Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βουλιάζουν την Ελλάδα! Ιδού τα νέα μέτρα


Recommended Posts

Μυγες ειμαστε...κ πρεπει να γινουμε λιονταρια. Η πορεια μας ειναι προδιαγεγραμμενη απο τους γνωστους... αλλα ηρθε η ωρα να την αλλαξουμε. Βαρεθηκα να αγανακτω στο σπιτι μου κ να αμπελοφιλοσοφω για την καταντια μας. Σκεφτομαι οτι πρεπει οι ανησυχιες μου να αποκτησουν φωνη. Να ακουστω επιτελους ΔΥΝΑΤΑ. Τα πραγματα χειροτερευουν μερα με τη μερα κ εγω κοιμαμαι. Εχω δυο παιδια κ βλεπω οτι θα τους αφησω σε εναν κοσμο αδικο, χωρις ισες ευκαιριες για να παλεψουν στη ζωη. Κατι πρεπει να κανω, να βγω να φωναξω, να δηλωσω την αντιρρηση μου σε οσα αποφασιζονται για μενα, χωρις εμενα. Ειμαι συνυπευθυνη με τα λαμογια αν τους αφησω ανενοχλητους να με καταστρεφουν. Αγαπαω τη χωρα μου κ θεωρω οτι το συναισθημα που πρεπει να με κυριευει ειναι ο πατριωτισμος, ουτε ο πεσσιμισμος ουτε η υπερ-αισιοδοξια. Δεν με νοιαζει αν εγω ακομα εχω να φαω κ δεν με απελυσαν προς το παρον. Πρεπει να συνειδητοποιησω οτι σε λιγο καιρο θα ξεπουλησουν κ εμενα. Οσο για τα παιδια μου... ειναι ηδη υποθηκευμενα. Ψαχνω με μανια καθε μερα στο νετ, να βρω κοσμο που θελει να κανει κατι, θελει να αντισταθει μαζικα χωρις χρωματικες παντιερες. Κ βρηκα μερικους. Δεν ειμαι σιγουρη γιαυτους αλλα ειναι μια αρχη. Θελω κ εγω να διαμαρτυρηθω ειρηνικα για το χαλι μας. Δεν με φοβιζουν οι τραμπουκισμοι, η τρομοκρατια κ η βια που σε λιγο καιρο θα γινει ανεξελεγκτη. Ηδη σκοτωνουν, καινε, τραυματιζουν αθωους ανθρωπους, αλλα δεν θα τους κανω τη χαρη. Πρεπει να σηκωθω απο τον καναπε κ να βγω εξω. Θα βρω κ αλλους σαν κ εμενα.

 

Ωραίο το ποστ σου! Υπολόγιζε με κι εμένα σε αυτούς!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συγνώμη ρε κορίτσια αλλά άμα πουλήσουν την ΕΥΔΑΠ θα βρομίσουμε και οκ εγώ πλέον δεν προλαβαίνω να κάνω μπάνιο (τουλάχιστον όχι σαν άνθρωπος), αλλά το μωρό το πλένω κάθε μέρα….! Και αυτό το λέω από όσα είδα στον ΟΤΕ κάποτε παίρναμε και μαθαίναμε τις πληροφορίες και την ώρα τσάμπα και τώρα έβγαλαν δυο διαφημίσεις και μας χρεώνουν ο κούκος αηδόνι. Δηλαδή θα μας διαφημίζουν το νερό και θα το πληρώνουμε μια περιουσία…..

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε κορίτσια αλλά άμα πουλήσουν την ΕΥΔΑΠ θα βρομίσουμε και οκ εγώ πλέον δεν προλαβαίνω να κάνω μπάνιο (τουλάχιστον όχι σαν άνθρωπος), αλλά το μωρό το πλένω κάθε μέρα….! Και αυτό το λέω από όσα είδα στον ΟΤΕ κάποτε παίρναμε και μαθαίναμε τις πληροφορίες και την ώρα τσάμπα και τώρα έβγαλαν δυο διαφημίσεις και μας χρεώνουν ο κούκος αηδόνι. Δηλαδή θα μας διαφημίζουν το νερό και θα το πληρώνουμε μια περιουσία…..

