η γιατρός παρατήρησε πρόωρη τριχοφυία στην περιοχή του εφηβαίου... Μας συνέστησε λοιπόν κάποιες εξετάσεις ... Κάναμε τους υπερήχους και βγήκαν μια χαρά...

Οι εξετάσεις αίματος όμως έδειξαν ότι είναι κάπως αυξημένη η αυξητική ορμόνη, η προλακτίνη και η ωχρινοτρόπος ορμόνη ...

 

Ελπίζω κι εύχομαι να είναι όλα καλά σε όλους, και στο παιδί μου και στα παιδιά σας και σε όλα τα παιδιά του κόσμου...

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για αυτές τις ορμόνες;;;

 

Έχει κάνει κανείς σας τέτοιου είδους εξετάσεις στο παιδί του;;;

 

 

 

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρίν ένα μήνα περίπου είχα την κόρη μου στο νοσοκομείο με γαστρεντερίτιδα και η γιατρός παρατήρησε πρόωρη τριχοφυία στην περιοχή του εφηβαίου... Μας συνέστησε λοιπόν κάποιες εξετάσεις ... Κάναμε τους υπερήχους και βγήκαν μια χαρά...

Οι εξετάσεις αίματος όμως έδειξαν ότι είναι κάπως αυξημένη η αυξητική ορμόνη, η προλακτίνη και η ωχρινοτρόπος ορμόνη ...

 

Ελπίζω κι εύχομαι να είναι όλα καλά σε όλους, και στο παιδί μου και στα παιδιά σας και σε όλα τα παιδιά του κόσμου...

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για αυτές τις ορμόνες;;;

 

Έχει κάνει κανείς σας τέτοιου είδους εξετάσεις στο παιδί του;;;

 

 

 

 

Η κόρη μου (σήμερα 11) παρουσίασε πριν από 3 χρόνια παρόμοια "συμπτώματα". Καναμε όλες τις εξετάσεις (καθοριστική ήταν η εξέταση -δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια ήταν ακριβώς- που έδειξε ότι τα κόκαλα των άκρων ήταν πιο "ηλικιωμένα" από την τότε ηλικία της -κατά 2 έτη περίπου) και αποφασίαμε αφού συμβουλευτήκαμε φυσικά τον παιδίατρό της και ειδικό ενδοκρινολόγο να προχωρήσουμε σε θεραπεία καθυστέρησης της ήβης (η οποία πρακτικά ήταν 1 ένεση το μήνα για 2 χρόνια περιπου με ορμόνες και τακτική παρακολούθηση από ειδικό κέντρο στο Παίδων). Σήμερα περιμένουμε να αδιαθετήσει και όλα δείχνουν μια χαρά. Αυτά από την εμπειρία μας, ελπίζω να βοήθησαν (το κέντρο στο Παίδων θεωρείται το καλύτερο στην Ελλάδα και γενικά βοηθάει πολύ -ειδικά αν κανονίζεις που και που απογευματινά ραντεβού επί πληρωμή (το πρωί γίνεται χαμός από κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα! Ριξε μια ματια κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=70806

το ειχα ανοιξει εγω το θεμα για την κορη μου που ήταν 7,5 χρονών. Η δικιά σου ποσο ειναι?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Η κόρη μου είναι 8 ετών.

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τιμές που βγήκαν με "έντονα" γράμματα είναι οι εξής:

 

LH Ωχρινοτρόπος ορμόνη: 0,03 mUI/mL

PRL Προλακτίνη: 16,55 ng/mL

GH Aυξητική ορμόνη: 0,069 ng/mL

 

Για πείτε μας βρε παιδιά όσοι ξέρετε πως είναι αυτές οι εξετάσεις;;; Κάποια νοσηλεύτρια μας είπε ότι δεν είναι κακές... αλλά θα πρέπει να τις δεί σίγουρα παιδοενδοκρινολόγος για να κάνει εκτίμηση...

Ξέρει κανείς σας κάτι παραπάνω να μας πεί για τις εξετάσεις ;;;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...