Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγη βοήθεια για το μπαλκόνι μου?


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας για το ΄πως θα μπορούσα να φτιάξω το μπαλκόνι μου όμορφο.

Δυστυχώς το σπίτι μου δεν έχει αυτές τις όμορφες βεράντες που βλέπω στα νέα σπίτια ,εσωτερικά όμως με ικανοποιεί αρκετά.'Εχω λοιπόν ένα στενό αλλά μακρύ μπαλκόνι ,με το οποίο μέχρι ΄τωρα δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα.Έχει μήκος 90 εκατ. και μάκρος 9 μέτρα.Έχει δύο μεγάλες τζαμόπορτες του σαλονιού και της κρεβατοκάμαρας.

Έχω επίσης αρκετές γλάστρες με λουλούδια (νέο χόμπυ η κηπουρική:-D )

τις οποίες έχω βάλει μέσα σε γκασπό(ελπιζω να το γράφω σωστά).

Βρήκα ένα και μοναδικό τραπέζι με διαστάσεις που θα με βολεύει αρκετά πιστεύω ,είναι 70/120 και είναι οβάλ ,μην χτυπάμε συνέχεια στις γωνίες όταν θέλουμε περάσουμε.

Έχω σκοπό να αγοράσω δύο φίκους μπέντζαμιν για την κάθε γωνία ,αλλά τις γλαστρούλες μου ,τι θα τις κάνω?Δεν θα ήθελα να τις κρεμάσω εξωτερικά στα κάγκελα ούτε να τις αφήσω κάτω στο πλακάκι...

Κάποιο επιπλάκι που να είχε σκαλοπατάκια όπου θα μπορούσα να τις τοποθετήσω έτσι ώστε να είναι όλες μαζί και να φαίνεται σαν μικρό κηπάκι θα μου άρεσε πάρα πολύ ,αλλά το μόνο που έχω βρει είναι στα ΙΚΕΑ

και χοράει το πολύ έξι γλάστρες.

Εχω μπερδευτεί και φοβάμαι μην κάνω κάτι και μετά δω ότι δεν βολεύει/χωράει κλπ. γιατί δεν με παίρνει...

Κάποια άλλη ιδέα pleeeeeeeease.....????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλε αφου εχεις ολες αυτες τις ιδεες ολα καλα. πανε ικεα!! εχει πολυ ωραια πραγματα και κυριως ιδεες πολλες!και το πρακτικερ κτλ. επιπλακια αν βαλεις παντως (τραπεζακι καρεκλιτσες) κοιτα να ανοιγοκλεινουν ωστε αν δε τα θες νατα συμαζευεις σε μια γωνια. γλαστρουλες στις ακρες.. ισως και κανενα μακροστενο γιατα καγκελα αν θες.. προσεχε μονο μη το μπουκωσεις. λιγα πραγματα. βαλε επισης και κανα κερακι η φαναρακι κατω η κρεμαστο διακριτικο να δωσει την σφραγιδα του.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

καλε αφου εχεις ολες αυτες τις ιδεες ολα καλα. πανε ικεα!! εχει πολυ ωραια πραγματα και κυριως ιδεες πολλες!και το πρακτικερ κτλ. επιπλακια αν βαλεις παντως (τραπεζακι καρεκλιτσες) κοιτα να ανοιγοκλεινουν ωστε αν δε τα θες νατα συμαζευεις σε μια γωνια. γλαστρουλες στις ακρες.. ισως και κανενα μακροστενο γιατα καγκελα αν θες.. προσεχε μονο μη το μπουκωσεις. λιγα πραγματα. βαλε επισης και κανα κερακι η φαναρακι κατω η κρεμαστο διακριτικο να δωσει την σφραγιδα του.

 

Ευχαριστώ supermama ,απλά ήθελα και λίγο σπρώξιμο από κάπου για να ξεκινήσω...Όταν έχεις τόσο περιορισμένο χώρο ,πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά τι ακριβώς θα κάνεις ,την έχω πατήσει στο παρελθόν...

Το μπαλκονάκι μου είναι πλέον έτοιμο και απλά υπέροχο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι βασιλικη βαλε καμια φωτο γιατι εχουμε περιπου ιδιο μπαλκονι και θελουμε να παιρνουμε ιδεες.Πως τις εβαλες τις γλαστρες τελικα?

 

Έχει στα ΙΚΕΑ ένα πολύ όμορφο ξύλινο επιπλάκι για μπαλκόνι,σαν ραφιέρα είναι ,σε λευκό χρώμα ,αγόρασα δύο (ένα για κάθε μεριά) έβαλα από ένα σε απόσταση περίπου 60-70 εκατ. από τη γωνία και εκεί επάνω τοποθέτησα τις γλάστρες μου.Έχει δύο σειρές και τις βόλεψα μία χαρά.Για να μην φαίνονται ξεκάρφωτα τοποθέτησα ακριβώς στη γωνία μία μεγάλη γλάστρα που έχω ,έτσι γεμίζει στο μάτι.

Θέλω ακόμα τρεις μεγάλες γλάστρες με ψηλά φυτά για να γεμίσω τις γωνίες ή μπορεί να βάλω και άπό μία πέργολα σε κάθε πλευρά ,δεν έχω αποφασίσει ακόμα ,όλο και κάποια ιδέα μου έρχεται και κάθομαι μετά και το ψειρίζω...

Το μέχρι τώρα αποτέλεσμα με ικανοποιεί και προχωρώ βήμα βήμα ...Αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτό από το ραφάκι ,γιατί πραγματικά με βόλεψε,το έχω ερωτευτεί....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,οποτε σε βολεψει βαλε και καμια φωτο θα το ψαξω και στον καταλογο μηπως το εχει.

 

Στον κατάλογο δεν το βρήκα ,θα προσπαθήσω να βάλω φωτό ,γιατί πραγματικά βολεύει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...