 

Εχω ζησει σε χωρα με τετοιες συνθηκες (να ειναι ολα σχεδον ιδιωτικα) για 3 μηνες. Μακρια απο εμας!!! Δεν μπορεις να φανταστεις τί σημαινει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

οι ιδιωτικοποιησεις (και οχι το ξεπουλημα) δεν ειναι απαραιτητα κακες παντως.

 

εχετε δει ΠΟΣΑ απο τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ακινητα για τους Ολυμπιακους του 2004 εχουν αξιοποιηθει??τοσα λεφτα ΠΕΤΑΜΕΝΑ, μαραζωμενα κτιρια..

 

εχετε δει την καταντια του παλιου αεροδρομιου στο Ελληνικο? αισχος.

 

καποιες παραλιες της αττικης που δεν μπορεις να πλησιασεις απο τη βρωμα?

 

δυστυχως αυτο ειναι το κρατος μας..Ο,τι καλο μπορει να γινει περνωντας στα χερια ιδιωτων για αξιοποιηση δεν ειναι κακο..

 

Σκεφτειτε, η Ελλαδα εχει παει πολλες φορες μπροστα χαρη στην ιδιωτικη πρωτοβουλια και ΟΧΙ ΧΑΡΗ στις κυβερνησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζησει σε χωρα με τετοιες συνθηκες (να ειναι ολα σχεδον ιδιωτικα) για 3 μηνες. Μακρια απο εμας!!! Δεν μπορεις να φανταστεις τί σημαινει κατι τετοιο.

 

 

δηλαδη καλυτερα στα χερια του δημοσιου που απλως τα αφηνει και μαραζωνουν?

 

η προτιμας ενα μοντελο σε στυλ Ντουμπαι, στο οποιο οπως λες ειναι ολα ιδωτικα αλλα απο την αλλη δεν πληρωνεις καθολου φορους?

 

καπου στη μεση ειναι το σωστο, αλλα δεδομενου οτι το δημοσιο μπορει να κανει κατι, και το κανει. Οχι να μαραζωνουν πολεις ολοκληρες επειδη σκονταυτουν εργα σε κυκεωνες και διαδικασσιες, τρωνε τα λεφτα, τις επιχορηγησεις οι "αρμοδιοι"?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι ιδιωτικοποιησεις (και οχι το ξεπουλημα) δεν ειναι απαραιτητα κακες παντως.

 

εχετε δει ΠΟΣΑ απο τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ακινητα για τους Ολυμπιακους του 2004 εχουν αξιοποιηθει??τοσα λεφτα ΠΕΤΑΜΕΝΑ, μαραζωμενα κτιρια..

 

εχετε δει την καταντια του παλιου αεροδρομιου στο Ελληνικο? αισχος.

 

καποιες παραλιες της αττικης που δεν μπορεις να πλησιασεις απο τη βρωμα?

 

δυστυχως αυτο ειναι το κρατος μας..Ο,τι καλο μπορει να γινει περνωντας στα χερια ιδιωτων για αξιοποιηση δεν ειναι κακο..

 

Σκεφτειτε, η Ελλαδα εχει παει πολλες φορες μπροστα χαρη στην ιδιωτικη πρωτοβουλια και ΟΧΙ ΧΑΡΗ στις κυβερνησεις.

 

Εαν μου επιτρεπεις, εχεις πεσει στην παγιδα. Δεν μιλαμε γι αξιοποιηση ενος ακινητου το οποιο δεν ειναι απαραιτητο σε ολους. Εδω θελουν να πουλησουν επιχειρησεις Κοινης Ωφελειας.

Τι θελω να πω: εαν εχεις πχ εκμεταλλευτει ενα ακινητο για πολιτιστικους λογους, και το εισιτηριο κανει 80 ευρω το λιγοτερο η παρασταση, οσοι μπορουν και θελουν, θα ερθουν. Οι υπολοιποι, και να μην εχουν τα μεσα, δεν τους εχουν θιξει βασικες τους αναγκες οπως το νερο και το ρευμα!!!

Εαν γινουν ιδιωτικα τα οσα λενε, πόσοι ελληνες νομιζεις θα μπορουν να πληρωνουν βασικα αγαθα, οπως το ηλεκτρικο? Αν δεις τα νουμερα (ψαξε τα!!!) θα παθεις πλακα!

Αλλα και η παραλια, που μου εχει δοθει δωρεαν με το Συνταγμα και το Διεθνες Δικαιο, δεν καταλαβα, γιατι να την πληρωσω? Στο κατω κατω τοσα δημοτικα τελη πληρωνουμε, υπερογκα ποσα!!! Να το τακτοποιησει ο εκαστοτε Δημος αλλιως να μας τα επιστρεψει.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανική αποικία θα γίνουμε.

Κοινωνικό Κράτος και Κράτος Πρόνοιας;;;;;;; Ήμασταν που ήμασταν, τώρα θα απογίνουμε.

 

Λυπάμαι, λυπάμαι για τη Χώρα μου. Τη φτάσανε στη κατασροφή. Θυμώνω!!!!!!!!!!!!!

Μας σκότωσανε όλους....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εαν μου επιτρεπεις, εχεις πεσει στην παγιδα. Δεν μιλαμε γι αξιοποιηση ενος ακινητου το οποιο δεν ειναι απαραιτητο σε ολους. Εδω θελουν να πουλησουν επιχειρησεις Κοινης Ωφελειας.

Τι θελω να πω: εαν εχεις πχ εκμεταλλευτει ενα ακινητο για πολιτιστικους λογους, και το εισιτηριο κανει 80 ευρω το λιγοτερο η παρασταση, οσοι μπορουν και θελουν, θα ερθουν. Οι υπολοιποι, και να μην εχουν τα μεσα, δεν τους εχουν θιξει βασικες τους αναγκες οπως το νερο και το ρευμα!!!

Εαν γινουν ιδιωτικα τα οσα λενε, πόσοι ελληνες νομιζεις θα μπορουν να πληρωνουν βασικα αγαθα, οπως το ηλεκτρικο? Αν δεις τα νουμερα (ψαξε τα!!!) θα παθεις πλακα!

Αλλα και η παραλια, που μου εχει δοθει δωρεαν με το Συνταγμα και το Διεθνες Δικαιο, δεν καταλαβα, γιατι να την πληρωσω? Στο κατω κατω τοσα δημοτικα τελη πληρωνουμε, υπερογκα ποσα!!! Να το τακτοποιησει ο Δημος αλλιως να μας τα επιστρεψει.

 

 

εχεις διαβασει επανω στο λογαριασμο της ΔΕΗ τα τελη που πληρωνεις?

δημοτικα, δεη, ερτ..και πολλα αλλα.

θες δεν θες τα πληρωνεις.

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Να τα πληρωνω και να γινεται ΚΑΤΙ.

 

Αλλα οχι να τα πληρωνω και να γινεται ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.

1000φορες να μην τα πληρωνω καθολου και να τα παρει ο ιδιωτης. αυτο λεω. πιστεψε με δεν εχω πεσει σε καμια παγιδα. απλως αναγνωριζω το τελμα στο οποιο εχουμε περιελθει λογω των κυβερνησεων μας και το ποσα πραγματα πληρωνουμε αλλα δεν καρπωνομαστε ποτε...

Link to comment
Share on other sites

εχεις διαβασει επανω στο λογαριασμο της ΔΕΗ τα τελη που πληρωνεις?

δημοτικα, δεη, ερτ..και πολλα αλλα.

θες δεν θες τα πληρωνεις.

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Να τα πληρωνω και να γινεται ΚΑΤΙ.

 

Αλλα οχι να τα πληρωνω και να γινεται ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.

1000φορες να μην τα πληρωνω καθολου και να τα παρει ο ιδιωτης. αυτο λεω. πιστεψε με δεν εχω πεσει σε καμια παγιδα. απλως αναγνωριζω το τελμα στο οποιο εχουμε περιελθει λογω των κυβερνησεων μας και το ποσα πραγματα πληρωνουμε αλλα δεν καρπωνομαστε ποτε...

 

Συμφωνω, ομως δεν πιστευω οτι η λυση ειναι να τα παραδωσουμε ανευ ορων σε εναν ιδιωτη. Το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρα (this is Greece) μια συμβαση που θα του τα παραχωρει ανευ ορων και θα εχει το δικαιωμα να ανεβαζει τα τελη οσο και οποτε θελει. Οπως εχει γινει και με τα διοδια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το φτωχό μου μυαλό πιστεύω το εξής....όχι ξεπούλημα με την κεθεαυτή έννοια του όρου αλλά:

1)όποιος ιδιώτης αγοράσει τη Δ.Ε.Η. σε 1-2 χρόνια θα στήσει φωτοβολταικά και θα εκμεταλλεύεται τον 9μηνο ήλιο της Ελλάδας για να πουλάει ρεύμα σε όλα τα Βαλκάνια

2)όποιος ιδιώτης αγοράσει την Ε.ΥΔ.Α.Π. σε 1-2 χρόνια θα στήσει υδροηλεκτρικά έργα σε συμφωνία με τον ιδιώτη της Δ.Ε.Η.

3)κάποιος ιδιώτης θα βρεθεί και θα αρχίσει εξορύξεις πετρελαίου και φυσικού αερίου όπου υπάρχουν κοιτάσματα στη χώρα

 

πράγματα που εαν οι πολιτικοί μας ήταν πραγματικοί πατριώτες θα είχαν ήδη εκμεταλλευτεί για να ορθοποδήσουμε οικονομικά....

 

 

για ψεκασμούς δε γνωρίζω αλλά το θεωρώ παρατραβηγμένο.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω, ομως δεν πιστευω οτι η λυση ειναι να τα παραδωσουμε ανευ ορων σε εναν ιδιωτη. Το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρα (this is Greece) μια συμβαση που θα του τα παραχωρει ανευ ορων και θα εχει το δικαιωμα να ανεβαζει τα τελη οσο και οποτε θελει. Οπως εχει γινει και με τα διοδια.

 

 

φυσικα. ουτε ανευ ορων, ουτε ξεπουλημα.

αλλα τελικα χωρις ιδιωτικη πρωτοβουλια δεν γινεται τιποτα..(δυστυχως)

Link to comment
Share on other sites

3)κάποιος ιδιώτης θα βρεθεί και θα αρχίσει εξορύξεις πετρελαίου και φυσικού αερίου όπου υπάρχουν κοιτάσματα στη χώρα

Απ'οτι θυμαμαι, τα "κοιτασματα" πετρελαιου στην Ελλάδα δεν είναι εκμεταλλευσιμα. Τουλάχιστον προς το παρόν. Μιλάω για τα "κοιτασματα" στο Κατακολο κλπ

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το φτωχό μου μυαλό πιστεύω το εξής....όχι ξεπούλημα με την κεθεαυτή έννοια του όρου αλλά:

1)όποιος ιδιώτης αγοράσει τη Δ.Ε.Η. σε 1-2 χρόνια θα στήσει φωτοβολταικά και θα εκμεταλλεύεται τον 9μηνο ήλιο της Ελλάδας για να πουλάει ρεύμα σε όλα τα Βαλκάνια

2)όποιος ιδιώτης αγοράσει την Ε.ΥΔ.Α.Π. σε 1-2 χρόνια θα στήσει υδροηλεκτρικά έργα σε συμφωνία με τον ιδιώτη της Δ.Ε.Η.

3)κάποιος ιδιώτης θα βρεθεί και θα αρχίσει εξορύξεις πετρελαίου και φυσικού αερίου όπου υπάρχουν κοιτάσματα στη χώρα

 

πράγματα που εαν οι πολιτικοί μας ήταν πραγματικοί πατριώτες θα είχαν ήδη εκμεταλλευτεί για να ορθοποδήσουμε οικονομικά....

 

 

για ψεκασμούς δε γνωρίζω αλλά το θεωρώ παρατραβηγμένο.

Για το (3), σιγά να μη μας αφήσουν οι Αμερικάνοι!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι θυμαμαι, τα "κοιτασματα" πετρελαιου στην Ελλάδα δεν είναι εκμεταλλευσιμα. Τουλάχιστον προς το παρόν. Μιλάω για τα "κοιτασματα" στο Κατακολο κλπ

 

στην Καβάλα υπάρχουν....στα νότια της Κρήτης...στην Καβάλα νομίζω τα εκμεταλλεύονται κιόλας δεν είμαι και πολύ σίγουρη..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το φτωχό μου μυαλό πιστεύω το εξής....όχι ξεπούλημα με την κεθεαυτή έννοια του όρου αλλά:

1)όποιος ιδιώτης αγοράσει τη Δ.Ε.Η. σε 1-2 χρόνια θα στήσει φωτοβολταικά και θα εκμεταλλεύεται τον 9μηνο ήλιο της Ελλάδας για να πουλάει ρεύμα σε όλα τα Βαλκάνια

2)όποιος ιδιώτης αγοράσει την Ε.ΥΔ.Α.Π. σε 1-2 χρόνια θα στήσει υδροηλεκτρικά έργα σε συμφωνία με τον ιδιώτη της Δ.Ε.Η.

3)κάποιος ιδιώτης θα βρεθεί και θα αρχίσει εξορύξεις πετρελαίου και φυσικού αερίου όπου υπάρχουν κοιτάσματα στη χώρα

 

πράγματα που εαν οι πολιτικοί μας ήταν πραγματικοί πατριώτες θα είχαν ήδη εκμεταλλευτεί για να ορθοποδήσουμε οικονομικά....

 

.

 

Ξεχνας ομως κατι: ο ιδιωτης, θα εκμεταλλευεται ολα οσα λες που βρισκονται στη χωρα σου μεν αλλα εαν ειναι Κινεζος, στην Κινα θα πηγαινουν τα χρηματα, αν ειναι Γερμανος στη Γερμανια. Στη χωρα ΜΑΣ, απο οπου θα πλουτιζει, δεν θα μενει τιποτα. Αντιθετα, θα πρεπει οι κατοικοι της με χαμηλους μισθους να πληρωνουν τελη. Εμεις μονο θα πληρωνουμε κι εκεινοι θα πλουτιζουν-με πορους της δικης μας χωρας. Και τα κερδη δεν θα μενουν στη χωρα σου, οποτε παλι ελλειμμα θα δειχνει οτι εχεις. Και θα εισαι για παντα μια φτωχη χωρα.

Συγχαρητηρια, απο Ευρωπαικη χωρα θα μας κανουν Ζιμπαμπουε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην Καβάλα υπάρχουν....στα νότια της Κρήτης...στην Καβάλα νομίζω τα εκμεταλλεύονται κιόλας δεν είμαι και πολύ σίγουρη..

Ναι στην Καβάλα υπάρχει εκμετάλλευση εδώ και χρόνια. Δεν θυμαμαι για τι παραγωγή μιλάμε αλλά έχω την εντύπωση πως είναι μικρή. Και υπάρχει και ένα ακομα μειονέκτημα, το πετρέλαιο αυτό έχει υψηλή περιεκτικότητα σε θειο, το οποίο απομακρύνεται με την κατάλληλη επεξεργασια σε εγκαταστασεις λίγο έξω από την Καβάλα. Αυτό λογικά θα ανεβάζει το κόστος

Για τα υπόλοιπα κοιτασματα θυμαμαι πως δεν ειναι εκμεταλλευσιμες ποσότητες

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνας ομως κατι: ο ιδιωτης, θα εκμεταλλευεται ολα οσα λες που βρισκονται στη χωρα σου μεν αλλα εαν ειναι Κινεζος, στην Κινα θα πηγαινουν τα χρηματα, αν ειναι Γερμανος στη Γερμανια. Στη χωρα ΜΑΣ, απο οπου θα πλουτιζει, δεν θα μενει τιποτα. Αντιθετα, θα πρεπει οι κατοικοι της με χαμηλους μισθους να πληρωνουν τελη. Εμεις μονο θα πληρωνουμε κι εκεινοι θα πλουτιζουν-με πορους της δικης μας χωρας. Και τα κερδη δεν θα μενουν στη χωρα σου, οποτε παλι ελλειμμα θα δειχνει οτι εχεις. Και θα εισαι για παντα μια φτωχη χωρα.

Συγχαρητηρια, απο Ευρωπαικη χωρα θα μας κανουν Ζιμπαμπουε.

 

 

 

 

δε διαφωνώ...γι'αυτό και στο τέλος έγραψα οτι αν οι πολιτικοί μας ήταν πατριώτες τώρα θα είχαμ ορθοποδήσει οικονομικά....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχμ.... χαρά - μαρία και τώρα σε άλλες χώρες πηγαίνουν τα χρήματά μας... όχι στην Ελλάδα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το φτωχό μου μυαλό πιστεύω το εξής....όχι ξεπούλημα με την κεθεαυτή έννοια του όρου αλλά:

1)όποιος ιδιώτης αγοράσει τη Δ.Ε.Η. σε 1-2 χρόνια θα στήσει φωτοβολταικά και θα εκμεταλλεύεται τον 9μηνο ήλιο της Ελλάδας για να πουλάει ρεύμα σε όλα τα Βαλκάνια

2)όποιος ιδιώτης αγοράσει την Ε.ΥΔ.Α.Π. σε 1-2 χρόνια θα στήσει υδροηλεκτρικά έργα σε συμφωνία με τον ιδιώτη της Δ.Ε.Η.

3)κάποιος ιδιώτης θα βρεθεί και θα αρχίσει εξορύξεις πετρελαίου και φυσικού αερίου όπου υπάρχουν κοιτάσματα στη χώρα

 

πράγματα που εαν οι πολιτικοί μας ήταν πραγματικοί πατριώτες θα είχαν ήδη εκμεταλλευτεί για να ορθοποδήσουμε οικονομικά....

 

 

για ψεκασμούς δε γνωρίζω αλλά το θεωρώ παρατραβηγμένο.

 

ας ηταν "μαγκας" το κρατος να τα υλοποιησει το ιδιο και να βγαζει λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

οι ιδιωτικοποιησεις (και οχι το ξεπουλημα) δεν ειναι απαραιτητα κακες παντως.

 

εχετε δει ΠΟΣΑ απο τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ακινητα για τους Ολυμπιακους του 2004 εχουν αξιοποιηθει??τοσα λεφτα ΠΕΤΑΜΕΝΑ, μαραζωμενα κτιρια..

 

εχετε δει την καταντια του παλιου αεροδρομιου στο Ελληνικο? αισχος.

 

καποιες παραλιες της αττικης που δεν μπορεις να πλησιασεις απο τη βρωμα?

 

δυστυχως αυτο ειναι το κρατος μας..Ο,τι καλο μπορει να γινει περνωντας στα χερια ιδιωτων για αξιοποιηση δεν ειναι κακο..

 

Σκεφτειτε, η Ελλαδα εχει παει πολλες φορες μπροστα χαρη στην ιδιωτικη πρωτοβουλια και ΟΧΙ ΧΑΡΗ στις κυβερνησεις.

 

Μονο αυτα, καλα θα ηταν! Ομως συμμετεχω συχνα σε ερωτησεις σε ερευνες απο γκαλοπ και καμποσες απο τις ερωτησεις που προσφατα εδωσαν, ηταν αν συμφωνουμε για ξεπουλημα, ιδιωτικοποιηση νησιων, παραλιων, αρχαιολογικων χωρων, πετρελαικα εδαφη, ερωτηματα ποσοστωνιδιωτικοιησης-δημοσιου και αλλα τρελα...Τρελαθηκα, φυσικα. Αρα και προς τα εκει σκεφτονται να ενεργησουν,ξεπουλημα ολων, μετρανε ομως τις αντιδρασεις.

Αυτο λεγεται ομως αποικοιοκρατισμος αν δεν κανω λαθος και εμεις θα πληρωνουμε τα τελη υποτελειας μας. Εμ, δεν ηξερα οτι ενω γεννηθηκα ελευθερη, θα πεθανω υποτελης και δε θα αντιδρασω!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

στην Καβάλα υπάρχουν....στα νότια της Κρήτης...στην Καβάλα νομίζω τα εκμεταλλεύονται κιόλας δεν είμαι και πολύ σίγουρη..

 

Το Αιγαιο ειναι γεματο πετρελαιο,οπως επισης και η περιοχη του Αργους γεματη χρυσο!Ανεκμεταλευτα βεβαιως βεβαιως,αλλα δεν πειραζει!Να ειναι καλα οι καλοι μας φιλοι οι Αμερικανοι!!!

Link to comment
Share on other sites

3)κάποιος ιδιώτης θα βρεθεί και θα αρχίσει εξορύξεις πετρελαίου όπου υπάρχουν κοιτάσματα στη χώρα

 

πράγματα που εαν οι πολιτικοί μας ήταν πραγματικοί πατριώτες θα είχαν ήδη εκμεταλλευτεί για να ορθοποδήσουμε οικονομικά....

 

τα αλλα ναι, αλλα αυτο με τιποτα δε θα ταν καλο. με ενα ατυχημα τελος - το μονο πραγμα που αυτη τη στιγμη ακομα αποφέρει έσοδα, (τουρισμός )

και τέλος όλοι οι αγαπημένοι σας κ μας προορισμοί στην θάλασσα του αιγαίου! ... ! (αν είχαμε δηλ τα χρηματα να παμε xoxo

πάντως ακόμα κάποιοι ζουν με αυτό, στην ελλαδα, οπότε δεν πρεπει με τίποτα να επιτρέψουμε κάτι τέτοιο!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

τα αλλα ναι, αλλα αυτο με τιποτα δε θα ταν καλο. με ενα ατυχημα τελος - το μονο πραγμα που αυτη τη στιγμη ακομα αποφέρει έσοδα, (τουρισμός )

και τέλος όλοι οι αγαπημένοι σας κ μας προορισμοί στην θάλασσα του αιγαίου! ... ! (αν είχαμε δηλ τα χρηματα να παμε xoxo

πάντως ακόμα κάποιοι ζουν με αυτό, στην ελλαδα, οπότε δεν πρεπει με τίποτα να επιτρέψουμε κάτι τέτοιο!

 

 

 

 

συμφωνώ όσο δε παίρνει αλλά μπροστά στο χρήμα δε νομίζω να νοιαστεί κανείς.....εδω η μόνη ελπίδα που όντως είναι ο τουρισμός και πάλι κοιτάνε να τη διαλύσουν...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα αλλα ναι, αλλα αυτο με τιποτα δε θα ταν καλο. με ενα ατυχημα τελος - το μονο πραγμα που αυτη τη στιγμη ακομα αποφέρει έσοδα, (τουρισμός )

και τέλος όλοι οι αγαπημένοι σας κ μας προορισμοί στην θάλασσα του αιγαίου! ... ! (αν είχαμε δηλ τα χρηματα να παμε xoxo

πάντως ακόμα κάποιοι ζουν με αυτό, στην ελλαδα, οπότε δεν πρεπει με τίποτα να επιτρέψουμε κάτι τέτοιο!

Νομίζω πως στην Καβάλα όπου εδώ και χρόνια γίνεται άντληση πετρελαίου δεν έχει συμβει κανένα ατυχημα. Εκτός και αν έχει συμβει και δεν το έχουμε μάθει. Αν κάποια κοπέλα μένει στην περιοχή και ξέρει κάτι παραπάνω παρακαλώ να μας πει.

Μαρία λες πως δεν θες να γίνει εκμετάλλευση των κοιτασμάτων στην Ελλάδα (εάν υπάρχουν γιατί όπως είπα κ παραπάνω αυτα που είχαν βρεθει μεχρι πριν λίγα χρόνια δεν ειναι σίγουρο πως είναι εκμεταλλεύσιμα) όμως είμαι σίγουρη πως θες να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητό σου, να ανάβεις το καλοριφέρ τον χειμώνα στο σπίτι σου κλπ κλπ. Για όλα αυτα ειναι καλό το πετρέλαιο? Ή επειδή δεν εξορύσσεται στην Ελλάδα δεν μας πειράζει?

Και γιατί θεωρούμε πως η εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου ή όποια άλλη δραστηριότητα που θα μπορούσε να φέρει αναπτυξη στην χώρα έρχεται σε αντίθεση με την προστασία του περιβάλλοντος? Η ανάπτυξη του τουρισμού έχει γίνει με σεβασμό στο περιβάλλον? Δεν λέω καλός ο τουρισμός αλλά ίσως υπάρχουν και άλλοι τομεις που θα μπορούσαν να φέρουν έσοδα στην χώρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...